Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

lulik17
18. jan 2011

@nellinka24 Ahoj, dakujem ta typ 🙂 pozerala som to a myslim, ze to ma dost siroky zaber chorob, ktore to lieci. musim si to poriadne prestudovat a potom sa rozhodnem, myslim, ze 500 eur je dost´, ale ked hovoris, ze to zabera tak sa to asi oplati. ako si na to prisla? myslim na ten pristroj? a skusala si ho pred tym ako si ho kupila? ja teraz beriem "iba" plaqunil a flamixin. ale horsie dni zacinaju prevazovat nad tymi dobrymi.

nellinka24
19. jan 2011

@lulik17 Ahoj, no ja som to vyskusala len raz predtym ako som to kupila u jedneho fyzioterapeuta a hned po prvom pouziti som mala mensie bolesti, taze som nevahala a hned som si to objednala..to tyzdna mi to prislo. A ked vravis ze sa to ti teraz zhorsuje tak podla mna by ti to pomohlo. Je to super vec a nie je to zase az take drahe, ved si zober ze lieky by si uz vobec nemusela brat taze ani kupovat..keby si mala dalsie otazky tak napis kludne pa 🙂

staronova
19. jan 2011

ahojte,práve som sa zaregistrovala,pretože som našla túto diskusiu.Veľmi ma zaujíma,ale nepatrím medzi budúce mamičky.Len chcem čerpať informácie o tejto chorobe.Ak vám neprekáža,že som sa tu vtisla.Mne sa RA objavila pred rokom.Nie je to zatiaľ veľmi zlé,ale stále to postupuje k horšiemu.A čo ma najviac trápi,že netolerujem lieky./delagil/
Myslím,že môj lekár to odflákal,nakolko mi nateraz povedal,že nemusím brať lieky,pretože aj tak mi nemá aké predpísať.A ked čítam aké liečby vy niektoré máte,tak mi je do plaču.Hrozne mi pukajú VŠETKY kľby.Je to hrozné najmä v tichu sa počúvať.A je to z týždna na týžden horšie.Nemá niektorá skúsenosti? Zmizne to pukanie niekedy?Dnes je vlhké počasie a ja mám dojem,že zajtra sa nepostavím.Som zúfalá.Poradťe čo môžem čakať alebo robiť s tým.

pauli1
19. jan 2011

@staronova ahoj a vítam ta medzi nami reumatičkami. ja ti iba poradímže možnosti je viac ale lekár to asi fakt zanedbáva. nečakaj kým bude horšie! sú aj iní lekári. ja som tiež uživala delagil ale nezaberal. ešte som užívala aj sulfasalazin ale ten tiež nezaberal. najlepšie mi zabrala liečba kombinovaná methotrexatom, prednizonom a novými biol.liekmi. trvalo to dlhý čas ale zabralo. ja saa liečim už vyše 12 rokov a aj lekára som vymenila-presne ako u teba-nechcela dat ine lieky a mne začali už skoro všetky klby od kolien až po články na rukách i nohách. a ona vôbec nič nerobila. teraz ešte stále dostávam aj opichy ale už sa to nedá porovnat. a ja už vlastne teraz nič neberiem kvoli otehotneniu- teda pracujeme s manželom na tom. viem že to znie kruto ale bez liekov bude horšie. a ak sa smiem opýtať kolko más rokov a odkial si? a ake máš krvné výsledky-CRP, sedimka, RF? a s tým praskotom, to neviem. mne iba v kolenách akoby sa tisíc kostičiek lámalo.ale to neriešim pokial to teraz ani naštastie nebolí. pa 🙂

lulik17
20. jan 2011

@pauli1 ahoj uz davno som ti chcela odpisat. vysledky na poslednej prehliadke boli zhorsene aj sa citim horsie. ten mocak mam uz dolieceny. prave vcera som bola u ocnej a povedala, ze je vsetko ok a mozem nadalej brat plaquenil. o tyzden idem na reumatologiu tak uvidim co mi povedia. ked som si pytala naposledy prednison alebo medrol povedala ze pokial sa necitim uplne zle tak mi ho neda. tak zatial ficim stale na flamexine a paralene a fastum gel niekedy zaberie tiez, Flector EP naplaste lokalne - skusam vsetko co sa da 🙂 s babom sa zatial nedari ☹ ale este to nevzdavam. najhorsie mam rana, ale to poznate vsetky.

pauli1
20. jan 2011

@lulik17 ahojkaj,no ja že si sa vyparila. ani mne sa s babom nedarí a tiež sa mi dosť pohoršilo. zatial ešte neuživam prednison ale už mi ho predpísal. pred týždnom mi zas urobil opich do päty a čakame čo bude. a navyše mám velmi zle pečenove testy, takže to budeme teraz sledovat a potom sa uvidí ako dalej. tiež byvm teraz taká unavená, a ovela viac ubolená.aj ja si dávam FlectorEP náplaste. a ty si už kolko bez liekov? nesmieme sa vzdať, aj nám sa to raz podarí, no nie?

potulka
20. jan 2011

@nellinka24 @lulik17 niezeby som chcela spochybnovat tento pristroj, ale podla mna sa neda 100% zarucit, ze pri jeho pouzivani automaticky uz nikdy nebudu potrebne lieky. to by bola ina revolucia! 😉 okrem toho, to ze nic neboli, nemusi znamenat, ze reuma spi. uz sa mi to parkrat potvrdilo, ze ja som sa citila fajn, ale vysledky boli pod psa. a aj naopak.

@staronova neviem, co myslis tym pukanim. mne nepukalo nikdy nic. zrejme to u kazdeho ide inak. a ten doktor, to je reumatolog? 😅 vypytaj si ziadanku do piestan, tam ta vysetria komplexne. a potom s vysledkami sup k nejakemu inemu reumatologovi. 🙂

@lulik17 @pauli1 skuste si niekde zohnat pagastan konsky - kvety nalozene v liehu alebo v alpe. alebo nejaku mast, ktora ho obsahuje. ja som si to vyrobila sama a trochu to pomaha na bolesti. podobne ucinky by mal mat aj kostihoj - mast alebo tinktura.

pauli1
20. jan 2011

@potulka dik za rady, ale všetko som už vyskušala čo sa týka- babky korenárky, ale žial nič sa mi neosvedčilo. dokonca ani biotronická lampa. no neviem, každý ma iné skusenosti. pa

lulik17
21. jan 2011

@pauli1 ahoj, ja som tiez byvala dost unavena a nemakla som energiu. neviem ako ty, ale ja som anemicka. bola som na hematologii, poslala ma tam reumatologicka. tam mi povedali, ze raumaticky zapal poziera zelezo v tele a preto nemam energiu. predpisali mi Tardyferon Fol a citim sa o 80% lepsie. tento liek obsahuje aj kys. listovu a ta sa ma vraj uzivat aj ked sa pripravujes na tehotenstvo tak to mam 2v1 🙂

zuzanka723
21. jan 2011

Ahojte, tak mne zistili Sjogrena, od novembra ma bolelo rameno a o mesiac prisli na to co mi je. Mam len suche oci a sem tam ma boli rameno a nohy. Som stale unavena a stuhnuta. Začala som liečbu plaquenilom ale ten beriem este len 2 týždne. Chcem sa spytat ci by som podla vas mala otehotniet teraz, alebo az neskor ked sa mi prelieči krv. Mam len 22 rokov a 5 mesiacov po svadbe. Bojim sa ze mi bude uz len horšie a ze bude väčšie riziko ze by som mala problemy s predcasnym porodom alebo potratom. Budem rada ak mi poradite tie čo mate tu istu chorobu . Ďakujem 🙂

staronova
21. jan 2011

Ja si tiež myslím,že mám Sjogrena,nakolko mám strašne suché oči a sliznice.Lekár je reumatológ.Spočiatku som si myslela,že dobre.Ale som smutná z prístupu.CRP mi robil,to mám v norme,ale čo je RF to netuším.
Brázdila som po internete a som zhrozená z jeho prístupu.2.2. idem k nemu a tiež sa chystám vypýtať žiadanku do Piešťan.
Neviem,či mi ju dá.Ale ponúka mi kúpele.Myslíte,že to má význam ísť do kúpelov a neliečiť sa ničím.Mne to nejde dokopy.

potulka
21. jan 2011

@staronova podla mna ti nemoze odmietnut ziadanku do piestan. a ak ano, zavolaj si tam a opytaj sa, ci sa da prist aj bez nej, resp. co mas v takom pripade robit. mozno by ti to vedel dat aj prakticky lekar.
RF je reumatoidny faktor.
kupele nie su na skodu, piestanska (?) voda je lieciva a moze pomoct. sama som tam bola dva razy ako decko a po navrate to bolo vyrazne lepsie. ale urcite by som trvala aj na dokladnejsom vysetreni v nurchu.

@zuzanka723 ja mam artritidu a ta ma obdobia, kedy je lepsie a inokedy horsie. myslim, ze aj sjogren je taky. neznamena to, ze ked ti je teraz blbo, bude to tak stale. na tvojom mieste by som sa trocha poliecila a az potom sla do plodenia, tym skor, ked si taka mlada. to uz my, vykopavky, musime viac kalkulovat. 😉 drzim palce.

pauli1
21. jan 2011

@lulik17 ahoj,aj ja mám anémiu a to asi skoro každá reumatička. ja som nebola na hematologii, mne doktor už hned na začiatku predisal Ferro Folgama a Acidum Folicum a uživam to stale. ja som tiež neskutočne unavená, nemám vobec energiu. a pravda je že nejak zabudam uživat tie vitamínky. to bude asi tým. som rada že už je piatok, aspon trosku spočnem cez víkend.

staronova
21. jan 2011

@potulka volala som do nurch,treba odporúčanie 😢

zuzanka723
24. jan 2011

@potulka ďakujem za odpoveď tak ja tiež myslim ze je asi dobre počkat, mne je to vcelku jedno, ja by som brala babo aj hned. 🙂 Chcem sa este opýtať, či ste vsetky sli na začiatku choroby do piestan. Mne to moja reumatologicka nespominala.

potulka
24. jan 2011

@pauli1 ja anemiu nemam, ani som nemavala. asi to nie je typicky symptom.

@staronova tak si ho budes musiet vypytat. podla mna to za to stoji.

@zuzanka723 mne reuma zacala este v hlbokom detstve (a socializme, hahaha 😀), vtedy ma po tusim dvoch rokoch poslala doktorka na liecenie do detskeho kupelneho domu v piestanoch. bola som tam potom este raz. v nurchu som bola prvy raz, ked som mala 16. potom som tam chodievala kazdy rok len na vysetrenie az do 2001, ked som akosi prestala a az dnes som tam bola opat. 😅
nie je to povinne, ale kedze sa tam robi viac vysetreni ako u bezneho reumatologa, je to celkom prakticke. hlavne vtedy, ked liecba od domaceho lekara nezabera, alebo ju treba zmenit, alebo sa choroba necakane rozvinie... maju tam rozne pracoviska pod jednou strechou, co je sikovne.

leninz
25. jan 2011

@staronova ahoj, no potulka ti radi dobre a vlastne vsetkym kockam... ak bude tvoj terajsi lekar mat problem s odporucenim do nurchu tak ho hned vymen, inak by som asi aj tak rozmyslala nad jeho vymenou, lebo v piestanoch su ozaj odbornici a pravdepodobne ti usiju tu najlepsiu liecbu pre teba, ale to by mali zvladat aj obvodni reumatologovia.... a k tym liekom, len co ma teraz napadne co som brala ja, kym nasli spravnu liecbu - sulfasalazin, methotrexat, plaquenyl, medrol, prednison, tauredon, arava, biologicka liecba (viac druhov) a urcite mnozstvo dalsich, daju sa rozne kombinovat, jasne, ze skusat vsetko nie je zrovna prespesne pre telo, ale kazdy reaguje na ine lieky a chvilu moze trvat kym ti nieco zaberie. myslim, ze vatsine najlepsie zaberaju kortikoidy ( medrol, prednison) a uzasna je biologicka liecba, ale to az ked ti ine nezaberie...

jednoznacne liecit sa treba a liekov sa netreba bat, ked su potrebne a bez nich su bolesti, tak nevidim dovod ich odmietat, lebo potom nastupuju deformacie a to je uz horsie ako bolesti. najlepsie je podchytit to v zaciatkoch, samozrejme zavisi od vysledkov, kore lekar zhodnoti a drzat sa jeho rad, teda pokial netrafite na lekara ako @staronova 😀 😉 a ja som tiez z tych co beru lieky vkuse odkedy mi reumu diagnostikovali, co je 8 rokov a teraz pocas tehu som brala 4mg medrolu, ale mne sa reuma zhorsuje, takze mam teraz 6mg a je to o dost lepsie, navyse som ostala na PN, cize relax a psychicka pohoda je pre nas tiez velmi dolezita... teda to vsetko je len moj nazor, kazdy sa zariadi podla seba

tak vsetkym tehulkam aj snazilkam drzim palce 😉

deina
25. jan 2011

@zuzanka723, Sjogrena mam aj ja. Uz niekolko rokov, najviac ma s nim trapi unava a suchost, klby ma ani nebolievaju (len teraz vzdy dva dni predtym ako zacne snezit 😀 - to odkedy mam nizsiu davku prednisonu). Pockaj este, ako ti plaquenil zaberie, niekedy zabera neskor, po mesiaci, dvoch... medzitym (to najlepsie hned,lebo sa dlho caka) mozes vyskusat NURCH v Piestanoch, nech ti urobia podrobne vysetrenia a kedze by si rada babetko, nech urcite urobia vysetrenie na SS-A a SS-B protilatky. To su tie, ktore mozu dietatku poskodit, ci uz srdiecku babetka alebo placente, to potom moze viest k potratu alebo predcasneho porodu. Ale podla mna, ak beries len Plaquenil, tak si na tom asi celkom dobre. Nech ti pozru tie protilatky, v pripade, ze su vysoke, asi by bol dobry aj prednison a otehotniet mozes aj hned, len potom je lepsie ten plaquenil vysadit. Ja som pri druhom otehotnela s plaquenilom, bohuzial oba porody boli predcasne, ale nastastie vsetko dobre dopadlo, chalani su vporiadku, zdravi.

zuzanka723
27. jan 2011

@deina Ahoj deina, ja mam tiež hrozne pocity únavy. Niekedy zaspávam už na obed v práci. je to namáhave. Suché mám hlavne oči, mam na to Arufil, ten mi predpísala očná lebo mi vyšiel pozitívny Schirmerov test či ako sa to volá. Čo sa týka protilátok tak mám zvýšené len tie SS-A, SS B mám negatívne. FW mam 50/hod. a CRP 44,1. Neviem či je to veľmi veľa alebo nie .Plaguenil beriem krátko, aj Dr mi vravela že zaberá až po mesiacoch. Klby ma bolia tiež asi deň pred tým ako začne snežiť alebo ked sa ochladzuje vonku. Neviem či mám čakať s detmi alebo nie. Asi počkám kým mi zaberú lieky. Dr mi vravela že mám počkať rok, že mi potom predpíše prednison ak bude treba s vyššou dávkou a potom mi ju bude postupne znižovať. Je pre mna teraz všetko nové a veľmi sa bojím čo bude. Môj manžel ma psoriázu a to je tiež autoimunitné ochorenie. Bojim sa čo bude s našimi detmi, či budu zdravé ked sa narodia. Je strašné čo všetko postihuje mladých ľudí. Ešte som celkom nepochopila ako to ovplyvní môj život.

deina
27. jan 2011

@zuzanka723, je to nove, tak zatial je normalne, ze nevies, co ta caka... ale neboj, nie je to take hrozne, zit sa s tym da, len ked sa ten Sjogren ozve, tak vtedy su tie dni tazsie. A pri planovani babetka na to treba mysliet. Podla mna pockaj, kym ti ten plaquenil zaberie, mozno zaberie tak dobre, ze nebudes potrebovat prednison. Moja sestra ma tiez Sjogrena a ona prednison vobec neberie ani nebrala, ma ovela lepsie vysledky ako ja. Take 2-3 mesiace a uvidis, ako plaq zabral. 😉 Cakat rok, co ja viem... ak ti bude lepsie po tych 3 mesiacoch, tak super a ked nie, skusis este prednison a ten sa moze brat aj v tehotenstve.

kaciatko33
5. feb 2011

Ahojte kočky, hľadala som na nete niečo o mojom probléme a našla som túto super diskusiu. Nečítala som si všetko, ale vidím, že niektoré ste na tom podobne ako ja, tak vás prosím o radu. Diagnostikovali mi RA v 2004 v Piešťanoch. Liečbu som odmietla, lebo som chcela otehotnieť. Dllllllho sa nedarilo, ale v 2008 predsa. Teraz mám už 2 dcérky (v 2010 sa nám narodila druhá). Tehotenstvo som znášala fantasticky. Totálne mi ustúpili všetky príznaky, dokonca aj už zdeformované kĺby sa mi vrátili do normálu. Teraz má mladšia 10mesiacov a bolesti a opuchy mám šialené. "Liečim" sa len ľadovými obkladmi, lebo malú dojčím a chcem v tom pokračovať aspoň do roka. Rozmýšľam aj nad návštevou reumatológa, ale neviem či bude mať pochopenie pre moje odmietanie liečby. (Od 2004 som tam nebola.) Alternatívna liečba mi nepomáha, skúšala som už všeličo. Čo by ste mi odporučili? Ja by som bola najradšej znovu tehotná, ale neviem, či ukecám manžela. 😅

pauli1
6. feb 2011

@kaciatko33 vitam ta medzi nami. vieš dalšim tehotenstvom si nepomožeš, lebo zas po porode budeš mat ten istý problém. mala by si ísť na reumatologiu- aj ked kojíš ale predsa len možeš uživat Prednison alebo Medrol. oni pomáhaju aj od bolesti a aj zmiernuju zápal. tieto lieky sa možu aj počas tehotenstva a aj pri kojení. alebo možeš chodit na opichy priamo do bolavého klbu, tie sa tiež možu aj v tehotenstve a aj pri kojení, su to vlastne kortikoidy- hormony. určite sa zájdi poradiť s reumatologom. pa

kaciatko33
8. feb 2011

Ďakujem Pauli1 za odpoveď. Ešte som sa nikdy neliečila, takže som nemala predstavu o formách liečenia. Dík za info. Budem sa musieť na tú reumatológiu objednať a zistiť čo mi odporučia. Ja som chcela uprednostniť tehotenstvo preto, lebo liečba tejto choroby je veľmi dlhodobá, popri liečbe sa nesmie otehotnieť, ani krátko po nej (aspoň tak mi to vraveli v PN v 2004) a vzhľadom k môjmu veku... Pa pa

staronova
8. feb 2011

@kaciatko33 Ked má dcérka 10 mesiacov do roka už veľa nechýba.U môjho reumatologa sa rovné dva mesiace čaka na ambulanciu.Takže do roka by to bolo. Ja na tvojom mieste by som utekala lekárovi čo najskôr. Minule som bola a ked vidím niektore pacientky ako vyzerajú po 6/7-mich rokoch trvania choroby........Treba to podchytiť čo najskôr.

topzuzana
16. feb 2011

ahojte,
dakujem vam za tuto diskusiu...uz stvrty mesiac sa liecim na RA...spustil mi ju o.i. stres z nechceneho stahovania sa...a totalne mi to obratilo zivot naruby...ale pomaly sa s tym vyrovnavam a velmi mi pomohlo aj to co som si precitala od vas...
potrebovala by som poradit ohladne viacerych veci...ake ine vysetrenia urobia v NURCHu ako obvodny reumatolog? maja reumatologicka mi vravela, ze nema zmysel ma tam posielat, ze len ak by boli nejasnosti s diagnozou alebo liecbou...podla nej mam seronegativnu RA strednej aktivity, beriem 4mg Medrol + Sulfasalazin a od bolesti Aflamil...liecba zabera, citim sa omnoho lepsie ako v oktobri...hoci ked fuka juzny vietor tak je to horsie...a hlavne strasne tuzime po dalsom babatku (aj dvoch), ale reumatologicka neodporuca...mala by som to podla vas konzultovat aj s inym reumatologom alebo este pokracovat par mesiacov v liecbe a uvidi sa...ale uz mam 33, nie sice az tak vela, ale ani malo....

pauli1
17. feb 2011

@topzuzana vitaj medzi nami, no ak chceš ešte detičky, tak asi najlelepšie bude ak sa podliečiš, ustupi alebo potlačí sa zápal aj bolesti a potom možeš mať detičky. tak ti to poradí asi každá z nás. naša choroba je dlhodobá.aj ja som brala kedysi presne to čo ty ale žial mne to vobec nezabralo. ja som si na babo muselo dlho počkať ale tie roky stáli za to. teraz som tehotná, síce len 7 tt, ale je to nase prvé a velmi vytužené bábo. takže asi počkaj ešte aspon 3 mesiace a sama uvidíš či sa zlepšuje alebo nie, no a potom sa poradíš s reumatologičkou. pa

molka
17. feb 2011

@topzuzana ja by som Ti jednoznačne odporučila, aby si zašla do NURCHu na ambulantné vyšetrenie a poradila sa tam aj ohľadom ďalšieho tehotenstva. Vždy je lepšie vypočuť si viac názorov a NURCH je podľa mňa ústav na vysokej odbornej úrovni.
Za seba Ti môžem povedať, že ak sa cítiš dobre a veľmi túžiš po dieťatku, tak do toho choď pod dohľadom lekárov. Ja som takto vynosila dve zdravé dcéry, pritom mi neodporúčali ani jedno. Dôležité je, aby bol zápal potlačený a neboli potrebné lieky od bolesti. Medrol 4mg je v pohode, to je minimálna dávka, ktorá dieťatku nijako neškodí.

topzuzana
18. feb 2011

@pauli1
tak to vam velmi drzim palce...a uzivas este teraz nejake lieky??? mne doktorka zacala prave znizovat medrol, ale ona asi patri k tym reumatologom, ktory neodporucaju tehu...pockam teda este nejaky ten mesiac a uvidim...

topzuzana
18. feb 2011

@molka
to znamena, ze by som nemala brat Aflamil, ten je od bolesti .... a co Sulfasalazin??? ked si planovala otehotniet ake si brala lieky? ....a je tam nejaka doba, ze musi byt zapal potlaceny napr. 3 mesiace a mozes otehotniet alebo nieco podobne...a ako zistim, ze je zapal potlaceny, podla CRP (musi byt v norme alebo staci len ze nie je velmi vysoke)???
ziadneho lekara som sa to nestihla spytat, lebo ked som zacala s touto temou, tak ma nepustili dalej k slovu a povedali, ze treba este pockat, ale nic konkretnejsie...
dakujem

molka
18. feb 2011

@topzuzana Aflamil a Sulfasalazin som neužívala, takže Ti neporadím. Medrol sa v tehotenstve určite môže.
Na každom lieku je napísané, či sa môže užívať v tehotenstve. Lieky od bolesti v tehotenstve nie sú príliš vhodné a keď tak len niektoré druhy. Preto je lepšie počkať, kým je zápal potlačený, aby si nemusela brať okrem Medrolu nič iné.
Máš strašne veľa otázok, na ktoré Ti najlepšie odpovie odborník. Aj preto by bolo lepšie, keby si zašla do Nurchu, tam Ti poradia. Keď som ja chcela otehotnieť, tak som si nezisťovala žiadne hodnoty, moje kĺby sú najlepší "detektor zápalu". To znamená, že keď som bola už niekoľko mesiacov bez bolestí, tak som vedela, že môžem otehotnieť. Obe deti som v pohode donosila, zhoršenie stavu nastane zvyčajne až po pôrode.