Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

gotana
17. jan 2012

@hamca7
@mirip baby velmi ste ma povzbudili, aj moj doktor, ktory ma operoval a lieci, je velmi zlaty, povedala som mu, ze nechcem ist do centra, on na to: " No dobre, tak sa viac posnazime." 🙂

chorucka
17. jan 2012

@capuletka ak by si chcela zmenit liecbu skus sa popitat na lucrin depot ja som ho brala a bola som spokojna co sa tika vedl.ucinkov Chapem kazdemu to nemusi robit dobre skus este niekde nejake forum kde maju baby skusenosti z liecbou pomoze ti to trosku rozhodnut sa co dalej Niekde som citala ze aj antikoncepcia dost pomoze Babo odkladat asi by si nemala ale zase nemozes nutit priatela Je to tazke Endometrioza sa zvikne vratit a narobit vela skody Drzim palce nech si v pohode 😉

janemari
autor
17. jan 2012

Endoška na každú ženu pôsobí inak,mám kamošku ktorá nemala vôbec žiadne problémy,len pri preventívke jej zistili cystu,nasledovala LSK pri ktorej sa zistilo,že má endošku.Podstúpila liečbu a teraz berie HAk do času kým sa nezačne snažiť o dieťatko. Ja som mala bolesti od prvého momentu ako mi prišiel menzes,moja exgyn.to neriešila,brala ma ako citlivku,vždy ma odbila po pôrode sa to zmení.KEd mi tabletky od bolesti už nezaberali išla som k nej a "donutila" som ju aby mi dala HAK,aj ked tvrdia,že mi to nepomôže.Pritom vôbec nepátrala prečo mám bolesti.Mala som pár krát cysty,ale poriešila ich injekciami a potom HAK,pričom mi vôbec nerobila kontrolné odbery krvi,potom som začala s HAK krvácať aj mimo menzesu,zvracala som,mala som závraty tak som ju zrušila.KEd sme sa začali snažiť o dieťa a nedarilo sa ,tak mala stále čas,ešte počkáme počkáme,potom ma raz poslala na folikulometriu a muža na spermiogram a tým to preňu končilo.Nakoniec mi v krvi zistili vysoké onkomarkery,robili opakovaný odber a nakoniec jej bolo na ponáhlo na LSK.Ale to som si povedala dosť a odišla som k inej gyn.tá hned pri prvej kontrole povedala endoška,pričom ked som sa opýtala mojej byvalej gyn.či to nieje endoška tak zareagovala štýlom čo t išibe,odkiaľ to máš? Moja gyn v priebehu roka vybavia všetky možné vyšetrenia,absolvovala som LSK,liečbu a v podstate od času ako sa to začalo riešiť som do 3 rokov otehotnela.Ked si predstavím koľko času som stratila pri bývalej gyn,keby som bola od nej odišla skôr nemusela by som ju mať v takom štádiu ako ju mám. Ani po LSK a liečbe bolesti nezmizli,teraz po pôrode je to celkom fajn.Nieje to bezbolestné,ale oproti tomu,čo som mala je to prechádzka ružovou záhradou. Takže baby nevzdávajte to,boli to ťažké prípady a majú detičky.A liečba,je to svinstvo,niečo ako chemoterapia aspoň tak m ito bolo vysvetlené,ale pokiaľ vám to dopoôže k deťom tak sa to myslím oplatí.

capuletka
17. jan 2012

@janemari uplne sa s tebou stotoznujem, ja som mavala bolesti vzdy ale v poslednom obdobi /pred LPR/ sa vystupnovali tak, ze u mna je ibalgin uplne ze nic...nic mi neazber...a ak nieco aj hej, tak mozno tak na dve hodky a mozem si "sypat" nieco dalsie, ked si to tak zoberiem, tak mi naozaj len ta infuzka zabrala, co sa mi ulavilo.... ALE janemari, vobec si ma nepotesila tym, ze bolesti po liecbe neustupili... ☹ ☹ ☹
A presne tak... ta liecba je nieco ako chemo.... mne povedala liecitelka, ze lepsie to nebude, moje telo s abrani tym hormonom co dostavam, preto mi vystupuju na povrch vsetky choroby sveta... ALE suhlasim, oplati sa to pretrpiet pre babatko... !!! ALE oplati sa to trpiet aj mne? ak sa on nebudem snazit hned po liecbe ? :( to je to, co ma najviac trapi...

@chorucka skusim najskor asi zmenu preparatu, ked to aj DR spominal, ze ak mi z toho bude moc zle, vymenime len preparat...tak asi sa s nim porozpravam... no a co sa tyka HAK..tu uz nechcem, mala som ju dlhe roky, a tu pliagu mam tak ci tak...ked budem mat po liecbe, uz nechcem ziadne hormony...

ĎAKUJEM VAM ZA RADY A PODPORU 🙂

mirip
17. jan 2012

@capuletka a preo sa nesnažiť hned po liečbe?

mirip
17. jan 2012

@janemari detto nemala somžiadne príznaky len nepravidelný cyklus a nič viac ani bolesti ani cysty skrátka nič, na endo mi prišli len pri DG LSK ked sa dr pozrel dnu prečo sa nedá otehotnieť

capuletka
18. jan 2012

@mirip ako som pisala, priatel moc nechce... 😒 Preto som z toho celeho frustrovana...ze ak mi to aj pomoze..ak som dobre pochopila tak len na cas... Mam "len" 23 rokov, tak kazdy vravi, ze mam este cas... ale neviem, neskor to mozem lutovat... Ja by som dieta uz velmi chcela, no sama si s tym asi neporadim 😖

yukki
18. jan 2012

@capuletka no ale teraz to nie je len o dieťati, toto by mohla byť aj vhodná terapia...mohla-nie musela, sú ženy, ktorým sa aj po pôrode vráti endoška a skoro...ale to aj po tej liečbe, ja som mala po 4 cykloch nazad 6cm cystu a po druhej liečbe (nikdy viac!) po 6 cykloch mám 4cm a 1 cm cystu späť....

capuletka
18. jan 2012

@yukki uff to ma mrzi, ze sa ti to takto vracia... no ale nepochopila som presne co myslis...co by mohla byt terapia? po tvojich skusenostiach by si isla este raz do liecby? alebo co odporucas?

yukki
18. jan 2012

do liečby by som už nikdy nešla, a tehotenstvo by bola aj ako liečebná terapia pre teba...na oddialenie endošky. Hlavne, keď Ty už si stotožnená s dieťaťom.

capuletka
18. jan 2012

@yukki Áno to si myslím aj ja... len s oteckom je to ťažšie,,,,on mi na to vzdy len povie, "len nic nerus, pekne to dober, to vydrzias a ver tomu, ze ta to vylieci, musi..." a tehotenstvo vzdy odpise,..

A ako si na tom teraz? alebo to len trpis?

Ake si mala injekcie? a kolko? mala si tiez take neziaduce ucinky?

yukki
18. jan 2012

Prvý krát som mala 4 Dipherelline, o necelý rok na to-čiže cca pol roka od ukončenia liečby 6 x Lucrin, vedľajšie účinky som mala desivé, ale...nejdem strašiť. Momentálne sa natieram progesteron krémom a žijem si aj s cystami, relatívne bezbolestne.

yukki
18. jan 2012

A baby....ak budete mať niektorá popri bolestiach na hrudi (a dobrom ekg) aj opuchnuté lymfatické uzliny-hoci sú to uvádzané vedľajšie účinky-alebo ak budete mať iné komplikácie popri liečbe,nenechajte sa tým ukľudniť, choďte za tým a žiadajte vyšetrenie, aké by ste žiadali, keby ste tie lieky nebrali.

capuletka
18. jan 2012

@yukki boze to je strasne, ze si si o takto vytrpela a aj tak nepomohlo...diphereline mam aj ja, ale hned mi "naordinoval" 6...ty si mala mat povodne 4 alebo si to skoncila kvoli tym neziaducim ucinkom? medzi tym ti aj robili znovu LPR a az potom dali Lucrin? alebo len tak naslepo? Co si znasala horsie? Lebo radili mi tu aj ze ten Lucrin je lepsi.....tak som rozmyslala ze aspon zmenim preparat, lebo mi je otrasne , kazdy den sa premaham aby som vstala z postele a "normalne" fungovala... A mozes kludne napisat aj odstrasujuce ucinky 🙂 Aspon si porovnam aby som sa trosku ukludnila ze to je z liecby... ja som bola aj u doktorky (obvodnej), aby mi pre istotu spravila nejake vysetrenia...ale vysledky krvi aj mocu mam OK...takze som oficialne zdrava ako ryba...no citim sa inak 😖

capuletka
18. jan 2012

@yukki a ozaj, pises "relativne" bezbolestne...aspon teda tie menstruacne bolesti ustupili? alebo tie si nemala ani predtym? (ja cysty nemam...ale zato bolesti ukrutne)

yukki
18. jan 2012

@capuletka mla som ukrutné bolesti, od ovulácie väčšinou a keď mali už cysty 6 cm tak ip, vkuse, sú prirastené o hrubé črevo furt....terazn sa bolesti dajú vydržťa, ale v oktobri, keď som šla za dr gyn. že už zas mám tie ukrutné a našiel zas cysty...tak som začala brať ten progesteron krém, a zatiaľ to ide....
Diphereline či Lucrin...hm...ja som si pri diphereline myslela, že horšie to už byť nemôže, ale teda boli tam "len" výbuchy a depresie a beznádej, návaly a nespavosť....ale ten Lucrin-možno preto, že to bolo tak rýchlo za sebou, obe tie liečby, ten ma dorazil...čo sa týka vedľajších účinkov, bolesti v hrudi, nevládnosť, dýchavičnosť, depresie striedané s výbuchmi zúrivosti-tie si odnášali deti, opuchli mi lymfatické uzliny, zvracávala som, tiež nespala... a každý ma odpisoval, že to je z liekov, každý a jeden doktor......a teraz mi vybrali tú uzlinu a mám rakovinu lymfatických uzlín, narástla mi ku koncu liečby Lucrinom....príznaky tej rakoviny sú aj zvracanie, bolesti v hrudi.... čaká ma chemoterapia s neistým koncom-preto baby, ak sa Vám niečo nezdá, chodte za tým nedajte sa učičíkať tým, že "však ochorenie lymf.uzlín" je písané ako vedľajší účinok...a tak ďalej.

monci78
18. jan 2012

Dievčence ktoré máte endošku, alebo ste ju mali, chodíte na diagnostickú laparku každý rok?? No ja som ju mala malú iba 5mm cystu, ktorú mi vypálili a hned sa aj zadarilo, žiadna liečba nebola potrebná, no pred tým som nemala žiadne príznaky iba sa nám 2 roky nedarilo s bábatkom. A teraz mám dilemu, či žiadať laparku, alebo nemusím...hm? 😒

capuletka
18. jan 2012

@yukki pane boze, moja zlata, je mi to tak luto...az placem ☹ ☹ ☹

mas to velmi tazke, ja ti strasne drzim palce, si silna, kolko si toho uz zvladla, zvladnes urcite aj toto. posielam ti vela sil a energie, aj ked jej vela nemam zial ... ☹

jaj mam rovnake stavy, aj psychicke aj fyzicke...psychika je hrozna, som zufala, na nic sa neviem sustredit, na skolu na pracu, tento rok mam statnice a uplne na to kaslem, doma stale len placem,,,, mam take strasne uzkostne stavy...okrem tych navalov, tepla, zimy, tocenia hlavy, a stavov na odpadnutie...je mi aj na zvracanie casto ma natahuje len tak naprazdno... pocas liecby som schudla .... som stale v strese....no a pridava sa aj krvacanie z konecnika,,to sa da zastavit len tabletkami, akonahle ich neuzivam, krvacam znovu...bolia ma creva, krize, klby, vlastne cela panva...a naposledy uz aj ladviny...a cela som z toho uz vycerpana....

prahaxx
18. jan 2012

@monci78 ahoj, nam sa podarilo babatko po laparke a 6mesacnej liecbe, teraz sa snazim uz skoro rok a nic, este sa budeme cca 6 mesiacov snazit a potom sa uvidi, zatial som bola len na UTZ, vraj to nevyzera zle, len mam silne bolesti a predmenstruacny syndrom, tak mam obavy, ze sa asi nieco deje.. uvidime. Ked by som nieco riesila, najradsej by som sla do centra, lebo ten moj gyndos si nevie dat rady, vraj mam len zrasty po laparke oboch vajecnikov, takze operacia na ich odstranenie.. keby ze nechcem dalsie babatko, tak si necham asi predpisat Visanne - len by to chcelo tiez lepsie vysetrenie, zobrat krv na onkomarkery a riadny UTZ, aby som to nebrala zbytocne. laparka je zasah do organizmu, pokial nemusim, tak ani nahodou, z narkozy mi bolo tyzden zle ☹

prahaxx
18. jan 2012

@yukki och dobry Boze, rakovina ☹ to mi je hrozne luto, Ty si musis v zivote teda riadne vytrpiet, budem na Teba velmi mysliet, drz sa!!!!

monci78
18. jan 2012

@prahaxx ahoj, ja si ťa pamätám ešte ked ste sa len o prvé bábo snažili, je super že sa vam to podarilo, my sme boli s dahrou naraz tehotné, ako rýchlo ten čas beží, zachvilu mame dvojrocne detičky. No tak ani ja velmi nechcem tu laparku, dalsie dieťa ja už urcite neplanujem, ale mam strach, ze sa ta hnusoba vrati a ani o tom nebudem vediet. Tie bolesti menstruacne nemam, no neviem ci to nie je tym že beriem antikoncepciu. No skoro cely mesiac ,a pobolieva podbrusko a to som nezvykla mavat. A ten predmenstruacny syndrom to čo? Mne ta laparka prebehla bez väčších problemov, ani narkozu neznasam zle nastastie, Celkovo to nebolo u mna nic hrozne...len tie dni v nemocke... 😝 Držím palec aby sa Vám pošťastilo znovu... 😉

nelly3
18. jan 2012

@yukki
fuha a ako ti prisli na tie lymfaticke uzliny? poslali ta na utz+nejake krvne testy? aj ja mam cysty a ako vies, ze su prirastene k hrubemu crevu? da sa to aj podla utz zistit? ja som bola na laparotomii davnejsie, ale endometrioza je spat, vtedy mi to vycistili, zrasty poodstranovali, ale aj tak sa svinucha znova objavila 😠

yukki
18. jan 2012

@nelly3 že je prirastená mi povedali po prvej aj po druhej operácii.
nik mi na ne neprišiel, na uzliny, mala som uzlinu jak orech a aj ostatné zdurené a chodila som s tým pol roka kým sa uvolila dr ma poslať na utz a chirurgiu kôli histológii.

prahaxx
18. jan 2012

@monci78 dakujeme, no ja sa tesim, ze mame este len 18 mesiacov 🙂 pozerala som Tvoj fotoblog, maly je nadherny a velky riadne 🙂 pokial si casto chora, aj to moze byt zial priznakom endosky, ktora je vraj sposobovana aj nedostatocnou imunitou, ale aj sposobuje oslabenie imunity ☹
predmenstruacny syndrom sa u mna prejavuje podrazdenostou, nevolnostou, tocenim hlavy a bolestou brucha - doslova kontrakcie, posledne 2 mesiace aj slabe krvacanie ☹ a potom tyzden riadna mrcha ☹ skusam vselico, zatial bez vyraznych uspechov :-/ beriem kvapky FEMI, aj pri Majke som ich brala
urcite sa opytaj aj na ten Visanne, nieco nove, da sa brat az 1,5 roka, nuz a potom uz co doktor povie.. ako to vidi 🙂
drzime palce, drz sa a ozvi sa, sme aj v sukromnej teme
a
nieco najnovsie co som citala
http://www.fertility.sk/sk_SK/riesenie-problemo...

gotana
18. jan 2012

@yukki veľmi veľmi držím palce pri liečbe.
Čo sa týka negatívnych účinkov pri liečbe, tak mne decapeptyl tiež sposobuje bolesti na hrudi, bolesti chrbtice a návaly tepla. Kvoli tym silnym bolestiam na hrudi mi to uz nebudu pichat. Bola som aj na vysetrenie a uzliny su v poriadku.

@monci78 pokial nemas problemy, nie je dovod ist na laparku, teda to si myslim ja.

nelly3
18. jan 2012

@yukki a kde presne mas tie zdurene uzliny? ale podla utz to nevedia povedat ci je to zhubne alebo nie az histologiou nie? drzim ti moc palce

yukki
18. jan 2012

@nelly3 ja neviem kde všade, na bránicu a do pľúc si nevidím....na krku, v podpaží... až histológiou hej.

capuletka
18. jan 2012

Všetci mi vravia, že musím veriť, že tie injekcie pomôžu a nie byť negatívna...ale keď vás tak čítam, dievčatá..je mi z toho veru ešte smutnejšie.. vidím, že na mnohé z vás to vôbec osoh nemalo :-/

leya
18. jan 2012

@yukki drzim palce, nech ta chemo zaberie a das sa do poriadku. to nie je normalne, co si jeden clovek musi vytrpiet!

mabumi
18. jan 2012

@yukki ahoj, to je strasne ☹ . myslis si, ze je to fakt dôsledok liecby? mozno nie. aj v rodine teraz riesime presne tuto diagnozu a tiez trvalo pol roka kym prisli na diagnozu... dovtedy to brali ako "prechladnutie" ☹ . na druhej strane je to vraj najlepsie liecitelna rakovina, takze hlavne bud pozitivna a silna, urcite tu chorobu porazis 😉 . drzim palce
@capuletka skusila si sa poriadne porozpravat s tym priatelom? uvedomuje si co je to za chorobu? skus s nim o tom vazne hovorit, daj mu nastudovat co presne to je... ake ma on dôvody na to, ze tak striktne odmieta dieta? lebo ak ho toto nepresvedci, ze sa jedna o tvoje zdravie, neskutocne tazkosti a bolesti a ani to, ze to dieta sa s najvacsou pravdepodobnostou nezadari hned, tak potom by som uvazovla ci je to ten pravy partner, ktory ma v zivote podrzi. my sme sa zacali snazit ked som mala 24. teraz mam 28 a idem sa zblaznit. my obaja. mame viac problemov, ale endometrioza je zjavne najvacsi. mam najtazsi stupen, nepriechodne vajcovody a niekedy sa mi zda, ze ta sanca nie je ziadna. som z toho zufala. porozmyslaj. porozpravaj sa s nim. ja keby som to tusila, zacali by sme sa snazit hned od 18-tich. na tom sme sa s mm zhodli