Endometrióza a liek Visanne
Ahojte dievcata, chcela by som sa spytat, ci mate niektora skusenost s uzivanim lieku "visanne", ktory je vyvinuty specialne na liecbu endometriozy...
Mam endometriozu, bola som na nu uz dva krat operovana, snazime sa s manzelom cca rok o dietatko, no zatial neuspesne...
Lekarka mi odporucila, dat si na pol roka od snazenia sa o dietatko pauzu a odporucila mi nasadit si antikoncepciu alebo visanne, neviem co mam robit, ako sa rozhodnut...
Ak s niecim podobnym mate skusenosti poradte prosim . Dakujem
Stručné zhrnutie
- Visanne je v diskusii uvádzaný ako špecifický hormonálny liek na liečbu endometriózy, ktorý u viacerých žien potlačil menštruáciu a zmiernil bolesti.
- Alternatívne/komplementárne prístupy spomínané v diskusii zahŕňajú chirurgické zákroky (laparoskopia, laparotómia, punkcia), GnRH agonisty (Decapeptyl, Diphereline, Zoladex) a hormonálnu antikoncepciu (Zoely, Belara, Amicette).
- V diskusii sú opísané aj nefarmakologické metódy: diétne zmeny (vylúčenie cukru, sóje, kravského mlieka), joga, akupunktúra, detoxikácia, pijavice a lokálna aplikácia rakytníkového oleja na tampón, pričom výsledky zostávajú anekdotické a individuálne.
Najčastejšie otázky
Q: Je Visanne antigestagén alebo antikoncepcia a môžem otehotnieť počas liečby?
A: Podľa diskusie príbalový leták Visanne uvádza, že otehotnenie počas liečby je možné (nie je to klasická antikoncepcia), ale viaceré užívateľky a lekári v diskusii varovali, že počas liečby by sa otehotnenie nemalo plánovať a niektorí lekári odporúčajú vyvarovať sa gravidite.
Q: Aké vedľajšie účinky užívatelia Visanne hlásili?
A: V diskusii ženy hlásili vedľajšie účinky vrátane zvýšenia hmotnosti (+5 kg za 5 týždňov), bolesti hlavy, nespavosti, zvýšeného prolaktínu s výtokom z bradaviek, zväčšenia prsníkov, opakovaných mykóz, dlhodobého špinenia a občasných bolestí v podbrušku.
Q: Kedy sa často vráti menštruačný cyklus alebo plodnosť po vysadení Visanne?
A: Diskusia uvádza rôzne skúsenosti: niektoré ženy otehotneli do 2 týždňov po vysadení Visanne, iné dostali menštruáciu až po približne 3 mesiacoch alebo mali dlhšie meškania; neexistuje v diskusii jednotný časový vzorec.
Q: Je potrebná operácia pred nasadením Visanne?
A: Diskusia ukazuje, že prístup nie je jednotný: niektorí lekári nasadia Visanne bez operácie ako konzervatívnu liečbu, iní odporúčajú laparoskopiu/odstránenie ložísk pred liečbou; nie je v diskusii konsenzus.
Q: Aké nefarmakologické alebo alternatívne metódy ženy skúšali pri endometrióze?
A: V diskusii sú uvedené: rakytníkový olej aplikovaný na tampón (metóda: 1 lyžička na tampón každý večer, používané 3 týždne alebo mesiac, reportovaná zmena cysty z 5x5 cm o ~2 cm), akupunktúra, ayurvedická diagnostika, pijavice (liečba pijavicami), rekonektívna terapia, joga, detoxikácia a bylinné čaje (produkt „bylinný čaj pre podpornú liečbu endometriózy“ na otehotnenie.sk).
Q: Aké farmakologické alternatívy k Visanne sa v diskusii spomínajú?
A: Diskutované možnosti zahŕňajú GnRH agonisty Decapeptyl, Diphereline, Zoladex, hormonálnu antikoncepciu Zoely, Belara, Amicette, implantát (hormonálny implantát), intrauterinné teliesko (IUD) a lieky na zastavenie krvácania ako Dicynone.
Závery z diskusie
Zhoda
- Visanne sa v diskusii používa na liečbu endometriózy a často potláča menštruáciu počas liečby.
- Chirurgické riešenie (laparoskopická operácia, príp. laparotómia alebo punkcia) je bežnou diagnostickou a liečebnou možnosťou pri rozsiahlej endometrióze.
Sporné názory
- Niektoré ženy hlásia, že Visanne im zlepšila symptómy bez výrazných vedľajších účinkov, zatiaľ čo iné hlásia závažné vedľajšie účinky vrátane priberania, nespavosti a zvýšeného prolaktínu.
- Niektoré prípady ukazujú, že Visanne zmenšilo cysty alebo zmiernilo bolesť, zatiaľ čo iné ženy uviedli, že im Visanne vôbec nepomohol a preferovali operáciu alebo alternatívne postupy.
Otvorené otázky
- Ako spoľahlivo a predvídateľne sa po vysadení Visanne vráti plodnosť u konkrétnej pacientky?
- Je pred zahájením liečby Visanne potrebná laparoskopická operácia u pacientiek s viacerými ložiskami?
- Aký reálny a reprodukovateľný účinok má na cysty lokálna aplikácia rakytníkového oleja (tampónová metóda)?
Spomenuté značky a firmy
Visanne, Zoely, Belara, Amicette, Vissanette, Decapeptyl, Diphereline, Zoladex, Dicynone, Rodinka.sk (tehotenstvo.rodinka.sk), Otehotnenie.sk, Vegspol.cz, klinika v Praze, nemocnica v Znojme, ordinácia doc. Bielik
Spomenuté produkty a metódy
Visanne, Zoely, Belara, Amicette, Vissanette, Decapeptyl, Diphereline, Zoladex, hormonálny implantát, vnúromaternicové teliesko (IUD), Dicynone, rakytníkový olej (tampónová aplikácia 1 lyžička denne v noci), Natural progesteron krém, Satavari, pijavice (hirudoterapia), akupunktúra, ayurveda, rekonektívna terapia, joga, detoxikácia, diéta (vylúčenie cukru, sóje, kravského mlieka), bylinkový čaj pre podporu liečby endometriózy, laparoskopia, laparotómia, punkcia, CA125 onkomarker, HCG krvný test
Miesta a osoby
Praha, Bratislava, Martin, Banská Bystrica, Znojmo, Trenčín, docent Biringer, doc. Bielik
Ahojte všetci..Aj ja mám endometriózu a už dva krat na operácii..Dovtedy mi neodporúčili nič iné ako operáciu a po liečbe zoladexom čo najskôr otehotnieť..Zatiaľ neuvažujem o dieťati..Od 2007 roku sa to so mnou ťaha..Tento rok som zmenila gynekológa a znova tam mám cystu 5x3,6 cm.Tento lekár mi nasadil visanne na tri mesiace a že ak sa to zmenší tak nemusím isť na operáciu..Beriem ho piaty týždeň a od vtedy sice menzes nebol ale mala som výtok jeden silnejší druhy slabší.Dúfam že to je v norme,píšu to aj v tom letáku tak dúfam že je to normálne 🙂
K tomu všetkému ma celý život trápia mykózy a liečil ma predchádzajúci lekár len čipkamy a krémami a nič iné..Vyskúšala som už aj vštko možné voľne dostupné a aj tak sa to stále vracia..Vylúčila som aj cukor,med,plesnivý syr a mala by som aj droždie (vyčítala som to z netu) ale pečiva sa uplne neviem vzdať inak jem celozrnné chlebíčky tzv. "polistyrény" ..Tento lekár mi hneď povedal že to treba už len imunológa a zistiť čo mi v tele robí šarapatu..
Takže tak,chcela som sa s vami o tom podeliť lebo už to inak nikomu nehovorím a aj keď vystupujem v spoločnosti akože nič,tak ma to každý večer doháňa k slzám.... Má niekto taký problém ešte? Rada sa poučím,prečítam a vymením názory...
@lanny33 no ja mam podobne... zacalo sa to tehotenstvom, ktore nedopadlo dobre MA, hned po kyretazi zistena endometricka cysta (doteraz nechapem, ako ju vsetci prehliadli pri tehotenstve cca 5x5cm) takze laparka, ktora sa skomplikovala takze o 3 dni laparotomia a par mesiacov po operacii znovu cysta cca 5x8 cm (myslim, ze sa spravila asi 3-4 mesiace po operacii), ale ta nebola endometricka, chceli operovat,ale tym ze mam uz aj laparotomiu, tak ze by to pre zrasty asi laparoskopicky neslo a rezat zas celu by som sa nedala, tak sme sa dohodli len na punkcii... cize 4 narkozy v priebehu jedneho roka... ak ide len o vodovu cystu, skus sa dohodnut na punkcii (je to sice len kompromis, ale aj keby ti ju normalne oddoperovali s obalom, moze sa hocikedy spravit dalsia) a punkcia je ovela mensi zakrok...
Dievčatá myslím, že mám riešenie endomeriózy, bez liekov bez operácii, len mi dajte este dva tyzdne, aby som to potvrdila a dam Vam nadej, ked to na mne zaberie!
@vevaa ahoj, no prvý menzes som nakoniec dostala, ale ten druhý mi mešká už 5 dní. Robila som si test po 3 dní meškania, ale nič. Myslíš že je to skoro robiť si test a že mi to ešte neukázalo že som tehotná? Mám ešte počkať, alebo je to len planý poplach. Je možné že som si test robila príliš skoro? bože tak by som sa tešila keby mi ukázalo že som tehotná
@zuzinka44 je to urcite skoro, malo by vraj ubehnut aspon 10 dni od snazenia sa, aby sa na teste ukazal vysledok...ale ja som si robila 2 testy a nic mi neukazalo...Sla som k doktorke, pretoze som sa necitila dobre, zobrala mi krv na vysetrenie HCG a na druhy den mi volala, ze som pravdepodobne tehotna a mam sa dostavit do ambulancie 🙂... A dnes sme uz v 9 mesiaci 🙂...Takze sa nestresuj, pockaj este a ak menzes nepride a ani test nebude pozitivny, skus zajst k lekarovi a uvidis... Drzim palce 🙂))!!!
Mile dievcata, liek na endošku je Rakytníkovy olej. Počas 3 týždňov každý večer na tampón dáme jednu lyžičku oleja na tampon zasunieme dovnutra(musí to by iba v noci, a je dobre sa vyvarovat sexu a ked nie je menštruácia). Brala som to mesiac, po kontorle sa cysta zmenšila o cca 2 cm z 5x5 cm.Čo sa týka bolestí tak tie sa objavia už len sem tam. Vysoký zápal zmizol. Doktroka bola úplne hotová, lebo už som mala nachystaný ďalší termín operácie. Radšej som jej ani nepovedala čo som na to vyskúmala. Ešte skúšali sme to 4 baby a každej sa to behom mesiaca zmenšilo a bolesti ústúpili. A dokonca sa aj chuť na sex po veľmi dlhej dobe objavila.
Ahojte, ak máte záujem poslem recept z veľmi starej liečivej knihy, kde sa z bylín robí čaj, je uvedené presné dávkovanie, ja momentálne zháham byliny a idem si to uvariť. Dalej su tam presne uvedené vitamíny, ktoré treba užívať a najma detoxikovať pečen. Viem, že tých receptov je vela, ale treba skúšať. Určite vyskúšam aj ten rakytníkový olej a budem vás informovať, ako zaberá ten čaj. Ja cystu teraz nemám, fungujem na hormálnej liečbe, ktorú mi lekár odporučil. Ak budete mat záujem, poslem presny recept z tej knihy. Moja mama si vdaka tým receptom vyliečila tazky zapál obličiek tak myslím ze ani tie byliny nie sú zbytočné. Drzím vám palce.
Zdravím z čech spolubojovnice s endometriozou,mě byla zjištěna v listopadu-náhlá příhoda břišní,laparo a endometrioza na světě,po operaci teplota-nasazena 2 anibiotika,v lednu znova hospitalizována pro teploty-další antibiotika,mám ji na vejcovodech na pobřišnici,vaječníkách a v rektovaginálním septu,nasazen lék vissane s tím že po třech měsících domluvena operace v praze na specializované klinice,3.4.jsem byla na kontrole endo.cysta se zmenšila skoro o dva centimetry 🙂 bolestti téměř žádné-Praha zrušena,ovšem dva dny na to bolesti a znova teploty-asi z té prohlídky,nebo jak jsem v čekárně prostydla nevím,no zatím k doktorovy nejdu-čekám jak se to vyvine.změnila jsem životní styl-doktor říkal že to hodně pomohlo zlepšení-tak všem doporučuji...
@meca ahoj,nejím -maso,mlečné vyrobky,bilou mouku(peču si vlastní chleba z žitného kvásku a celozrné mouky),sladim jen kokosovým(palmovým)cukrem nebo sirupem z agave,žádná ečka,konzervanty,atd.je to v podstatě veganství-velmi radikální-ale plno neduhů se tim vytratilo-doufám že to vzdá i endometrioza 🙂
např dnešní jídlo- 2 banány,,orestovaná mrkev,porek,kapie s rýží na kari,,velká mísa zeleninového salátu a čerstvě upečený chleba,,dále si lisuji ovocné a zeleninové štávy.žádný alkohol,kafe,jen zelený nebo bilinkový čaj
zdá se to chudé ale není-velmi rychle jsem si kupodivu zvikla..samozřejmě občas zahřeším 🙂
kdyby tě ještě něco zajímalo tak se ptej pa pa
dark23 no dakujem pekne za informaciu.Verim, ze sa Ti polepsilo 🙂)) Ja som na bezlepkovej strave a zacal som jest kozie a mliecne vyrobky... uplne chcem vylucit kravske mlieko´a biely cukor
tady něco o výživě a prevenci u endometriozy http://www.vegspol.cz/view.php?cisloclanku=2004...
ahojte... prečítala som si Vaše príspevky a teraz sa dosť neviem rozhodnúť... dosť často sa mi vracajú cysty, až to skončilo laparoskopiou pred 3 týždňami a potvrdenou endometriozou, ktorú doktor predpokladal. Ložiská objavili v dutine brušnej, len na ľavom vaječníku bola aj cysta. Teraz mi predpísal na pol roka Visanne, len trošku rozmýšľam či sa do toho pustiť, tiež sa bojím vedľajších účinkou, ale zasa je pravda, že s tým človek môže prestať ak by to bolo fakt zlé.. Ja som trošku tiež zástanca aj alternatívnej liečby, takže hneď po operácii som nabehla na čaj, ktorý je určený na liečbu endometriozy, posielam odkaz: http://www.otehotnenie.sk/product/bylinny-caj-p...
len dúfam, že bude v pohode, že beriem aj čaj aj lieky... uvidíme. Tiež by sme mali radi s priateľom bábo, tak uvidíme ako to celé dopadne a taktiež asi musím porozmýšľať o celkovej zmene životosprávy, aj ked zasa až taká katastrofálna nie je, ale asi sa viac snažiť... tak držím všetkým palce a skoré vyzdravenie!!! 🙂
@adria1 vylúčila som cukor, kávu, jem približne stravu podľa krvných skupín a taktiež sa snažím dodržiavať delenú stravu...a mala by som obmedziť bielu múku ale na to dajako nemám....čas? vôľu? no a hýbem sa-ale to som sa ja hýbala hodne vždy..... pijem dva litre čistej vody denne....semtam nejaký detox si dám...
Ahojte.
Mám užívať pol roka visanne. (po pol roku decapeptylu) no teraz po 4 mes.uživ visanne som dostala menzes. Myslíte, že je to OK ? ☹ Jednu tabletku som si dala miesto ráno až poobede. Žeby preto ? ☹

@yukki teraz musim mesiac cakat na dalsi menzes a potom sa pani doktorka poradi s panom primarom Trencianskej gynekologie a az potom mi navrhnu vhodnu liecbu. Manzel je zufaly pretoze doteraz som nemala ani zlomeny zub a zrazu nehom 2 rokov skoro 3 operacie a ta posledna Mama Mia ako keby som bola kus. Ved po mne tam zomrela mlada zena s 2 detmi asi uz skor zvolim sukromnu kliniku v pripade dalsej operacie