Prenáša sa genitálny herpes iba pohlavným stykom?

18. máj 2022

Dobry den,viem mozno blba otazka ale chcela by som sa opytat genitalny herpes sa prenasa iba pohlavnym stykom alebo som ho mohla dostat aj nejak inak? S priatelom som 5 rokov ,mala som to uz 2 krat ,teraz treti a preto ma to zaujima ako sa to prenasa a ci ma mohol podviest?😂😂😡

delka86
18. máj 2022

Prenasa sa pohlavnym aj oralnym sexom (cize ked ma niekto herpes napr. na ustach a praktizuje oralny sex tak to moze preniest na druhu osobu). Ked su pritomne vyrazky tak sa ma abstinovat (do uplneho vymyznutia). Aj sestra dostala genitalny herpes (s priznakmi) a pritom je uz 6 rokov v stabilnom vztahu (ani muz ani ona nikoho ineho pocas tych 6 rokov nemali). Doki jej povedal, ze sa to prenasa jedine pohlavnym/oralnym sexom. Ze to mohla dostat napr. od byvaleho partnera a ked sa infikovala tak jej to imunitny system "vytiesnil" a nemala priznaky. A teraz kvoli oslabenej imunite (stres, Covid, malo spanku atd.) sa to mohlo prejavit (aj ked prvotna infekcia bola davnejsie v minulosti). Jej manzel nemal ziadne priznaky, tak preto usudzuje ze bola infikovana ona. Uz sa to asi nikdy nezisti presne od koho sa kto infikoval. Treba brat nieco na podporu imunity. Pomaha lyzin a co najmenej stresovat...vela zdravia!

luccija
18. máj 2022

Ak si ho mala raz, tak pri oslabenej imunite ho môžeš mať znova.A prenáša sa aj orale

viestta
18. máj 2022

Vírus herpesu už máš v tele, za normálnych okolností spi a nerobí problémy, akonáhle sa zníži imunitna obrana organizmu prídu akútne prejavy.

autor
18. máj 2022

Dakujem za odpovede.. A da sa to vyliecit alebo nie?

viestta
18. máj 2022

Nie. Sú síce na trhu antivirotika ale či zlikvidujú vírus v tele, tým nie som si istá. Dá sa to držať na uzde. Keď je to priveľa treba konzultovať s imunologom alebo infektogom

alenamihal
18. máj 2022

Dnes som akurat pocuvala podcast/Gyncast s gynekologom a primarom v Trencine Petrom Kascakom a on trvi,ze len imunita moze zabit,skor uspat (ako to nazval) virus...na trhu nie je ziadny liek,alebo tie gely co ponukaju gyndosovia ,ze len imunita ma vsetky virusy pod kontrolou...ako hore spomina delka86 ,presne je to tak ....

kauiska
9. jún 2022

@alenamihal ahoj, prosím, ktorý konkrétne podcast s ním to bol? Ďakujem 🙂

alenamihal
9. jún 2022

@kauiska Rakovina krcka maternice-ako sa pred nou chranit

janka14794
29. dec 2023

Ahojte, chcela by som sa opýtať či mala niektorá z Vás po prekonaní genitálneho herpesu aj nejaké iné problémy. Mne sa to prejavilo vysokými horúčkami, zimnicou, o deň neskor som začala pocitovať neskutočnú bolesť mechúra, tak som volala obvodnej, ta mi predpísala antibiotiká na močové cesty. Ďalší deň som začala pocitovať bolesť zospodu, tak som navštívila gynekológa, ktorý ma nebol schopný vyšetriť lebo ma to strašne bolelo, spravil mi len kultiváciu nasadil macmiror a poslal ma domov. O dva dni neskôr som skončila na pohotovosti, keďže tá bolesť sa nedala vydržať. Tam mi diagnostikovali vaginálny herpes, nasadili Herpesin a Fucidin krém. Po doužívaní tie ranky zospodu zmizli, ale zostali mi baktérie, ktoré teraz liečim tým macmirorom. Ale mám problém, že každý deň mám zvýšenú teplotu max do 37,5, každú noc sa neskutočne potím, prezliekam sa aj tri krát za noc a strasne ma bolia nohy. Bola som u obvodnej krvný obraz aj moc mam uplne v poriadku. Tak nechápem z čoho môžem mať stále tie teploty a bolesti. Nestretla sa niektorá z Vás s niečim podobným? Dakujem