Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

dupinka
8. jan 2009

Krasne ranko!

no, uvidime, co povie... Snad sa tym bude zaoberat, a neodovodni to rozostupajucou sa lonovou kostou. Ved donesiem papiere, ktore od ortopeda mam, a ak bude treba, pojdem na ortopediu na kontrolu.

bety1
8. jan 2009

Ahojte,hlasim sa po dlhom case. dodatocne vsetko naj, naj,naj do noveho roku, vela zdravicka stasticka lasky zdrave babatka a snazilkam vela zdaru.
Dnes som bola v poradni na tlaku, mala som 105/73. ale nebola tu dr. takze o tyzden idem znova. Zatial vseko ok, uz mame 33 tyzden, dufam,ze to doklepneme do konca. uz sa ledva gulam a hlavne sa mi velmi tazko dycha. o tyzden chcem s lekarkou prebrat ten porod. 16.1. nastupujem na matersku. Ale to bezi. Potom sa ozvem. ahojte

lilu18
8. jan 2009

nema dovod zavrhnut navrh ortopeda,verim,ze dobre pochodis a iste budete obaja ok 🙂 drzim palce nech vsetko dopadne tak ako si predstavujes

lilu18
8. jan 2009

jejej bety-supeeer-ahoj

aja123
8. jan 2009

Ahoj doufám, že nebude vadit, když se přidám. moje diagnoza zní artritida s pozitivitou na ANA a při životě mě drží Medrol a Plaquinil. Akorád u mě začaly problémy až po porodě, byl to zpouštěcí mechanizmus. Předtím jsem nikdy neměla problémy a těhotenství bylo taky celkem bezproblémové. V šestinedělí začaly strašné bolesti kloubů a trápily mě 3 měsíce, než přišli na příčinu. Musela jsem zkončit s kojením, abych mohla začít brát prášky. Ale s něma se to dá celkem zvládnout 😉

potulka
8. jan 2009

ahojte vsetky. bety, ja som tiez zvedava, aky bude nakoniec porod. moj gynekolog uz viac-menej rata s cisarskym. este budem potrebovat papier od reumatologicky. hovoril mi inak, ze pokial nehrozi nieco vazne, caka sa, kym porod spontanne zacne a az potom sa reze, lebo ze brusna stena matky je vtedy ovela tensia, ako ked sa robi sekcia "len tak". takemuto postupu by som sa velmi tesila - nech sa babatko samo rozhodne, kedy chce ist von, aby nemalo potom soky. no ale uvidime, ako to bude. uz len 9 tyzdnov, prepanajana! 😕
aja, vitaj. to je fajn, ze sa k artritide stavias optimisticky. ono sa na to naozaj da zvyknut. nenavyberame si... 😉

lilu18
8. jan 2009

aja-vitaj

potulka-neboj,vsetko iste dobre dopadne-musis verit..az by si nieco ohladom SC sa chcela spytat hod IP 🙂

potulka
8. jan 2009

lilu, ja sa cisarskeho vobec nebojim, ani to nejako strasne neriesim. mozno preto, ze sama som sa tak narodila. akurat by som velmi chcela, aby to bolo so spinalkou, nech som pri tom. 🙂 ale vdaka za ponuku poradenstva, mozno ho este vyuzijem. 😉

janin26
8. jan 2009

Dakujem za odpoved Deina,Dupinka(drzim palce)

deina
9. jan 2009

Potulka, to si podarene napisala, ze sa nebojis, sama si sa tak narodila. 😅 🙂 Lilu, aj ty si rodila cisarskym?

lilu18
9. jan 2009

ahojte 🙂

deina-ano,mala som vsetko vopred naplanovane 🙂

dnes som si vystala radu v banke aj s kamoskou aj nasimi dietkami,no asi hod.sme stali.Decka isli vyletiet z koze,pracovnicky na ne-pssst 😎 strasne,nie ze by nas zobrali prednostne radsej okrykuju deti 😒 a bola tam aj jedna tehu a tiez chuda stala v rade ani stolicku jej neponukli 😠

helika81
9. jan 2009

Ahojte žienky moje,tak som po dlhej pauze na mk 🙂 Vianoce boli nádherné ale Silvester a Nový Rok som preležala v posteli 😠 chríííípka a to sme 3mali tu svadbu ale poviem Vám,že som už pani Gejdošová,hi hi 😅 ale choroba ma neobišla a tak marodím ved aj tak teraz nesmiem mocť nachladnuť...aj ja Vám všetkým prajem veľa úspechov v novom rôčku,aby sme boli hlavne zdravučké a splnil sa nám sen 😀 skúsim si stiahnuť foto z fotenia tak kuknite 😎 vela ste toho popisali ale naše heslo je VYDRŽAŤ a BOJOVAŤ...tak zatial kuriatka moje

helika81
9. jan 2009

tak sa mi podarilo stiahnut foto,ale sú len dve lebo ich nemam vela len mi poslal tak orientacne...pekny vikend vam prajem

zuzanabb
autor
9. jan 2009

ty helika, riadna kocka 😉 kraaaaaaaaaaaasne foto, posli hned dalsie ked budes mat.

inak ako zienky? kosticky posluchaju? ako sa citite v tejto treskucej zime? ja zatial pomerne dobre (klop,klop,klop)
ake beriete vitaminy? ja len kyselinu (listovu 😀 ...na vysvetlenie ak by nahodou....) a obcas si hodim vit. C 500mg a tu matersku kasicku so zensenom.

lilu18
9. jan 2009

heli-krasa,vzdy som tuzila mat take svadobne saty,ale nemam na to vysku a uz ani nevyrastiem 😀

zuzanabb
autor
9. jan 2009

baby, tak okrem bazalnej som zacala sledovat aj ovulku ovu testami a tym uzasny lady testom... uz som to tu spominala. Nikdy mi nesvietil... tak som s tym "uzasnym" testom isla do lekarne, nech mi to vymenia, lebo mi to nechcelo svietit a oni, ze sa to neda, ze s tym mam ist do opravy hodin... 😉 🙂 tak som tam nabehla, najskor sa ma pani pred 6-timi ludmi opytala co je to za pristroj a ja som jej to musela zakricat 😀 😅 lebo tam bol hluk a po pol hodine mi to prisiel osobne zaniest ujo co sa snazil tie baterky vymenit a povedal, ze je to ina haluz, lebo ked horko-tazko vymenil baterky, tak to pre istotu svietilo stale aj ked sa nestlacal ten fifik a tak tam zase vlozil tie stare baterky lebo zistil, ze to svieti aj s nimi... ibaze to teraz svieti len vtedy, ked to cele vytiahnem (ako ked chcem vymenit baterky) a zatlacim taky pliesok o taky hacik, inak nie..... 😝 😠 takze testujem tak, ze hned rano ako vstanem naslinim sklicko, urobim co mozem, aby som sa dostala do roboty a tam ked mam cas tak demolujem test a skusam stlacat pliesok aby bolo daco vidno... 😅
vcera bolo vidno na pol sklicka papriadie a na pol bublinky a dnes papradia bolo viacej... uvidim zajtra. ale ovu test - ocikany papierik mi dnes vysiel negativny.... ale asi som zacala s testami dost neskoro, lebo uz ovu asi bola (vid graf)
http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c ...ibaze tie papierikove mi prisli az dnes postou... a lady test mi doteraz nesvietil 😀 😅

lilu18
9. jan 2009

zuzi-boze ty sa riadne narobis a este aj skusat musite...no zasluzene babo.Strasne vam prajem zdrave mimco a hned dve mozu byt,nie?

roro81
9. jan 2009

ahojte,no bohuzial sa aj ja hlasim k vam s mojimi ochorenim klbov,konecne sa po roky zistilo z coho mam vysoku sedimku,mam zapal na ramennych klboch a bedrovych,ma mi to vsetko prist postou tak bydem mudrejsia,no ale hl dovod preco som do vasej temy nakukla je ten ze sme s manzelom planovali babetko,vdakabohu uz jeden krasny jeden a pol rocny pokladik mam doma,lenze mam brat nejake lueky pri kt sa nesmue otehotniet.
Nie he tu niekto kto to riskol a dotiahol tehu do stastneho konca?nemam chut sa hbed zacat cpat kirtikoidmi

Prosim baby piradte mi nejakeho fakt dobreho reumatologa,bud v Bratislave,Trnave,zap Slovensko

Dakujem moc a drzte sa vsety

Este chcem napisat ze uz dlho ma bokueva chrbat ale da sa to vydrzat,id bolesti som si nijdy nic nedavala

bendy25
10. jan 2009

Ahojte!
Tak v prvom rade by som vam vsetkym chcela popriat krasny NOVY ROK. Nech tento rok bude pre nas snazilky ovela prijemnejsi a plny radosti a nech to buduce tehu dotiahneme konecne do konca a bez komplikacii. Maminkam, ktore uz babatka maju, prajem vsetko dobre a nech ich tie male stvoreniatka pocuvaju a nech z nich maminky maju iba radost.
Uz som tu sice davno neposlala ziaden prispevok, no stale si rada precitam tie vase. Neviem, ci si pamatate na ten moj pribeh, pisala som ho trosku davnejsie. Chcela som sa vam zdoverit, ze ked budem mat toho roku dobre vysledky, tak by sme sa s manzelom mohli znova pokusit o babo, hoci sa aj trosku bojime...No treba mysliet pozitivne a verime, ze vsetko dobre dopadne, nie ako minuleho roka v aprili...
Chcela som sa este spytat, ci niektora z vas nepozna nejakeho dobreho gynekologa z Kosic, ktory by mi pomohol v dalsom tehotenstve?
RORO81: Ja by som ti radila tie kortikoidy brat, hned ako ti ich nasadia. Ja som nebrala lieky na reumu, tiez kortikoidy 5 rokov a moje tehu dopadlo hrozne! Som rada, ze som tu vobec ja.Skus si precitat moj pribeh, ktory som pisala trosku skor. Ja teraz beriem Prednison, ktory sa vraj aj v tehotenstve moze a neublizi babatku...Takze ti odporucam nebrat to na lahku vahu, ak chces byt ty sama zdrava a mat aj zdrave babo... 😉

roro81
10. jan 2009

bendy-vsetko zavisi v akom sradium mam ochorenue a ake svky potrebujem,chcem sa poeadit s reumatologom ci su fakt tie kortikoudy nevyhnutne,jasne ze ked nebyde ina moznist tak luecbu podstupim
Neviem mne lekarka hovirila o luekoch pri kt sa nesmie otehotniet,mudim to vsetko prekonzultovat

Tebe to aj potvrdili ze tvohe tehu nedopadli dobre je nasledkom ochorenia?netusim aky mas ty pfoblem ald ja ked som sa bavila s gynekolgom tak mi hovoril ze zapal by cez pkacentu na babo nepresiel

Mal di vedlajsie ucinky po liekoch?

Moc ti drxim palce a vsetkym nech sme zdrave a som stastna prestastna a vdacim Bohu za mojho nadherneho synceka

Drzte sa vaby

deina
10. jan 2009

Helika, krasne fotky, vyzerate velmi stastni, tak nech vas to stastie este doplni babetko. 😉

Roro, odkial si? Okolie Bratislavy?

Zuzi, to je ten mikroskop ci take nieco? Aj to funguje? 😨

roro81
10. jan 2009

deina-hej da sa povedat,zap Slov a preco?poradis mi nejakeho dobreho odbornika?

deina
11. jan 2009

Ja som az z NZ, takze to by ti bolo asi daleko, hoci mam skveleho reumatologa. Neskusala si niektoreho z Piestan? Tam su tiez dobri odbornici.

My dnes oslavujeme, maly ma zajtra rok. 😅

lilu18
11. jan 2009

deini-huraaa,vsetko najlepsie,vela vela zdravicka prajem

roro myslim ze mam dobreho reum-je v BA ak chces hod IP

babenky,prosim nepoznate kde opravuju pc? odisiel monitor 😒 teraz mi muz napojil taky storocny,ale taha oci 😠 alebo neviete oplati sa vobec dat do opravy? co to stoji? som na nervy..

helika81
11. jan 2009

jej deina gratulujem...roro81 ak chcete baby tak vydrž a neber žiadne lieky,aj antibiotika ti mozu vyvolat potrat ale ak chcete pockat,tak si ich daj nasadit,bo sa asi nepohnes...my mame teraz po potrate tak viem co mi povedali,akonahle mas v tele zapal,babatko sa nemusi udržat a ja som sa zatala a budem sa stazovat,ze nevladzem,pritom je nto fakt a vydrzim bez liekov....je to tazke takto bojovat ale musis byt silna,ako my 😉 co sa tyka odbornika je to tazke si vybrat,kazdy je iny,a kazdy ti inac povie,ja mam dokiho na dochodku a zevraj je naj na slovensku,a ja aj tak od neho odchadzam..len o tom este nevie,vola sa Pistovčák...a posobí v Prievidzi,ak by si chcela kontakt...ale tie Piestany su super,aj maminka tam chodi na kontrolu....ale sme radi,ze nam clenky pribudaju...držkajte sa babenky...ozi zuzkabb ja sa z tvojho grafu neviem vysomarit,preco?ako sa k nemu dopracujem?

helika81
11. jan 2009

a tie šaty boli stráááááááááášne ťažkééééé 🙂 lilu co sa tyka monitoru,neviem poradit...

lilu18
11. jan 2009

ano PIE su super,a je tam aj velky vyber 😀

helika ako?

alexxxa
11. jan 2009

Ahojte babulky 🙂

Deina, Misulkovi zelame vsetko naj, nas to caka o tri tyzdne, robila si aj tortu? Ak mas nejaky dobry recept na tortu, ktoru moze aj maly, posli mi ho prosim Ta.

Heli, krasne saty 🙂 Vela stastia a hlavne zdrave babatko 🙂

Ajka vitaj, u mna spustil reumu tiez porod, predtym som bola zdrava ako ryba, no riadne mato zobralo. Akurat mas stastie, ze Ti to zistili skor ako mne, ja som isla k lekarovi az po 6 mesiacoch, dovtedy som si myslela, ze ma bolia ruky z toho, ze nosim malu. Najprv mi nasadili prednison, no ten to neutiahol, tak teraz beriem methotrexat, sulfasalazin, movalis a prednison. Hroza, co? Ale mozem povedat, ze po prvotnom soku a naslednom spracovani informacii sa vdaka mojej reumatologicke a tychto uzasnych zienok z fora citim celkom dobre 🙂

Roro, ja chodim k primarke reumatologie na Antolskej v BA, je fajn, ale asi v Piestanoch budu najlepsi odbornici, skus tam. A pokial mas aktivny zapal, lieky ber, ked zapal ustupi, pomaly vysad lieky a zacnite snazilkovat, aspon ja by som to tak urobila. Tie lieky, co Ti chcu dat, nieje to nahodou methotrexat? Lebo pri nom sa naozaj nesmie otehotniet, treba ho nejaku dobu brat a potom pomalicky vysadit a este pockat nejaky ten mesiac, nech sa telo ocisti. My sme tiez chceli druhe babo pomerne skoro, asi po 2 rokoch, ale teraz pocitam, ze to bude tak o 3,4 roky, ak vobec budem dovtedy fit. Ale snad to bude OK, len to chce cas.

Pekny vecer babulky, majte sa.

zuzanabb
autor
11. jan 2009

lilu: v priatelovej rodine maju dvojicky, takze je sanca 😉
...ja viem, ze to znie strasne, ked to citam co pisem 😀 , len som mala dlho rozhadzany cyklus po vysadeni HAK a chcela som vediet kedy mam vlastne ovulku, tak som zacala merat bazalnu teplotu a nahadzovat to do grafu... a az pri nej som zistila, ze asi ovu asi ani nemam... co mi potvrdila aj doktorka a nasadila mi duphaston, vraj na upravu cyklu a nastartovanie ovu... hned prvy mesiac uzivania mi graf trochu ovu vyznacil, ale tie zvysene teploty po ovu som mala asi z toho duphastonu, takze to mozno minuly mesiac skutocna ovu nebola. Preto som si kupila ten uzasny pristroj - mikroskop ale mam s nim viac starosti ako uzitku 😅 😝 ...alebo to neviem obsluhovat.... a tak som si tu na MK objednala u jednej baby take vyhodne balenie 10 ovu testov + 2 tehotenske za 300,-. Aby som reku mal istotu, ci tu ovulku mam alebo nie. A asi som ju uz prepasla testovanim (ocikanim papierika), lebo mi testy prisli den po ovulke, ktoru mi urcil graf. Neviem. Uvidim buduci mesiac ked zacnem skor testovat 😉

heli neviem preco sa nevies z toho vysomarit... hadam som to neskopirovala zle, neviem skusim znovu....

http://www.fertilityfriend.com/home/239f3c ten horny graf je tento mesiac a ten pod nim je minuly a ten treti anovulacny tam nemam, lebo nemam zaplatene clenstvo VIP na ff a tym padom mi to ukazuje len dva grafy.

zuzanabb
autor
11. jan 2009

deina gratulujem k narodkam 😵 😵 😵 aj si daco piekla? 😀 😀 😀