Ovariálny hyperstimulačný syndróm - OHSS

kveta
13. máj 2008

Po OPU sa u mňa rozbehol OHSS. Chýbal však hlavný príznak a to zväčšovanie obvodu pásu a tak som rozpoznala OHSS pomerne neskoro. Pre tie, ktoré sú na pochybách, otváram túto tému s popisom ďalších príznakov OHSS. Snáď to niektorej z Vás pomôže rozpoznať OHSS včas.

Príznaky OHSS, teda ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú:
zväčšovanie obvodu pása
pocit plnosti brucha
pocit plynatosti brucha, avšak plyny nikde
pocit kolikovej bolesti čriev avšak hnačka nikde
obmedzenie/až úplná strata močenia v priebehu dňa
pocit tlaku od bránice na pľúca
rýchlejšie dýchanie aj keď žena trebárs len hodiny leží pri televízii
problém zohnúť sa v páse
problém chodiť vystretá - žena chodí v predklone
v krvnom obraze zvýšený počet leukocytov
v krvnom obraze znaky vyššej zrážanlivosti krvi.

OHSS sa môže dramaticky zhoršiť v priebehu 24 hodín a môže skončiť trvalým poškodením orgánov alebo smrťou ženy. Ak máte pri stimulácii IVF alebo po OPU tieto príznaky, obráťte sa urýchlene na lekára alebo nemocnicu. OHSS sa utlmuje infúziami HAES, fyziologickým roztokom a injekciami proti zrážanlivosti krvi /Fraxiparín/, ktoré sa pichajú do brucha. OHSS sa vždy stratí, keď žena dostane menštruáciu. OHSS sa zhoršuje, ak žena otehotnie.

Veľa šťastia všetkým IVFkáčkam prajem.
🙂

lj2018
3. dec 2018

@flower24 priznaky som mala ze brucho som mala ako balon, pas som mala rovnaky ako boky, ked som si dala nieco male pod zub mala som pocit ze som najedena na cely den, brucho bolelo, potom ma zacali i ladviny boliet co nestihali filtrovat vodu, tlak mi kolisal hore dole, bola som vycerpana,chodenie mi robilo problem najlepsie mi bolo v posteli.

flower24
4. dec 2018

@lj2018 Nie, nastastie nie a dufam, ze ani nebudem mat. Zaujima ma to, ako tomu predist. Mam malu dceru, manzel v praci, neviem co by sme robili, keby som musela ze lezat....Kolko to je ze vela pit? Kazdy si pod tym predstavi ine mnozstvo.

babikadaska
4. dec 2018

@flower24 4-5 litrov

skvarocka
12. jan 2019

@kveta ahoj. Toto mi bolo už vopred určené pred ivf takze aj keby sa mi vytvorilo embryo tak by mi to vložili až o pár mesiacov neskôr. Embryo nevzniklo takze nič. Ale chcem sa opýtať či toto ohss môže byt problem aj keď skúšame iba doma alebo pri iui. Či sa to výhradne týka iba ivf? Bola som predtým 2x na iui a mala som veľké bolesti te som nevedela ani chodiť. A ivf brutal tiež. Pred výberom som ledva zašla do nemocnice. Keď skúšame doma a viem že kedy mám ovulácii tak potom kým nedostanem mrchu tak tiež som nejaká čudná a cítim akoby moje telo nechcelo to prijať. Čiže to môžem mat vždy keď sa vajíčko oplodni?

mahlerka
17. mar 2019

@lj2018 ahoj, prosím Ťa, mala si aj problémy s trávením? Ja som 13 dní po odbere, mala som 33 vajíčok a mierny ohss... Žiadne výrazné problémy, len už viac ako týždeň príšerná ale príšerná zápcha 😥 doky povedal, že sa s tým ešte nestretol... Už som aj dostala ms a čakala že sa to zlepší ale nič... Nechcem vložiť drobca do bordelom zaneseneho tela... Ako dlho Ti trvalo kým si bola OK?

theredpoppy
7. júl 2019

Ahojte, potrebujem poradit 🙂 (ak tu vobec este niekto je)
dnes som 3dni po iui (stimulacia clostilom - velky pocet folikulov na oboch stranach). Vcera vecer mi zacali krce, ale dokazala som zaspat. Rano som sa zobudila s bolestou, silnymi krcami v podbrusku, do 10min po zobudeni som skoncila schulena na posteli, do nitky mokra, trasuca sa, so silnymi krcami...tvali asi 7min,dala som si panadol. Odvtedy mam silny tlak na vajecnikoch a miernu bolest, ktora mi vystreluje do stehien. Okrem toho mam taku "lahku hlavu", tupu bolest krizov (a vlastne celej panvovej oblasti) a pocitujem strasnu unavu...netusim, co to je, zvazovala som, ci to nemoze byt nejaka infekcia, ale horucku nemam...brucho nemam nijak extremne nafuknute...neviete, ci by mohlo ist o OHSS? mne to pride malo pravdepodobne, ale tak mozne je vsetko...nechcem zbytocne robit paniku a lietat po doktoroch...mala niektora z vas podobne priznaky po clostile/ iui? (bez injekcie). Vdaka!

babikadaska
8. júl 2019

@theredpoppy ohhs podla mna urcite nie. Ja som mala tazky priebeh s typickymi priznakmi. Krce a triaska by pri ohhs nemaki byt.

babikadaska
8. júl 2019

@theredpoppy ide o hormony - panika nikdy nie je zbytocna !

juliet86
8. júl 2019

ahojte baby prosim o radu. absolvujem svoje prve ivf. kratky protokol. davka gonalu okolo 187 a ovitrelle. pred4dnami bol odber vajicok. v 13folikoch ich bolo 6. vkladam si progesteron 4 rano a r vecer. vcera sa mi nafuklo brucho a bolo to diskomfortne. take ako kamen. plus sem tam pichanie v podbrusku. zacala som si davat espumisan. trochu to ustupilo ale stale to nafuknutie vnimam. mam aj menej chut do jedla. viem ze jemny ohss ma33percent zien. kto a na zaklade coho rozhodne ci je zajtra v utorok vhodny transfer? volala som aj dr. povedal ze kym ten tlak nie je v hornej casti brucha pod rebrami je to ok. tak neviem. ono nafukovanie moze byt aj vedlajsi efekt progesteronu ale nejake extra plyny nemam. vopred dakujem za vase rady

lj2018
8. júl 2019

@juliet86 o tom ci je vklad vhodny rozhodne vkladajuci lekar.kontrola prebieha ultrazvukom.v pripade vody v panvovej casti by sa vklad nemal konat, pretoze hss sa moze vystupnovat.ono ta voda sa da citit. ja som ju citila az v branici pomaly nic som nejedla lebo vsetko ma tlacilo a ked som sa prerocila na bok tak som citila ako sa mi to vsetko prelieva.samozrejme tie lieky daju zabrat a citis sa spuchnuta po vsetkom uz aj ked sa pomaly nadychnes...

lj2018
8. júl 2019

@theredpoppy urcite hormony, ale aj tak by som to konzultovala s lekarom, predsalen nepichas si vitamin c, ale svinstvo po ktorom sa citis ako napichane kura pred porazkou.

lj2018
8. júl 2019

@mahlerka ajoj asi moja odpoved uz nie je pre teba aktualna uz ale pravdupovediac z tych hormonov sa dostavam este stale, naposledy som bola v aprili na biorezonancii a tetuska mi povedala ze som zanesena chemikaliami az za usi...

juliet86
8. júl 2019

@lj2018 dakujem za info. dufam ze lekar ma zajtra poriadne vysetri a urobi spravne rozhodnutie

babikadaska
8. júl 2019

@juliet86 ohss zvysuje sancu na otehotnenie. Ja som mala tazky ohss po vklade 2 embryi. Prezila som to lebo som uz tusila co to znamena. Aktualne maju moje deti 3 mesiace.

juliet86
8. júl 2019

@babikadaska gratulujem k dvom detickam!!! je ki jasne ze asi nemas extra cas visiet na nete ale povedala by si mi ake si mala symptomy pred vkladom/po vklade a najma ako si to vydrzala? dakujem

babikadaska
8. júl 2019

@juliet86 napisem ti pri nocnom kojeni ssnad..Ale vyhladaj si ma v tomto prispevku -podrobne som tu pisala vsetko!

babikadaska
8. júl 2019

@juliet86 bude to tu niekde vzadu -na vklad som.bola v juli 2018.

juliet86
9. júl 2019

@babikadaska ahoj scrollovala som ale nenasla som. nevadi. no. po vysetreni mam OHSS vajecniky 9 krat 5 cm oba. stredne vela vody v brusnej dutine.... embryotransfer sa odklada. a uprimne som aj rada. neviem si predstavit dat prvy trimester so so silnym ohss. baby mate nejake skusenosti ako si ulavit s ohss? voda a proteiny ? ci ?

babikadaska
9. júl 2019

@juliet86 moj silny ohss trval 2 prve tyzdne tehotenstva.
Hm nechapem ze si to tu nenasla, lezala som v tom obdobi a o vsetkom podrobne napisala :/ ulavis si presne tymi 2 vecami - voda 5 l denne a proteiny protifar vela do vsetkeho pridavat

lj2018
10. júl 2019

@juliet86 moja bud rada, niektore zeny su na infuzkach, nechapem ako sa niektori lekari dokazu spravat tak nezodpovedne, pi vela vody a vela bielkovin, po ms by sa to malo stratit,brucho splasne a bude ti dobre😊drzim palce je to neprijemna vec a nikomu to neprajem

juliet86
10. júl 2019

@lj2018 ahohki dakujem za ubezpecenie. vcera som trochu panikarila lebo sa mi zdalo ze sa mi horsie dycha ale preslo to. spala som velmi dobre. som vlastne spatne velmi rada ze sa mi ohss rozvinul pred et a nie po a ze chodim do centra kde to neberu na lahku vahu. velmi dufam ze po menstruacii budem v poho ziadne cysty myomy ani ine prrkvapenia... mali sme ist na vikend do tatier a premyslam ci ist ci nie. neviem si tie prve kramy po stikulacii predstavit 😆

juliet86
10. júl 2019

@lj2018 ty si mala ohss ? ako to prebiehalo u teba?

lj2018
11. júl 2019

@juliet86 niekto ma silnu ms niekto normalnu,ak sa citis v poriadku co sa tyka vody v brusnej dutine ze ta to nijako neobmedzuje kludne chod. mne ohss zacal v druhej polovici stimulacie, nemohla som dychat, nohavice som si nemohla zapnut, tlak sa mi znizil dost brutalne, ak som si lahla tak mi zblnkotalo v bruchu aj po pretoceni na bok, brucho ma bolelo, nemohla som vobec spat iba na chrbate,jednoducho som mala pocit ze som pred kolapsom. doma si mysleli ze mi sibe a ze si vymyslam ale doktorka mi moje pocity potvrdila,vtedy mi povedala zacina sa tvorit voda pite vela vody aj 5 litrov.liala som do seba vodu kazdu minutu len aby mi bolo lepsie ale kde nic nepomahalo,tym ze som bola plna necitila som hlad cize som ani nic nejedla..az potom po ms, sa mi ulavilo.na vklade mi povedali -vklad sa nekona v brusnej dutine voda do polovice😳,no a bolo vybavene.cele umele je hop alebo trop a urcite 2x toto absolvovat nebudem. poviem ti ze mi to rozbilo cely organizmus, kolko si mala oocytov?

juliet86
11. júl 2019

@lj2018 nepamatas sa po kolkych dnoch po prestani bratia liekov sa ti pustila ms? mala son 13folikulov a 6 vajicok. lekarka ale povedala ze je prekvapena ze mam vajecniky zvacsene trikrat kvazi 10 krat 5cm. ze vajecniky vyzeraju akoby 25oocytov bolo. myslim ze tie tatry nejdem riskovat... kolko si mala ty vajicok?

juliet86
11. júl 2019

@lj2018 a ked pises ze ti to rozbilo cely organizmus co mas na mysli? prr mna je to tiez neprijemne a najma dufam ze po krvacani po ms bude vsetko ok. ze sa ni neurobia nejak komplikacie.

lj2018
15. júl 2019

@juliet86 pisala som ti ss

tereza207
22. júl 2019

@juliet86 ja som sa vratila 19.7. z nemocnice co som tam lezala 16dni so hyperstimulakom....pocas stimulacie som nemala ziadne problemy,len som vraj zaregovala inak ako cakali a z cca 14 dnovej stimulacie bola 28 dnova,...vraveli ze sa mi urobilo vela folikulov a musia postupovat opatne....pri odbere som mala 18oocytov,folikulov som mala dohromady nejako 45.... Z 18oocytov bolo 15dozretych a 10embryi nam vzniklo....uz po odbere som citila bolest v podbrusku,uz v centre mi hned dali jednu infuziu ze aby sme predosli syndromu...bohuzial nezabralo...odber som mala pondelok stredu som isla na pohotovost kvoly neznesitelnej bolesti podbruska,ziadne ine priznaky som nemala....vajecniky 10*5cm,hned si ma tam aj nechali nasadili infuzie pila som denne 5-6 litrov no nepomahalo,v piatok sa mi zacala tvorit voda extremne vela,zacala som sa potit,zadychavat,tlak mi skakal,kazdy pohyb bol narocny...kedze sa mi tazko dychalo doslo k odpusteniu vody z brucha...nic prijemne alw neskutocna ulava,bohuzial v mojom pripade len na pol dna...vodu mi castejsie ako kazdy druhy den odoberat nechceli, kvoly zlym vysledkom krvy,takze som trpela...samozrejme mi to zatazilo cele aj pecen...toto najhorsie trvalo tyzden,zrazu u mna dosel zlom a voda sa prestala tvorit a pomali ustupovala...denne som dostavala 4infuzie od rano 8 do 17. Som bola napichla a kapkala mi infuka,plus mi doplnali plazmu a ešte nieco na bielkoviny kedze sa mi s kazdym odpustenim odplavili....bolo to hrozne,uz nikdy viac by som do stymulacie nesla....este taka ceresnicka je ze v centre nas nikdo neupozornil ze nesmieme mat pohlavny styk....niektori folikul praskol skorej a v nemocnici mi zistili ze son tehotna,sice v samom zaciatku ale som....takze o to horsie to bolo...strach co bude somnou a ci to drobcek zvladne....nastastie sme to dali obaja,z nemocnice sme odchadzli uz aj srdiecko krasne bylo....ja este uzivam lieky na pecen aby sa dala doporiadku a musim chodit na pravidelne kontrole....

lj2018
22. júl 2019

@tereza207 vobec ti nezavidim a podobne som mala i ja co sa tyka hss ibaze som nesla do nemocnice, tiez som si povedala nikdy viac stimulacia

juliet86
22. júl 2019

@tereza207 vau. tak to si mala extremne narocne. mrzi ma to ze si prezila tolko bolesti a trapenia. smiem sa spytat v ktorom centre? ako sa citis teraz? brala si gonal alebo nieco ine? ja gonal 187.5. u mna bol priebeh nic v porovnani s tvojim. treti den po odbere sa mi nafuklo brucho. dva dni na to som sla na kontrolu. 9krst 5 oba vajecniky a stredne vela tekutiny v bruchu. uz predtym som vedepa co sa deje tak som sa snazila jest len proteiny a vela pit. nastastie to cca po 5dnoch same odznelo. a teraz po kramoch sa uz pomaly moje brucho podoba na moje brucho. preco ste vlastne potrebovali ivf? u nas je problem najma v spermiograme. mame jedno jedine embryjko. uprimne ak bude treba tak do toho pojdem a budem dufat ze to nebude horsie ako prvykrat. nebyt o ohss a vymretia 90percent spermii tak je pre mna ivf kvazi ok..

tereza207
23. júl 2019

@juliet86
@juliet86 navstevovali sme gyn-fiv,akoze nestazujem si na ich pristup,ale nejake chybicky u nich teraz spatne vidim,bohuzial asi sa to moze stat vsade....ivf sme potrebovali tiez kvoli velmi zlemu spermiogramu....ja si ani len neviem predstavit ze by som sa to snazila zvladnut doma kedze mam uz 3rocneho syna....som rada ze mi to odznelo celkom rychlo a uz sa len telo musi spamatat 🙂 drzim aj vam palce aby ste sa dali tiez co najskor doporiadku...je to vsetko strasne svinstvo,ale co by zena neurobila aby sa stala mamou 🙂