Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

monika2606
6. aug 2011

@jedna_iva tak to som rada že to vieš prekonať, veru dúfam že ti to tak aj ostane. Ja som si to tiež vždy vedela v pohode prekonať. Len teraz to ide o niečo ťahšie ale tiež to vždy volako zvládnem aj keď je to ťažké. Aj ty sa držkaj 🙂

slimme
6. aug 2011

@sweetsuzi Uplne s Tebou suhlasim, gynekolog nemoze ukoncit liecbu, ktoru nastavil psychiater, maximalne moze poradit, povedat svoj nazor, ale nie zastrasovat! Kazdy psychiater ma svoj nazor, svoje metody, neznamena to ale ze su vzdy spravne, preco teda jeden dovoli brat lieky v tehu a druhy nie? od kedy som tehu, precitala som mnozstvo diskusii, nielen tu na koniku a nenasla som ziadnu mamicku, ktora by mala chore dietatko pretoze brala AD. Najhorsie co moze byt, je prezit tehotenstvo v ukrutnych stavoch a dusevnej bolesti, kazda PP je ina, niekto to zvladne bez AD a niekto ich proste potrebuje, kazda mame v papieroch nejaky stupen vaznosti, preto urcite mamicke, ktora ma stredne tazku formu depresie alebo PP nepomoze precitat si peknu knizku alebo proste na to nemysliet... Ja som sa bala v tehotenstve lieky NEBRAT, pretoze som mala hrozne stavy, ktore by uskodili babatku skor ako AD.

tehua
7. aug 2011

@julia255 zacala som spontanne, ale nakoniec bol neplanovany cisarsky v celkovej anestezii pre nepostupujuci porod

sweetsuzi
7. aug 2011

@slimme mas uplnu pravdu. Drzim palce nech ti to rychlo a cim lahsie zbehne a coskoro nech sa uz tesis z malinkeho 😉

jedna_iva
8. aug 2011

@monika2606 Uvidíš že to všetko sa obrati na dobre hlavne vtedy ked to maličké pocítiš...je to nadherny zažitok....

monika2606
9. aug 2011

@jedna_iva 🙂 už sa na to teším, dúfam že pôjde všetko tak ako má. Dneska som sa troška vystrašila ale už som kludná

jedna_iva
9. aug 2011

monika2606 vystrašila??prečo??čo sa ti prihodilo????

monika2606
14. aug 2011

@jedna_iva Aaale kvôli takej hlúposti, proste som myslela na to najhoršie. Ale to už je preč. Joj ale teraz mám iný problém zase 😢 Celú noc som mala panické záchvaty a vôbec som sa nevedela upokojiť. Priateľovi starká zomrela a ťažko to znášal včera a samozrejme že všetko sa to aj na mňa prenášalo tak teraz neviem čo mám robiť. Stále mi neni najlepšie, stále cítim v sebe taký nepokoj. Celú noc som nespala

jerryjanka
14. aug 2011

ahojte
už som sem písala davnejšie. ale tak pre ukludnenie nastavajucich mamičiek
PP mam diagnostikovanu asi 8 rokov
na streidačku som lieky brala potom vysadila po roku znova brala pre recidivu zmenila zasa skusila vysadiť ale nikdy to neprešlo uplne, vždy som sa po nejakom čase na lieky vratila, problem nastal ked som otehotnela. lieky mi poradili vysadiť. vysadila som, prišli ale hrozne - naozaj hrozne stavy, schudla som 11 kil za prve 2 mesiace. nedokazala som existovať, jedina utecha bol nočny spanok, inak od rana do večera hrôza. skusila som psychoterapiu - nepomohla - respektive pomohla asi na tyžden ale nič moc. ked som už nevedela ako dalej, išla som doktorke svojej, dala mi lieky, slabe - ktore sice neboli take super a nedržali ma tak ako tie čo beriem normalne ale bolo mi o tisic percent lepšie, brala som ich od 12tt do pôrodu, po pôrode som si dala zastaviť laktaciu po porade s psychiatrom a hodila si lieky ktore som mala pred tehu. Mala je od narodenia na UM. Ale je zdrava a hlavne ma v pohode a zdravu maminu, načo by jej bolo mať napriklad MM alebo prenatalny vyvoj bez mojich AD ked by som bola stale uplne na dne, nejedla, nedokazala sa o seba ani o nu postarať???
proste niekedy su lieky menšie zlo. Obe sme OK a verim že to tak bude aj do buducnosti. Malu dali pre istotu po pôrode na monitor dychu taky ako si mamičky doma kupuju, ale nezistili nič, nemala žiadne abstinenčne priznaky. normalne papala, prospievala, akurat bola kludne babatko, ale ona bola kludne babatko až do prveho očkovania takže to nebolo liekmi. skôr nam ju zmenilo potom to očkovanie hnusne ale to už je do inej diskusie.
takže na povzbudenie, lieky nie su až take hrozne v tehotenstve a existuju take ktore sa môžu brať dokonca nielen v tehu ale aj počas dojčenia. 😉

monika2606
14. aug 2011

Tak takto baby ešte raz by som to chcela zhrnúť. Beriete niektoré lieky aj počas 1.trimestra? alebo až neskôr? Ja neviem čo mám robiť, som fakt zúfalá, vôbec sa neviem ukludniť. Poraďte

jerryjanka
14. aug 2011

ja som brala od konca 1. trimestra, ale ked sa inak neda môžu sa aj v prvom trimestri lieky brať, asi taky naj pre tehu je serlift

lehotka
14. aug 2011

@jerryjanka ahojky, chcem sa ta opytat, je potrebne mat monitor dychu , ak mamina brala lieky? lebo ja beriem tiez od konca I.trim. , porad mi prosim ci si ho zadovazit 😎

megy
14. aug 2011

ahoj holky - já mám dg. smíšeně úzkostně-depresivní porucha, dříve panické ataky.
Ve středu ( 3 dny před MS ) jsem zjistila slabě pozitivní TT, tak jsem hned letěla k. psych. Měla jsem nasazený citalopram 20mg - on mi nechal udělat hcg - zjistilo se 33j - po jeho konzultaci jsme to vysadili, jelikož jsem se dočetla v letáčku, že by se neměl brát v době těhu, pokud onem. není natolik těžké, že léky vyžaduje.
Chci tím jen říct, že léky na naše trablíky by měl zvážit hodně psych. Může se to jen lehce snížit nbo úplně vysadit. Jsem teď bez léků a mám velký strach, že má psych. to bez prášků nezvládne ale větší strach mám teď hlavně o rostoucí prďolku.
četla jsem však i případy, kdy maminka jedla celou dobu zoloft 50 a mimi je naprosto o.k 🙂, některé co užívaly po celou dobu i antiepileptika, které se nasazují i na panicko-úzkostné poruchy mají zdravé děti.🙂

jerryjanka
14. aug 2011

@lehotka no takto potrebne to nie je, ja som ho pôvodne ani nechcela ale potom ma niečo zlomilo a na konci tehotenstva som si ho kupila - a neľutujem, nebol novy ale služi doteraz, môžem kludne spať ked je zapnuty, lebo ja sa poznam by som sa stale chodila na nu pozerať či dýcha, ked nahodou zaspi v našej posteli tak to robím 😅

megy
14. aug 2011

moje sestra je dětská sestra a musím přiznat, že monitor dechu tě jen může kolikrát zbytečně vyděsit .

Kolikrát stačí, že mimi se vrtne v pelíšku a nějak se pootočí, začne to ječet a ty budeš akorát v nervu . Myslím, že není potřebný, pokud jsi brala takové léky 😉

claca
15. aug 2011

ahoj,čistě náhodou,jsem našla tuto diskuzi,která se mě týká,nejsem sice už těhotná,ale mám 2 syny a 12 let se léčim s panicko-úzkostnou a depresivní poruchou,nyní už nejvyššího stupně,zkusim stručně napsat mé zkušenosti,nyní je mě 31,léčim se od 18-ti let,postupně se nemoc zhoršovala,brala jsem řadu antidepresiv i antiepileptik,ale vždy se musela měnit nebo jinak kombinovat,porucha se vždy proti lékům "obrnila"ve 24 jsem zjistila že jsem těhotná,tenkrát se léčba přerušila a já se cítila nejlépe zatim od těch 18-ti let,šok přišel po porodu,kdy se má nemoc hodně zhoršila,já ale chtěla co nejdéle kojit(tenkrát jsem bohužel ještě neměla tolik zkušeností)tak jsem se trápila,nespala,topila se v úzkostech a nakonec se zhroutila,pomohl BOHUŽEL na nějakou dobu i neurol(hrozné svinstvo)po nějakém čase mě dávka přestala stačit a výše už se jít nesmělo,měla jsem naopak vysazovat,tenkrát jsem podepsala kvůli synovi revers a ze závislosti se dostala silou vůle (naprostý horor)ale zvládla jsem to,nicméně jsem od té doby na nejvyšších dávkách AD a ještě v kombinaci,druhé těhotenství mě bylo ze všech stran nedoporučováno,nicméně jsem si ho prosadila a po dohodě s psych.otěhoněla,tentokráte mě zůstal "jen" cipralex 20mg,všichni mě přesvědčovali,že se v těhu běžně dává a problémy u dětí se ZATIM nevyskytují,celé těhu bylo patologické,špatná krev,hemofil,hematom,atd.ale nakonec vypadalo že syn bude zdravý,porod normální,po porodu zjištěna kritická sr.vada a převezen do Motola,kde doktoři kroutili hlavou nad mojí medikací(ještě jsem brala ATB Zinatt),syn byl odoperovaný,nyní se mu daří v rámci možností ,má ještě hypospadii-rozštěp.moč trubice a čekají ho další operace,vše prý vzniklo přísunem chemie v prvním trimestru,jestli Zinat,nebo cipralex,to nikdo neví,nechci v žádném případě nikoho strašit,jen se chci podělit o mou zkušenost,a pokud to vyloženě neni nutné,tak se snažte v prvním trim.nebrat nic,tehdy tyto vady vznikají,přeji všem jen zdravá miminka a málo problémů 😉

jedna_iva
16. aug 2011

@monika2606 moja treba si dat niečo na ukluidnenie čo možeš teraz brať.....treba sa povypravať s psychoskou..ja teraz tiež prežívam nie prave najlepšie obdobie....

monika2606
19. aug 2011

@jedna_iva A prečo čože sa deje ak sa smiem opýtať? No ja sa volako s toho dostávam, možno ani nebudem nič potrebovať nakoniec

zajaciq
19. aug 2011

no ja som tu zabludila nahodou, na hlavnej stranke bola tato tema jedna z poslednych... je mi naozaj luto v akom stave je dnesne slovenske zdravotnictvo a akym smerom sa uberaju terapie, ako je vsetko premedikalizovane a aj nastavajuce mamicky su nastopane chemiou, lebo system je nastaveny tak, ze nic lepsie nevie ponuknut. nuz, hroza... som presvedcena, ze keby vam lekari do detailu vysvetlili princip fungovania ci uz AD alebo inych lieciv (neuroleptik, antipsychotik, anxiolytik ci antiepileptik), odmietli by ste takuto liecbu. jednak, ze brutalne nici organizmus a to nie len pecen, dalej, ze meni osobnost cloveka, vytvara sa zavislost a hlavne je to len kurativna terapia, ktora sa snazi ako tak zbavit symptomu, tj dosledku. tymto sposobom sa nejde po psychickej pricine veci, len sa hasi neprimerane socialne spravanie sa. ak mozem vyjadrit svoj nazor, uprednostnite terapiu slovom a volnou asociaciou, nechajte sa unasat vztahom voci vasemu terapeutovi, len to vam pomoze lepsie pochopit preco mate sklony k PP a co sa vlastne za nimi skryva. lieky predsa len utlmuju a oblbuju, nic viac nic menej... 🙄

jedna_iva
20. aug 2011

@zajaciq mna by zaujímalo či máš skusenosti s týmito pocitmi čo tu my opisujeme,ked sa k tomu takto vyjadruješ???

claca
22. aug 2011

@zajaciq ono to neni tak jednoznačné,někdy jsou stavy kdy to opravdu ani bez léků nejde,a to i při kvalitní terapii,prostě je to kombinace obojího,léků a terapie,pokud se obojí správně zvolí,může to vést k zlepšní nebo dokonce vymizení příznaků PP je ale pravda,že řada lékařů jak v čr tak i na slovensku dává v těhotenství léky,se slovy,že se zatím nevyskytly žádné problémy,ale může to být bohužel právě vaše dítě,které ty problémy mít může,můj syn je má a nikam se to ani nezatnamenávalo,tak podle čeho jsou tedy ty studie dělány??já bych stála o to někde to uvést,protože bych nerada aby měla nějaká maminka stejné problémy s děťátkem jako my,ale nějak neni kam to uvést 😖

lala123
24. aug 2011

ahoj dievcata, citam vasu temu a mam tiez pp.chcela by som sa opytat ci niektora z vas pozna prirodne antidepresivum SAFRAMYL.Ide mi o to ci ho niektora z vas uzivala a ci jej to pomohlo.dakujem

werumka
24. aug 2011

@claca Ahoj, předem bych ráda vyjádřila, že mě mrzí, co vás postihlo a chápu Tvůj postoj a to, že si člověk potřebuje najít, co za problémem nemocného dítěte stojí nebo stálo. Moji rodiče by o tom mohli povídat. Jen bych možná chtěla trochu naťuknout relativitu soudů. Také jsem brala v těhotenství Cipralex (s vědomím lékařů ve FN Motol) a antibiotika Augmentin (které mi předepsali v Motole v 10. tt) navíc mám cukrovku 1. typu a onemocnění štítné žlázy. Každé těhotenství, kde se matka léčí s Cipralexem by mělo být podrobené genetickému vyšetření právě z důvodů, aby se účinky léků zachytily. Tyto výsledky se pak dostávají do celkových výzkumů, tudíž není pravda, že by se Tvůj případ nikam nedostal. To, že už se člověk nikdy nedozví, co přesně mohlo za nemoc jeho milovanýho dítěte je asi nejvíc ubíjející. Na podrobném ultrazvuku v Motole mi bylo také řečeno, že tato nízká dávka Cipralexu je rozhodně méně hrozivá pro stav dítěte než stres spojený s PP. S tou se jen tak mimochodem léčím právě díky péči lékařů v Motole v předcházejících 15 letech 😀 Lékař nerad říká, že neví. Tí méně to umějí říct na místě, které je specializovaným a glorifikovaným pracovištěm. Neznám Tebe ani to, na co se přišlo, jaké byly výsledky vyšetření. Ale buď si jistá, že z Motola plyne příspěvků do výzkumů hodně a ten váš jistě nebude ztracený v šuplíku. Držím vám palce, ať i přes to všechno můžete být šťastnou rodinou!

deniska2
24. aug 2011

Ahojte už od mala 8 rokoh trpim uzkostami a stresom ☹ Pak od 18 rokov sa mi to projevilo spatky uzkosti stres strach bušenie srdca duseni a škrtenie v krku tak som vyhladala psychiatričku dala mi citalopram a to mi nepomahalo tak mi dala seropram 200mg a som ich brala dlhu dobu 2 roky tak som ich vysadila preto že som sa citila velmi dobre sebavedoma a silna.Lenže sa mi to opet prejavuje mam pocit že omdliem bolesti hrude mam a nemožem poriadne dychat ked mam taketo stavi tak si dam neurol a je mi dobre.z manželom si planujeme dieta ale ja mam starch že počas tehotestva mi bude zle že odpadnem a mam strach zo zvracania to je moja slabost v tele najslabšia a panikarim ja by som nemohla ani rodit lebo nemohla by som dychat nemala by som vzduch z toho strachu by som panikarila veeeeeeeelmi chcela by som cisarzky ma niekto skusenosti z timto mam 24 rokov a mam agrofobiju aj panicku uzkost páááááááááááá

bufy25
27. aug 2011

ahojte! Ja uz bojujem z PP viac ako rok, lekar mi predpisal lieky, ale ja som bola v takom stadiu ze som mala strach si ich zobrat tak som hladala na internete vsetko o PP, vycitala som vsetko co som mohla az nakoniec som si obiednala knihu z cd pri ktorom kazdy den relaxujem a citim sa ovela lepsie aj bez liekou. cd ale aj spicialna dieta mi velmi pomohla. Skuste relaxovat a kazdy den sa venovat sportu alebo so dopriat prechadzku

lehotka
2. sep 2011

Ahojte kocky, tak hlasi sa cerstva mamina , ktora brala od I. trim. lieky a to Alventa a Rivotril, vlastna lekarka mi povedala, ze budem mat postihnute dieta , ze preco to robim, samozrejme som ju vymenila za inu. Ta mi lieky predpisala, babo je maximalne v poriadku , takze nebojte sa , vsetko dobre dopadne , hlavne, aby ste vy boli na tom psychicky dobre!!!

lussy211
4. sep 2011

@jabera Tiež som trpela na depresie, brala som na to lieky cez 3 roky, s prestávkami a recidívami. Teraz som kvôli malému vysadila ale už cítim že sa mi to začína zas ukazovať, bojím sa veľmi čo bude neskôr.Liekom sa chcem vyhnúť ale ide to z kopca. Radiť sa s mojou psychiatričkou nemá význam, keďže mi predpíše čo si ja zaželám a ani nevie čo mi je poriadne:((Nerieši ma. Tá Valeriána sa môže teda v tehu?Ja by som aspoň to skúsila...Teraz vidím že máš bábeno ako si na tom?Ďakujem za odpoveď. L

lussy211
4. sep 2011

@jedna_iva To sme dve

cherry1981
13. okt 2011

Ja som tiez kedysi trpela panickou poruchou len ja som k nej mala pridruzenu aj uzkostnu poruchu a povazovala som sa za vyliecnu, navstevovala som psychologicku a chodila na psychoterapie, a teraz sa mi to zacina vracat vsetko a uz som si myslela ze som za vodou a ze som to zvladla 😢 😢

danielka31
14. okt 2011

Ahoj jablcko, ja trpím PP už asi 9 rokov a strašne som sa bála že čo bude somnou ak budem tehotná, teraz som v 10tt, a musela som vysadiť fevarin,ktorý som brala polku tabletky raz za den 25mg a musím povedať že to zvládam zatiaľ v pohode i ked niekedy mávam závrate, trpnutie šije a búšenie srdca ale musím to kvoli babatku zvládnuť, tak sa neboj, hormóny v tehotenstve vraj robia svoje, ale kazdý organizmus je samozrejme iný. Držím Ti palčeky a veľa síl