Príprava na laparoskopiu

jankajanika
27. jan 2013

Ahojte, čaká ma laparoskopia vaječníkov a vajcovodov kvôli endometrióze, chcem sa spýtať, hlavne ako je to pred ňou. Kto vás odporučil, kde ste sa objednali, či predoperačné odbery robí obvoďák alebo gynekológ a za aký čas od začiatku vybavovania ste mali operáciu??? Laparka by mala byť v Bánovciach nad Bebravou, máte odtiaľ niekto skúsenosti? 🙂

cerez
27. jan 2013

Odporúča ťa gynekológ a predoperačné ti robi tiež on. Tuším len že som musela ísť k anesteziologovi. Mňa operoval môj gynekológ, tak ma zaradil hneď prvý týždeň po menštruácii. Večer pred operáciou mi miesto večere, dali klystír.

jankajanika
autor
27. jan 2013

@cerez ďakujem za odpoveď, ale myslím, že to trvá dlhšie a aj je trochu iný postup, keď ťa operuje niekto iný, myslím predoperačné interné vyš. a stretnutie s operatérom???? neviem... ale aj tak ďakujem 🙂

raza
27. jan 2013

@jankajanika no, ja som sa dávala operať v BA v súkromnom sanatóriu, ale samozrejme predoperačné som si musela dať robiť u nás v meste. Viem, že som musela mať interné, anesteziolog a ešte aj moja ženská mi brala krv. ale odporúča ťa tvoja gynekologička, ona ti určite povie, kam máš ísť. aj mne sestrička všetko napísala na lístok, aj telefónne čísla, lebo sa trebalo objednať 😉 na tieto vyšetrenia som mohla ísť až s výsledkami krvi, takže celé to trvalo niečo vyše týždňa... no a potom som volala do sanatória, že mám výsledky a tam už sme sa dohodli na termíne 😉
tak držím palce, nech je všetko ok, ak budeš chcieť, pýtaj sa 😉

jankajanika
autor
27. jan 2013

@raza ďakujem 🙂 ako vidím, čakáš baby, takže ti asi laparka pomohla 🙂 gratulujem... a ako dlho po laparke sa ti to podarilo? 😉

raza
28. jan 2013

@jankajanika no, ja som mala laparku, potom sa mi znova vytvorila cysta, ale to nebola chyba lekárov, len môjho tela 😉 tak som šla znova a potom o tri mesiace som našla na teste 2čiarky 😵 neboj, aj tebe sa zadarí, my sme to ani nečakali, boli sme takí prekvapení, ja som plakala asi 2 hodiny, nedalo sa mi uveriť, že sa to konečne podarilo 🙂

jankajanika
autor
28. jan 2013

Ahojte, tak už sa mi podarilo zodpovedať si svoju otázku 😉 dnes som bola u doktorky, všetko prebehlo strašne rýchlo a v piatok 1.2. idem na laparku 🙂 dnes som mala odbery, zajtra interné a anesteziologické vyš. a vo štvrtok poobede idem na oddelenie 🙂 toto píšem aj pre iné, ktoré by to zaujímalo a ktoré to tiež čaká... šok, ale aspoň to budem mať rýchlo za sebou 😉 raza držím palčeky a gratulujem 😀

ia
31. jan 2013

ahojte chcela by som sa opýtať.ja sice nemam ist na laparoskopiu ale mam podstúpiť 10-min ambulantný zákrok maju mi vybrať cistu v maternici kvoli tomu nemôžeme otehotnieť.nevie mi niektorá zvás povedať ako to prebieha?mám stoho fobiu.vraj ma uspia a ta narkoza mi nejako vadí.dakujem

tinky09
1. feb 2013

aj ja idem na laparku 4.3. neviete su po tom nejake bolesti, alebo krvacanie??? je to nasa posledna nadej ☹ pred rokom som potratila a od vtedy to vobec nejde. Obaja s muzom sme Ok, boli sme na testoch. dajte potom vediet, ako to dopadlo drzim pelceky

krasneleto
1. feb 2013

ahoj u mna postup nasledovny. odporucil gynekolog. predoperacne mi urobil on, operoval ma on. v nemocnici som bola este na are na vysetreni kvoli narkoze, v nemocnici som bola tri dni. isla som podla cyklu hned ako sa dalo

krasneleto
1. feb 2013

@tinky09 ja som mala spinenie, myslim ze kym vyberu stichy tak budes fit. samotny zakrok nie je bolestivy, odporucam espumisan kvoli plynom :D

krasneleto
1. feb 2013

@ia a ako ti vyberu cystu v maternici? jedine laparoskopicky si myslim

jankajanika
autor
2. feb 2013

Ahojte, ja som mala mať tú laparku 1.2., ale prechladla som, anesteziolog mi odpooručil odklad, takže idem 15.2., interné mi ešte bude platiť, len budem potrebovať nové anesteziologické vyš. Takže baby pozor na chrípku a prechladnutie - teraz je to zvlášť rozšírené... držím aj ostatným palce 🙂 a dajte vedieť ako ste dopadli 🙂

ia
3. feb 2013

krasneleto neviem doktor mi povedal ze je to ambulantna zalezitost ze to trva desať minut.tri hodky si poležím a idem domov ale ze cez narkozu neviem. bojim sa tej narkozy.

krasneleto
3. feb 2013

@ia zalezi na tom kde ti to budu robit
ked v jednodnovke, ano je mozne ze pojdes domov poobede po zakroku
ale to nie je zakrok , ktory sa vykonava bez narkozyy, dovolim si tvrdit ze dokonca ani nie bez celkovej narkozky
ale mozno je na to nejaky iny system, nie som gynekolog, aj ked skusenosti mam bohate :D

ia
4. feb 2013

krasneleto dnes mi doktor oznámil že mi to bude robiť až o mesiac bo mám zvýšene mikoplazmi mám problémy s kašlom.A bude mi to robiť laparoskopicki plus mi pozrie aj priechod vajcovodu a pod úplnou narkozou.no ja som hotová zas cakat mesiac.je aj možné že by sa pacient neprebral po narkoze?ja sa nebojím ani tej operácie ako toho že sa nepreberiem po nárkoze. 😖

krasneleto
4. feb 2013

@ia vsetko je mozne. ale skus sa naladit pozitivne a nemysli na take veci. da sa to zvladnut,..

krasneleto
4. feb 2013

@ia ked pises mne musis dat na moju spravu odpovedat, lebo ma neoznaci a tym padom nevidim ze niekto reagoval

ia
6. feb 2013

@krasneleto ahoj no ved to hádam dobre dopadne aj môj doktor ma ukludňil že sa nič nestane nemám sa strachovať.no ale aj tak to tam je ale ja dúfam že mi ta operácia pomôže a konečne otehotniem.

ivec16
6. feb 2013

@ia neboj sa, urcite sa zobudis, ja som mala minuly rok 4 narkozy... z kazdej som sa prebrala... zvladnes to... drzim vam palce vsetkym

ivec16
6. feb 2013

@jankajanika kvoli endometrioze? mas ju uz potvrdenu alebo ides na laparku, kde ti ju maju potvrdit?

jankajanika
autor
6. feb 2013

@ivec16 ahoj Ivec, endometriózu začala tušiť moja doktorka v októbri 2012, dovtedy ju nebolo na USG vidieť a v Iscare v Martine potvrdili podozrenie, takže už idem na laparku v rámci odstránenia endometriózy. Ložiská a cysty je totižto vidieť až keď sú v 3 štádiu ochorenia, ja som ju mohla mať dlhé roky, nakoľko som nemala iné problémy, nikto o nej netušil... dúfam, že mi to pomôže, o bábo sa totiž snažíme vyše dvoch rokov... a ty si mala aké operácie, ked píšeš o 4 narkózach? aj tebe držím palce 🙂

ivec16
6. feb 2013

@jankajanika mam tiez endometriozu a PCO, takze viem ze bez laparoskopie ti na 100 percent nemozu potvrdit endometriozu, ale ako povedal aj moj lekar, myslel si to na 90% a to som mala 5cm velku cystu, pokial sa ele neurobi rozbor, tak to na 100percet potvrdit nemoze... Moje trampoty sa paradoxne zacali tehotenstvom, ale nedopadlo dobre MA (januar2012) takze prva narkoza kyretaz, potom laparoskopia, laparotomia a punkcia, podrobnosti ti napisem az ked budes po zakroku, potom mozeme podebatovat. Ale urcite mas sancu otehotniet, mne sa to podarilo s 5cm endometrickou cystou, bohuzial to dopadlo ako dopadlo... Ale i lekar sa velmi cudoval, ze som vobec otehotnela, ked mi volal a hlasil vysledky zvysenych onkomarkerov... Takze isto mame sancu, verim, ze sa ten zazrak este zopakuje a dopadne dobre, resp dufam...

ia
6. feb 2013

@ia
@ivec16 ahoj je to super počuť také povzbudenie človek je aspoň kludnejší 🙂

ivec16
6. feb 2013

@ia tak narkozy som sa bala najmenej, ani ma nenapadlo, ze by som sa nezobudila ;) a nejdes az na taky velky zakrok, takze to isto bude ok... Ja som nemala ani ziadne zle stavu po narkoze okrem toho ze si matne spominam, ze som este v takom polospanku kraviny rozpravala, ze sa museli smiat pri mne... Viem ze som bola hladna, sak som cely den pred zakrokom nejedla a mne sa pri tej narkoze snivalo, ze som v restauracii :D a ja som to v tom polospanku zacala rozpravat tym co ma viezli na izbu :D sa museli rehnit...

ia
6. feb 2013

@ivec16 ahoj ivec si si tiež dobre vytrpela držím ťi palce nech ten zázrak sa znova uskutočni a nech to vyde 🙂

ia
6. feb 2013

@ivec16 ja zakrok síce bude až o mesiac ale potom napíšem ako to dopadlo 😉 no dúfam že nič teda žiadne kravinky im nebudem hovoriť 🙂 tak som sa bala ale nie tak tej operácie ako narkozi že sa nepreberiem že som musela niekomu napísať je to super ked ta vie povzbudiť clovek ktorí ťa vie pochopiť a už aj mate nejake to dieťatko či sa stále znažite 🙂 a ta endometricka cista je vlastne čo? 😒

ivec16
6. feb 2013

@ia nemame ziadne dietatko, to bolo nase prve... urcite to zvladnes, najhorsie je to cakanie... mne sa laparka odlozila tusim 3 krat... raz som dostala herpes na perach, potom menzes a potom zase herpes... takze sa mi to tusim skoro o 2 mesiace natiahlo, a to cakanie, to boli len stresy, najlepsie to mat rychlo za sebou... endometricka cysta je taka, ktora je naplnena krvou, endometrioza je chronicke ochorenie (to je nadlho, kapitola sama o sebe), ale ujo google vie vela, keby ta to zaujimalo 🙂, aky si rocnik?

ia
6. feb 2013

@ivec16 ja už som jednu laparku mala ked som mala mimomaternicove.doktor mi povedal ze som im skoro umrela.preto mam teras strašni strach.preto som zvedava či je možne sa po narkoze neprebrať.alebo teda tam može byť iný dvovod.viem že ujo google vie vela ale ked si stebou píšem tak som sa ťa to hned spítala 🙂 80 ročnik aty?

ivec16
6. feb 2013

@ia aha, ja som 86, som sa pytala ci nahodou nie si ten isty, ze by som ta mohla poznat 🙂 tiez som z TN, no myslim, ze predtym tam boli komplikacie kvoli mimomaternicovemu, to si mohla krvacat teraz to bude ok.. Endometrioza je ochorenie kedy sa vystelka maternice nachadza mimo maternice a krvaca kazdy mesiac s periodou, tazko sa diagnostikuje, moze trvat roky kym sa na to pride, ze ju mas. Moze sposobovat problemy, bolesti, neplodnost ale u niekoho sa nemusi vobec prejavit vobec, momentalne to je nevyliecitelna choroba, snaha je liecit - utlmit bolesti, navratit plodnost, ale ak ju uz raz mas, to je asi ako s herpesom, moze sa hockedy objavit...

ia
6. feb 2013

@ivec16 hm to mi je lúto,je to hrozné čo si ženy vytrpia ☹ držim palčeky moc aby si otehotnela 🙂