Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

novakova2000
4. sep 2012

@michele11 čitala som ze dnu prezradza aj ta kyselina močová či čo to je - ked som bola na nefrologii robili mi testy a tu mam v poriadku - lebo moja pai doktorka si myslela ze nohy opuchnuté ako členky mam z nejakého problemy s obličkami - ale tam to vyzera byt ako tak ok - našli mi nejaku baktériu ale nefrologička mi povedala ze je to len baktéria na preliečenie nie na opuch nartov - členkov - ktorý trva uz 3-4 tyzdne

michele11
4. sep 2012

@novakova2000 Aha. A ani oblicky nemaju znizenu funkciu? Ked to uz takto dlho trva, uz by mali pomaly na nieco prist, drzim palce, nech to dlho netrva a nech ti co najskor nasadia spravne lieky.

novakova2000
4. sep 2012

@michele11 nie ona si myslela ze to z obličiek mam opuchy, ale na nefrologii mi povedala ze to neni z toho 🙂 tak čo mi ostava čakam 8 dni do bud. stredy a potom uvidim kedy budu vysledky a čo dalej

jaya47
4. sep 2012

@deina Fiiiiha, to mozno prestanem byt unavena? To by bolo take super 🙂))) Juj, to by som bola taka stastnaaaa 😉 Ten pribalovy letak som na nete citala, len prave to, ze tam pisali iba ze sa to pouziva pri tych ochoreniach, tak ma trapilo, ze preco 🙂 Ja som uz predtym brala prednison proti jednym protilatkam, tak som rada, ze je to miernejsie... Fuh, ale ak by som sa zbavila unavy, tak by to bolo genialne 🙂

milka2008
4. sep 2012

@novakova2000 ahoj, ja viem, že ty si iba v začiatkoch, je to úplne prirodzené, že zháňaš čo najviac skutočných iformácii, nie len tých z netu...
nuž ale odpoviem - moje problémy? - no mám pocit, že niekedy akoby som ani RA nemala... ale to bývalo už dávnejšie. väčšinou bolesti klbov - zápästia - tie mi často tak stuhné, že dovidenia... a potom mám mierne deformity na prstoch nôh, ale tie vidno iba na rtg, a nosím aj bezprstové sandále... a bolesti ešte - aj ramená občas štrajkujú..a aj únava bola na začiatku a samozrejme aj teraz po pôrode,. no ale liekmi sa ten zápal potláča.
stuhnutosť nemám, tá bola iba na úplnom začiatku, ked bol zápal najaktívnejší. stuhnutá som bývala takmer celý deň, sadala a vstávala som ako 100-ročná babka... no ale je to za mnou.

a čítam, že ty máš teda asi momentálne aktívny zápal - ten treba potlačiť vhodnými liekmi dr. ti už nasadí tie vhodné, telo sa musí vyčistiť od zápalu a potom príde aj další level 🙂 . ale hlavne, musí byť zápal pod kontrolou a stabilizovaný... to je základ dalších levelov 😉

uvidíš, zvládneš to , viaceré sme to tu zvládli 🙂 a zvládame i nadalej.😉

novakova2000
4. sep 2012

@milka2008 ešte ze je ten internet a ja mam aspon takto pár ludi okolo seba ktorý mi vedia dodat trošku optimizmu lebo tie info na nete súúú katastrofálne, prestala som to čitat

novakova2000
4. sep 2012

kočky ako potlačiť zapal ak ho teda mam lebo palia ma tie členky - kym ma do stredy buducej vysetri ten reumatolog

deina
4. sep 2012

@novakova2000, ibuprofen alebo aspirin nepomaha? Skus este zensen (ginseng), mne to zvyklo zaberat... ale ktovie, ak je zapal silny, tak mozno zaberu az lieky od reumatologa.

@jaya47, no vies, na kazdeho to zabera inak. Mne to dodava energiu, ale napr mojej sestre je dost jedno, ci to berie alebo nie, aj tak by len spala a spala (ona zvykla bezne zaspat napr na chodbe na gauci pri cakani na prednasku). Ale berie to uz dlho, tak si asi jej telo na to uz zvyklo, neviem... ja som mala pauzu a vzdy, ked zacinam znova, tak to zozaciatku super ucinkuje. 😅

nanulik
4. sep 2012

ahoj chcem sa opýtať aké máte lieky od bolesti? mne dr naordinoval xefo rapid a jedna krabička stojí do 9e. a mám brať 2x denne ale ked ma nič nebolí tak si dávam iba 1 denne, ale aj tak mi pripadaju drahé....

matulisa
5. sep 2012

@nanulik Ja beriem Doreta - platila som do 3 eur a je ich tam 50 ... no myslím že mi nezaberajú...

novakova2000
5. sep 2012

dnes mi to potvrdila dievčence:(

deina
5. sep 2012

@novakova2000 a aj ti nieco predpisala? Ono je to asi sok takto zozaciatku, ale hlavu hore, vacsina vedieme uplne normalne zivoty, mame deti, chodime do prace, hnevaju nam manzelia, uzivame si volne dni... berieme sice lieky takmer cely zivot, ale ked sa podari spravne nastavit liecbu, nie je to obmedzujuce. 😉

jaya47
5. sep 2012

Ahojte baby,
@deina tak uz som dostala aj ja ten plaquenil, v piatok idem na ocne a potom zacinam brat... Tak som zvedava na tie ucinky 😉

novakova2000
5. sep 2012

@deina je to moc vešlky sok snad to zvladnem

novakova2000
5. sep 2012

dievčence, ja viem ze blba otázka ale vsetky mate vykrivené prsty na rukách? a ak ano po akej dobe sa vam to stalo a ako? išli ste spat a rano to bolo alebo ako? ja mam z toho stres :(

potulka
5. sep 2012

@novakova2000 nie, kdezeby, to sa deje pomalicky a postupne, niekolko rokov. a nie kazdy, kto ma artritidu, ma prsty krive, niekomu len zhrubnu klby. a niekomu to na prsty vobec nesadne. napriklad ja sice mam niektore fest krive, ale niektore su v poriadku, je to taka loteria. proces je pozvolny a cim skor sa podari potlacit zapal, tym pomalsie sa klby kazia. a nemala si ist k reumatologicke az na buduci tyzden? aku diagnozu ti stanovili?

novakova2000
5. sep 2012

@potulka mala ale pre bolesti som sa tam natrepala dnes RA:(

janka2286
7. sep 2012

Tak v utorok som bola na kontrole v PN a opat mam nasadeny MTX. sedimka bola 100 a tak moje tehotenstvo je odlozene ☹((((( vydrzala som 17 tyzdnov a zbytocne. preco to takto musi byt kto chce nemoze a pritom sa na slovensku denne rodi kopa nechcenych deti ☹((((((

matulisa
9. sep 2012

@janka2286 Ahoj, tak ja som na tom asi takto: ... ani mi len lieky nedovolia vysadiť.... tiež je moje tehotenstvo odložené na dobu neurčitú... týždeň to zvládam v pohode, a potom príde týždeň keď celý preplačem... Prajem ti veľa síl 🙂

potulka
9. sep 2012

dievcata, mrzi ma to. ale casto to byva tak, ze tie najuzasnejsie veci si treba nejakym sposobom odmakat... mozno toto je ta cesta. vsetko sa deje tak, ako sa ma, zrejme teraz nie je na babo ta prava chvila, teraz je cas sustredit sa na seba. ale raz dozrie urcite cas aj na materstvo. drzim palce.

novakova2000
10. sep 2012

@janka2286
@matulisa júúúj dievčence ani nepíšte

potulka
10. sep 2012

tu odkladaciu fazu treba nejako vydrzat. potom to uz pojde v pohode. ked som pisala do mamickovskeho casopisu prispevok o materstve a reume, robila som si tu na konovi maly prieskum - z 13 dievcat sa vyse polovici podarilo otehotniet hned na prvy raz a ani jednej to netrvalo dlhsie ako rok. dovolujem si z toho vytvorit zaver, ze ked sa preliecite, je velmi pravdepodobne, ze otehotniete ako hocijaka zdrava zena. 😉

@novakova2000 ak mas chut, napis viac o navsteve reumatologicky. uz mas aj vysledky krvi? ako si lekarka moze byt z jedinej navstevy taka ista s diagnozou? dala ti uz aj nejake lieky?

novakova2000
10. sep 2012

@potulka juj tak to ja neviem ako zajtra idem po vysledky ale pani lekarka ma dovolrnku tak snad najdem niekoho kto ma tento tyzden vrzme lebo opuchy a bolrsti sa neskutocne zvyšujú s uz sa mi aj 2 prsty začali mierne tocit podla toho co som čítala som v zapale a nemam chut cakat. Lieky mi dala na infrkciu co mi v moci našli a že až potom totp vo ti poviem zas som nespokojná:|:|

novakova2000
10. sep 2012

@potulka juj tak to ja neviem ako zajtra idem po vysledky ale pani lekarka ma dovolrnku tak snad najdem niekoho kto ma tento tyzden vrzme lebo opuchy a bolrsti sa neskutocne zvyšujú s uz sa mi aj 2 prsty začali mierne tocit podla toho co som čítala som v zapale a nemam chut cakat. Lieky mi dala na infrkciu co mi v moci našli a že až potom totp vo ti poviem zas som nespokojná:|:|

potulka
10. sep 2012

@novakova2000 nuz, chapem, ze si netrpezliva, ale lekar ti nemoze naparit hocijake lieky, tie vysetrenia z krvi su rozhodne potrebne. skus zatial zohnat niekde kostihojovu mast alebo samotny koren kostihoja nalozeny v alkohole a tym si natieraj klby. je to uzasna bylinka. taktiez vraj pomaha zapal vytahovat aj nastruhany zemiak (prilozit na opuch, zaviazat na par hodin - na noc napriklad), alebo aj nastruhany zazvor - tam treba preistotu najprv namastit pokozku, lebo je dost agresivny. ani jedno som neskusala, ale uskodit to rozhodne nemoze. zazvor sa pri reume odporuca aj denne jest - za lyzicku. je to vyborne, ked sa hodi do horucej vody s medom a citronom, mnam!

novakova2000
11. sep 2012

Tak mam vysledku seropozitivna ra neviem co to slovickp seropozitivna znamena ale je mi smutno

novakova2000
11. sep 2012

@potulka zazvor s si dala vcera co sa tyka masti davam si chladivu konsku mast pisu ze ma antiartritidne ucinky ci myslis blbost?

pisis
11. sep 2012

@novakova2000 ahoj a jeste k potulcicnym babskym radam - tvaroh na kloub, zabalit do bavlny a pres to igelit a nechat pres noc. Ja mam RA od 13 a jak tu holky pisou, nekdy je lip, nekdy je hur, ale uz jsem si zvykla. Moc preju, at mas co nejdrive nasazenou tu spravnou lecbu a pak hned bude lip, uvidis🙂

@janka2286 moc me to mrzi, me prijde, ze 17 tydnu je dost, uz jste zacali "pracovat" na miminku nebo jsi se porad "ocistovala". Ja byla bez MTX 3 mesice a to jsem ho brala 15 let 15 mg a slo se na vec.Snad to priste vyjde.

novakova2000
11. sep 2012

@pisis skusim dakujem - no dufam ze to bude čím skôr hlavne aby som babotko mohla mat a vedela sa o nho potarat v tomto trapení čo nasteraz postretlo by sa nam zišlo🙂 mooooooc sme uz chceli a teraz toto kade chodim pozeram pom miminkách :( snad to bude ok čim skôr

a pisis máš aj nejaké fyzické obmedzenia? myslim deformácie?

potulka
11. sep 2012

@novakova2000 seropozitivna znamena, ze isty ukazovatel v krvi mas zvyseny. ale to je pomerne bezna forma artritidy. po case si na to zvyknes a hlavne, ked ti daju spravnu liecbu, zapal sa utlmi a bude ti omnoho lepsie. a chlap, ak je to ten pravy, to urcite bude akceptovat, ved taketo veci sa mozu stat hocikomu hocikedy, ba aj omnoho horsie. babatko sa s reumou nevylucuje, len sa ti musi stabilizovat zdravotny stav. pocas tehotenstva byva reumatickam dost casto vynikajuco, ine hormony.