Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

rikuska21
3. sep 2009

pijem neboj, a ako uz aj nieco vies??? alebo len cakas???

aktaka
3. sep 2009

ohledně čeho myslíš?

lenkacar
3. sep 2009

po opu se to spíš zhoršuje 🙂 😉 proto pij at chceš nebo nechceš

rikuska21
3. sep 2009

Aktaka citala som si tvoj albumik, a 2.9.si bola na ET, tak asi je este skoro na cokolvek,

OPU, tym myslite odber vajok???mne doki povedal ze po odbere vajok mi odsaje vsetko a brucho mi splasne, preco by sa mi to malo zhorsit???

aktaka
3. sep 2009

no je fakt, že mě se to vlastně rozjelo po opu 😅 ale pak už to půjde rychle k normálu 😉

romy01
3. sep 2009

Ahojte mohla by som sa Vás na niečo opýtať?
ja začinam o 2 týždne so stimulkou, Teraz už beriem proveru a zisťujem si čo ma všetko múže postretnúť. Ja som si myslela že OHSS znamená, že sa tvorí príliš veľa folikulov, ktoré nemaju šancu poriadne dozrieť a že pri tom stimulku stopnu. Len nerozumiem, prečo potom tie komplikácie po vybratí vajíčok - čo to spôsobuje tú vodu v brušku a pod?

lenkacar
3. sep 2009

rikus protože oni to ty vaječníky neví a vyrábí furt 😀 😀 😀 😀

rikuska21
3. sep 2009

nie vzdy stopnu stimulku, skor je to ojedinele, zalezi od stadia a od Caru,

lenkacar
3. sep 2009

romy je to problém ,že ty vaječníky začnou vyrábět hodně moc folíků a ty vaječníky jsou nateklé a bolavé a zadržuje se tekutina v těle ,jako proč to nevim ,ale tim že se pije a hodně bílkovin a hodně čuráš tim se vyplavuje z těla hodně těch škodlivin a vody ..

romy01
3. sep 2009

aha takze ak tomu dobre rozumiem, tie vajecniky niekedy mozu zle reagovat resp nereagovat na to ze uz sa nestimuluje ?

lenkacar
3. sep 2009

holky jestli něco fakt chcete vědět dopodrobna poradí vám Len je všude možně na diskuzích na idiopatkách taky a ta vám to fakt napíše všechno a hezky ..to už je půl mudra 😀 😀 😀

lenkacar
3. sep 2009

jo romy oni jsou zblázněný a pokračujou dál s výrobou a než to tělo vstřebá tak jsou tyhle potíže 😉

rikuska21
3. sep 2009

Romy, to ja som mala ohssod 6 dna stimulacie, este pred odberom vajok, takze nie je pravidlo, ze az po odbere to vznikne

romy01
3. sep 2009

to je fakt hrozne, mne trvalo 3 roky kym som sa odhodlala a ak ma to postretne asi ma to zlomi

lenkacar
3. sep 2009

to ne, jenom se to zhorší 😉 😉 😉 😉 ,ale vim i o holkách kterým to propuklo až po ... jak se dost pije fakt se to dá hodně moc zmírnit ,je to nepříjemné ,ale ty se nestresuj dopředu

romy01
3. sep 2009

asi máš pravdu, musim sa nejak odreagovat a nemysliet na zle veci 🙂

rikuska21
3. sep 2009

ale co by ta to zlomilo, mna to nezlomilo, len si musim pockat nie dva dni na vlozenie ale minimalne 2 mesiace na mrazacikov a potom pekne sup do brusko, len keby to ohss nebolo take bolestive,
ale je uplne zbytocne o tom rozmyslat je to ojedinele, neboj

lenkacar
3. sep 2009

romy to fakt nemá každej jak píše rikus .. 😉 bude to dobré neboj

ivanau
3. sep 2009

Holky přidávám svou troškou do mlýna...včera OPU 21 vajóšek...bolelo mě břicho, ráno takové napnuté, volala jsem koordinátorce a že mám radši přijet na ultrazvuk...začátek OHSS...folikuly po OPU zalité vodou - tak mě píchli injekci(dostala jsem ji i při OPU) a mám si na ní dojít každé ráno, ještě 3x, ležet, nechodit, protože vaječníky pak naráží do sebe a víc se plní vodou, hooodně pít a 2x denně mám vypít nutridrink, bílkovina na sebe naváže vodu a dodá ji do krve...v pondělí ultrazvuk. Snad jsem to zachytila včas...doufám

rikuska21
3. sep 2009

OPU -to je odber vajok :?????mam stale chaos, preco som to ja dostala este pred odberom????zajtra idem na odber a myslela som si ze ohss konci odberom, tak uz sa v tom nevyznam, neviet poradit

rikuska21
3. sep 2009

Je mi strasne zle, neviem uz dojst ani na zachod, brucho tak strasne napuchnute a bolestive, snad do zajtra ranavydrzim, drzte mi palce

ivanau
3. sep 2009

Riku ano OPU je odběr, většinou se zo rozjíždí až po OPU. A co ti dávají aby se to utlumilo? No čůrání to je teda za trest,bolest jak pes. Hlavně lež...

rikuska21
3. sep 2009

vobec nic mi nedavaju, vobec pozri si fotku ako teraz aktualne vyzera moja fotka, ako je to mozne ze to mam pred OPU, pocas stimulky???lezim s obcas si sadnem na fitloptu za pocitac aby som vam napisala

ivanau
3. sep 2009

To nevím teda, kolik máš folikulů? Já jich měla dost a snížili mě i dávku Merionalu asi 11 den a na OPU jsem šla 13den.

rikuska21
3. sep 2009

to teda neviem kolko mam folikulikov, ani netusim, bolo och tam snad ,,,no plne vajecniky, niektore velke a cierne ine mensie, takze nemam ani tusenia, ty si mala kolko , mne tiez nezvysil davku merionalu, ale ani neznizil,
Ivi, a teraz sa ako citis???

lenkacar
3. sep 2009

teda rikus povim ti to bříško je teda fest už aby s tebou něco začli dělat .. 🙄 tohkle už se mi vůbec nelíbí

lenkacar
3. sep 2009

riku já to měla taky při stimulce už..nosila jsem si břicho v náručí ...ale pomohly mě ty kapačky ,ale to nevim jestli se dávaj až po Opu ,po odběru vajec ,no ty tě teda zřídili ti povim .. 🙄

lenkacar
3. sep 2009

to si člověk rozmyslí co další stimulku 😒 achjo ..moc tě lituju vůbec nevypadáš líp

rikuska21
3. sep 2009

leni ver ze sa zajtra spytam a budem si vyzadovat ak krvne testy , mam pocit ze ma zacinaju dost boliet ladviny, alebo je to mozno uz cele take citlive, uz len noc mam pred sebou..Ty si mala ake brusko??

sofia2008
3. sep 2009

ahojte, nechcem sa vam tu pliest do temy, mna caka stimulka v okt alebo nov, tak citam hocico ohladom ivf, ja si budem pichat gonal...no ale dost ma vylakal ten syndrom, najprv som si myslela, ze no a co tak idem na umele, ale cim viac mam informacii, tym viac mam z toho strach, ze az take jednoduche to nie je...rikuska velmi ti srzim palce a prajem ti, aby ti bolo lepsie 🙂