Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

martinka354
1. okt 2012

@musalka Ahoj,ja som tiež brala lucrin,mala som dosť vedlajšie účinky,nervozita,návaly tepla,nespavosť,najhoršie to bolo po nočnej ked som nemohla spať,ani lieky na spanie nepomáhali,ale neboj dá sa to prežiť,a nemáš mrchu,to je na tom asi najlepšie,neboj zvládneš to,ked sme to aj mi všetky zvládli tak aj ty,vieš aby to potom nebolo horšie,ked odmietneš liečbu,isto raz chceš mať dedičky,ja by som antiku nebrala,a ešte som zabudla,sú to hormony,takže sa priberá,a ja som napríklad mávala nočné nálety na chladničku,juj hrúza,ale pre zdravie všetko,dobre sa rozhodni,držím palce,a daj vedieť 😉

martinka354
1. okt 2012

@bobsent
@jarushka Babenky ešte som sa vás chcela opýtať beriete aj nejaké vitamíny?ak áno aké,ja si dávam kyselinu listovú acidofolan,a pijem alchemilkový čaj,ked nezabudnem 🙂 ,a vaši mužíčkovia berú dajaké?niekde jedna kočka písala že jej muž berie vitamín E,B komplex a ešte tuším niečo,už si nepamätám,poradte,rozmýšlam o femibion 800,máte skúsenosti?pekný večer a dík 😉

leya
1. okt 2012

Ahojte kocky! Uz som tu dlhsie nebola, ako sa dari endo-klubu? Nema niekto nejaky novy zazracny liek, co by pomohol?
@yukki Ako sa dari? U mna nic nove, endometrioza svinucha si zije svoj vlastny, zda sa, celkom "plodny" zivot (trochu ironie nezaskodi 😉 ).
Co som si precitala posledne prispevky, tak niekto sa pytal na skusenosti s endo pocas ovulacie. U mna pred rokom (endo mam 11 rokov) boli pri ovulke bolesti vajecnikov, ktore vystrelovali az do kolien. Tento cyklus som vsak dostala taky mensi zachvatik, takze som skoncila v rukach zachrannej sluzby a napriek tomu, ze som myslela, ze udrela moja posledna hodina, prepustili ma s "trapnou" diagnozou: asi ovulacia (alebo prasknuta hemoragicka cysta). Bolesti som mala smerom ku konecniku (pri laparke mi zistili aj endometriom pri konecniku), ale hlavne boli ostre rezave bolesti v celom podbrusku, nauzea, mdloby, a dalsie priznaky soku. Teraz, o 10 dni nato, som dostala ms a druhy den v noci sa to zase cele zopakovalo (uz bez asistencie zachrannych zloziek). Cele to trvalo asi 2 hodiny a potom dalsich 48 hodin chodim zhrbena, pretoze kvoli bolestiam sa neda vystriet. Takze ovulka u zien s endometriozou moze vyzerat aj takto 🙂. Lekar na pohotovosti mi povedal, ze na dalsiu laparku je to skoro a ze sa neda nic robit, pretoze ak chcem otehotniet, tak HAK neprichadza do uvahy. Takze ak niekto najde zazracny liek, predam byt a darujem mu slusnu financnu ciastku za moznost zit normalne.
Jedno co nechapem je, ako je mozne, ze zeny ziju s endometriozou a chodia normalne do prace. Je vobec endometrioza indikacia na invalidny dochodok? Ja som odisla pred 2 rokmi z prace a som dobrovolne nezamestnana, pretoze nedokazem kazdodenne fungovat. Esteze mam manzela, ktory ma zivi, hoci mam vysoku skolu a mala som slusnu pracovnu perspektivu.
Ach jo! Sorry baby, ale mam z toho teraz dost depku, tak som sa potrebovala vyzalovat ☹ .

yukki
1. okt 2012

@leya Ty vole!! Slušné...zážitky. 🤐 🤐 🙄 No, presne...ovulácia-nauzea, mdloby, príznaky šoku....presne tak! No, takto...moja endo je zatiaľ v medziach....v medziach...v medziach, no. Ale teda kôli tomu druhému ochoreniu "diétujem"...plus som sa mazala tým progesteronkrémom....prestala som úplne piť kávu, jesť cukor, a nejem vyprážané. Naproti tomu pijem minimálne dva litre čistej vody denne a zelené čaje....jem Wobenzým, Inocell.....všelijaké tie huby v tobolkách, no....ta tak. Šetrím pečeň, hlavne, vraj pečeň zodpovedá za rozmn.sústavu, likviduje prebytočný estrogén...a tak. Takže....posilovať pečeň je možno taký prirodzený spôsob-nie ako ju liečiť, len ako ju zniesť 😝

bobsent
2. okt 2012

@martinka354 , nó za tie roky som dlho pila čaj na endo, čisté aloe vera pol ročné kúry(drahé ako šlak, ale asi 2x mi ozaj zmizli po pol roku nálezy-len tak), vitamín e(žiadny účinok),indometacín -tuším tak sa to volá(ostala som druhý krát tehu po ňom asi po 3 kúrach) homeopatiu-úľava do 2 týždňov, potom tehu ale potratila som. a samozrejme všelijaké oleje z pestreca a ani sama už neviem čo. všetko by som skúsila(okrem visane 😀) keby som vedela že raz a navždy budem môcť normálne žiť.
teraz uvažujem o akupunktúre. čo už má človek robiť..
@yukki nech sa to aspom tak udrží...a postupne zlepší. na tú pečeň ja veru zabúdam. a čoraz viac si myslím že na tom niečo je.
@henika40 takže do roka a do dňa 😉
@martinka354 v tom veku som ostala tehu 😉 takže nech si ďalšia na rade. ako to už býva, momentálne zasiahol osud-na operáciu musí ísť manžel, na začiatku decembra,takže si visane nenasadzujem, keďže neviem aké vedľajšie účinky bude mať a ja musím byť fit. a od januára si ju dám. ak dovtedy sa niečo zadarí rozum sa mi zastaví-ale pokúšať sa nebudem.
@leya ja mám zážitky tour de pohotovosť za poslednú dobu 2x-už som si bola istá že ma v noci otvoria-poslali ma domov 😖 mohla som mať oper. za sebou, bojím sa jej ako čert kríža.
a čo sa práce týka, to bola moja dilema-ako preboha budem chodiť do roboty?! chodila som...nedá sa to opísať.doma po štvornožky na wc a potom na bus...všetku silu čo som mala ešte aj z poslednej rezervy som vždy minula. inak raz som videla percentuálne vyčíslený nárok na invalidný dôchodok pri ťažkej endo-10%. 😕bolo to pred rokmi ,vtedy človek musel mať 55% na získanie dôchodku.
no a ako tu dookola opisujem, teraz mám endo a malé dieťa..zúfalstvo ma chytá každú mrchu-ako sa budem o ňho starať?!
chcem už normálne žiť. niekedy mám pocit že mi táto choroba ukradla dušu, aj najlepšie roky života.
človek veľa znesie keď má víziu že raz bude dobre, vážim si každého dňa keď ma nič nebolí, ale ubíja ma to že sa stále vraciam späť(zdravotne) míňam energiu, čas, optimizmus sa tú hnusobu a prd s prepáčením z toho.
ale aby som nebola tak pesimistická, väčšina otehotnie a má pokoj. asi 25% (ako mne 🙄 ) sa to vráti.
držím všetkým palce.

leya
2. okt 2012

@yukki o tych zazitkoch by sme vsetky tu mohli napisat cele romany, dobre viem, ze ty si toho prezila viac nez ja 🙂 a ako tvoja "druha diagnoza"? zatial zvladas? co sa tyka endometriozy, uplne suhlasim s tym, ze je to aj problem pecene a stagnacie krvi v oblasti pecene a malej panvy, ale tiez problem crevneho traktu, ale to je na dlhsiu debatu. ja mam tiez dietu. tebe poradili ocistit, ci posilnit pecen? ci ako? napis prosim o tom viac. ja skusim nieco zistit u manzelovej mamky lekarky.
@bobsent pozerala som ten invalidny dochodok, tak pri endometrioze tazkeho stupna je 20% znizena pracovna vykonnost. uzasne.... 😖 kazdopadne, aj tak by bolo lepsie dat sa dokopy tak, ze mozem zase nieco robit 😉. presne ako pises, aj ja mam radost z kazdeho dna, ked nemam ziadny problem.
no nic, mrcha konci a ja zase zacinam dalsi mesiac s optimizmom, ze dalsia ms uz bude lepsia a bezbolestnejsia. raz to musi vyjst! 😉

yukki
2. okt 2012

@leya no ja popri tom liečení tak chodím za jedným ukrajinským lekárom. Je dobrý. No a on sa o mňa stará, on mi dáva prípravky. Vždy aj veľa o tom rozpráva, ale teda toto som si tak asi najviac zapamätala, že posilniť pečeň=podporiť rozmn.orgány. Čo sa týka rakoviny, musím na chemoterapiu. Nič sa nedá robiť, postupuje to, bohužiaľ. Tak...idem bojovať, no.

lenocka777
2. okt 2012

Ahojte baby, počuli ste už o zelených potravinách - MLADÝ JAČMEŇ A CHLORELLA?
Je veľka pravdepodobnosť, že užívaním týchto produktov sa Vam podarí otehotniet. Pozrite si tento článok.
Ak by ste mali akekolvek otazky, tak ma kontaktujte. Týmto zeleným potravinam sa venujem. Rada by som pomohla aj ostatny, kedze jacmen a chlorella pomohli celej mojej rodine.

ZELENÁ MIMINKA
MUDr. Miloslav Lacina
GW/UH 2005

Jak plyne čas a stále více uživatelů má pozitivní zkušenosti s užíváním zelených potravin, objevují se postupně nové a nové poznatky a souvislosti.
Jedním z posledních zjištění je, že se objevují početí takzvaných zelených miminek, kdy jejich matky, které byly předtím dlouhodobě léčené pro neplodnost, po dlouhodobějším užívání Mladého ječmene, přes všechna pesimistická rodinná i lékařská očekávání, otěhotní a to je velkým překvapením nejen pro ně samotné a jejich partnery, ale především pro jejich lékaře – gynekology.
V uplynulých třech letech jsem zaznamenal sedm takto počatých miminek a po zvážení všech skutečností a i podle názoru samotných maminek, má právě Mladý ječmen tu největší zásluhu na tom, že se tak stalo.
Čemu přičíst tento úspěch? Jistě vynikajícím vlastnostem Mladého ječmene a zelených potravin obecně.
Jak mnozí z Vás vědí, zelené potraviny mají na náš organismus komplexní účinek.
Mezi základní vlastnosti Mladého ječmene patří adaptogenní účinek. To je harmonizující vliv zelených potravin jak na fyzický, tak i psychický stav těla. Ten přispívá k tomu, aby se upravily utlumené či zvýšené hormonální funkce nejen ženských pohlavních orgánů, ale i všech spolupodílejících se systémů – např. štítné žlázy a hypofýzy. V praxi to znamená především pravidelný menstruační cyklus, který je předpokladem i správné ovulace.
Dalším významným účinkem je protizánětlivé působení Mladého ječmene, které napomáhá zlikvidovat záněty adnex, tedy vaječníků a vejcovodů. Stejný účinek se uplatní i u chronických zánětů dělohy a pochvy. Důležité je odstranit nejen tyto záněty, ale všechna zánětlivá ložiska v těle, protože se tak významně zvýší jeho obranyschopnost a vše začíná fungovat tak, jak by mělo, tedy normálně.
Mohutný antioxidační účinek chrání vznikající a rostoucí vajíčko před degenerativními změnami a napomáhá tak jeho zdravému vývoji a dozrání. Stejně tak příznivě působí i na děložní sliznici a tím připravuje místo budoucího zahnizdění oplodněného vajíčka.
Živiny, které s sebou Mladý ječmen do organismu přináší jsou pak důležitým předpokladem všech předchozích dějů, protože jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému a jednotlivých metabolických dějů.
Neméně významný je i očistný účinek Mladého ječmene. Odstranění jedovatých látek z těla nejen znamená mnohdy zásadní předpoklad úspěšného oplodnění vajíčka a následného donošení plodu, ale zároveň chrání i plod samotný před budoucími zdravotními komplikacemi. Je totiž zjištěno, že během vývoje plodu dokáží jedovaté látky a těžké kovy obsažené v těle matky prostupovat přes placentu do vyvíjejícího se plodu. Takže po narození dítěte má sice maminka o 50% těchto látek méně, jenže těch zbývajících 50% se neztratilo. Má je v sobě právě narozené miminko. Proto je nesmírně důležité tyto látky odstranit z těle ještě dříve, než dojde k početí. A to právě zelené potraviny při dlouhodobém a pravidelném užívání velmi dobře umí.
Abychom však nenechávali vše jen na ženách.
I mužská neplodnost se významně na tomto problému podílí. Nejčastějším problémem u mužů je malé množství ejakulátu, snížená pohyblivost spermií, či vývojová degenerace spermií nebo jejich následné poškození vlivem chronických zánětů prostaty a močových cest.
Negativně na spermie působí i všudypřítomná oxidační činidla, jedovaté látky a vysoká koncentrace těžkých kovů v organismu. Navíc většina mužů trpí nedostatkem živin, které jsou základním předpokladem vzniku dostatečného množství kvalitního spermatu. (Především zinku a selenu.)
Zelené potraviny dokáží i tyto nepříznivé okolnosti zvrátit. Navíc jsou výborným zdrojem energie a vitality, která mnohým mužům schází, takže podstata jejich neplodnosti nemusí být ani tak ve výše uvedených problémech, ale v přirozené lidské vlastnosti, lenivosti.
A tak, chceme-li zabránit vymření vodníků v Čechách a na Slovensku po meči či po přeslici, sáhněme po zelených potravinách, ať máme sílu Zelená miminka nejen stvořit, ale i řádně vychovat. Nejdůležitější je však to, že zelené potraviny nám zaručí že Ona i My budeme kypět zdravím a dobrou náladou.

lenocka777
2. okt 2012

Ja som izačala užívať ZELENY JACMEN a CHLORELLU, keď mi zistili vysoké aslo a
nechcela som brať dlhodobo antibiotika.
Nielenže mi to znížilo aslo (napriek tomu, že moja lekárka povedala, že bez antibiotík sa mi aslo nezníži), ale mi aj začali rasť vlasy, schudla som, vybielilo mi to zuby, upravilo mi trávenie a stolicu, mám z toho veľmi veľa energie, vôbec nie som unavená, cítim sa super
fyzicky aj psychicky. Svokra mala rok veľké problémy s kĺbmi. Boli dni kedy sa nevedela ani sama obliecť, lekári nevedeli čo jej vlastne je. Nevedela spávať, mala depresie a pomohol jej práve zelený jačmeň a chlorella, teraz sa cíti výborne. Švagriná mala tiež veľmi zle
výsledky, dokonca jej povedali, že ma nábeh na rakovinu žalúdka a odkedy to užíva ma super výsledky.

Ja to dávam aj ročnej dcérke a odkedy sa narodila, nebola vôbec chorá. Boli sme teraz na meranie antioxidantov v tele a mame vynikajúce výsledky, na rozdiel od ľudí,
čo to nepijú. Sú vhodné pre celú rodinu.

Liečia veľmi veľa chorôb, ekzémy, bielia zuby, podporuje chudnutie, znižujú hladinu cukru pri cukrovke, majú antioxidačné účinky, protirakovinové účinky, majú veľmi veľa minerálov, enzýmov, vitamínov, zlepšuje kvalitu spánku, odstraňuje únavu, depresie, zlepšuje
trávenie, posilňuje imunitu organizmu, spomaľuje starnutie organizmu, zvysuju sexualnu vykonnost, ....atď.

Zelené potraviny čistia, zasýtia, regenerujú organizmus a harmonizujú telesné funkcie. Sú zásaditotvorné. Majú antioxidačné účinky, zbavujú telo nebezpečných voľných radikálov a chránia tak bunky pred poškodením. Sú 100% čisté vyrobené v biokvalite. Dokážu nahradiť
najkvalitnejšiu zeleninu. Obsahujú najvyššie množstvo chlorofylu, ktorý má protizápalový hojivý účinok.

Ak by ste mali akekolvek otazky alebo zaujem o zeleny jacmen a chlorrellu, tak ma kontaktujte.
Zelenym potravinam sa venujem. Mozem Vam poslat skusenosti ludi, ktorym zel. potraviny pomohli.

martinkatinka
3. okt 2012

@bobsent ja som sa tiež tešila, že po tehotenstve sa vyliečim a všetko bude OK.... no smola, ešte aj ten porod :( a o dva mesiace šup, mrcha a cysty a zas dokola.... takže mne to nejako nepomohlo fyzicky, ale skor psychicky... keby som nemala malého, asi sa na všetko vykašlem, nech mi to vezmú a bude pokoj... ale takto s ním som aspoň šťastná, aj keď s bolesťami, ale šťastná.... momentálne riešim, že čo so zrastami.... Lenže po takej sekcii sa nejako nehrniem do operačky znova.....
Mirena mi začala zaberať, tretí mesiac síce nemám mrchu, ale dva dni, keď by mala dojsť, tak fungujem na ružových pilulkách a algifene....

bobsent
4. okt 2012

@martinkatinka presne tak to vnímam aj ja. chcem sa spýtať,ako pociťuješ zrasty? máš ostré alebo tupé bolesti v ich mieste?
ja nemôžem už ružové tabletky-jediné čo pomáhalo lebo po rokoch užívania mi teraz v lete zistili po nich krvácanie do žalúdka. 😠
inak na sone po 2rokoch kontrola dopadla dobre-vaječníky bez endo cysty ale asi mám rozsev po čreve ten vidieť nie je ☹
preto počas mrchy spotrebujem kvantá espumisanu,taká som s prepáčením zaplynená.a to ma bolí.
ako počas menzesu dvíhaš malého, beháš za nim? ja som k.o.. problém mám posadiť sa no a nezvládam to vtedy psychicky že čo s ním bude keď raz nebudem schopná vstať..a bolí ma že ma vidí v takom stave, nechcem aby si ma tak pamätal 😢
o mirene som uvažovala, teraz mi dali visane, tebe to neponúkali? ale odrádzajú ma hormóny, už predsa mám vyšší vek.

leya
4. okt 2012

@yukki drzim palce, nech to prebehne co najlepsie! clovek uz ani nevie, ci sa nanho tie choroby lepia skrz inkriminovany neurcity problem s pecenou, alebo vdaka tym hormonalnym svinstvam, co uziva kvoli endometrioze. 😒

gombicka
4. okt 2012

@leya ahoj, dlho som tu nebola, tak nie som velmi v obraze, co sa deje...stihla som si precitat iba zopar posts, co su hore, a je mi velmi luto, ze to s tebou tak vyzera...pises, ze na laparku je skoro, preco? ja ked sme spolu pisali a si mi poslala par linkou o ucinkou odstraneni edno na IVF, som bola presvedcena, ze to necham tak...no minuly mesiac ma pochytili silne bolesti, aj pri moceni (iba rano) aj tiez pri ovulacii, nie vsak take ako pises ty, no aj to mi bolo podnetom, ze predsa len pojdem na to. asi som sa zdohala neskoro, lebo tento mesiac by som mala zacat kratky protokol a vychadza mi to na polovicu oktobra. No na tu laparku idem zajtra, takze sa to asi vsetko poposuva.
Tento mesiac som trochu bola na neistom, kedze skoro ziadne bolesti pri rannom moceni a aj ovulku som ledva citila...tak aj mam vycitky, ci dobre robim....no uz idem na to, a ukaze sa az zajtra, ci som sa dobre rozhodla..

leya
5. okt 2012

@gombicka ahoj! na laparku je skoro preto, ze to robia len v akutnych pripadoch (napr. silne bolesti, problemy s vylucovanim, velka cysta s rizikom prasknutia a pod.) alebo diagnosticky.
ked uz si sa rozhodla, netrap sa tym a nestracaj doveru, ze ti to pomoze, lebo potom strati ta operacia svoj vyznam 😉. myslim na teba!

gombicka
6. okt 2012

@leya no uz som po. tak nakoniec som pod nozom bola skoro 2 hodiny. Doktor mi pekne vycistil vsetko pred maternicou, vravel, ze toho bolo dost, povypaloval vsetko na mocovom mechuri, odstranil malu cystu na lavom vajecniku, no bouzial nemohol odtranit endo za maternicou, ktora sa rozvija na hrubom creve. vravel, ze tam je toho dost, no on to nemohol spravit, na to musim ist k inemu odbornikovi. No ale som rada, ze aspon nieco poodstranoval, tak uvidime, ci to pomoze.

ale ved ty si pisala, ze si mala strasne bolesti, tak preco ta nemoze operovat?

leya
6. okt 2012

@gombicka ahoj! tak to uz mas za sebou! no hlavne, ze je to vycistene 😉 teraz mate vacsiu sancu pri snazilkovani, drzim palceky! 🙂
ked citam ten tvoj nalez, tak to mas takmer take ako som mala ja pred dvoma rokmi. "moj" endometriom na hrubom creve mal pred 2 rokmi pri laparke 1,5 cm. do operacie som ani nevedela, ze ho mam, ale potom ma zacal pobolievat (najma po ms). mne povedali, ze sa to neda odstranit, pretoze je riziko poskodenia steny creva. co viem, nefunguju nanho ani analogy gonadotropinov, ale tak hladam ine alternativne riesenia.

a co sa tyka tych bolesti, kym pride zachranka, odvezu ma, povysetruju (cca 3 hodiny), tak tie najhorsie krce prejdu, takze ma poslu domov s odporucanim: kontrola na druhy den a pokoj na lozku. som v podstate rada, ze to riesia takto, nie som za chirurgiu za kazdu cenu.
teraz do konca roka absolvujem detoxikaciu a liecbu nejakymi preparatmi cinskou medicinou a od noveho roka prechadzam na liecbu podla rad pani bylinkarky, co si mi odporucila. bola som u nej uz v lete, ale nechcela som miesat vsetko naraz. takze tak so mnou, vacsinou nieco spekulujem a vymyslam, co by mohlo pomoct, ale obcas si uz neviem rady a vtedy sem napisem 🙂

a ty ako planujes dalej? idete do dalsieho IVF, ci skusite s clostilbegytom ci prirodzene? my sme po laparke dostali odporucanie na pol roka snaha o prirodzene pocatie, potom IVF......ale to uz bolo davno.... 😉 ozaj, a FSH a AMH mas v poriadku?

martinkatinka
6. okt 2012

@bobsent ja mávam doslova kŕče..... po porode som mala zápal maternice, takže ešte aj pozápalové zrasty mám....Niekedy sa mi čudujú, že rok a pol po porode mám stále bolesti... ale to nie je ani tak z porodu, ale proste z toho, čo tam všetko mám dorobené....

gombicka
6. okt 2012

ja som tiez bola pri bylinkarke, tuto cez MK som ju nasla...pani Kopacova. Ta mi dala robit zabaly, caje a nejake vitaminy. Tych zabalov som sa drzala...no dobrych 8 mesiacov, no akosi ma to potom preslo, ked sa znova objavili bolesti.
Totiz po tych zabaloch bolesti ustupili, tak som tomu verila, alebo chcela verit, ze asi aj pomahaju.
No ani teraz nehovorim, ze nie...ja proste skusim vsetko, od cinskej mediciny, po alternativnu az po vedecku medicinu...ved to sama poznas, nie?
IVF bolo na planovane uz tento mesiac, no kedze som teraz mala laparku, tak asi este pockame a o mesiac pojdeme do toho. Hoc tam este nieco z tej endo ostalo, verim, ze to bude mat vsak mensie ucinky.

Co by som vsak chcela vediet, no na to mi ani lekar nedal jednoznacnu odpoved, ci endo vplyva na kvalitu vajicok. Jeho odpoved bola, ze ani nie,...ze ta kvalita je geneticka, zeby na to endo nemala vplyv, no ja som kdesi tu na koniku citala, ze jedna baba mala vzdy po laparke najkvalitnejsie vajicka...tak na to spolieham, ze zazraky sa stale mozu diat...

gombicka
6. okt 2012
leya
7. okt 2012

@gombicka mne zase lekar povedal, ze endometrioza na kvalitu vajicok vplyva, taktiez na pravdepodobnost oplodnenia vajicka a uhniezdenia embrya, a tiez na pravdepodobnost donosenia plodu, pretoze okrem zlej kvality vajicka to tkanivo mimo maternice produkuje nejake chemicke latky, ktore to vsetko stazuju.
preto ak by darovala zena s endometriozou vajicko zdravej zene, sanca, ze to ta zadrava dotiahne do uspesneho konca (porodu), je nizsia, hoci je zdrava. naopak, ak dostane zena s endometriozou vajicko od zdravej zeny, tak ma vyssiu sancu, ze to dotiahne k uspesnemu porodu (mne povedal lekar, ze sanca sa zvysuje na 75-80%). neviem, ci to bol len marketingovy tah, ale takto mi to vysvetlili v CAR. preto vela zien s endometriozou dostane odporucanie na darkynu vajicok.
kvalitu a mnozstvo vajicok si vedia nepriamo odvodit od hodnot FSH a AMH.

gombicka
7. okt 2012

@leya No viem, ze AMH som mala nizsie, okolo 15,7 pokial si dobre pamatam (AMH sa tusim meria dvomi sposobmi) no na FSH sa musim popzriet. Cize myslis, ze keby som si dala odstranit aj tu endo z creva, ze by som mala este vacsiu sancu? Cize ak dobre rozumiem, ty to endometrium v hrubom creve stale mas? vraveli ti, ze sa neda odstranit?

leya
7. okt 2012

@gombicka moje AMH bolo 0,35 mikrogramov/ml.
operater mi povedal, ze sa ten endometriom v CD odstranit neda, resp., ze je to velmi komplikovane a s nejasnym zaverom. mozno sa mu do toho nechcelo.
neviem, ci zvysuje sance, ak ti odstrania vsetky loziska, len som napisala, co povedal lekar mne ohladom vplyvu endometriozy na kvalitu vajicok a nasledne zivotaschopnost embryi. ale tiez mi jeden lekar povedal: nikdy never lekarom! 😉
takze to ber tak, ze si teraz urobila maximum a dalsie IVF bude uspesne 😉 takze nebudes musiet uz nic dalsie riesit 🙂 drzim palce, nech vam to o ten mesiac-dva vyjde!

gombicka
7. okt 2012

@leya je tu jenda zienka na MK, ktora tiez zila v Anglicky a aj tu jej robili laparky,a pri jednej z nich je endo odtranili z creva. Ze ked prisla na slovensko, tak ze je lekar povedal, ze jej odviedli velmi dobru robotu a ze na Slovensku by jej to tak nikto nespravil. Mne gynekolog teraz tiez povedal, ze tieto operacie sa robia iba na par miestach v UK, a ze keby som do toho sla, ze ma odporuci jednemu universitnemu consultantovi. No vravel, ze mi to neodporucuje ani po druhom IVF...ze ked tak az po tretom pokuse. Takze na teraz to nechavam tak, idem to riesit bylinkami...a ako hovoris, spolieham, ze uz nebudem musiet vobec to riesit. A tebe prajem to iste! ozaj a ako pokracujes s dietou? Este sa jej drzis?

junova
7. okt 2012

Ahojte, aj ja chcem povzbudit vsetky zienky, ktore maju endometriozu a snazia sa o babo. Aj mne ju diagnostikovali pred 4 rokmi nahodne pri laparoskopii a odporucili mi cim skor otehotniet. V auguste sme sa zacali snazit a v septembri som otehotnela, bola som prekvapena a stastna ze sa to rychlo podarilo. Dnes mame 3 rocnu Barborku a zaciname sa snazit o druhe 🙂 Snad sa to tiez podari bez problemov. Vsetkym, ktore sa usilujete o babetko zelam aby sa vam to tiez podarilo 🙂

cikyta
9. okt 2012

Ahojte....
Kedže momentálne nemám všetko uplne podrobne čítať, chcem sa opýtať...
Tá polročná liečba pri endometrioze sa robí za pomoci hak... (a ked ju nemožem zo zdrav.dovodou, tak čo? 😕 )
a druhá vec...
Aký má význam tá polročná liečba-umelý prechod a všetko toto, ked sa tá endometrioza aj tak vždycky vráti ? ☹

mabumi
9. okt 2012

@leya
@gombicka ahojte, citam vasu poslednu diskusiu a vidim, ze sme na tom podobne. ja mam vsetky typy endometriozy, 4. stupen, "zabetonovanu celu malu panvu", no najvacsie bolesti mi spôsobuje prave tato rektovaginalna. tiez mi povedali, ze pri 3-hodinovej laparke to neriesili, lebo by to bolo velmi komplikovane a riskantne, na tom sa zhodnu asi vsetci lekari. no teraz som bola u jedneho odbornika, ktory mi vysvetloval, ako sa to robi (keby sa to robilo). a teda este teraz mam z toho zimomriavky 😕 😅 . robili vaj aj hysteroskopiu? ako vyzera vasa maternica?

bobsent
9. okt 2012

@cikyta nie každému sa endo po klimaktériu vráti.ale väčšine hej. robí sa to preto, že ak ložiská nezmiznú aspom sa zmenšia a žena má väčšiu šancu ostať tehu.alebo má (mala by mať) menšie bolesti)
v liečbe sa kombinuje hormonálna+chirurgická.veľa záleží od toho či žena ešte plánuje deti. jediné skutočné riešenie je radikálna operácia a trvalý prechod.ale sú baby, kt. po tehu majú pokoj. je to u každého individuálne. ak nemôžeš klimaktérium, podobné ale menej náročné je liečba visane(ja som si na ňu ešte netrúfala). aj to sú hormóny. zákl. problém pri endo je krvácanie-keď žena nemá menzes, nemá ťažkosti a lieči sa. prečo sa to niekomu stále vracia boh vie 😖
držím palce.

cikyta
9. okt 2012

@bobsent dakujem 🙂

custy
9. okt 2012

@mabumi Ahojky, môžme si ruky podať, môj výsledok po laparke je identický s Tebou, od augusta beriem Visanne, na pol roka a budúci týždeň nastupujem do kúpeľov Lúčky, prognóza na prirodzené otehotnenie minimálna, ale ja stále verím v zázrak z HORA 🙂 držím Ti palce silno moc!

mabumi
9. okt 2012

@custy ahoj, aj tebe drzim palce 😉 . a mas priechodne vajcovody? ja nie, okrem toho vajecniky prilepene na zadnu stenu materncie, takze prirodzene by to bol fakt obrovsky zazrak. ale ja dufam aspon v to IVF, no uz 5 vkladov bolo neuspesnych 😢
a do Lucok ides na vlastnu past alebo cez poistovnu? aj ja nad tym cim dalej viac rozmyslam. tak dufam, ze ti to pomôze 😉
momentalne aj ja beriem visanne, ale iba prvy mesiac. vraj by to malo okrem liecby endo aj "povolit" maternicu. lebo ju mam vraj zmensenu a zhrubnute steny ☹ . to vsetko stale len kdôli endometrioze. ty mas maternicu OK?