Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
3. sep 2012

buduci tyzden idem v stredu reumatologovi na vyšetrenie obávam sa najhoršieho ten stres je neunosny som mlada baba čo chce o chvilu uz aj rodit a teraz čoooo asi reuma:( neviem či to zvládnem:(

andreah25
3. sep 2012

@novakova2000 Neboj, ja som už mama malého huncúta aj s diagnózou reumy. Netreba sa báť, treba si len povedať, že to zvládneš a taktiež presne platí, že čo Ťa nezabije, to Ťa posilní. Takže hlavu hore a nemyslieť na to zlé... 😀 😀 😀

novakova2000
3. sep 2012

@andreah25 júúúj ha

novakova2000
3. sep 2012

dievčence, napiste mi kto mate reumatickú artiritdu - ako ste zistili prvé príznaky ako ste sa s tym naučili zit? kazdá rada dobra🙂

jaya47
3. sep 2012

Ahojte baby, dnes mi prisli vysledky z Piestan. Neviete mi povedat, co su to vlastne tie antimalarika? Aky maju ucinok? Lebo ked pridem k lekarke, uz vela casu na rozmyslenie nebudem mat.

potulka
4. sep 2012

@novakova2000 je nas tu cela kopa, co mame reumatoidnu artritidu alebo nejaka ine reumaticke ochorenie a takmer vsetky sme za posledne styri roky minimalne raz otehotneli a porodili. ked sa ti ochorenie stabilizuje, urcite aj ty rozsiris tieto plodne rady. 🙂 mne zacala artritida, ked som mala 9 rokov. opuchnuty clenok, neskor aj ine klby, najma prsty na rukach, zapastia, prsty na nohach... vselijake lieky, rehabilitacie. decku sa s tym zije lahsie ako dospelemu, aspon ja si tak myslim. a kedze ju mam uz tolko rokov (teraz mam 34), je to prirodzena sucast mna samej. niektore klby su dost zdeformovane, bolo ich treba operovat (tu na fore som takmer jedina), ale fungujem normalne - pracujem, turistikujem, mam 3,5 rocneho syna, ktoreho som dlho dojcila. niektore cinnosti sa robit nedaju, napr. hrat volejbal alebo na gitare, ale ine bez problemov. netreba sa poddat, ale podla mna ani bojovat. skor to prijat - ved takmer kazdy ma nejake trapenie, ci uz zdravotne alebo vo vztahoch. verim, ze je to teraz pre teba velmi cerstve a asi nad takymito slovami len pochybovacne krutis hlavou. ale casom to bude urcite ine. drzim palce. 🙂

potulka
4. sep 2012

@jaya47 je to skupina liekov, ktora sa predpisuje pri reumatickych ochoreniach, napr. delagil alebo plaquenil. viacere baby tuto zo skupiny ich beru. neviem, podla coho sa lekari rozhoduju, ze predpisu antimalarika alebo nesteroidne antireumatika (ibalgin, celebrex, aulin atd.). ja som napriklad delagil a plaquenil brala len kratko, nerobili mi dobre, zato s celebrexom som nemala problemy. mali by prispiet k potlaceniu zapalu. obycajne sa k antimalarikam aj antireumatikam predpisuju aj kortikoidy (medrol, prednison) alebo methotrexat, tauredon (zlato) a tak. co ti este napisali z piestan?

jaya47
4. sep 2012

@potulka Ahoj, vdaka za odpoved. Takze to su vlastne len protizapalove?
No, velmi tomu nerozumiem, lebo mi vlastne lekar nenapisal ziadnu definitivnu diagnozu, iba teda antifosfolipidovy syndrom, ale ze ine systemove spojivove ochorenie nepotvrdzuje. A ze odporuca brat antimalarika - plaquenil 1 denne a denny rezim bez slnka a fyzickej zataze. Ja tu som taka, ze nemam ako vy RA, len riesili nieco smerom k lupusu. A klby mam viac-menej v poriadku, len rozne protilatky, obcas divne zapaly a tak....

michele11
4. sep 2012

@novakova2000 Ja mam tiez reumatoidnu artritidu, zistili mi to este na strednej skole, zacali ma boliet palce,resp. male klby na nohach, scervenali, opuchli a postupne na oboch nohach sa zdeformovali. Urcite sa da naucit s reumou zit, nie je to koniec sveta, dnes uz mas kopu liekov, ktore tlmia bolest, ked prekonas ten prvotny sok, zistis, ze sa musis o seba viac starat a ze niektore cinnosti budes musiet asi obmedzit, podla toho, na ktorych miestach sa ti to najviac prejavilo. Ked som bola na prvej konzultacii po zisteni diagnozy, lebo dovtedy kazdy len tvrdil, ze mam len rozstiepenu kost v palci a ze to nemoze tak boliet, ze nemam byt taka precitlivena, "ujal sa" ma sam primar a do oci mi povedal, ze ma v horizonte do 5 rokov vidi na vozicku. A dnes mam zdrave dietatko, lieky momentalne neberiem a snazim sa urobit maximum pre co najvyssi komfort, masaze a denne cvicenie s postihnutymi klbmi, spravna zivotosprava a vyhybanie sa chorobam.

novakova2000
4. sep 2012

@potulka
@michele11

dievčence ja mam 32, a neviem ale ked čitam na nete tie príspevky o tom, ako do 10 rokov 50% ludí je invalidom - tak mi je proste do placu a nejako to nezvládam - ešte som to neprebrala ani s partnerom chcem si to najprv nechat potvrdit ale ja som si podla priznakov istá.

Druha vec je ze ste to dostali obe velmi mladé možno to má iný vplvy na organizmus ako ked ja uz mam po 30-tke či? a kolko myslite ze trvá ta stabilizácia? aby som mohla otehotniet - aspon 1 dietatko by som chcela

novakova2000
4. sep 2012

dievčence a ešte otázka - je tu aj niektorá ktorá nema znehodnotené klby na rukách?

potulka
4. sep 2012

@novakova2000 nie vsetky dievcata, co su tu, to dostali velmi mlade a na invalidnom dochodku je tu len minimum ludi. ochorenie moze mat u kazdeho iny priebeh. rozhodne ti radim prestat googlit, lebo to je najlepsi sposob, ako prepadnut depresii. pekne chodievaj len na toto optimisticke forum a hned ti bude lepsie. 🙂 poviem ti priklad - raz som mala podozrenie, ze moj syn ma kliestovu encefalitidu. preliezla som aspon desat stranok a na kazdej som sa dozvedela len to, ake je to ochorenie hrozne a ake nasledky moze mat. boli to clanky sponzorovane firmami vyrabajucimi vakciny. potom som sa dostala k odbornej knihe vypracovanej na zaklade vedeckych vyskumov a tam sa pisalo, ze deti, ak to dostanu, tym prejdu zvacsa bez akychkolvek priznakov, pripadne sa to prejavi ako lahka chripka. u dospelych podobne, vazny priebeh s nasledkami sa moze dostavit u 10% ochoreni. takze tak. cielom mnohych stranok je sirit paniku a hlavne predavat lieky.
neviem, ci je lepsie alebo horsie dostat reumu v mladom veku. mozno z psychickeho hladiska hej, clovek si lahsie privykne. ale zasa cim skor ju mas, tym dlhsie sa ti opotrebuvaju klby, takze podla mna tiez ziadna vyhra. reuma ma fazy, ked je ochorenie v klude (u mna to napriklad trva uz vyse 10 rokov), strieda sa to s obdobim, ked je zapal aktivnejsi. vtedy treba zmenit liecbu a zasa je to lepsie. mne je jasne, ze si z toho nestastna. ale rozhodne to nie je koniec sveta a ani to neznamena, ze by si nemohla mat deti. len sa treba preliecit a potom hura na plodenie. 🙂 stabilizacia trva rozne dlho - par mesiacov, rok... ako u koho. zavisi to od toho, ako tvoje telo zareaguje na liecbu, treba najst spravnu kombinaciu liekov, cvicit a tak.

potulka
4. sep 2012

@jaya47 ja tomu tiez zasa az tak nerozumiem, ale su tu holky, ktore plaquenil beru, tak mozno ti povedia viac. @deina ? 🙂

milka2008
4. sep 2012

ahojte,
nasmerovala ma sem @potulka, nebudem písať menovite, lebo sa mi to trošku mieša, ale napíšem moju osobnú skúsenosť.
plaquenil - ja som ho brala medzi prvým a druhým tehotenstvo, vlastne nový reumatolog mi ho nasadil a nahradil ním "zlaté" injekcie (tauredon), ktoré som brala dlhé roky (asi 20 rokov), pri ktorých som aj otehotnela s prvým synom...
nemala som pri ňom vážnejšie problémy - trávenie bolo v pohode,nebolel ma žalúdok... a popri nich som otehotnela druhýkrát... no nepadlo to dobre. ale to nebola vina liekov... to bola zrejme chyba u mňa...
no a po druhom (žiaľ neúspešnom) tehu mi lekár vymenil lieky, nasadil sulfasalazin...
a ešte k plaquenilu - pri ňom by sa nemalo slniť, pokožka tak zoranžovie, ako pri "žltačke"...

okrem toho som brala pri treťom tehu (s mladším synom) prednison a ten aj pri kojení. iné lieky som pri všetkých troch tehu nebrala.

dievčatá,netreba vešať hlavu, so všetkým sa dá žiť. okrem liekov treba k tomu aj pohyb a pozitívne myslenie, to je najdôležitejšie 😉

novakova2000
4. sep 2012

@potulka
@milka2008

moc moc sa snazim pozitívne myslieť ale prave prijimam tie informácie....

potulka
4. sep 2012

@novakova2000 jasne, to chce cas. hlavne by ti pomohlo, ak by si sa dostala do ruk odbornika, ktory ta nebude strasit, ale ta aj povzbudi. a ktovie, mozno ani reumu nemas. 🙂 ake priznaky ta kvaria?

novakova2000
4. sep 2012

@potulka rok dozadu - zmaknuté chrupavky na kolenách , pol roka dozadu bolesti v ramenom klbe doktor identifikoval zapal spojivového maziva či čo niečo také dal mi flector a bolest prešla - pred 3-4 tyzdnami mi neskutočne opuchli nohy moc dole narty - chodila som po nefrologii - internistovi a chuju ič mi nevedia zistiť - som neskutočne unavená - pukajú mi všetky klby v tele - rano som stuhnutá - musim sa rozcvičit - mam zvyšenu bolest kolien o nartoch nehovorím - vsade mi puká - v noci sa budim nespim - mam vnutornu teplotu kazdú chvilu - schudla som za posledny tyzden tolko čo sa mi nepodarilo za neviem aku dobu - mam nechut k jednu - kazdý sval v mojom tele je ako keby horel - bubloce a ozyva sa aj pri nekludnom chodeni - ked idem na prechadzku je ako tak klud a ked sa vratim a sadnem vsetky svaly ma bolia - neviem proste si myslim ze je to tato diagnoza - v stredu idem p. doktorke Krahulcovej do BA - jedina ktora ma bola ochotná zobrat v čo najrýchlejšom čase - 3 dni som hladala volného reumatologa

novakova2000
4. sep 2012

@potulka buducu stredu 🙂 takze ešte 8 dni neistoty - a to som čitala ze mi aj tak asi nepovie hned výsledky niekde pisali ze 10 dni to trvá z krvy kym to zistia

potulka
4. sep 2012

@novakova2000 no, toto na hypochondriu veru nevyzera... 😅 ano, urcite sa treba dat vysetrit. a mozno sa potom pytaj aj na narodny ustav reumatickych chorob v piestanoch, tam su sustredene najvacie kapacity na slovensku a robia aj podrobnejsie vysetrenia ako spádoví reumatologovia. urcite prvym krokom musia byt krvne testy.

milka2008
4. sep 2012

@novakova2000 ja mám reumatoidnú artritídu asi III štádium seropozitívna. mne ju zistli v 17-tich rokoch, ked som prekonala boreliozu, žiaľ spustila sa mi vdaka nej táto reuma. a trošku som si k nej dopomohla možno aj sama...
a o tom invalidnom dôchodku, no neviem, je to veľmi individuálne - ak máš dobré zamestnanie, tak niekedy ani nie je dobré o invalidnom dôchodku uvažovať. lebo zamestnávateľ.... ale to je iná téma.
ja som tiež už dávnejšie uvažovala o ID, dokonca aj môj reumatolog mi to povedal, že možno by to stálo za zmienku, ale zatiaľ som iba v rovine -chcem si vybaviť ten preukaz ZťP a ešte aj parkovacie miesto a ostatné uvidím.

milka2008
4. sep 2012

@novakova2000 ty si z BA? alebo okolia?a tie piešťany určite - @potulka má pravdu, ja som tam ležala na začiatku ochorenia po dvakrát a veľmi mi to prospelo, vlastne tam mi nasadili liečbu... spádový reumatolog ju iba "udržuje"... ja do piešťan teraz už nechodím, naposeldy som tam bola asi pred 5-mi rokmi . kedže mám doma svojho reumatologa.

novakova2000
4. sep 2012

@milka2008 hej hej som z okolia a miluška aké máš ty prejavy artritídy

novakova2000
4. sep 2012

@potulka ja ved ved preto som nahanala reumatologa lebo ta moja pani doktorka ax jaj ju by to samu nenapadlo - zistia mi to za 1 den či?

novakova2000
4. sep 2012

@milka2008 poznáš nejakého dobrého reumatologa v bA? čo by mi urobil testy skôr?

novakova2000
4. sep 2012

@milka2008 a čo znamená III stadium seropozitivna?

novakova2000
4. sep 2012

ženy a vaši chlapi ako zvládajú vaše ochorenie?

michele11
4. sep 2012

@novakova2000 Netrap sa clankami z netu, tu mas kopu prikladov, ze to nemusi skoncit na invalidnom. Este je to pre teba cerstva sprava, tak je logicke, ze tak reagujes, ale neboj sa, to sa casom utrasie. Mne od zistenia diagnozy uplynulo cca 13-14 rokov a skor mam pocit, ze mam vyssiu kvalitu zivota, lebo sa o seba viac staram. Iste, kym mi zabrali lieky, trvalo to dlho, asi 3 roky, nebolo to lahke, ani bezbolestne, ale podstatne je, ze som to nevzdala, a po case prisla ta neskutocna ulava, ked sa to stabilizovalo a ja som obula aj nieco ine ako vycaptane tenisky 😉 . Akurat dnes som volala na reumatologiu, naposledy som tam bola v 2007, odvtedy neberiem ani lieky, lebo zatial nebolo treba, medzitym som otehotnela a bez problemov porodila. A k tvojej otazke, lieky som prestala brat v 2007 a otehotnela som v 2009, cize to bola dost velka prestavka, ale nie specialne kvoli liekom. Ked ti tvoj doktor nasadi liecbu, vysvetli ti, co a ako, ale na tvojom mieste by som s babom pockala do doby, kym liecba zaberie, aby si potom zvladla urcity cas na "vycistenie" organizmu pred tehotenstvom.

novakova2000
4. sep 2012

@michele11 zlatá dakujem

michele11
4. sep 2012

@novakova2000 😉 , hlavne sa nestresuj, to ti teraz fakt nepomoze. Inak, ked som citala tvoje priznaky, neviem, ale mne to silne pripomina dnu, aspon teda nas sused ju mal a vela veci popisoval podobne. Ono je to ako z dazda pod odkvap, ale neber to tragicky, na reumu sa neumiera a ak si dostala az teraz, po 30, ber to tak, ze ti bolo dopriate uzit si viac casu so zdravymi klbmi 😉 . A napr. moj chlap ani dlho nevedel, ze mi nieco je, kym sme raz nestretli moju doktorku v meste a v podstate doteraz, aj ked mam horsi den a noha mi trochu pripuchne, len ma kruto vytiahne z postele, ze sa musim rozhybat, cize ziadna lutost. Neboj sa, aj ten tvoj to predycha, spolu s tebou.

deina
4. sep 2012

@jaya47, ja beriem antimalarika (na Sjogrenov syndrom, nemam RA, ale toto patri tiez k reumatickym ochoreniam). V letaku o nom pisu asi tolko, ze patri do skupiny liekov antimalarika (lieky proti malarii) a antireumatika (lieky na reumaticke ochorenia). Pouziva sa pri reumatickych spojivoveho tkaniva napr chronicka RA, Bechterova choroba alebo generalizovany a diskoidny lupus erythematosus. Obykle sa berie jedna tabletka denne a treba pri liecbe pravidelne sledovat oci (moze mat na ne neziaduce ucinky). Na mna zozaciatku antimalarika vzdy posobia tak, ze mi potlacia unavu a tie prve dni su az take, ze ani zaspat neviem, tolko mam energie. Potom sa to ustali. Podla mojho lekara je liecba antimalarikami z tych jemnejsich, kortikoidy su uz vaznejsia vec. A s tym slnkom - cielene sa neopalujem, ale normalne chodim v lete von, moja sestra tiez (aj ona berie delagil), ta sa aj opaluje a zatial este oranzova nebola. 😅

Myslim, ze ked zapal v tele nie je az taky silny, reumatolog predpise najprv len antimalarika a ked je zapal silnejsi, tak potom uz aj kortikoidy.