Operácia endometrióznej cysty rezom v podbrušku

svetluska211
3. jún 2013

Ahojte. Ani neviem ako mam zacat. 🙂 9.6 bude presne mesiac co som po operacii. Mam endometriozu a mala som 4 cm cystu na lavom vajecniku. Bola som operovana normalne rezom v podbrusku.. chcem sa spytat ci je bezne mat asi tak 2 cm nad jazvou aj pod take tvrdsie podbrusko? A ci ste mali opuchnute brucho nad jazvou? 😒 dakujem.

nelly3
4. jún 2013

@svetluska211
dufam, ked uz teraz sme to mali skoro na dosah 😉

nelly3
4. jún 2013

@ivec16
no na SK 1x IVF a v brne 1x soft IVF.

ivec16
4. jún 2013

@nelly3 tak to ja mam dobrych 12 cm... ako normalny cisarsky, ale to asi za to ze mne sa museli vrtat az ku konecniku, pod mechur aj maternicu... no ten gel davaju asi len pri vacsich operaciach.... ale zacit ta mozu lepidlom... ale po tej laparoskopii to am v pohode, to su male jazvicky, tie nie takmer vidiet...

svetluska211
autor
4. jún 2013

kočky teraz o akých zrastoch hovoríte čo sa týka jazvy? 🙂

nelly3
4. jún 2013

@svetluska211
no zrasty co sa ti urobia po operacii, skoro vzdy sa urobia, ked ta rezu, neviem ci aj po laparke sa robia 😕

svetluska211
autor
4. jún 2013

@nelly3 neboj určite sa to už podarí.. musí.. povedz si,že inú možnosť neberieš.. ;)

svetluska211
autor
4. jún 2013

@nelly3 ale zrasty čoho myslíš jazvu,že sa ti prilepí o sval alebo ako si to mám presne predstaviť? 🙂 sorry za blbé otázky..

svetluska211
autor
4. jún 2013

@ivec16 aj ja mám dosť veľkú jazvu..najprv ma narezala menej, ale keď zbadala tie zrasty tak musela rozšíriť rez, lebo že som to tiež mala až ku konečníku či čo..

nelly3
4. jún 2013

@svetluska211
ved ako pises, zrasty vo vnutri ked ta otvorili, sa robia po zapaloch v tele atd. ja si to predstavujem, ze su pozrastane co ja viem napr. crevo k maternici a pod.

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211
@nelly3 dajte si do googla zrasty na maternici - obrazky... tvoria sa aj po operacii a aj ak mate endometriozu... aj po laparoskopii ale tie su male... takze tych by som sa az tak nebala...

nelly3
4. jún 2013

@ivec16
ja viem, inac ja to citim, ze ich mam, ako keby som to tam mala take pozrastane vo vnutri ako ma rezali. na maternici asi ja nemam kedze mi robili hysteroskopiu a ta bola oki.

ivec16
4. jún 2013

@nelly3
@svetluska211 a cim viac zrastov, tym mensia pohyblivost organov a aj vajicovodov, ak su vajicovody malo pohyblive, nemusia celkom plnit svoju funkciu a preto sa nedari otehotniet...

svetluska211
autor
4. jún 2013

@nelly3 no mne to bolo trošku inak vysvetlené.. že zrasty sa vytvarajú nie preto,že ťa otvoria..mne to bolo vysvetlené takto: endometrioza sú vlastne bunky, ktoré sa ti hocikde usadia či už na vaječniku alebo aj v bruchu alebo hocikde.. no a ja som mala napriklad taký zrast, že bunka sadla na vaječník a od nej išla taká pavučinka až po maternicu to bol napríklad jeden zrast, druhý som mala smer k črevu.. ale nemala som doslovne že črevo k maternici len ta pavučinka to spája..a tá sa musí poprerušovať..

nelly3
4. jún 2013

@svetluska211
aha tak ako na obrazku , take pavucinky 😝

svetluska211
autor
4. jún 2013

@nelly3 iné prirovnanie ma k tomu nenapadlo 😀

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211 ano to su zrasty z endometriozy to je pravda... ale dalsie zrasty sa tvoria aj operaciou... a predchadzat sa da napriklad pouzitim Hyalobarrier gel v skratke

· Biologický absorbovateľný, priehľadný a vysoko viskózny gél. Zložený zo 100% čistej kyseliny hyalurónovej (telu vlastná látka) bez cudzích prímesí.

· Gél vytvára mechanickú bariéru medzi jednotlivými tkanivami orgánov a zabraňuje ich nežiaducemu zrasteniu.

· Gél nanáša operatér na miesta, kde predpokladá tvorbu zrastov. V mieste aplikácie gél pretrváva asi 7 dní a potom sa začína odbúravať na telu vlastné látky. Z organizmu ho netreba odstraňovať.

· Gél je vhodný ako prevencia zrastov po operáciách v oblasti malej panvy, brucha a maternice – napr. operácia myómov maternice, edometriózy, operácie vaječníkov a vajcovodov, rozrušenie už vytvorených zrastov (aj vnútro maternicových), operácia slepého čreva, cisársky rez.

nelly3
4. jún 2013

@ivec16
o nom som citala 😉 skoda, ze si ho musis zaplatit ked ho chces, myslim, ze stoji cca 100€.

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211 Pooperačné zrasty bývajú častým dôsledkom operácií, zvlášť v oblasti brucha a malej panvy. Udáva sa, že pri lapatotomických (otvorených) chirurgických operáciách k ich tvorbe dochádza až v 95%. Zrasty sú tkanivové spojenia medzi orgánmi, ktoré vznikajú ako reakcia organizmu na poškodenie tkaniva najčastejšie pri operácii alebo napr. pri zápale. Vytvorené zrasty nemusia spôsobovať žiadne ďalšie ťažkosti, to závisí od ich intenzity a miesta výskytu. Avšak literatúra uvádza, že asi 15-20% problémov s neplodnosťou spôsobujú práve zrasty, pretože komplikujú normálnu funkciu pohlavných orgánov. Ďalšie časté ťažkosti, ktoré môžu zrasty spôsobovať, sú chronické bolesti v podbrušku, problémy s priechodnosťou čriev, bolestivý pohlavný styk, bolesti pri menštruácii a pod.

a ja si teraz uz mozem len buchat hlavu o stol, ze som si na tom nedala viac zalezat a nerozpravala sa o tom s lekarom, aby pouzili tie geli... a hneva ma, ze to lekar nenavrhol a ani nespomenul... proste sa musis sama zaujimat a citat a zhanat... to je zalostne.. by som zaplatila aj posledne, keby viem ze to bude lepsie pre mna... mrzi ma, ze o tom lekari neinformuju automaticky...

svetluska211
autor
4. jún 2013

@ivec16 ahaa dík tak o tom som ani nevedela, že také niečo existuje.. a pochybujem, že ma tým namastili 😀

ivec16
4. jún 2013

@nelly3 zaplatila by som aj viac... keby viem ze to zvysi moje sance otehotniet... aspon by som mohla vylucit jeden z faktorov preco sa nedari...takto mi stale vrta v hlave, ze sa nespravilo vsetko co sa mohlo...

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211 zo 110% istotou zo 100% ti hovorim ze nenamastili 😀

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211 ale sme v tom vsetky tri rovnako asi .... ani jednu nenamastili....

svetluska211
autor
4. jún 2013

@nelly3
@ivec16 ah jaj toto je dosť smutné.. ako ja mam tiež všetky info od blízkeho človeka, lebo je lekár..ale takéto ma ani nenapadlo.. ja som si aj googlila veci, ale toto som tam nenašla..kebyže viem tak si to tiež dám..teraz už nám asi zostáva len čakať a veriť,že všetko bude dobré.. lebo poviem vám,že mať dieťa tak si nelámem hlavu.. ale takto.. som bez partnera teraz si hladať darcu alebo čo?!! alebo to len tak rýchlo riešiť..proste je to na nervy.. ale stále to beriem ešte s nadhľadom, lebo čo iné 🙂

ivec16
4. jún 2013

@svetluska211 @nelly3 nj sme vsetky podobny pripad... endo laparotomia a bez deti... akurat sme kazda trosku v inom stadiu boja o dieta...

svetluska211
autor
4. jún 2013

@ivec16 presne si to vystihla.. no nič my sa nedáme.. držím vám palce 😉 podarí sa to..pevne verím...