Mám sociálnu poruchu?

brute000
17. dec 2017

Mam 18 rokov a bojím sa všetkého. Od malička som bola veľmi hanbliva. Ale posledných 5 mesiacov je hroznych. Bojím sa chodiť nakupovať. Neviem uz ani rozprávať s najbližšími kamarátmi, s priateľom a posledných dňoch uz ani s rodičmi a to len kvôli strachu. Odchádzam zo školy s tým ze učiteľom poviem ze ma bolí hlava a pritom mam len strach. Stále sa potim. Vyhýbam sa návštevam. Ak som vonku s kamarátmi a mam vypite aj tak som ticho a nedokážem sa uvoľniť. Nechodím do podnikov. Ak vidím znameho na ulici radšej prejdem na druhu stranu cesty. Minule som pol hodinu chodila okolo obchodu a bala sa vojst dnu a ked som prisla domov bez nakúpu povedala som rodicom ze obchod bol zatvorený. Ak ma v škole vyvolajú mam chuť plakať, ked ma učiteľ vyvolá pred tabuľu radsej mu poviem nech mi da 5. A je toho oveľa viac...
Mávam aj dosť silne bolesti hlavy no myslím ze su spôsobené hlavne stresom. V poslednej dobe kvoli stresu ani nejem. Najhoršie na tom je to ze to chcem riešiť ale neviem ako to mam povedať rodičom viem, ze ma pochopia ale budú smutní, budú sa o mňa báť a niekomu inemu sa to hanbim povedať. Ale píšem tu lebo si úprimne nie som istá či mam problém. Tak sa vás chcem opýtať či to mam nejak riešiť ci to je vážne, ci s tym mam niekoho obťažovať ?

evita_g
17. dec 2017

určite treba navštíviť psychológa. normálne ani zdravé to nie je a treba to riešiť. čím skôr, tým lepšie

mrkvicka060
17. dec 2017

@brute000 ano, mas sakra problem. Treba to urcite riesit s psychologom. Velmi drzim palce. A z coho mas strach, napriklad ked mas ist do obchodu?
Urcite to povedz rodicom, minimalne preto, aby chapali ze ta nemaju aspon zatial posielat nakupovat a podobne... Bude dobre neboj 🙂

ikonica
17. dec 2017

mozno odveci otazka... neberies hak? ta vie s clovekom narobit divy... aj take, co by ste jej nikdy nepripisovali...

bosoriak
17. dec 2017

@brute000 chod za rodicmi a povedz im toto, co si sem napisala. Potrebujes pomoc, to nie je nic, z coho by si mala mat strach.

katharines
17. dec 2017

Nevyvolavali ste s kamosmi duchov alebo ine veci s tym spojene?

brute000
autor
17. dec 2017

@ikonica co je hak ?

katharines
17. dec 2017

@brute000 hormonalna antikoncepcia

montemotherone
17. dec 2017

@brute000 ak to cítiš tak, že to to spôsobuje ťažkosti, tak máš problém. Ale určite to v dnešnej dobe nie je nič nenormálne 🙂 Neboj sa. Povedz rodičom ako sa cítiš a že si chceš pomôcť. Rozhovor s psychológom nie je žiadna hanba. Práve naopak. Chce to veľa odvahy ak niekto chce riešiť svoj problém a nájsť cestu. A ty si už prvý krok urobila. Uvidíš, že to zvládneš. Cudzí človek sa na to pozrie s nadhľadom, pomôže ti zistiť v čom je problém a naučí ťa, ako sa uvoľniť. Možno nebudeš extra spoločenský tip, ale naučíš sa aspoň ako-tak prežiť takéto napäté chvíle 😉

brute000
autor
17. dec 2017

@mrkvicka060
Bojim sa co si o mne ludia myslia, že hodnotia nákup akými peniazmi budem platit alebo ze nebudem mat dosť peňazí, ze sa v obchode najk strapnim...
Prvý krát to niekde pisem/hovorim o tom a ja viem znie to hrozne možno az vtipne ale je to tak...

mucha_puk
17. dec 2017

@katharines 😂😂😂

brute000
autor
17. dec 2017

@katharines
Nie to vôbec aj tu na stránke modrykonik je super clanok o socialnej poruche vdaka nemu mi napadlo ze by som mohla mat toto ochorenie

montemotherone
17. dec 2017

@brute000 inak, ja som to cítila podobne, a aj napriek tomu, že som mala z vystupovania na verejnosti, či pred tabuľou problém, som od malička spievala, tancovala... Keď som mala hovoriť. Koniec. Myslím že som taká doteraz, a každé moje fungovanie medzi ľuďmi, je skôr dobre zvládnuté vystúpenie 🙂 Najradšej som so svojimi blízkymi. Ľuďom veľmi neverím.
Moji známi, si ale myslia, že "s ničím nemám problém"... Ísť na úrad, vybaviť čokoľvek kdekoľvek... Ale koľko premahania a cviku ma to celý život stojí, netušia. Mne pomohlo to, že som sa ako veľmi mladá osamostatnila a odišla dosť ďaleko od rodičov. Čo som si nevybavila, nezistila, nezohnala... to som nemala 🙂 Skúška ohňom...

brute000
autor
17. dec 2017

@montemotherone ďakujem

tygricatko
17. dec 2017

@brute000 Moze ísť o agorafobiu. V dnesnej dobe je dost rozsirena. S dobrym psychologom sa da tento strach obmedzit v znacnej miere, ak je snaha na oboch stranach 🙂 Drzim Ti velmi palce.

tt247
17. dec 2017

@brute000 nie je to komické, lebo ti to strpčuje život. A ver, že tete za tebou pri pokladni je srdečne jedno, akými peniazmi platíš a čo máš v košíku, lebo má možno dieťa v nemocnici, vyhadzov v robote, možno muža tyrana a možno nového frajera a ty ju teda vôbec netrápiš. A to isté sa týka uja za ňou, ktorý možno nemá na rožky pre biedny dôchodok alebo myslí na chľast. Tým som ti chcela povedať, že každý má svoje vlastné problémy, svoje vlastné životy, tak ako aj ty. A ak si aj náhodou niekto pomyslí, že si trapka, tak čo? Pokým príde domov, na to aj zabudne. Zaoberáš sa však drobnosťami, intenzívne nad nimi premýšľaš, vyfabuluješ si situácie, ktoré sa ani nedejú a trápi ťa to. Takže áno, vyhľadaj pomoc pre vlastný pokoj a vlastné zdravie.

bobulazelena
17. dec 2017

@brute000 akykolvek psychicky problem, ktory ti ovplyvnuje kazdodenny zivot, je potrebne riesit s odbornikom.
Keci ohladom HAK a vyvolavania duchov si prosim ta nevsimaj. Najlepsie je zajst za psycjologom. Nejaka terapia a cvicenia ti pomozu urcite viest plnohodnotny zivot. Drzim palce ✊✊✊.

katharines
17. dec 2017

Len pises, ze takuto uzkost pocitujes len poslednych 5 mesiacov. Tak sa asi nieco v tomto poslednom case stalo, co ta priviedlo do uzkosti. Nejaky spustac.

brute000
autor
17. dec 2017

@bobulazelena ďakujem

lala123
17. dec 2017

Ahoj neboj sa nie si jediná, ktorá má takéto pocity a úzkosti. Neviem koľko máš rokov ale ak máš dobrý vzťah s rodičmi tak sa im zdôver a určite vyhľadaj pomoc psychológa. Máš to edte krátku dobu tak sa to aj rýchlejšie môže poriešiť čím dlhšie to bude trvať a budeš bez pomocí tak tým viac sa to môže zhoršovať. Držím ti palce a neboj sa nie je to smrteľná choroba len strašne obmedzuje a prichádzaš pri nej o bežne radosti života.si mladá tak bojuj ešte tá čaká veľa pekných veci v zivote

brute000
autor
17. dec 2017

@tygricatko
@tt247
Ďakujem

ikonica
17. dec 2017

@bobulazelena hormony narobia s psychikou divy, ani by si neverila, ze psychicke problemy mozu mat priciu prave tu... sama som si tym presla... sice nie v takej forme ako autorka, ale nieco podobne, a,po vysadeni po nejakom case boli problemy fuc,,, preto mi napadla ta otazka ohladom hak... hlavne ak vie tak presne lokalizovat dobu, odkedy sa to deje..nech skusi porozmyslat, co sa vtedy zmenilo....

dilino
17. dec 2017

@brute000 hormonalna antikoncepcia

brute000
autor
17. dec 2017

Bála a hanbila som sa stále ale ked sme raz išli partia do klubu na koncert a ja som nemohla vojsť dnu a rozplakala som sa, proste som to nezvládla (ľudia, hluk, svetla,malý priestor...) vtedy som asi pochopila, ze to co sa deje v mojom vnútri nie je az tak v poriadku.

brute000
autor
17. dec 2017

@dilino neberiem to

juliet86
17. dec 2017

@brute000 mas podla mna poruchu uzkostneho spektra. Uzkost panika chronicke bolesti. Stres depresia. Potrebujes psychologa pripadne psychiatra. Existuju sukromni a statni. Pivedz rodicom ucitelovi lekarovi a zacni to riesit. Nsboj bude to lepsie

brute000
autor
17. dec 2017

@juliet86 ďakujem

ebi88
18. dec 2017

To aj ja mavam take stavy, tiez si dumem ze preco... ale myslim si ze v nespravny cas vyvinu mi niekto posliapal sebavedomie a uz sa to vlecie. Ak len tusis kto a ako by za to mohol, stran sa ho a vsetkeho okolo toho a pomaly na to zabudnes.

montemotherone
18. dec 2017

@katharines má osemnásť, pred piatimi rokmi mala 13... Teoreticky to mohli spustiť hormonálne zmeny. Ja som bola od mala uzkostlivejsie a hanblivé dieťa. Ale v puberte prišli "kvalitné" úzkosti, so všetkým čo k tomu patrí. Doteraz mám s tým problém. Najlepšie sa cítim počas tehotenstva a dojčenia...(kým nenabehne menzes). Pred cyklom, a na začiatku cyklu som hotová na psychiatriu ☹

jackie17
18. dec 2017

Ja som zazivala podobne stavy. Ale ja som to povedala svojej tete, ktora mi je ako mama. A ta ma dotlacila ist za obvodakom nech zhodnoti za akym ist. Hanbila som sa strasne, ale s nervami nie je sranda bojovat a utlacat to...ten mi odporucil psychiatra a ten mi nasiel tolko diagnoz, ze az som neverila, ale vsetko zhodnotil spravne. Vobec to nelutujem a netajim sa tym. Beriem lieky a stavy prechadzaju. Zacala som chodit aj do prace, kde som predavala. A sla som uplne s kludom, nebala som sa ludi, komunikovala som s nimi bez problemov.
Tak skus zahodit pocit hanby alebo ako to cítiš a chod za odborníkom. Pomoze ti! Fakt to nie je sranda, sama uvidis kolko ludi tam chodi. Spm ostala v soku kolko mladych tam chodi. Drzim prsty!!!

snehuuulienka
18. dec 2017

@brute000 mne sa zdá,že sa u teba jedna o soc.fobiu....ale nech je to čokoľvek,ano URČITE = > smer psycholog