Mám panickú poruchu a chcem bábo

jablcko1
6. feb 2009

Trpím panickou poruchou a rada by som mala už bábo, ale bojím sa že mi bude tehotenstvo znepríjemňovať táto porucha. Určite nie som jediná, čo ju mám, tak by som vás prosila o príspevky, ako ste to vy zvládli, aké ste mali problémy počas tehotenstva, či sa vám objavovali príznaky PP a pod. Ďakujem, veľmi mi pomôžete.

babetkomoje
9. apr 2014

@dudenka a este jedna otazocka na teba kedze planujete babatko. Ty budes na Alvente cele tehu na tej davke 75mg? Viem ze viacero mamiciek ju bralo a mali zdrave deticky len zhanam info nejake ci ti to lekar schvalil alebo ako to predbezne planujes...

dudenka
9. apr 2014

@babetkomoje Ano chcela by som byt na davke 75 mg cele tehotenstvo. Doktor povedal, ze je to nizka davka, ktora by nemala babu uskodit. No prve tri mesiace by sa nemali brat ziadne lieky. Niekde som citala, ze vtedy musia zeny podpisat papier, ze ich budu brat aj vtedy no na vlastne riziko. Takze neviem ako to urobim ja. Ale ked si tak vezmes, kedy vlastne zena pride na to, ze je tehotna, cca v 2 mesiaci? Takze to do toho 3. mesiaca to az tak daleko potom nebude.
No neviem este ako to urobim. No a este mam taky maly problem, kedze som si robila tehu test a mala som tam slabucku druhu ciarku. V piatok sa idem testovat opat, ci nezosilnela. Tak potom ti dam vediet ako som dopadla a co z tabletkami ak by sa tehotenstvo nahodou potvrdilo.
Joooj je to dilema, obavam sa ze ak by som ich aj na nejake to obdobie musela vysadit, ci to zvladnem a ci sa mi to nevrati cele spat :o(.
No neviem, zatial som v klude, potom sa rozhodnem co a ako dalej.......

werumka
9. apr 2014

@dudenka Ahoj, léky nevysazuj naráz. V prvních měsících těhotenství je embryo velmi citlivé na jakékoli změny a tím víc na "absťáky" - ber léky normálně dál, ať udržuješ správnou hladinu. Opravdu se nic nestane. Brala jsem celé těhotenství - v prvních měsících dokonce ještě plnou dávku - pak jsem trochu snížila. Bez problému. Je dobré vysadit pár dní před porodem, pokud je to možné - sníží se tak riziko absťáku u dítěte. Já jsem vysadila 3 dny před sekcí a synovi nebylo vůbec nic.

melodygirl
9. apr 2014

@dudenka Plod se napojuje dokonale na krevní řečiště až v 7 týdnu těhotenství, do té doby by ho léky ovlivňovat neměly. Což jsou v podstatě skoro dva měsíce. Léky se, když to jde, vysadí během 14 dnů, ideál do 6 týdne těhotenství. Je dobré přečkat do 4 měsíce a potom se mohou nasadit třeba v menší dávce zpět. Před porodem dle typu léku opět vysadit (kůli dobré poporodní adaptaci dítěte), s některými lze i kojit.

kalexis
10. apr 2014

@babetkomoje ahoj, hej chcela by som babo, no s depresiami to tiez neni najlepsie. akurat zacinam pracovat a neni to prijemne ,mám pocit ze mi ludia nerozumeju, ako keby som na nich hovorila cudzou recou a cela som spomalena :(

babetkomoje
11. apr 2014

@kalexis Ahoj moja. tak pockaj este chvilku. Neboj zasa to bude cele lepsie... neveim ci beries lieky a ake a ako ti zaberaju a ci sa venujes aj terapii. No najskor sa treba citit fajn a pripravena a potom hor sa na to 🙂
Aj ja mavam pocit ze mi ludia nerozumeju ale to nevadi. Niekedy staci to skratka zo seba dostat a zdoverit sa aspon svojim najblizsim a cloveku je ovela lepsie 🙂

pt1981
11. apr 2014

pěkné popoledne, děvčátka. Rozhodla jsem se vám malinko zvednout náladu. Už 4 roky mám diagnostikovanou panickou epizodickou úzkostnou poruchu a po celou dobu navštěvuji mudr a jím antidepresiva. Teď jsem v pátém měsíci těhotenství a je to zvláštní, ale veškeré úzkosti se smrskly na minimum a myslím, že tělo i psychika se víc soustředí na tvorečka ve mně 🙂. Od začátku těhu mám změnu z escitalopramu ( či elysei ) na astentru a i ten přechod léků proběhl dobře... Nebojte se, zvládneme to 🙂

erikasadek
11. apr 2014

@jablcko1 ahoj ja nemma tento problem ale moja suseda a kamaratka nim trpi ma prekrasne dve deti lieci sa samozrejme liekmi utlmuje sa to za ten cas co sa pozname mala dve vazne krizi kedy sme museli volat pohotovost len mi stihla v zachvate citilaa ze to na nu ide telefonovat , jej hlas a slova boli uz skoro nezruzumitelne len som utekala rychlo domov... a volala zachranku.....

viem ako stym zije a aviem ze s tym da krasne zit a mat deti... tazke hlavu hore vsetko sa da ked sa chce drzim ti palce... 😉

barbora1992
4. jún 2014

Ahojte baby, čítam tu, že niektoré z vás brali počas tehotenstva Rivotril. Mne môj neurológ nechal Rivotril 0,5mg tablety aj počas tehotenstva kvôli epilepsii a ešte mám aj fóbie teda panickú úzkostnú poruchu. Ja Rivotril nemusím brať pravidelne a aj mi bolo povedané, že ak sa cítim dobre, nemám ho brať ale občas je to kvôli epilepsii nevyhnutné. Teraz som v 35 týždni a dcérka je podľa všetkých vyšetrení a ultrazvukov v poriadku. Lekári sa so mnou o možných následkoch liekov nebavia, respektíve neurológ sa mi vyjadril, že všetky lieky sú rizikové a gynekológ mi nepovedal, že by škodili. Nepovedal mi nič.. Tie, čo ste Rivotril brali počas tehotenstva, ako sú na tom detičky? Sú v poriadku, alebo majú následky?

jalito
23. jún 2014

Nedá mi nereagovať na túto tému, hoci som celú diskusiu nečítala.

Panickou poruchou - úzkosťami - trpím od puberty, nikdy som sa na ňu neliečila, pretože si myslím, že by som na tom bola horšie, ako som teraz, a musím povedať, že po porode sa mi to dosť zhoršilo. Predtým som sa nebála ani jazdiť metrom, ani vlakom ani nič, no ako sa mi narodil syn - a dva roky po porode - katastrofa. Dnes retrospektívne sa divím, že som to vydržala bez liekov - ale už viem, čo je u mňa hlavný spúsťač záchvatov - veľké množstvo kávy, ktorú som vtedy pila na litre a dosť silnú - obmedzila som kávu a záchvaty sa eliminovali na minimum. A škodí dosť i alkohol, najma vo vačšom množstve, na to som tiež musela ale strastiplne prísť sama.

Doležitá u tejto poruchy je aj zdravá strava - na niektoré zložky v potrave som možno alergická a i to zvykne vyvolávať hnusné panické stavy.
Snažím sa myslieť pozitívne a nehrať sa na nenahraditeľnú, svet nestojí len na mne, a mám svatý pokoj od ľudí. Nechcem byť nonstop pripojená na facebooku a lepiť tam hlúposti, a riešiť hlúposti - chcem si po práci vyčistiť hlavu a vyjsť si so synom na prechádzku a pod., obrovsky sa mi vždy uľaví.

Nehovorím, že porucha ustúpila, no eliminovala sa určite tým, že sa snažím nájsť si čas, keď som len ja sama, alebo so synom a niekde - i keď vo veľkomeste je to ťažké, ale vždy niekde tam, kde je aspoň menší lesný porast...

olivia77
16. jún 2016

@kuko7, odkial si a ake homeo beries?

ruzicka33
27. mar 2017

baby môze sa v tehotenstve dat len tak obcas pri cestovaní lexaurin?

kvetinitka
1. máj 2017

@kuko7 dobry den,mozem sa opytat,ci vam pp este pretrvava?a ako to mate dnes s tym soferovanim?

olivia77
2. máj 2017

@ruzicka33, lexaurin v tehotenstve? urcite nie!!!!!!! ved to je droga, chemicky oblbovak, to by som urcite neriskovala...

ruzicka33
4. máj 2017

@olivia77 to bolo len na 5dni

olivia77
4. máj 2017

@ruzicka33, ale aj tak, ak sa da a je to mozne, vydrzat bez neho...

torticky002
8. aug 2017

baby mne diagnostikovali uzkostnu PP,zajtra bude tomu týždeň čo beriem citalopram 1tabletku rano.odkedy mam toto cca mesiac a pol,mam miernu derealizaciu.Prosim Vas,prejde to keď už zaberie AD?

torticky002
8. aug 2017

oprava:tri týždne už beriem tabletky

layla1
10. sep 2018

Dievčata chodíte tu ešte ? potrebujem pomoc.

camilla_1
10. sep 2018

@layla1 ahoj , mám tiež pp a užívam AD počas tehu , užívala som ho aj v prvom tehu...ak chceš môžeme popísať

layla1
10. sep 2018

@camilla_1 pisala som ti postu

lennyka17
7. máj 2020

Ahojte babi🙂 uvidím ci to tu ešte žije... Je tu niekto kto bral počas tehu lexaurin a všetko bolo ok? AD sme s doktorkou úplne vysadila len občas (raz za týždeň alebo aj menej) pri ataku (mam PP) si dam lexaurin. Neublíži to babatku? Neviem si predstaviť ze by som bez toho fungovala...

lennyka17
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bufy25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kamila711
30. nov 2020

Ahojte dievcata. Vidim, ze uz dlho tu nikto nedal ziaden prispevok, ale rada by som si s niekym kto ma diagnostikovanu panicku poruchu a tuzi po dietatku popisala a tak navzajom by sme sa podporili, lebo ten stav pozname.

miskachrumka
5. apr 2021

@camilla_1 ahoj ako si napokon rodila?

camilla_1
6. apr 2021

@miskachrumka
Oba deti v polovičnej narkoze čiže som bola hore ....

miskachrumka
8. apr 2021

@camilla_1 tak obdivujem jasa toho bojím a pôjdem do úplnej

camilla_1
8. apr 2021

@miskachrumka
Nemáš čoho v tej chvíli je ti to jedno a keď sa necháš uspať neuvidis svoje dieťa prvé minúty života nikto ti to už nevráti kvôli tvojmu strachu ...

miskachrumka
8. apr 2021

@camilla_1 nevidela som ani chlapcov nejak mi to nevadí