Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
9. mar 2011

@kaciatko33 nemyslim si, ze ak sa teraz citis takto blbo, je tehotenstvo dobry napad. zapal moze byt aktivny a ublizit babatku. hanbu nechaj bokom a chod sa dat vysetrit. ja som v PN nebola posledych 10 rokov (predtym kazdy rok) a tiez som sla so stiahnutym chvostom - dr. to bolo uplne jedno, ziadnu prednasku mi nedrzala.
kortikoidy (medrol, prednison) sa v miernom mnozstve mozu brat aj pocas dojcenia aj pocas tehotenstva. je vela liekov, ktore sa pocas snazenia sa o babo mozu brat a vysadia sa po otehotneni. neplati to pre methotrexat, tam sa musi telo pred otehotnenim precistit.

@topzuzana podla mna by si sa ukazat do PN mala ist. minimalne si vypocujes nazor dalsieho odbornika a podla mna su v NURCHu tie najvacsie kapacity na reumu. vedia ti tam porobit vselijake vysetrenia, minimalne rontgen, podrobnejsie krvne a mocove testy, vedia navrhnut inu liecbu... tazko povedat, co je RA strednej aktivity. ide totiz o to, ze aj ked sa dobre citis, ci by ten zapal neohrozil babatko. mal by byt co najviac potlaceny.
co sa tyka liekov, vacsina z nich sa moze pocas snazenia sa o babo brat a treba ich vysadit az s otehotnenim. na letacikoch sa vari ku kazdemu lieku pise, ze sa v tehotenstve nesmie, lebo farmaceuticke spolocnosti to vacsinou nemaju 100% preskusane a musia sa kryt, keby sa daco stalo. niektore lieky sa ale vyslovene nemozu - to je napr. methotrexat, po ktorom si treba dat aspon 3 mesiace pauzu a az potom otehotniet. to som vlastne pisala uz vyssie kaciatku.

leniciatko
9. mar 2011

@potulka čo dodať ? so všetkým čo bolo napísané súhlasím.

topzuzana
9. mar 2011

@potulka
dakujem, tak sa skusim do PN vypytat, hoci viem, ze doktorka nebude nadsena

kiki30
29. mar 2011

ahojte, ja som tu nova, som tehulka v 16 tt a tiez uz 15 rokov mam problemy s klbami a z toho uz 7 rokov mam diagnostikovanu RA, a brala som Plaquenil a vzdy nieco proti bolestiam. Ked som planovala otehotniet tak som 3 mes. predtym vysadila Plaquenil a ked som otehotnela tak som prestala brat akekolvek tabletky proti bolestiam, a tak najeko prezivam, ale je mi celkom dobre, aj ked obcas mavam dni ked bolia klby viac, a co ma prekvapuje bolia ma dost kolena, ledva si sadam a vstavam.
Len sa trosku bojim, tehotenstvo zvladnem snad, ale ci sa mi bude darit starat sa o babatko, ake mate vy skusenosti co ste uz mamicky? Ja ledva teraz nosim tazsie veci, resp. vsetci ma od tazkych veci odbremenili, takze si neviem predstavit celodennu starostlivost o babo, ale asi si ruky a telo zvyknu na tie kilecka.

vincp
9. apr 2011

Ahojte dievcata,

som vdacna za kazdy prispevok, kt. v tejto diskusii je. Mam RA uz 9.rok, presla som kombinciami Prednisonu, Methotrexatu, Sulfasalazinu a skoncila som pri biolog. liecbe a Methotrexate. Mam 26 a zaciname s priatelom rozmyslat nad babatkom. Reumatologicka mi poradila vysadit Methotrexat 10mg hned, bez znizovania a bez inych liekov - ostala len biolog. liecba. Som mesiac bez liekov - opuchnuta a s bolestami - reaguju mi vsetky klby a citim sa velmi unavena. Beriem este Kurkumin a Wobenzym asi tyzden. Mate s nejakymi doplnkami vyzivy skusenosti? Snazim sa vydrzat to, len neviem ako dlho, zo dna na den je to horsie , aj bolesti, aj opuchy + stuhnutost. Zacinam byt zufala a reumatologicka je za to, aby som sa vratila k MTX :( tak ale mozeme planovat dietatko donekonecna. Ine lieky vraj nezaberu. Brali ste nieco po vysadeni MTX? Dakujem a prajem pekny den vsetkym

jajka78
10. apr 2011

ahojte baby, chela by som vediet co je za liek Aflamil, co vam lekari nan povedali. Ja to mam na liecbu neurologickeho problemu. Docitala som sa ze je to liecivo, protizapalove. Tak dufam, ze nie je len na utisenie bolesti.
Koncom roka sa chceme pokusat o babo, ja reumu nemam ale zaujimalo by ma co je zac.dakujem

potulka
12. apr 2011

@vincp podla mna sa daju skusat aj ine lieky a keby nezabrali, este vzdy sa da vratit k MTX. napriklad kortikoidy - medrol alebo prednison, nesteroidne lieky ako celebrex, plaquenil... ale samozrejme, ja do toho nevidim, neviem, ake mas vysledky a ako sa ine lieky mozu ovplyvnovat s biologickou liecbou. je tu tiez moznost, ze MTX bolo potrebne vysadit postupne a preto klby reaguju tak prudko.. mne napriklad trvalo vyse pol roka, kym som ho uplne vysadila - uberali sme po jednej tabletke kazdych cca 7 tyzdnov a doktorka mi zakazdym skontrolovala krv. ale napriklad @zuzanabb ho mala vysadeny hned cely, podobne ako ty.
s vyzivovymi doplnkami, co si pisala, skusenosti nemam. mozes vyskusat jest melasu - sirup, ktory vznika pri vyrobe trstinoveho cukru. obsahuje velmi vela vitaminov a mineralov a posobi priaznivo na klby. sama som to praktizovala. 🙂
chodievas aj do piestan? mozno by si mohla poprosit aj niekoho odtial o konzultaciu.
viem, ze tuzba po babatku je velmi intenzivna a si asi dost nastvana na taketo obmedzenia, no dolezite je, aby si otehotnela vtedy, ked na to bude tvoje telo pripravene. mas len 26 rokov, este je dost casu. 😉 drzim palce.

@jajka78 ja aflamil neberiem, ale niekto odtialto urcite hej, snad si vsimnu tento tvoj prispevok. 🙂

vincp
13. apr 2011

potulka mas pravdu, malo by sa postupne a mne prave dr povedala, ze vysadime a hotovo...a bola to prave dr z Piestan . V nedelu som si uz pichnut MTX musela, mala som velmi silne bolesti a opuchy take, ze som ledva chodila. Urcite pojdem konzultovat s inym reumatologom a budem verit, ze to pojde 🙂
Vsetkym prajem krasny den 😎

molka
13. apr 2011

@vincp ja som kedysi užívala MTX, ale iba pár mesiacov, zle som ho znášala. Mne ho potom vysadili zo dňa na deň a okamžite sa mi zdravotne zhoršilo. Neviem, či to bolo kvôli tomu rýchlemu vysadeniu, to som ani netušila, že aj MTX sa musí vysadzovať postupne.

potulka
14. apr 2011

@vincp drzim palce. skoro vsetky dievcata, co sa kedy pripojili do tejto temy uz maju dieta, alebo su prave tehotne. pevne verim, ze jedneho dna aj ty rozsiris materske rady. 🙂

topzuzana
15. apr 2011

@jajka78
ja beriem aflamil asi pol roka, ak som to dobre pochopila, tak je to len na potlacenie bolesti a trosku aj zapalu, nieco ako Ibalgin...len zmiernuje priznaky, ale nelieci podstatu choroby...takze si myslim, ze u teba tiez len na bolest...ak uzivas aj ine lieky, tak mozno ma prekonat medziobdobie do zaciatku ucinku dalsich liekov...

jajka78
16. apr 2011

@topzuzana
@potulka dakujem za info.
takze je to asi len na potlacenie bolesti, aj moja mama ho berie, ma reumu.
este mam k tomu Aescin a Katadolon. O nich nemate ziadne info nahodou?

veronika002
26. apr 2011

ahojte baby, som rada, že existuje aj táto téma.... Aj ja mám reumu už od 15 rokov.... v auguste 2010 som vysadila MTX a v januári som si pichla poslednú Humiru. Odvtedy sa snažíme o bábätko a teraz sa mi zapálili obe oči - uveitída... máte s tým niekto skúsenosti-pri tehotenstve???? totižto užvyše týždňa mi mešká mrcha a aj 5 testov mi vyšlo pozitívnych. bola som aj u lekára, ale ešte nič nevidel, tak musím čakať na 02.05. aby mi tehu potvrdil..... aj ja cítim viac opuchnuté ruky, ale najviac ma teraz štve to oko.... jedno už je lepšie, ale to druhé som si pokazila ja celodenným sedením vonku v sobotu..... už neviem čo by som si nan neho dala, aby sa ukľudnilo... :o( poradíte mi??? ď

potulka
26. apr 2011

@veronika002 na to oko neviem - asi najlepsie by bolo ist sa ukazat ocnemu lekarovi.
co sa tyka klbov, este pockaj. zrejme si na uplnom zaciatku tehotenstva, hormony sa este len rozbiehaju a moze sa ti po nejakom case ulavit. ja som brala pred otehotnenim medrol a celebrex a ked som nasla pozitivny test, celebrex som vysadila. par dni to bolo dost narocne, telo si pytalo svoju davku, ale asi o tyzden sa to same upravilo a pocas celych 9 mesiacov som sa citila vynikajuco. najradsej by som bola tehotna stale. 😀

veronika002
26. apr 2011

@potulka tie kĺby ma nejako neťažia.... cítim sa fakt relatívne dobre... nič nejako otrasne spuchnuté... ani zapálené... cítim sa ok na reumatičku.... :o)) no mne teraz hlavne ide o to oko, ale očiari mi hovorili, že mali presne takto jednu pacientku, čo prišla s oboma očami zapálenými a bola na začiatku tehu..... tak ma vedia liečiť podľa nej..... ale či tu niekto nemá nejaký domácky recept..... :o))) čím si ešte pomáha, lebo ževraj toto ochorenie je dosť typické pre reumatikov... tak sa radšej spýtam...

veronika002
26. apr 2011

@molka nemusí, mne ho vysadili hneď ako som povedala, že chcem otehotnieť... ešte ma nechali na Humire, alebo telo sa ti musí vyčistiť, ak si ho teda vysadila aj kvôli tomu, že chceš otehotnieť.... a potom to Humira krásne zvládla aj sama..... no a teraz je už 3 mesiac čo neužívam ani to a cítim sa celkom ok.... len ma trápi uveitída...

veronika002
26. apr 2011

@vincp ahoj, ja som ten istý prípad ako ty..... to ako opisuješ liečbu, som mala aj ja.... a ešte si picháš Humiru??? No ja neviem.... ja som bola naposledy na biologickej Humire a na MTX. Prestala som MTX bez znižovania užívať v auguste a na konci januára som si pichla poslednú Humiru. Odvtedy sa cítim celkom fajn.... akurát kĺby na rukách mám tršku pripuchnuté, ale to nejako nevadí. neviem.. teraz ako to nemám nasadené, tak sa mi objavili zápaly očí a tak mi nasadili aj Wobenzyn. ten si myslím, že mi dosť pomáha aj pri kĺboch... zase možno druhou vecou je, že som už pravdepodobne tehotná.... a pijem žihľavu, ktorá z kĺbov vymýva usadniny a je protizápalová. takže neviem čo viac... ja už nemám nič iné nasedené a cítim celkovo dobre....alebo šup šup snažilkovať sa... :o))

veronika002
26. apr 2011

@kiki30 ja síce mamina ešte nie som, ale čo som bola na liečeniach a na operáciách, tak tam boli ženy, čo už boli maminami a vraveli, že by sa ti mala krásne reuma stratiť pri tehotnosti.... že to je to najkrajšie obdobie, keď nevie žena čo je to reumatická bolesť.... po dojčení, by sa ti mali dosť zmeniť hormóny a malo by ti byť dosť zle, ale žervaj nato musí byť tvoj lekár ihneď pripravený a nastaviť ťa na dobrú liečbu..... tak neboj, všetko ok zvládneme :o))) veď my reumatičky, predsa zvládneme všetko nielen materstvo :o)))

potulka
26. apr 2011

@kiki30 teba som nejako prehliadla... 😅
mozno budes prekvapena, ako dobre ti bude pocas tehotenstva a aj po nom. ja som sa mala cele tehu fantasticky a po porode len obcas nejake vykyvy - ale tie boli aj hocikedy predtym. kojila som 20 mesiacov. treba byt v kontakte s reumatologom, aby mohol zasiahnut, ale mozno to vobec nebude potrebne. drzim palce.

staronova
27. apr 2011

Ahojte!Ja som najviacej nešťastná z toho práskania každeho klbu pri každom pohybe. Obávam sa,že sa do roku nepostavím. A liečba v nedohľadne.Zase mi povedal,že to nič nie je. Hladala som aj iných reumatológov, ale dvaja ma odmietli a tretí sa vyzvedal ku komu chodím. Po vypáčení info ma presviedčal, že je ten môj dobrý lekár.
To praskanie ma obmedzuje vo všetkom.Aj psychicky som už na dne. Beriem iba Plaquenil.

staronova
27. apr 2011

Práve som sa dovliekla od lekára-konečne sa asi pohnem z miesta-idem sa objednať do Piešťan. Držte mi palce.

vincp
29. apr 2011

@veronika002 Beriem MTX 10mg a Humiru 40 raz za 2 tyzdne....musela som zacat chodit na rehabky, som opuchnuta ako ked to cele zacinalo. V stredu mam ist do PN na kontrolu a DR odmieta inu liecbu, ako MTX, tak zacinam byt zufala. Vydrzala som mesiac bez MTX, ale to uz som obula len botasky a stale sa to zhorsovalo. Budem dufat, ze nieco konecne zaberie a bude to ok - nebola som aktivna uz sedem rokov. Drzkaj sa 🙂

topzuzana
1. máj 2011

dievcata, poradite mi ci je dobre mat gynekologa, ktory sa nejako specializuje na reumaticky (ak vobec existuje) ci je to jedno? ....pripadne mozete mi odporucit z vlastnej skusenosti dobreho gynekologa v BA a okoli moze byt aj Senec, Galanta...dakujem

potulka
3. máj 2011

@topzuzana neviem, ci taky gynekolog existuje. asi by bolo dobre sa skor pri prehliadke opytat, ci ma nejake podobne pacientky. moja gynekologicka je fajn, ale iba tak bezne, nic extra. 🙂

veronika002
3. máj 2011

@vincp chúďatko, drž sa... veľmi ti držím palce... vidím, že to berieš celkom vyrovnane, ja by som sa asi zblaznila.. neznasam, ked sa mi nedaria veci čo si naplanujem... no babo pride neboj sa nic.... budes aj ty maminou, hore hlavu... 🙂 budem ti veľmi držať palceky.... 😉

lenka_enka
13. máj 2011

Ahojte, ani ja nemôžem odolať a nevyjadriť radosť nad týmto fórom 🙂 RA mám od 18 a stále nado mnou niekto lamentuje, že aké je to nešťastie v takom mladom veku..🙂 som neskutočne šťastná, že ste tu a máte také (pre mňa) hodnotné skúsenosti ! 5 rokov beriem PQ, Movalis a Prednison- chviľku som si pichala aj MTX, ale nič som nou nerobil. Minulý týždeň som bola u gyn, ale nepotvrdila tehotenstvo- vtedy som si vydýchla, lebo som sa strašne bála, že s tými liekmi by sa mi ho aj tak nepodarilo donosiť(neplánovali sme, tak som nič nevysadila a doktor ma stááááále varuje aby som si dávala pozor- nepomohlo 😀 ) -ALE teraz, keď si čítam toto fórum vás, bojovníčiek, tak viem, že by sa to dalo a pomaly sme začali plánovať potomkov 🙂🙂 🙂 strašne sa teším a chcem vás poprosiť o radu: Ako sa pripraviť na tehotenstvo? lieky s doktorom v potrebnom čase vysadíme, len by som chcela vedieť ako sa správne stravovať a dávať telu to, čo potrebuje, aby bolo silné 🙂 Viem, že treba papať vitamíny, ale predsa len my s RA sme náročnejšie na jedálny lístok 🙂 Pozdravujem! 😉

deina
13. máj 2011

@lenka_enka, tak na taketo, ako sa stravovat, je zatazeny moj reumatolog. Baby tu casto odporucaju melasu, vraj je vyborna pre reumaticky alebo napr wakame (morske riasy) - tie doplnaju chybajuce mineraly, vynechat veci ako cukor (aspon obmedzit) a kravske mlieko, pridat vela zeleniny (najma vraj korenovej), obmedzit kavu, cierny caj (nehrozi u mna byt bez caju 😀 ) a neviem, viac ma zatial nenapadne. Samozrejme, lieky ako Mtx treba nielen vysadit, ale dodrzat aj nejaky cas od vysadenia, kedy sa otehotniet neodporuca a prednison sa moze v nizkych davkach brat aj pocas tehotenstva.

@staronova, odkial si? U teba lekari este nevedia, o aku diagnozu ide, ci?

janee3
13. máj 2011

cawte babulky som rada ze som nasla niekoho s kym sa da o reume normalne kecat .mam 33 rokov ,reumu mam 15 rokov ,doma mam vdaka bohu 13 rocneho syna .taktiez som presla vsetkymi lieceniami a momentalne som na biologickej -enbrel a inac ja pochadzam priamo z piestan takze v nurchu som ako doma .za sebou mam operacie kolena ,oboch noh a ruk -jeden umely klb na pravej ruke.chcem sa hlavne dozvediet od niektorej z vas ci nema skusenost ze zostala tehotna pocas brania biologickej a ci to neako uskodilo a ci vobec niektora berie ten enbrel lebo tu citam iba o humire.tiez by sme chceli este babo ale teraz mi zistil velky miom a dokonca odporucili odobratie maternice takze by som to chcela este skusit ale musim ist na umele lebo my sme to uz skusali dva krat a vzdy to nevyslo a musela som to prerusit pre velke bolesti ,moj muz ma pomale spermie tak by som uz nechcela cakat ale hned ist na umele alebo co mi poradia idem sa objednat na konzultaciu do heliosu ,viete mi niekoho dobreho tam odporucit a ako to tam chodi?mame my reumaticky neaku prednost?dakujem za odpovede vopred 🙂))cmuk

lenka_enka
13. máj 2011

@deina Nieee, kavu niee! 🙂 nefajcim, nepijem- uz nebudem mat ziadnu radost zo zivota :D ale vydrzala som bez nej az do vysledkov testov 😎 tak asi zacnem pomaly znizovat davky, aby som potom netrpela ako teraz 😉
Teraz som si citala o tej melase a uz sa mi zbiehaju slinky, vyzera to zdravo, len v tych e-shopoch sa cena pohybuje od 10- 3 e, tak asi budem zistovat dalej ake su v nich rozdiely (alebo mi niekto poradi 😅 ) a hlavne kde to u nas zohnat. A tie riasy by mohli byt v lekarni, alebo to kupim niekde v akvaristike :-P ? 😀
@janee3 Na radu som sice neuzitocna, ale aspon budem drzat prsty, velmi sa mi paci tvoja odhodlanost napriek tazkostiam 😉

deina
14. máj 2011

@lenka_enka, mozno maju aj v akvaristike. 😀 Ale inak sa to da kupit v predajniach so zdravou vyzivou.