Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

sofhia
24. feb 2017

@1sunny fakt . na 100% 🙂 na FB mam recept na fermentovany syr z kesu (a inych) orieskov . kludne zacni tam 😀 , ked ti nieco nebude jasne, pytaj sa 🙂 mame s takymto stravovani niekolkorocne skusenosti cela rodina.

1sunny
28. feb 2017

@sofhia Dakujem velmi pekne, prestudujem si 🙂 co vas viedlo k takemu stravovaniu ak sa smiem opytat?

nakup_primark
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofhia
1. mar 2017

@1sunny jasne 🙂 atopicky ekzem mojej malej. touto stravou a zivotnym stylom , sme to zvladli bez jedineho lekara a kortikoidov, takze pisem z mojho zivota z mojich realnych skusenosti. bolo by nemozne jej varit solo a nam inak, tak sme tuto zmenu prijali cela rodina a nelutujeme 🙂

1sunny
2. mar 2017

@sofhia Toto ma skutocne zaujima.... jednak pre mna (to uz vieme, vsakze? 🙂 ), ale prave vcera mojmu krstniatku vyslovili podozrejme na ekzem, rada by som aj jej pomohla.... no nic, vidim to tak, tvrdo sa zahryznut do knih a hlavne receptov... a skusit sa v tom nejako najst.....

natashkaa
2. mar 2017

.

sofhia
2. mar 2017

@1sunny blog narasta kazdym dnom, je tam vela uzitocnych veci uz teraz a dalsie pribudaju 🙂

nell_a
11. mar 2017

Ahojte 🙂 ...hľadala som na týchto fórach niečo k reu téme a objavila som týchto 249 strán 😲 Priznávam, nie je v mojich silách to všetko prejsť a najmä kde začať, tak Vás skúsim požiadať o radu priamo 🙂

Reuma -artr. má u nás môj manžel, liečený je cca 4 roky Leflunomidom (aj keď rozhodne nemôžem povedať, že by bol bez bolestí)...a práve sme sa rozhodli, že asi nadišiel čas pokúsiť sa o bábo 🙂 Lieky vysadil už od januára, no reumatologička odporúča aj detox organizmu po liekoch tzv. AKTÍVNYM UHLÍM v práškovej forme - dávkovanie mu odporučila 4x denne po 50 g . To sa mi ale zdá hrozne veľa (nehovoriac o cene, 25 g balenie stojí okolo 5 €).
Máte niektorá s týmto skúsenosť? Ak áno, kde ste ho prosím kupovali a v akom množstve? Ďakujem za každý názor 🙂 🙂

lenkat124
11. mar 2017

@nell_a ahoj,skus polozit otazku aj na fcb v skupinach reumama,liga proti reumatizmu,moja a tvoja artritida.

oxana1212
9. apr 2017

Baby, viete mi poradit nejake vyzivove doplnky pri artritide? Konkretne mi ide o psoriaticku, ale pri vyzive je to asi jedno.

alexxxa
25. apr 2017

Ahojte baby 🙂 Som rada, ze som nasla tuto temu, verim, ze sa najde niekto, kto mi poradi. V r.2008 sa mi narodila dcera Emmka a po porode sa mi spustila RA. Najprv ma liecili kombinaciou liekov prednison, metotrexat, aflamil, movalis, neskor v r. 2012 som presla na biologicku liecbu enbrel. Chceli sme druhe babo, v r. 2015 som dva krat otehotnela, no aj dva krat potratila v 8 tyzdni. Zistili mi poruchu zrazanlivosti krvi, s tym, ze ked znova otehotniem, nasadia mi injekcie fraxiparine. Vysadila som pre istotu enbrel, na odporucanie mojej reumatologicky v Piestanoch a nasadila prednison 10 mg denne. Ale uz vyse roka sa nam nedari a pred dvomi tyzdnami zistil gyndos protilatky proti spermiam. Docasne sme to teda vzdali, lebo sa mi uz aj reuma zacala ozyvat, nasadila som teda naspat injekcie enbrel, ale kym sa mi da RA trosku dokopy a nebudeme sa snazit, chcela by som zatial podniknut este nejake kroky, nech mi zistia na co este mam protilatky, napadla ma reprodukcna imunologia, myslite, ze je to dobry napad? Nemate s tym niektora skusenosti? Budem vdacna za kazdu radu. Nechcem sa este vzdat nadeje na druhe babo, aspon teda kym nevyskusam vsetky moznosti. Diki a sorry za taky dlhy príspevok 😀 Pekny den vsetkym 😉

lenkat124
25. apr 2017

@alexxxa ahoj tak s tymto skusenost nemam ale za pokus nic nedas.nam sa tiez nedarilo,pobehali sme vsetko mozne,nikto nic nezistil,ani jeden sme neboli "nijak vadni"l a nakoniec sa nam zadarilo.

oxana1212
18. máj 2017

Baby, co uzivate metotrexat, kolko rokov uz uzivate a mate nejake neziaduce ucinky?

lenkat124
18. máj 2017

Ja ho beriem od 2005,ale s prestavkami kvoli tehu.byva mi v den vpichu vselijak,nevolno a preto ho picham na noc.skus citat na fcb moja a tvoja reuma,reumama a v lige proti reumatizmu.tam je o tom dost prispevkov od nas

oxana1212
18. máj 2017

@lenkat124 metotrexat si pichate? A preco nie tabletky?

lenkat124
18. máj 2017

Tablerky zatazuju zaludok a vacsine nerobi dobre.injekcie su podla mna lepsie.vola sa to metoject

ketere
23. jún 2017

@1sunny ahoj, ako? Posunuli ste sa niekam?? Ja mám stále zle výsledky, crp vysoké... dokedy sa nedám doporiadku, nemôžem sa o bábo pokúšať... najhoršie na tom je, že po atb je nižšie a behom pár týždňov je znova vysoké... momentálne 39 (dnes ráno braná krv)... a to je po atb... čakala som teda lepšie výsledky :-/ bolesti tiež pretrvávajú... 2 dni ok, a 4 sú neznesiteľné... ☹

leninz
23. jún 2017

@alexxxa Ahoj, som rada, ze som ta tu stretla po takej dobe. dlho som na týchto nasich forach nebola, naposledy asi, ked si sa snazila o druhe babo este s nejakou kockou. mrzi ma, ze sa to nepodarilo. nevies ci este funguje sukromka, nejako som ju nenasla. nam sa praveze podarilo babo neplanovane a som tomu straaasne rada, maly ma necelých 5 mesiacov. moje klby si to ale zasa odniesli riadne, planujem vymenu druhého kolena a zvazujem kde sa dat operovat. drzim ti palce nech najdete, kde je problem a uzijete si este jedno mimco, alebo aj viac 🙂

bibzik
23. jún 2017

@oxana1212 beriem asi rok ako vyživový doplbok mi dali iba Acidum folicum ( kyselinu listovú). Zatiaľ ho znašam dobre. 🙂

alexxxa
24. jún 2017

@leninz cauko🙂 to je uplne uzasne, ze sa vam podarilo, gratulujem ❤ My sme to uz asi pustili, klby boleli, nedarilo sa, tak som nasadila naspat enbrel a babo sme pustili. Sme radi, ze mame aspon Emmku! Veru,sukromka uz nieje, zrusili ju, tym padom sa baby nejako rozprchli. Pekny vikend, uzivajte leto ☺

laskonka80
24. sep 2017

Dievčatá prosím Vás máte niektorá skúsenosť, môžem ísť s odporúčaním od svojho obvodného lekára hneď do reumatologickej ambulancie v Piešťanoch, nemusím najprv ísť iba za reumatológom v našom meste?Bola som u neho pred pár rokmi s rovnakými problémami ako mám stále aj teraz a keď mi nevyšli nejaké hodnoty asi reumat. z krvi tak ma vôbec neriešil. Napriek tomu si môj obvodný lekár myslí že moje problémy sú reumatické aj keď krv neukazuje zvýšené konkrétne reum. hodnoty.Čítala som že v Piešťanoch robia špeciálne podrobné vyšetrenia, ktoré možno oblastný reumat. nerobí.

bejuskal
25. okt 2017

Dievcata, skusim tu. Mate skusenosti s prirodzenym porodom pri arteitide? Vsetko prebehlo ok? Nemalo to vplyv na klby?

mamina321
27. okt 2017

Ahojte,
chcem sa spýtať ako ste tie ktoré ste mamičky kojili svoje deti? Mne bolo odporučené po pôrode hneď prejsť na biologickú liečbu a nekojit? Ale ja by som chcela aspoň mesiac, dva tri... Aj pre matku je dokezite kojenie, vyrovnajú sa hormóny, pomôže telu sa dostať po tehotenstve rýchlejšie do poriadku, závin maternice, a nerada by som do seba pchala nejaké hnusne hormonálne lieky na zastavenie laktacie.
Počas tehotenstva užívam prednison a čítala som že prednison sa pri kojeni môže do 10mg, chcem to ešte odkonzultovat s reumatologickou, že možno len 2,5 či 5mg prednisonu a teda popri kojeni dávať aj UM aby ta tvorba mlieka nebola až taká vysoká a pomaličky prejsť na UM a prestať kojit a začať pichať biologickú liečbu.
Preto uvítam ak mi napíšete ako ste to vy mali a riesili. Dokonca na zahraničných stránkach bolo že sa môže kojit aj pri biologickej liečbe.

lenkat124
27. okt 2017

Pozrite si prispevky v reumame nafcb.baby to tam rozoberali.jeA hlavne na vas ako sa budete citit po porode.ja somsom kojila 3mesiace potom som uz nevedela fungovat.a je dolezite aby mamina okolo dietata vedela fungovat.

lenkat124
27. okt 2017

Vraj molekula bioliecby je velka a neprejde do materskeho mlieka.to pisali baby ktore sa radili s mamila.skpozdravom.ale vy si najlepsie rozumiete.kojte kolko budete vladat ana ked to uz nebudetw zvladat,treba ist na bio

mamina321
27. okt 2017

@lenkat124 ďakujem za info. Preto nechcem dlho lebo pri prvom začali bolesti po 3mes po pôrode a už to išlo, všetko bolelo.

lenkat124
27. okt 2017

Ja bysom som zacala s unelacom ked uz sa zacnete citit horsiw.ja som dostala tie tabletky na zastavenie laktacie a, odpadla som,nalomeny nos a maly mal z tej nahlej zmeny krvavu stolicu.

mamina321
27. okt 2017

@lenkat124 a ako dlho ste kojila? To tie tabletky spôsobili odpadnutie? Ja sa im chcem vyhnúť, je to strasne svinstvo :(

lenkat124
27. okt 2017

Kojila somsom 3cele mesiace a po druhej tabletke proti, tvorbe mlieka som skolabovala.pripisali toto akoze stresu,unave ale isto to bolo z nich.ziadne stresy som si nerobila a unavena som nebola.maximalne ubolena.takze ja to davam za vinu tym liekom.

mamina321
27. okt 2017

@lenkat124 a koľko trvalo kým sa laktacia úplne zastavila? Ja preto tie tabletky nechcem, radšej rozbehnem kojenie a popri Tom budem dávať aj UM aby sa toho mlieka netvorilo moc a pomaličky dávať viac a viac UM a znižovať kojenie. Po tých troch mesiacoch budem musieť určite naskočiť už na liečbu.