Prepadnutá maternica. Máte niekto tento problém?

rohacka
29. apr 2009

Ahojte, len sa chcem spytat, ci nemate niektora podobny problem, ako ho riesite, resp. ako to vidi vas gynekolog. Pri poslednej preventivnej prehliadke som upozornila gynekologicku, ze mi prepadava z posvy svaloviny, cca 1 cm, je to neprijemne, hlavne pri chodzi alebo ked dviham drobcov. Lekarka povedala, ze je to pokles maternice - prolaps, ze taketo problemy maju 50-rocne zeny v prechode a ze budem musiet ist este v mladom veku na operaciu - plastiku. Maternica je vraj velmi oslabena. Zatial mi odporucala cvicit na svalstvo panvoveho dna a mat casty pohlavny styk. Som po 2 porodoch, prvy bol rychly s veeeelkym roztrhnutim az ku konecniku, druhy porod bol predcasny - co bol asi dosledok oslabenej maternice. Vobec mi uz neodporucaju otehotniet, vraj by maternica babatko neudrzala. Ozvite sa, ked nahodou mate podobny problem, ci nemate aj nejake ine informacie, prip. ak ste niektora uz bola na takejto operacii, ci to pomohlo. Nasla som si na internete aj moznost docasneho riesenia pesarom, ale moja lekarka to neodporuca. Prip. nejake ine cviky ci ine riesenia. Dakujem 🙂

vivianna
10. jún 2018

A ešte sa chcem opýtať, Vám to všetko robili vaginalne? Lebo tie plastiky robia iba tak, to sa neda laparoskopicky?

vladka73
10. jún 2018

@vivianna Aj ja to mám po pôrodoch,hlavne druhý bol ťažký,malá bola otočená nožičkami a jednu nohu mala pokrčenú,tak aby ju nepolámali,tak mi celú hrádzu prerezali,aj konečník a potom zle zašili,strašný babráci. Presviedčali ma, že niekedy je pôrod panvovým koncom lahší ako hlavičkou a nakoniec som dopadla tak, že ten zašitý konečník sa mi hojil pol roka,nemohla som sedieť, na wc len s čipkom,lebo som sa bála,že sa mi to rozíde. Hlavne,že som mala 3 lekárov pri pôrode a 4študentov,prišli sa pozrieť,ako prebieha pôrod koncom panvovým. A potom práca,dvíham ťažké. Ja som už tak mala slabú maternicu,obidve tehotenstvá rizikové,hneď od začiatku som sa otvárala,tak som bola v nemocnici,ležala so zadkom hore vyvýšeným,aby som predčasne neporodila. Ten katéter mi zaviedli hneď po operácii,takže to bolo fajn. Len potom mi ho vybrali a na ďalší deň, keď zistili,že sa neviem vycikať a cievkovali ma asi dvakrát,ale to vôbec nebolelo,tým že ma veľmi mechúr tlačil a štípal,tak sa mi potom ulavilo,keď ma vycievkovali a keď znova zaviedli katéter,tak to bolo nepríjemné,ale bola to sekunda a potom už bolo dobre. Netreba sa báť.Ja som bola s prístupom primára na Sliači spokojná,bol veľmi milý a citlivý a všetko mi stále dookola vysvetloval,čo ide robiť,ako to bude robiť aj prečo.Aj sestričky všetky až na jednu boli veľmi milé a ochotné,je to iné na súkromnej klinike ako v nemocnici,ten prístup. Hlavne som sa nechcela dať tu v Zámkoch operovať. Tu sú strašný gynekolovia v nemocnici a prístup príšerný. Aj Bratislavu si chvália,neviem,kam sa vy rozhodujete,ale dala som na skúsenosť môjho gynekologa a recenzie známych aj na interete som veľa hladala.

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 ja som bola za docentom Hollym v Bratislave v Ružinove, je to bližšie ako Sliač ☺

vladka73
10. jún 2018

@vivianna Všetko mi robili vaginálne,ale to bolo v pohode. Na sale som hneď zaspala a keď som sa zobudila na pooperačnej,tak už mi tiekli infúzie,takže som naozaj nič necítila.

vladka73
10. jún 2018

@vivianna Tak určite je to bližšie,tá cesta domov bola ťažká,ležala som a mala som pod sebou deku a vankúš pod zadkom,aby som nič necítila. Ale potom doma som pár dní len ležala a ptom už to bolo super.

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 aha, tak vaginalne, preto ten krátky operačný čas, bo inak som si nevedela predstaviť .Laparoskopiou je to oveľa dlhšie, aj operáciu žlčníka som mala dake dve hodinky; ale zas na druhy den od rana som uz behala ako srnka 😃

vladka73
10. jún 2018

@vivianna pôvodne som išla vybrať celú maternicu,to by robili laparoskopicky,ale nakoniec sa primár rozhodol takto a som zatiaľ rada,že nemusela isť celá von,všetko maá svoje plus aj mínus

vivianna
10. jún 2018

A mavali ste bolesti aj v bedrovych kĺboch?Lebo neviem či to môže súvisieť s týmto problémom , alebo je to iba ďalšia diagnóza 😂na to že mám 35 rokov mám ich dosť ...

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 aj mne prebehlo mysľou, že si ju dám vybrať, ale zrejme by to priniesol problém s prepadavajucim mechúrom, crevom, pošvove steny

vladka73
10. jún 2018

@vivianna presne toto mi hovoril primár,že už tak mám mechúr aj črevá padnuté a že keď to vyberie,že to bude ešte horšie. Moja mama nemá maternicu už 20rokov a má problémy,mala by isť znova na operáciu,všetko má dole a nemôže sedieť,zohnúť sa, všetko ju to bolí a tlačí. Tak uvidím,ako dlho tá sieťka vydrží,ale o 8cm to mám posunuté hore,takže zatiaľ som spokojná.

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 uz som velmi zvedavá aj ja, ako sa budem cítiť po operácii ☺ráno keď sa zobudím, chvíľku to mám vysunuté hore v správnej polohe, ale potom to už začne klesať a klesať a na večer už veľmi vyčnieva😣

vivianna
10. jún 2018

@vladka73 môžem Vám ešte niekedy napísať ak by som mala nejaké otázky?Ďakujem 💗

vladka73
10. jún 2018

@vivianna samozrejme,nechodím sem často,ale ak napíšete,rada odpíšem a držím palce,aby všetko bolo v poriadku,dajte vedieť. Pekný deň prajem

vladka73
10. jún 2018

🐘

vivi78
10. jún 2018

@vivianna dr.Bányi to povedal ☹

vivi78
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vivi78
10. jún 2018

@vladka73 mne povedal dr.Banyi,ze sa uz nesietkuje ☹

vivianna
11. jún 2018

@vivi78 nemysleli ste náhodou skracovanie väzov?Lebo to už nerobia vraj kvôli nízkej efektívnosti, ani mojej babke to dlho nevydržalo. Bola som u troch lekárov a všetci mi odporúčajú riešiť sieťkou ☺

vivi78
11. jún 2018

@vivianna aj ja mam poklesnutu maternicu a hned som sa ho pytala na tu sietku,lebo som o tom pocula,no hned ma odradil,ze sa to nerobi. ☹

nataliaernekova
11. jún 2018

ahoj zienky tak ja som v tom znova a mam to zase vonku :(, som 4 tyzdne po druhom porode, takze opat zacnem cvicit, idem si kupit aj venusine gulicky a velmi uvazujem o tom lasery v tom Olomouci ked sa rozhupem dam vam vediet, co sa tyka operacie sietkou alebo T paskou o tom zatial neuvazujem neni to riesenie sme mladucke a vydrz sietky a t-pasky je max 10 rokov , samozrejme ze to problem len odsunie nie vyriesi ja si proste myslim ze ani po operaci to bez cvicenia nejde :( problem je len to najst si cas na to v tom zhone a naozaj cvicit :( to je s dvoma detmi niekedy nadludsky ukon :(...

vivianna
11. jún 2018

@vivi78 a tak čo odporučil?žiaľ mne už cvičenie nepomôže a zhoršovalo sa to z roka na rok (a nie kvoli hmotnosti, od porodov už nepriberam, len mi ostali tie "krasne"tehotenske kilá 😁😁😁

vivianna
11. jún 2018

@nataliaernekova Ahoj ☺som si vedomá, že mi to asi do konca života problém nevyrieši, ale dúfam aspoň tých cca 10 rokov prezijem kvalitnejšie ako doteraz ☺po prechode by sa to objavilo tak či tak, samozrejme určite sú výnimočné ženy, ktorých sa to nebude týkať...A hysteroktomia by bola asi spúšťacom iných problémov 🤔

vladka73
11. jún 2018

@vivi78 no on mi sieťku vôbec nespomenul, vybrať celú maternicu bol jeho návrh,ale na Sliači mi primár odporučil sieťku a ten má podľa mňa viac skúseností, veď uvidím časom, či som urobila dobre 😉

vladka73
11. jún 2018

@vivianna súhlasím 😄

vivi78
11. jún 2018

@vivianna odporucil mi cakat,kym to neklesne este viac a potom vybrat...na to,aby mi to teraz vybrali som este mlada-mam 40- a aj tak by mi to teraz nevybrali,lebo to neni tak nizko.
A ja mu na to-pan dr...to mam pockat,kym mi to bude vysiet pri kolenach?
Zasmiali sme sa...ale nic viac 🙂
To bolo cele...teraz ame sa odstahovali,tak sa popytam tu,co mi povedia.

vivi78
11. jún 2018

@vladka73 aj mne len to odporucil,len mam pockat,kym mi to neklesne viac,lebo to este neni dost nizko,aby mi ho vybrali...

vladka73
12. jún 2018

@vivi78 a už keď ti to klesne,tak budeš mať padnuté všetko,ako ja a o to horšie to bolo, mechúr mi robil veľké problémy aj po operácii,tak neviem,na čo je dobré čakať, však treba sa opýtať viacerých odborníkov

vivianna
25. jún 2018

@vladka73 Pekný večer prajem☺Vladka, ako sa cítite?Je všetko v poriadku?Myslela som na Vás, len som ešte nemala kedy napísať. Moja operácia bude az v septembri, nakoľko v lete operujú iba akútne prípady a keďže vraj ja ním nie som, tak sa mám ozvať az koncom augusta pre termín 😁Teším sa na Vašu odpoveď☺

vladka73
25. jún 2018

Dobrý večer. Ďakujem za záujem, zatiaľ všetko v poriadku. Zajtra idem na Sliač na kontrolu,za primárom. Minulý týždeň ma vyšetroval môj dr.a chválil všetko, že sa to pekne hojí a dobre to vyzerá. Tak už pomaličky rozmýšľam, že nastúpim do roboty, uvidím,ako to pôjde. Budem držať palce na september. Všetko dobré prajem. ☺️

vivianna
25. jún 2018

@vladka73 super ☺tak šťastnú cestu zajtra prajem, budem rada, ak napíšete niekedy aj po kontrole🙂