Endometrióza 2

janemari
11. jún 2009

Tak dievcata pokracujeme v dvojke.Vitam vsetky nove zienky ktorym zistili endometriozu a chcem ich zaroven povzbudit,aby sa nepoddali smutku a strachu ci niekedy budu mat babetko a co ich caka s touto chorobou.Vela zien ktore boli v endo 1 su uz tehotne,alebo maju uz deticky ci uz prirodzenou cestou alebo im dopomohli lekari.Hlavne sa nevzdavat.Sme tu jedna pre druhu,aby sme si poradili a podrzali sa v tazkych chvilach.Nebojte sa pytat na to co vas zaujima alebo este neviete o tejto chorobe a boji s nou 😉

jaja9891
31. jan 2014

@bernicka ani mne sa nepaci jej pristup,preto zistujem co a ako... z tych ovu testov a teploty som len na nervy,tak by som vedela co sa deje v mojom tele... no strasne ma vytocila ta moja gyn.... uvazujem,ze obeham viacerych,co mi povedia,uz aj keby som mala dalej dochadzat...

erijan
31. jan 2014

@gagik ahoj a ak sa smiem opytat ako vies, ze mas endo aj na crevach? cize mas endo cystu a aj endo na crevach ? ☹ ja mam tiez trochu problem s vyprazdnovanim pocas MS, krce a tak ☹

erijan
31. jan 2014

@1motilik1 dakujem si zlata 🙂 tak ja som mala hodnotu 60 a nieco, takze to nie je asi az tak vysoke... ale tiez mavam krce pri vyprazdnovani pocas MS, aj ma brucho zvykne bolievat priserne pocas MS ☹ aj ty si mala take problemy? a po laparke presli ?

bernicka
31. jan 2014

@gagik Ahoj, já být Tebou bych to neodkládala a na zákrok šla. Pokud tedy nemáš v plánu nějakou alternativní léčbu. Ona to není žádná sranda, jak je to na střevech a navíc se to šíří docela hodně a rychle. Raději dříve, dokud nemáš takové problémy...na druhou stranu chápu Tvůj strach, nevíš, do čeho jdeš a tak, ale doktoři vše vysvětlí. Klidně si zajdi k jinému odborníkovi pro další názor. Já bych se kopala do hlavy, že jsem si myslela, že jsou to vnitřní hemeroidy ☹ Nebyly a rostlo to tam roky a roky, vlastně bych řekla, že mi to tam roslo od 12 do těch 26 let ☹

bernicka
31. jan 2014

@jaja9891 Zkus se pozeptat v okolí a uvidíš. Ovulační testy a teplota jsou fajn, ale jistota vždy je jen ultrazvuk 🙂 Pevné nervy a neboj, to všechno dobře dopadne. Už to řešíš a to je začátek úspěchu 😉

ivec16
31. jan 2014

@jaja9891 pokia si dobre pamatam z tvojich prispevkov, tak ti po operacii nasadili liecbu a este ste sa ani nezacali snazit prirodzene. Teraz ti skoncila liecba. Neviem ci najdes lekara krory ti bude chciet robit folikulometriu, ak si ju zaplatis tak spravia. Je vela zien ktore napriek endometrioze otehotneli a niektore dokonca velmi skoro... Na tvojom mieste to skusim pol roka bez lekarov (naozaj ovu testy, popripade bazalka) a potom by som sa dozadovala... I ked si myslim, ze vacsina ta bude chciet poslat rovno na IVF ale mozno nebude treba... Kym neskusis nevies... Ak si to zle pamatam a ty sa uz snazis rok tak beriem spat... Ale podla mna naozaj netreba robit hned na zaciatku paniku... Trosku sa psychicky pozbieraj a ver tomu ze sa to moze podarit aj bez lekarov...

jaja9891
31. jan 2014

@ivec16 ahoj,dobre si pamätas... ved o to ide,ze ma kazdy posiela na IVF, boli sme aj v centre a mame to skusit 3 mesiace prirodzene,sledovat ovu,potom hormonalny profil atd.... len ma znechutilo,ze ma moja dr. hned odbila... taktiez,ked som mala cysty,ani netusila o aky typ islo... takze jej uz nedoverujem... a folikulometriu nemam problem si platit,nakolko manzel chodi pracovne mimo domu,tak je tazke nacasovat to spravne.... preto by bolo lepsie,keby som to vedela priblizne podla ultrazvuku... ovu testy mi to velmi dopredu nepovedia a ani BT...a tebe sa dari ako?

kveta
31. jan 2014

@jaja9891 Ja teda neviem ako je to v sucasnosti, ale ked som v roku 2009 absolvovala vypalovanie lozisk a umely prechod vyvolany hormonami, tak sa odporucalo do siestich mesiacov otehotniet, inak hrozilo, ze sa endometrioza definitivne vrati.. A ostanem neplodna. Co Ti tym chcem povedat je, ze by si si mala svihnut pripadne aj za cenu podstupenia IVF, aby si neskor nelutovala, ze si to obdobie presvihla.

Ku gynekologicke.. Mozno je znechutena. Gynekologovia dostavali peniaze od centier za odoslane pacientky a na Tebe nezarobila. Vymenit ju..

ivec16
31. jan 2014

@jaja9891 ovulacne testy su pozitivne 24-48 hodin pred ovulaciou, cize vies dopredu kedy ovulujes. Viem ako to chodi, som uz skoro 2 roky od operacii, tiez ma nikto nechce riesit inak ako IVF. A folikulometriu tiez nikto nechcel riesit i ked som myslela a dufala, ze by sa mohli takto trosku posnazit... No my uz mame dlhy cas snazenia sa za sebou. U nas nie je v poriadku ani manzel, tak mozno aj preto sa nedari. My uz mame podanu ziadost na IVF. Ja som bola tehotna, ked som mala endometricku cystu, nevedela som o nej... Ja si tiez myslim, ze to skuste najskor samy... Mozno budes mat stastie u budes hned tehu... Nastuduj si ako funguju ovulacne testy a sup na to...

gagik
1. feb 2014

@erijan mne to zistili na USG aj na magnet. rezonancii

gagik
1. feb 2014

@bernicka a robili ti tu resekciu? Lebo zase ani ta resekcia nie je sranda, moze skoncit s docasnym mozno aj trvalým vývodom a aj inymi komplikáciami, dalsimi zrastami. Neviem, tak mozno nejake ťažkosti pocas MS mam ale zase ked si to zvážim ci mi za to stoji ist do takej tazkej operacie tak neviem.

bernicka
1. feb 2014

@gagik Za 3 týdny bych měla řešit s doktorem termín operace. Teď šlo o to, že jsme zmenšovali ložisko, aby nepoškodilo ostatní orgány. Ano, vím, o co jde, pokud budou řezat střevo a že hrozí i umělý vývod na 6 měsíců a pak další operace na vrácení střeva do původního stavu, vše už mám pozjišťované. Proti srůstům se dá bojovat speciálním gelem (a to i na operace střev). Já mám tu šanci 60%, že to bude ta horší varianta a i kdyby, nechtěla bych si to tam nechat vesele bujet a trpět, roste to rychlostí blesku a lepší už to nebude ☹ Všechno se uvidí až na sále. Ale zatím já a všichni v okolí doufáme, že to dopadne dobře a když ne, tak se s tím nějak poperu. Stejně Ti časem nic jiného nezbyde, než jít na tu operaci....ono se to tam nemůže nechat moc dlouho, střeva Ti pak můžou srůst atd. atd. a pak to bude jen horší a těžší operace.

jaja9891
1. feb 2014

@kveta no s mojou mam zlu skusenost odkedy som zistila,ze mam cysty,nasadila mi HAK,ze by mali zmyznut,vobec jej nedoslo,ze moze ist o endo... chodila som k nej ako na klavir,ze mam silne bvolesti,raz ma odbila s tym,ze mam nejaku bolest vydrzat,raz ma poslala za ortopedom,ze na vine bude chrbtica,uz som si pripadala ako hypochonder,2x na pohotovosti a 4x u nej....az potom ma poslala do nemocnice na laparoskopiu,ktora skoncila laparotomiou... vraj som endo mala uz davno... ona si nikdy pri vysetreniach nic zvlastneho nevsimla a ja som mala vsade same zrasty,co profesor v nemocnici uz pri palpacnom vysetreni citil... teraz mi odmietla folikulometriu... som z nej znechutena,ale ked lepsieho lekara velmi v okoli nemame a daleko zakazdym dochadzat sa mi nechce,ale asi budem musiet... mna posielaju rovno na IVF,ale chcem to skusit prirodzene,kedze sme sa este nesnazili... och

jaja9891
1. feb 2014

@ivec16 tak my mame zatial spermiogram ok... no vsetko mam nastudovane a nakupene... tak dufam,ze sa endo tak skoro nevrati a stane sa zazrak,ak nie,tak jedine IVF... co narobime...drzim palce,nech sa IVF podari na prvy krat 🙂

ivec16
1. feb 2014

@jaja9891 pisem si tu este s jednou mladou zenou, ktora sa rovnako znepokojovala ako ty, ked jej zistili endo a predstav si, otehotnela hned prvy mesiac snazenia... Takze zatial nemusis vobec stresovat ;) mozno aj ty budes z tych stastnych co s tym napriek endometrioze nemaju problem... Dakujem, aj ja dufam, ze to vyjde hned na prvy krat... Mozno budeme zachvilu riesit spolocne, ktore plienky su najlepsie ;)... Na endometriozu aj zabudneme ;)

1motilik1
1. feb 2014

@erijan ano mala som neskutočne bolesti aj pri vyprazdnovani,zvýjala som sa na posteli v krčoch počas menzesu-to som dostavala take neskutočne krče ako kontrakcie no hroza-neprajem nikomu. Ale ja som nebola operovana laparoskopicky u mna to už nešlo.Ja mam 20 cm jazvu.

erijan
1. feb 2014

@1motilik1 ☹ hm presne...ale crevo si mala ok, tam si nemala endo ? to ti robila len ta hnusoba cysta ?

katuskalis
1. feb 2014

@janemari tak dnes som bola v nemocnici a dala som si pichnut prvu injekciu... hadam mi ta 3 mesacna liecba pomoze 😀

1motilik1
1. feb 2014

no, ja som ju mala na vaječniku

1motilik1
1. feb 2014

@erijan ale počula som že to može byť hoci kde, moja znama ma endo na plucach

janemari
autor
1. feb 2014

@katuskalis tak ja som účinky pocítili v podstate až po 2-3 injekcii, teda tie vedľajšie. A pokiaľ ti navrhli len 3 mesačnú tak nemáš enodšku v takom silnom štádiu.A na druhej strane, telo sa ti skôr zregeneruje len po 3 inekciách,takže ak sa budeš snažilkovať je možné že už v lete oznámiš že máš na teste // 😉

katuskalis
1. feb 2014

@janemari noo..ja som si povedaa, ze tym nemozem nic pokazit.. navaly som uz mala..a to je len prvy den...Mam prvu fazu ..nie az taku strasnu...ale je tam... nuz telo sa mi zregeneruje, ja si oddychnem psychicky , nebudem cakat, pocitat... a po 28. marci dej sa vola božia 🙂 to mi akurat zacne frmol v praci a v lete dovolenka...takze nic nie je nemozne... a ty si mala aku dlhu liecbu ?? 6 mesiacov ??

janemari
autor
1. feb 2014

@katuskalis áno ja som mala 6 injekcií myslím,že od decembra do mája.Takže mne to vyhovovalo, bolo to v zime, návaly tepla boli ,ale kedže bola zima tak to bolo ok a veľa som pila, takže som sa chladila z vnútra a nepribrala som,skôr schudla.

katuskalis
1. feb 2014

ved aj ja som sa rozhodla pre to teraz lebo v lete by to nebolo mozne.. ..a chcela som sa ta este spytat ci ste sa chranili pri pohl.styku ??? lebo v letaku som to tak vycitala a aj sestricka mi to dnes v nemocnici vravela...
Dufam, ze ani ja nepriberiem,kedze som sa teraz zbavila 3 kg po sviatkoch a PNKE... 😎

katuskalis
1. feb 2014
katuskalis
1. feb 2014

@janemari ved aj ja som sa rozhodla pre to teraz lebo v lete by to nebolo mozne.. ..a chcela som sa ta este spytat ci ste sa chranili pri pohl.styku ??? lebo v letaku som to tak vycitala a aj sestricka mi to dnes v nemocnici vravela...
Dufam, ze ani ja nepriberiem,kedze som sa teraz zbavila 3 kg po sviatkoch a PNKE...

janemari
autor
1. feb 2014

@katuskalis uff tak to si už nepamätám,ale myslím, že áno a po druhé sme "sex" veľmi v tom období neriešili, nakoľko to bolo dosť nepríjemné pre mňa. Nemala by si otehotnieť v tom období,ale myslím, že tu boli žienky ,ktoré otehotneli aj napriek liečbe. Ja som mala laparku v novembri a hneď na to začala liečba.

katuskalis
1. feb 2014

@janemari ahaa...no asi sa radsej budem chranit... hihi...a ved uvidim ako mi to bude chutut... vela zien ma so sexom nemile skusenosti... 😀 aj ja v novembri ale kedze som mala 1 fazu myslela som, ze po laparke a prefukoch to pojde... nuz ale nedarilo sa tak som sa rozhodla prejst liecbou... 😉

erijan
1. feb 2014

@1motilik1 fuuha tak to som este nepocula, ze moze byt aj na plucach... a este sa chcem opytat ked ta bolelo brucho a mavala si krce, bolo to len pocas MS alebo aj mimo nej? a bolelo ta cele brucho, alebo len v dolnej casti ako su vajecniky ? ako ti je dobre, ze uz to mas za sebou 😉

erijan
1. feb 2014

@vemako ahoj a mozem sa opytat kde si mala endo ze si mala len 1.stupna ? a mavala si tiez bolesti brucha, krce ? dakujem za odpoved 😉