Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

tivka
5. feb 2013

@leninz s tým pozitívnym myslením to bude pravda 🙂 Reumatici by mali nejako upraviť stravu, a ako? Ja síce mám SjS (zatiaľ našťastie len to, a dúfam že mi k tomu ďalšie autoimunitné ochorenie nepribudne, aj keď viem, že aj to je možné), ale pýtam sa, bo mám trochu vyšší reumatický faktor a niekedy mávam bolesti kĺbov - ale nie nejaké výrazné...ale tak, žeby som sa radšej skôr a preventívne vyhýbala tomu, čo by mohlo neskôr škodiť 🙂
Ja som zatiaľ z alternatívnej medicíny skúšala len také čínske bylinkové čaje od jednej pani bylinkárky...a po pol roku som mala o niečo lepšie výsledky, ale neviem, či účinkom tých čajíkov alebo to bol spoločný účinok čajíkov a liekov...alebo len náhoda.

tivka
5. feb 2013

@jaya47 Zatiaľ teda tehotná nie som...ale aj ja som nad tým tiež uvažovala...dokonca som sa pýtala aj reumatológa v núrch, keďže mi povedal, že v prípade tehotenstva budem vedená ako riziková...a povedal mi, že on potom zvykne písať do správy (a aj mi napísal) že treba prípadnú tehotnosť viesť ako rizikovú keďže vzhľadom k SjS hrozí kongenitálny srdcový blok dieťaťa...ale myslím si, že keď je žena s autoimunitným ochorením tehotná, reumatológovi chodí potom na kontroly asi tiež častejšie, takže sa asi probémy ktoré by mohli nastať v tehotenstve či pri pôrode riešia aj u reumatológa aj u gynekológa a reumatológ asi píše gynekológovi nejaké odporúčanie.

reisi
5. feb 2013

@leninz dakujem ! Prosim ta a kde ta nastavovali na biologicku liecbu ? Ja sa dost bojim neziaducich ucinkov, dcerka ma 8 rokov a artritidu ma od 21 mesiacov teda ten organizmus je uz dost vycerpany, kedze tie lieky su dost tazke...metotrexat, prednison ...aj ked teda vela veci riesime hlavne alternativnou medicinou...

tivka
5. feb 2013

@alaniska Ahoj 🙂Ďakujem...ja teraz užívam Plaquenil, ale vraj aj počas tehotenstva by som tiež musela užívať lieky. Ale vtedy už iné - vraj Prednison. My sme veru chceli na bábetku začať už vo februári pracovať, ale možno že to ešte predsa len o nejaký čas posunieme...bo marec budem mať taký trošku stresovejší a to by asi nebolo vhodné pre začiiatok tehotenstva..a mi prišli v piatok domko aj výsledky z Piešťan a bola som sklamaná, bo so myslela, že mi tie SSA (anti-Ro) protilátky poklesnú ešte viac.
Joj, a pozerám, že čakáš bábetko...držím palce, aby si mala tehotenstvo bez problémov 🙂 A Ty si sa ako dlho liečila na SjS a tie ďalšie predtým než si otehotnela?

alaniska
5. feb 2013

@tivka dakujem aj ja,dufam,ze to dotiahneme do stastneho konca.
Ja mam okrem sj. aj celiakiu a znizenu cinnost stitnej,ked mi zistili sj.tak mi dr hned chcela nasasit medrol(to je podobne prednisonu) ale v dobrej viere,ze predsa pred a pocas tehu lieky dobre niesu som liecbu odmietla,nik mi nevysvetlil,ze co to moze sposobit,mozno sami nevedeli.Len nesprav chybu ako ja,ak ti odporucia prednison,radsej uzivaj.Ja som teraz nastavena na medrol a plus si picham fragmin na riedenie krvi.Tie lieky zacni v predstihu pred snazenim.Trosku som aj rozmyslala ci ti pisat,lebo posledne co chcem je ta vystrasit,pevne verim,ze ty sa tymto veciam vyhnes 😉

alaniska
5. feb 2013

@tivka liecim sa na sz uz 17 rokov,celiakia 10 rokov a sj. asi 3-4roky mam diagnostikovany,bez liecby.do maja juna 2012,ocne gely mi nepomahali tak fungujem len s hypromelozou,kvapky na zvlhcenie oci na volny predaj

vincp
5. feb 2013

@tivka ahoj, pisem ohladom tej upravy stravy - ja som pred planovanym tehulkovanim vysadila na 10 mes. - bravcove, hovadzie, vyvary, pecivo a biely chlieb, vsetko mastne, udene, cokoladu, kavu, citrusy a alkohol. Manzel nasiel na nete nejake studie z USA, kde vdaka Bromelinu nahradili Prednison, takze som postupne znizovala MTX a brala tie doplnky + stavy podla Breussa asi 2 tyzdne a 2 pokoj. Ked som pila stavy, pila som oblickove caje (podla cinskej mediciny je RA v oblickach ) a pecenove (na vyplavovanie toxinov) Mne tato uprava stravy zabrala, teraz ako tehotna sa snazim hlavne lahsie veci jest ale cokoladu a pecivo mam normalne a po porode planujem opatrne, ale tiez vyhodit bravcove, hovadzie a pod., proste to, co nie je nutne jest :D

vincp
5. feb 2013

@tivka este k tomu sledovaniu, mam RA a pocas celeho tehotenstva som nebola vedena ako rizikova z hladiska reumatologickeho a nebola som ani na kontrole - xodim do Piestan a kedze sme z LM a na rizikovom som kvoli vracaniu a krvacaniu, Dr. ma vidiet nexcela (kvoli ceste hlavne)

novakova2000
5. feb 2013

@tivka a teraz čo ideš s výsledkami reumatologovi? a potom budete robíť plany na fazulku či? 🙂

novakova2000
5. feb 2013

@jaya47 určite aj mne daj info celkom ma zaujima ten wobenzym 🙂

novakova2000
5. feb 2013

@alaniska a aké máš ešte autoimunitné ochorenie ak sa smiem spýtať a inak tíško zavidim fazulku 🙂

novakova2000
5. feb 2013

@tivka to počujem prvý krat čo je to za blok srdca u dietatka? ja čo som počula - tak ale ja mam RA vačšinou píšu ze tehotenstvo sjuper horšie to byva po tom pri sjs to tak nefunguje?

novakova2000
5. feb 2013

@reisi a ako je dcérka na tom fyzicky a to Pane Boze ako ste zistili pri 21 mes. dietatku to sa aj dá zistit?

novakova2000
5. feb 2013

@vincp dufam, ze ti bude fajn po pôrode!!! kolko máš RA? prvé dietatko? a ešte otázka k tým štavam čo su to za štavy?

alaniska
5. feb 2013

@novakova2000 ahoj,drobcekovi sa tesime velmi,ale presli sme si aj my problemami 3xMA.Ja mam celiakiu a znizenu funkciu sz

centaurea11
5. feb 2013

@leninz Ahojky,
určitě Ti dám vědět. Zatím nechci říkat nic na 100%, mám za sebou 7 dávek léků na bolesti+artritidu a 3 dávky léku na psychické potíže. Nechci to zakřiknout, ale... 😉 Bolí mě jen jedna šlacha a mám oteklé koleno, které teda nebolí a už ani nekřupe, jen je takové baňaté, no. Ta šlacha bolí trochu a to jen ráno asi 1-2 hodiny. Kdybys chtěla, můžu Ti napsat názvy léků, které beru já, ale je to asi lepší pořešit s homeopatikem, ale musíš asi narazit na dobrého. No a těch 5 měsíců už je dlouhá doba - mně ten můj říkal, že se to začne lepšit hned, ty bolesti. Bohužel mě hned po první dávce semlela chřipka, tak nevím, do jaké míry se na tom podílela i ona, ale opravdu mě klouby bolet přestaly. Je to zvláštní, ale po každé dávce na ty klouby se v noci probudím hodně zpocená, takže se musím převlékat (prý se tělo čistí). Po těch prvních dávkách se mi to stalo i 5x za noc. Takže jestli to nezabralo u Tebe, musíš hledat s homeopatikem lepší lék. Šel s Tebou až do dětství, řešili jste psychiku apod? Jinak se snažím i trošku zdravěji jíst, hodně pít a zkouším se nenervovat, ale to jde těžko, když je člověk perfekcionista a musí mít vše na 1 😉. Moc Ti přeju, ať natrefíš na dobrého homeopatika a správný lék 🙂!

Určitě si nechám udělat znovu ty rozbory krve a ty faktory, abych věděla, zda je to opravdu na správné cestě. Taky nevím, jak se bude revmatolog tvářit na homeo, asi nic moc... Ono je to těžký, ale myslím že spolupráce klasické medicíny a té alternativní je asi nejlepší volba. Já chci zkusit šetrnější cestu, protože nežádoucí účinky těch léků mě fakt dost vyděsily, ani to tu radši nebudu psát... Ráda bych ještě alespoň jedno dítko a moc se bojím, že by se tělo nevyčistilo od takových látek 😒 a to teda nejsem žádný extra alternativec 😀. Pa a dej vědět, zda jsi zkusila něco jiného, ale já Ti to za sebe rozhodně doporučuju!

tivka
5. feb 2013

@alaniska neboj sa, nevystrašila si ma...práve naopak, ďakujem Ti za radu 🙂 Mne doktor z nurch-u napísal do správy, že si mám prednison začať dávať až keď by som zistila, že som tehotná a dovtedy si vraj mám dávať plaquenil, tak si poctivo každý deň dávam 🙂 Ja mám SjS diagnostikovaný už takmer dva roky. Tuším v apríli tomu budú dva roky.
Inak ja si dávam do očí Vidisic gél, predpisuje mi ho očná lekárka. Chodím k nej kvôli liekom na kontrolu očného pozadia a tak si ho dám vždy predpísať. Mala som aj jedny kvapky na suché oči, ale tento gél sa mi zdá lepší. Ale hypromelózu som ešte nemala, tak si vyskúšam kúpiť 🙂 A aj si na rizikovom tehotenstve?

alaniska
5. feb 2013

@tivka ano som na rizikovom hned od zaciatku,mala som 3MA.
Ja som mavala tie gely,ale budila som sa ,ze ma rezu oci aj v noci,skusala som ich viac,na kontrolu by asi aj mne bolo skocit,ale problemy nemam tak sa mi nechce🙂
Treba nam potlacat tu imunitu,ale popravde dr. ani velmi nevedia co sj. este skryva a sposobuje.

tivka
5. feb 2013

@vincp Ahoj🙂 Ďakujem za tie odporúčania k strave, vyzerá to zaujímavo 🙂 Vyskúšam niektoré jedlá prestať jedávať a niečo aspoň trošku obmedziť...Ja by som bola vraj vedenáv prípade tehotenstva ako riziková kvôli protilátkam, ktoré sú spojené so Sjogrenovým syndrómom, tak mi povedali v núrch. Tie by mohli byť pre bábetko vraj nebezpečné. Ak by som bola tehotná, tak by som vraj musela chodiť ku gynekológovi častejšie na kontrolu srdiečka dieťaťa.

leninz
5. feb 2013

@jaya47 staci ti bezny porodnik, nebyvaju komplikacie koli autoimunitnym ochoreniam, ale pri sjogrenovi je dost casty predcasny porod a uvidis ci ti budu dopredu indikovat cisarsky, vacsina reumaticiek tak konci, ale ani nie koli reume, ale proste sa tak porod vyvinie, ak budes mat vaznejsie problemy tak ti ho odporuci reumatolog, alebo si sama najdes porodnika co ti spravi cisarsky ak sa nebudes citit na normalny, ale inak nie je dovod nerodit normalne.

leninz
5. feb 2013

@tivka ved prave, je tazko zistit co vlastne zabralo, ak sa uz podari... a strava to je vzdy vec nazoru, zdrave telo by malo zvladnut vsetko s mierou a inak je to asi vec presvedcenia, ja nech sa snazim aj tak vzdy skoncim pri vsezravosti. pocula som, ze zemiaky mozu zhorsovat bolesti reumatikom, ale mne sa to asi nepotvrdilo, nevydrzala som ich nejest asi dostatocne dlho. mali by sme prijimat viac vitaminu C, D... je toho asi dost, napr. ak by si chcela dodrziavat makrobioticke pravidla pri reume, tak to je dost prisna zeleninova strava, ktoru by som ja nezvladla, takze nemam vyskusane. asi platia vseobecne pravidla, vela pohybu, ale takeho co nezatazuje klby a zdrava strava bohata na zeleninu, obmedzit cukry na minimum, bezne veci...

tivka
5. feb 2013

@alaniska
tak som rada, že sa Ti nakoniec po trápeniach, aj zdravotných, úspešne zadarilo...už len pozitívne myslieť, nestresovať sa, šetriť sa a užívať si tehotenstvo, aby všetko dobre dopadlo 🙂
S tou našou imunitou to je veru ťažké, keď pracuje prehnane tam kde nemá...a ešte k tomu keď je tak trošku takou záhadou...ja som sa dokonca aj doktora pýtala, či sa vôbec smiem dať zaočkovať proti chrípke (či mi to nemôže nejako negatívne zapôsobiť na ten môj imunitný systém) a či si môžem dávať vitamíny a prípravky na zvýšenie imunity hlavne v zime a tak...nakoniec som sa radšej očkovať nedala, pre istotu 🙂)) Ale nejakú dobu som mala také bylinky od bylinkárky - vraj na utlmenie organizmu pri autoimunitných chorobách a aj na dobrý spánok...a veru sa mi po nich dobre spalo 🙂
A ozaj, aj Ti už začali kontrolovať srdiečko dieťatka pravidelne (teda ak máš aj Ty zvýšené hladiny SSA protilátok)?

reisi
5. feb 2013

@novakova2000 prestala chodit uplne a do 3 mesiacov boli komplet vysledky a vysla artritida 😢 prestala chodit zo dna na den. Ze bum a iny zivot! Hospitalizacia a uz to islo...prave zajtra idem na predvolanie ohladom neockovania druheho dietata dufam,ze sa zbadaju a nebudu rypat☹

leninz
5. feb 2013

@reisi juuj to ma s dcerkou mrzi, to je ozaj drobcek, tu je to asi ine, to si netrufam radit, methotrexat je minimalne rovnake svinstvo ako bioliecba a medrol je tiez riadna svina, ja som ho pred casom svojvolne vysadila a necitim sa horsie, akurat konecne nie som spuchnuta. vies tie vedlajsie ucinky vzdy na liekoch rozpisu co najviac aby boli chraneni, ale v skutocnosti sa ich objavuje ovela menej, ak vobec. a napr. mtx viem, ze mnohym sposobovalo traviace tazkosti, ze ho museli brat v injekcnej forme. no a v Nurchu v PN mi dali bioliecbu, neviem ci to riesia aj inde, oni si robia svoje vysledky a ja k svojej obvodnej reumatologicke ani nechodim, lebo do nurchu chodim casto koli bioliecbe. ale teraz ma napadla taka vec, ze reumaticky co ju dostali ako deti teraz v dospelosti su castejsie v remisii, a citia sa lepsie, ale to by ti skor vedela povedat @potulka, jasne, ze to nemusi byt pravidlo, ale...
@tivka je to asi vec nazoru, ale medrol (prednison) sa moze aj v tehu aj pri kojeni, som toho prikladom, 4-6mg denne a dieta je uplne zdrave.

reisi
5. feb 2013

@leninz ja davam dcerke zemiaky iba raz do tyzdna. Presne mam rozdelene co kedy je, uz piaty rok, napr maso raz nanajvys dva krat do tyzdna,ryby vzdy dva-krat dotyzdna obmienam, rajciny velmi obmedzene , nikdynemiesam ovocie a zeleninu,bvarene a surove.. Nam to dost pomohlo, podla ajurvedy. Prve dva roky ked sme zacali nemohla jest chlieb kvoli kvasniciam, vselijake placky som robila, teraz uz chlebik moze.

reisi
5. feb 2013

@leninz z metotrexatu vracala a mala velke bolesti bruska. Praveze ten metotrexat tie vedlajsie ucinky na nu platili☹ a este ani nezaberal. Cely prvy rok choroby bola imobilna.

alaniska
5. feb 2013

@tivka no nam zadarilo zakazdym na prvy sup,len sa neudrzalo zial,teraz dufame,ze lieky nam pomozu,vydychneme si az po porode.
Na tie protilatky sa spytam,idem na kontrolu 15.2,idem na triple testy.Chodim na sono kazde 2 tyzdne zatial,snad to tak aj ostane,som kludnejsia ked drobca vidim🙂
Ja sa ockovat nedavam,v lete mi pichli tetanovku a mala som reakciu,opuchla mi polka ruky,tak aj mam zaznam v karte a ze ma uz preockovavat v buducnosti nemozu,ze reakcie mozu silniet,tak fajne.
O mimi sa chcete teda snazit od marca?

leninz
5. feb 2013

@vincp ty to urcite vies, ale pre istotu, pozor na bylinkove caje, hlavne v tehu, je to liek, takze s nimi opatrne a v tehu vzdy po porade s lekarom....
@centaurea11 to vies, ja som do seba 10 rokov pchala lieky, az potom som zacala s homeopatikami, takze aj cistenie bude trvat dost dlho, ale verim, ze to pomoze raz 🙂 ja beriem homeopatika skor na oblicky a pecen, cize liecime skor chorobu ako tu podstatu psychicku, aj ked tato metoda "psychoterapie" sa mi viac paci, uz ma to napadlo skusit tento smer homeopatie...
@tivka este ma napadlo, ty mas tiez reumu?

alaniska
5. feb 2013

@tivka teraz kukam z reumatologie spravu ze SSA a SSB nad 100,co neviem ci je dobre ci zle,ty mas ake hodnoty

leninz
5. feb 2013

@reisi viem, ze by som tiez mala zmenit stravu, ale nemam na to vydrz, a neviem ani co by som jedla, som skor vyberava, este keby mi tak niekto spravil jedalny listok. a este nas syn ryby neje a v poslednej dobe celkovo skoro nic, takze uz nie je co varit, ale to mu asi zuby idu, zasa, stale 😀