Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

bobricek1979
27. okt 2017

@alexxxa určite skús reprodukčnú imuno tam presne také veci riešia

lenkat124
27. okt 2017

Uz si to nepamatam ale viem ze ma strasne boleli prsia kedze maly uz nemohol papat ,kojit sa.

ketere
28. okt 2017

kočky máte niektorá pri týchto chorobách a tehotenstve vyššie crp? Môže byť vôbec crp vyššie pri tehotenstve? už som zúfalá... ďakujem vopred 🙂

lenkat124
28. okt 2017

Ano crp som mala tiez vyssie pocas tehu,ale pripisali toto reume.lebo ina choroba sa u mna nejavila,ani prechladnutie,ani chripka nic.

mamina321
28. okt 2017

@ketere tiež mi vyskočilo CRP počas tehu, zvýšili mi prednison na z 5 na 10mg a do par dni bolo CRP negatívne a drží sa.

laskonka80
28. okt 2017

Dievčatá je pri podozrení na reumatoidné ochorenie typyckým znakom znížený počet bielych krviniek?

mamina321
28. okt 2017

@laskonka80 podľa mňa iba ako jeden zo sprievodných príznakov možno, ale ako samotná hodnota a nič iné tak nie.

ketere
28. okt 2017

@lenkat124 a kolko asi vyssie? Lebo ja mam okolo 40, a bojim sa s tym otehotniet... aj ked som o tom s gynekologom este nerozpravala... tiez nemam ine priznaky choroby, vsetky vysledky ok, okrem teda fw a crp... tak to reumatologicka pripisuje tiez reume..

lenkat124
28. okt 2017

Fu tak to si nepamatam.lexala som v nemocnici a zrazu pri kontrolnom odbere,ze vy mate vyssie crp.nic mi pritom nebolo.tak somusela ist obvodnej reumatologicke a ta ked napisala ze to je z reumy tak neriesili.pred tehulkovanim som mala aj 40,proste to telo si uz ziada lieky a ka som bola bez nich dlho pokial sa nam zafarilo

laskonka80
28. okt 2017

@mamina321 ahoj mám aj iné ale aj toto, čakám na termín v Piešťanoch, ale reumat. faktor mi z krvi nevyšiel u obvodného

mamina321
28. okt 2017

@laskonka80 a na hematologiu ta neposlali kvôli tým krvinkam?

laskonka80
28. okt 2017
mamina321
28. okt 2017

@laskonka80 mala by si aj tam.

ketere
28. okt 2017

@lenkat124 no super, si ma ukľudnila... viac-menej už asi rok čakám, až bude nižšie a stále bábo odkladám... a vidím, že nemusím 🙂 ...no nič pojdem za gynekológom, preverím si ešte cez neho, a ideme na to 😀

1sunny
3. nov 2017

@ketere Ahoj, prepáč reagujem neskôr, dlho som tu nebola... no je to 10 mesiacov, čo sa snažíme a zatiaľ bez úspechu :( S mojimi bolesťami je to tak, že nejako sa ukľudnili (ja mám dojem, že pomohla strava), ale posledné dva mesiace sa nenápadne ozývajú.... A ako je to s tebou?

ketere
3. nov 2017

@1sunny aká strava pomohla? Bezlepková?
...ja som momentálne na tom tak, že som vysadila teraz od 1.11.lieky, a "čistím sa", a potom by sme chceli začať pracovať na bábätku. ...bolesti mám, ale dá sa to zvládnuť... Crp mám ale stále vysoké, čo ma dosť znepokojuje... Začala som s bezlepkovou stravou tiež, tak som zvedavá,či pomôže 🙂

1sunny
3. nov 2017

@ketere Áno, bezlepková + vylúčila som kravské mlieko a výrobky z neho + do seba tlačím veľa zeleniny... Ako sa o toto snažím, výsledky mám dobré a môžem byť bez liekov, aj keď sa bolesti objavia. Ak ti to nerobí problém, vyskúšaj to 🙂 No a už len sa snažiť 🙂 Akurát nám sa zatiaľ nedarí :(

ketere
3. nov 2017

A po akom case si sa citila resp.boli vysledky lepsie, po zacati dietnej stravy? Crp Ti nevyskakuje?
To je skoda, riesila si to s gynekologom? @1sunny

ketere
3. nov 2017

@1sunny mňa už súri (podľa mňa) aj vek... mám 34...

1sunny
3. nov 2017

@ketere CRP si držím v norme. U mňa začalo po 3 mesiacoch klesať, po 9 mesiacoch mi úplne doktorka lieky vysadila. Odvtedy som 18 mesiacov bez liekov. No chápem ťa, ja mám 36, takže tiež som v stave, že čím skôr.... Vlani v decembri som bola u lekára všetko prekonzultovať, videl ma ako ženu ktorá môže otehotnieť a dohodli sme sa, že mám prísť, ak sa to za rok nepodarí... v pondelok mu zavolám a dohodnem sa, kedy mám prísť...

mamina321
3. nov 2017

@1sunny @ketere skuste reprodukcnu imunologiu - vyšetrenie, mne až tam pomohli.

1sunny
3. nov 2017

@mamina321 Tam som nebola, ale predpokladám, že tam potrebujem odporučenie od môjho gynekológa však? Včera som práve o tom čítala, dokonca mám také centrum 2 km od nás a zrejme bude nutné sa tam ísť nechať otestovať, keď to zatiaľ bežnou cestou nejde.... Ale vidím, že tebe sa podarilo, gratulujem 🙂

ketere
3. nov 2017

@mamina321 @1sunny my sme tiež prvé riešili na reprodukč.im., bez nich by to asi nešlo..

ketere
3. nov 2017

@1sunny my sme zvolili iný postup, vysadili lieky, a uvidíme čo bude... a teda sama som začala zdravšie jesť... tak som zvedavá čo bude časom...
..len sa pekne ozvi lekárovi, mne tiež pri prvej povedali, že ak sa do roka nepodarí.. riešila som to skôr, pretože som vedela, že mám poruchu - PCO. A nakoniec nás v tom utvrdili, že ani by sa asi tak skoro nepodarilo, lebo manželovi tam na vyšetrení zistili malú pohyblivosť spermií, takže zlá kombinácia...

ketere
9. dec 2017

@1sunny Ahoj, ako? Pokročili ste niekam?

tritta
18. dec 2017

Ahojte, chcela by som sa opýtať , máte niektorá skúsenosti s užívaním Plaquenilu v tehotenstve?Som v piatom mesiaci a reumatológ mi ho odporúča užívať...ja sa ale bojím, aký vplyv môžu mať reumatické lieky na babo, tak som ho v 8.tyzdni vysadila☹

ketere
18. dec 2017

@tritta Mne v Piešťanoch povedali, že sa môže brať v tehu,.. ale teda neviem.. zatiaľ nemám nič, ale zatiaľ ani tehotná nie som... bolesti mám...
Prečo Ti ho odporúča užívať, máš nejaké problémy?

tritta
18. dec 2017

@ketere veľmi vysoké protilátky

tritta
18. dec 2017

@ketere Neviem teda ktoré to presne sú, moc sa v tých skratkách nevyznám.Ale bolesti nemám (klop,klop)

ketere
18. dec 2017

@tritta aha, tak v tom sa tiez nevyznam 😕