Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

ludinka
24. mar 2013

ahojte baby chcem sa vas opytat niekolko otazok okolo laparoskopie-a to kolko po operacii ste mali bolesti v podbrusku, kolko ste spinili? ja som teraz 11 dni po operacii nasli mi endosku v prvom stadiu-tu mi vypalili a robili mi aj driling vajecnikov a mame sa teraz snazit prirodzene otehotniet, len sa mi nezda ze po operacii som po 4 dnoch uz nemala ziadne spinenie ani bolesti a teraz -po ovulke mam zase bolesti v podbrusi a aj vajecniky ma dost bolia.a aj spinit som zase zacala 😒 myslite ze tie loziska endosky sa mozu tak rychlo zobudzat? dakujem za vsetky odpovede.

janinka19862
24. mar 2013

tak ja som po lps vobec nespinila takze je to normalne neboj sa. nie tak rychlo sa ti urcite nevratia to by trvalo troska dlhsie. A najlepsi liek je naozaj otehotniet. 🙂

monculka89
24. mar 2013

@ludinka Ahoj, tak ja som mala spinenie hned, ale tiez len par dni. Presiel asi mesiac, prva injekcia Zoladexu a este som dostala menzes, ten som mala az dva tyzdne, tak som dostala tbl. na zastavenie, od vtedy menzes nemam. A co sa tyka bolesti, tak tri dni som nevstala z postele, a potom hned do prace, co mi pomohlo, treba sa aj trosku hybat, nech vzduch z laparky povoli, a uplne fit som bola za mesiac, drzim palce a skore uzdravenie 🙂

gombicka
24. mar 2013

@ludinka ja som spinila par dni, potom hned na to prisla ms, normalne v termine ako mala, no po dvoch tyzdnoch prisla dalsia...bola som trochu v soku, nevedela som, co to je, no ukazalo sa, je to opat ms, ze sa len telo vyrovnavalo so sokmi po lps

monculka89
24. mar 2013

@janinka19862 Veru je to psychicka zataz, takto sokovat telo a navyse clovek ani nevie co mu poriadne je. Ja ked mam par dni pred dalsiou injekciou, tak uz ma boli podbrusko ako na menzes, ale to je endo. Viem to, lebo jedna z priznakov, je menstruacna bolest trochu inak, kto ju ma, tak vie, ze je to ako menstruacne bolesti ale nie su, to endometrium len rozsiruje svoje zrasty. Je to strasne. Pride mi to vsetko ako kolotoc, teraz Ti urobia menopauzu ale ved to nic neriesi. Opat je vsetko naspat ked sa vrati menzes. Preto som sa rozhodla, ze podstupim kontrolnu laparku aj ked nemusim, chcem mat istotu, ze Zoladex zabral,nedokazala by som cakat, ci sa bolesti vratia a mohlo by to byt este horsie.

monculka89
24. mar 2013

@monika440 Aulin som kedysi brala od bolesti, ale na nieco ine, bol celkom fajn. Ked som este nevedela, ze mam endo a skusala som vsetky analgetika v lekarni, tak mi tam povedali, ze ak su zenske problem, tak len lieky na zenske bolesti, inak to ma opacny efekt. To je napr. panadol femina a spol, lenze su take slabe, co z toho ze neskodia, ked nezaberaju. Mne povedal doktor, ze injekcia je jedina forma liecby, ziadne tbl. mi nikto nespomenul. Injekcie maju len jednu vyhodu, nezabudnes ich uzit 🙂

martinkatinka
24. mar 2013

@monculka89 vieš čo mne zaberalo od bolestí? Lieky na bolesť chrbtice...no po čase si telo zvykne a už nereauje ☹ Inak sa čudujem, že Zoladex ešte pichajú, lebo keď ho mne dávali pred 5 rokmi, tak už s ním pomaly aj končili... a nakoniec mi ho rped 4 rokmi dali zs, takže som to absolvovala dva krát... ak sa dá, na tú kontrolnú choď, aby si vedela na čom si, urobia ti tú šetrnejšiu metódu a takisto to dočistia zvnútra... držím ti palce

ludinka
24. mar 2013

@monculka89
@janinka19862
@gombicka
dakujem za vase odpovede no tak dufam ze buduci cyklus uz bude normalny, uz len vyckat do prvej mrchy...

pflegerin
24. mar 2013

Dievčence mne vždy pomôže Alchemilkový čaj,ked mám bolesti a uživam aj kyselinu listovu a odvtedy už nefarbím aj 2týždne pred menzesom ako volakedy. 😀

rks
24. mar 2013

Baby, mava/la niektora z vas problemy s vysokymi horuckami a hnackami pravidelne pocas menzesu? Uz som z toho nestastna, lekari si asi myslia, ze si tie problemy len namyslam. Posledne dve mrchy pred operaciou som mala taketo strasne, po nej asi 2 mesiace pohoda a teraz posledne 2 mesiace zas to iste. Preto si myslim, ze to moze suvisiet s endo :( Prebieha to stale rovnako, 3 dni velmi mierne krvacanie, na 4 den strasne silne a horucka nad 38,5. Bolesti v bruchu, krizoch, proste v celej strednej casti tela ani nemusim spominat, tie asi poznate vsetky :( No bolia ma aj klby a svaly, ako pred chripkou, ale trva to len par hodin, potom horucku vystrieda hnacka a po par hodinach je uz znovu vsetko v poriadku. Teraz som mala stastie, ze to vyslo prave na vikend, ale pocas tyzdna nie som schopna aspon jeden den ist do roboty. Mate s tymto niekto skusenosti? Pripadne viete, co by mohlo zabrat? Dakujem

monika440
24. mar 2013

@monculka89 mne predpísali na začiatku len NORETHISTERON na zastavenie menzesu bolo mi povedané, že je dôležité nekrvácať lebo vtedy sa tie mapy strácajú a injekcie mi nechcel dať lebo prevrátia celý hormonálny systém a neni mi to treba no u mna je to ťažké lebo to mám na etapy vždy niečo zo starého zanikne a niečo nové sa objaví a musím s tým zápasiť od začiatku
a od bolesti som zo začiatku užívala algifenove kvapky 50 kvapiek aby som vlastne vstala z postele

jara24
24. mar 2013

Dievčatá, chcem sa vás opýtať (určite ste to už niekde na tých stovkách strán rozoberali, ale nedá sa to prelúskať celé) - čo by sa pri endometrióze nemalo (konzumovať, robiť) alebo naopak malo?

Spomínali ste, že horúca sprcha alebo zohrievanie krížov, podbruška nie je najvhodnejšie. To som nevedela. Tiež mám rada veľmi horúcu sprchu. A na spanie si na pyžamo dávam ešte pás na brucho a kríže (hippsy), aby som bola v teple.

Nemala by sa jesť čokoláda a všeobecne sladké? Sladkého zjem tiež dosť...

Ak máte nejaké tipy, napíšte prosím.
Ďakujem.

mirip
24. mar 2013

@jara24 máš to individuálne ja jem čokoládu a dosť veľa aj horúce sprchy a kúpele a dokonca mámev pivnici teraz zriadené "domáce kúpele"teda výrivku s vaňou a som tak vo vprelej vode často a nič mi to nerobí

rks
24. mar 2013

@jara24 Maso, cukor, mliecne vyrobky, soja, psenica. v kratkosti co by sa nemalo. Ale ja drzim dietu, tak na 85% uspesne (cukor a maso uz vobec, obcas si dam biely jogurt, aj ten sa snazim iba kozi, ten je vraj lahsie stravitelny) a predsa mam kazdym mesiacom vacsie problemy pocas menzesu :( Neviem, ci to vlastne ma zmysel :(

prahaxx
25. mar 2013

@jara24 podla mojej skusenosti Ti mozem odporucat zeleny jacnem (mala som ho poctivo jeden mesiac), a potom ak sa da, kazde rano malu lyzicku propolisovej tinktury do 1 dcl vody
posledne mesiace som mala moje velke problemy ovela mensie!!

co najmenej tabletiek od bolesti (hlavne tie ruzove su svinstvo a tazko sa ich zbavit, preukazatelne poskodzuju vystelku maternice!!! )- a ked uz, tak paralen,

od sedemnastich mam problemy, ktore poriesili velkou operaciou oboch vajecnikov a odstranili ondosku.. potom sa to nezlepsilo, este zrasty boleli navyse, ale to co pisem vyssie mi naozaj pomohlo 🙂

jara24
25. mar 2013

@prahaxx na liekoch proti bolesti som fungovala dost dlho, hlavne v puberte a pocas skoly - nedalo sa to inak zvladnut. Teraz je to lepsie, su mesiace, ked zvladnem bez liekov, niekedy 1-2 Brufeny. S ruzovymi som sa uz tiez rozlucila. Aj ked manzel nado mnou kruti hlavou, preco si ten liek nedam hned, ale zbytocne sa trapim. Ja mam vsak k liekom odpor, ked to co len trochu ide bez ich,snazim sa vydrzat...

Tu propolisovu tinkturu vyskusam 😉

erulka77
25. mar 2013

@rks moja ja som si tiez tim presla ale bola som v nemocnici ked som mala bolesti tak silne a horucku 38,9 to som mala najvisšiu teplotu inak som mavala tak 37,2 vždy 4 mesiace som sa trápilav bolestiach už som zatial v pohode mám chorobu panvy a od bolesti mi pomáha nospa 80 mg. menzes som ešte p oroku liečby nedostala

sisa1213
25. mar 2013

@monculka89 Ahoj...Prosím ťa mohla by si mi ten link o endoške poslať na e-mail? Až si to uložím...Ďakujem veľmi pekne...

janinka19862
25. mar 2013

@monculka89o Ahoj. Tak ja uz mam aj po laparke aj po injekciach a zatial mi neprisiel menzes. Ano tie injekcie su neprijemne mne to uplne vsetko narusilo ale ja som mala dekakeptyl mala som tiez bolesti, navaly, vsetko mi islo na nervy no ako ked je zena v prechode. Po tretej injekcii som bola na kontroli a tiez ma nastrasili ze tam znova nieco na rastlo, tak som sa aj cudovala ze nejak rychlo po laparke. Ale po poslednej injekcii, som bola na kontrolnom sone zobrali mi krv a az na malu cystu bolo vsetko ok. Teraz uz len rychlo otehotniet 🙂 Aj ked teraz som si neista pretoze som este stale nedostala a mam bolesti popod brucho, bolia ma krize , som unavena a chuti mi jest omnoho viac ako predtym. Lenze psychika robi naozaj svoje. ☹

rks
25. mar 2013

@erulka77 joj, no nepotesila si ma :( takze to urcite suvisi s endometriozou? ta liecba bola asi hormonalna, ze?

@prahaxx a ine baby, co uzivate propolis, existuju rozne koncentrovane tinktury alebo ked zajdem za vcelarom a vypytam si tinkturu, urcite mi da taku, z ktorej postaci ta 1 lyzicka denne?

erulka77
25. mar 2013

@rks bola visanne pol rok a zoladex depot ulavilo sa mi až po dobrati injekcii

prahaxx
25. mar 2013

@rks my sme dostali od vcelara taky prasok na vyrobu tinktury a robili sme ju s mamou podla navodu, co nam dali k tomu

nelly3
25. mar 2013

@rks
ja uzivam vceliu matersku kasicku, brala som cez firmu forever, ale stoji dost, tak som nasla v lekarni o polovicu lacnejsiu, treba dat ale pozor kolko obsahuje vcelej materskej kasicky aspon 200 mg, treba citat zlozenie. beriem druhe balenie, no uvidime ci pomoze.

javorinka2
25. mar 2013

@janinka19862 ahoj, ja som tiež na decapeptyle -už ma 4. injekciu za sebou... v novembri mi na laparke zistili endošku lahkeho stupna na lavom vaječníku... po 6. injekcii mam ist na kontrolu, tak snad sa mi potom podarí otehotnieť 🙂 nevieš kedy by sa mal dostaviť menzes po poslednej injekcii?? držim aj tebe palčeky nech ti to vyjde 🙂

rks
25. mar 2013

@erulka77 tomu sa chcem vyhnut. ale ak toto potrva, asi sa este sama budem lekarom prosikat, aby mi uz nieco nasadili ☹

@prahaxx a s cim ste ju miesali? ten navod bol specialne sity na endometriozu? sorry, ze sa tak pytam, ale mamka uz za vcelarom bola, no on samozrejme o endoske nevedel nic. musim si sama naordinovat kolko a ako brat

@nelly3 preco si sa rozhodla pre tu kasicku? myslela som, ze propolis priamo od vcelara je istejsi. ja uz mam obavy z tych lekarnovych zazrakov, ktovie co vsetko do nich nacapu ☹

nelly3
26. mar 2013

@rks
no lebo niekde som citala, ze aj to je dobre, proste skusam vsetko co sa da 😉 skoda, ze zatial mi nic nepomohlo aby som ostala tehotna. ale verim, ze budem a hotovo 😵

prahaxx
26. mar 2013

@rks propolis nie je priamo na endosku, upravuje travenie!! aby spalovanie fungovalo a aby skodliviny isli z tela prec, travenie je zaklad, preto sa pri endoske celkovo odporuca upravit strava - ja som skoncila s kavou, uplne absolutne vylucila alkohol, nefajcim a snazim sa dodrziavat pitny rezim
navod na vyrobu probolisovej tinktury je napr. tu Návod na zhotovení propolisové tinktury:
Propolis nejprve zmrazíme, abychom změnili jeho strukturu na křehkou. 30 g zmrzlého propolisu rozdrtíme na drobné kousky. Dáme je do 5 dcl čistého lihu (vodka nebo čistý lékárenský líh s více než 60% alkoholu, ale čím více % alkoholu, tak tím se propolis lépe rozpouští), do tmavé láhve. Dobře protřepeme a necháme 9 dní vyluhovat a každý den protřepeme. Na desátý den scedíme, přelijeme do tmavé láhve s uzavíratelným otvorem a máme hotovou propolisovou tinkturu. Cedíme přes sítko z umělé hmoty, nebo přes plátýnko - tekutina nesmí přijít do styku s kovem. Propolisová tinktura vypadá červenohnědě. Skladovat se musí v temnu, suchu, chladnu, v hermeticky uzavřené nádobě.

musis mat istotu, ze nie si alergicka na propolis a samozrejme, hlavne ked si ho chces davat rano, musis pocitat s tym, ze by si mohla nafukat!!

meca
26. mar 2013

Upravit strava aj sladke, mliecne vyrobky a bielu muku vylucit 🙂

nelly3
26. mar 2013

@prahaxx
vcelia materska kasicka :
•doporučuje sa ženám, ktoré chcú počať
•upravuje hladinu cholesterolu
•regenerácia buniek
•znižuje vyčerpanosť, nárast energie

iiffkkaa
26. mar 2013

ahojte...mne v january vyoperovali endometrioznu cystu na pravom vaječniku, našli my viac ložisk endometriozy. A k tomu, že mam nepriechodne vajcovody. Doktor, ktory ma operoval my jednoznačne odporučil otehotniet, moj gynekolog my chce nasadit hormonalnu liedzbu, inak tej sa snažim vyhnut.....od operacie prešli tri mesiace, zas sa my urobila cysta no tentoraz na lavom vaječniku. Lekar, ktory ma operoval my doporučil Košice - umele oplodnenie. Už som tam aj volala, ale čakam kedy dostanem menzes a až tak ma objednaju. No už mam zo všetkeho strach.....každy mesiac silne bolesti, teraz umele oplodnenie.....mam 24 rokov a už rok a pol sa snažime s manželom o babo....a stale dookola sa nedarilo....teraz endometrioza......baby poradte, ake s tym mate skusenost ??? vdaka