Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzanabb
autor
11. jan 2009

aja123 to je dobre, ze ti lieky zaberaju. vykasli sa na vycitky, ze nekojis, je dolezitejsie pre babatko mat zdravu maminu, ktora sa netrapi a dokaze sa o neho postarat ako mliecko... teraz su uz tie nahrady stravy na inej urovni ako ked sme boli my male... 😵 ...teda takto sa aspon budem ukludnovat ja ak nebudem kvoli liekom kojit babo 😅

zuzanabb
autor
11. jan 2009

roro81 ja by som sa na tvojom mieste najskor preliecila a az potom sa pokusila o babo, lebo zapal ti moze len uskodit a babatku tiez a nemusis ho donosit. tolko moj nazor, ale verim ti, ze tuzba po babatku musi byt velka a ked si clovek pomysli, ze cim vsetkym sa musi napchavat (ako liekmi) a este k tomu odlozit plany na dietatko na neurcito je dost stresujuce.... ja som tiez musela rok pockat, lebo mi doktor v piestanoch zakazal hned ako som planovala otehotniet, ale este navyse mi prave zdvihol davku methotrexatu a sulfasalazinu a az po lepsich vysledkom povolil....

zuzanabb
autor
11. jan 2009

roro81 zabudla som napisat, ze potom som sice vypustila tie lieky, ale este som musela cakat kym sa mi z tela vyplavia a to bolo dalsich 4-6 mesiacov, ale neviem ako je to pri inych liekoch, je to individualne... tie kortikoidy ako prednison sa mozu aj pocas tehotenstva...

zuzanabb
autor
11. jan 2009

inak zdravym vsetky tehulky a aj nove snazilky a nesnazilky 😵
do minuleho roku som si myslela, ze vsetci s reumou maju nad 50 rokov (to podla cakarne na reumatologii) ale sledujem, ze sme dost mlada generacia 😅

zuzanabb
autor
12. jan 2009

deina: ja viem, ze uz som sa ta to urcite milionkrat pytala, ale tie cinske lieky z DM s materskou kasickou a zensenom si brala ten cyklus co si otehotnela? Ja viem, ze to beries aj teraz, ale potrebovala by som poradit, ze ako si to uzivala vtedy ked ste sa snazili o maleho. Lebo pisu, ze sa to nesmie uzivat pocas tehotenstva a pri kojeni, tak kedy si ich vysadila? Hned ako si zistila, ze si tehotna, alebo este skor? Lebo ja som uz asi 17 den cyklu a neviem ci to mozem brat dalej ak sa nahodou zadarilo alebo to uz mozem prestat brat. Prepac, ze ta tym stale zatazujem, len ma trochu strasi ta veta, ze zakazane brat v tehotenstve. Vies, ze ci to nemoze uskodit napriklad pri uhniezdovani alebo co 😅

inak mam pocit, ze si tu pisem sama so sebou 😀 😀 😀

potulka
12. jan 2009

zuzi, neboj sa, nie si tu sama. 🙂 vidim, ze "mikroskop" ti dal riadne zabrat. to je teda vynalez... snad ti aspon pomoze identifikovat ovulaciu. ja sa podozrievam, ze som od vysadenia HAK tiez nemala kazdy cyklus ovulaciu, ale je pravda, ze som sa az tak nesledovala - len ten plodny hlien.
roro - rozhodnutie je na tebe, ale tiez zastavam nazor, ze je lepsie sa najprv preliecit a az potom zacat so snazenim. nejde totiz len o to, ako sa ty subjektivne citis a kolko bolesti vydrzis. kopa procesov sa v tvojom tele deje bez toho, aby si to mohla nejako ovplyvnit. urcite sa porad s reumatologom aj gynekologom, co si o tom myslia. zavisi aj od vysledkov. ja chodim v BA k mudr. skublovej, robi v karlovke v poliklinike. som s nou spokojna. najviac odbornikov pokope vsak naozaj najdes v piestanoch, ako tu uz niektore baby pisali. robia tam aj komplexnejsie vysetrenia.

lilu18
12. jan 2009

dobre neskore ranko prjem 😵
teda zuzi si tu popisala..citala som niekde ze RA sa da uz diagnost.pol rocnym drobcom-boze to je hrozne 😒

zuzanabb
autor
12. jan 2009

dakujem potulka za utechu, ze tu nie som sama 😀
lilu ja som tiez pocula, ze to maju dokonca aj uplne cerstvo narodene babatka... to je hrozne, mi povedz, ze ako sa nieco take moze prihodit 😢

deina nasla som fotku co si dnes pridala, takze tortisko bola velka a aka krasna! 😉 😵 maly je uzasny

lilu18
12. jan 2009

to fakt,su nove fotecky? idem kuk a tusim aj ja dake prihodim 😵

lilu18
12. jan 2009

deina-supis,tusim torta s jahodami-mnam 😲 aj ju maly papa? lebo na prve narod som malej upiekla tortu z nestle keksikov a nam druhu.Jasne ze svoju nechcela chcela nasu 😀 a mamina mohla celu svoju namahu zjest sama...idem pridat foto

deina
12. jan 2009

Dakujeme za gratulacie. 😅 Mali sme dve torty, ale aj ta jahodova bola velmi dobra, maly si dal aj z nej (ale bez slahacky), je to nejake piskotove cesto a jahody. Ja som prenho robila jablkovu, taku tu klasicku, co mozu aj male deti - teda som povarila nastruhane jablka s cukrom a vodou, pridala zlaty klas vymiesany vo vode a potom to poukladala vo viacerych vrstvach na piskoty. Mnam. 😵

Zuzka, brala som to asi dva mesiace pred otehotnenim a ked mi teplota na grafe akosi neklesala, tak som to uz dalej nebrala. 😉

deina
12. jan 2009

Ale teraz mam nejake divne kramy - prisli na 32.den, to je celkom okay, menej divoke, ale okrem jedneho dna je to nejake slabe. 😕 Nezvyk, ale je to fajn.

deina
12. jan 2009

Zuzi, teraz ja vediem monolog... 😀

Lilu, Vivien je uz aka velka. No a kocka s tymi tmavymi vlaskami. 😵

lilu18
12. jan 2009

jasne,rastieme tak ako trebaaaa 🙂 ved aj misko je uz kus chlapa 😵

zuzanabb
autor
13. jan 2009

deina ak ta mozem poprosit, mozes sem este raz hodit ten tvoj vitazny graf, lebo sa mi ho nechce hladat v diskusii 😅
a neskusila si si najskor spravit vtedy tehotensky test a potom vypustit tu matersku kasicku, ci si uz tusila, ze si tehu aj bez testu?
Torticky museli byt fajne obe, mnam... hned by som si dala... som strasne rozozrata po vianociach 😀
lilu mala je kraaaaaaaaaaaasna 😵 vy ste s manzelom obaja slovaci? 😵

deina
13. jan 2009

http://www.fertilityfriend.com/home/1a9cee -- spravila som si vtedy test, ked neklesla a aj bol pozitivny, ale takto skoro sa vacsinou este test pozitivny neukaze, bol to len desiaty den po ovu. Inak takto skoro este dieta nie je s matkou spojene, takze sa nemusis bat, zeby si mu niecim ublizila, mnoho zien si da aj poharik a tak a nic sa nestane.

lilu18
13. jan 2009

ukazkovy grafik 😵

zuzanab- 😀 podla coho vznikla tvoja otazka? moja odpoved-muz je SR 🙂

lilu18
13. jan 2009

a tuto moju RA som zdedila na 90% po otcovej rod. ☹

zuzanabb
autor
13. jan 2009

prepac lilu, to len preto, ze mate take krasne snede dievcatko. je naaaaaaaaaaaadehrna, tak reku ci nahodou nemate niekto z vas juzanskych predkov ... ty mi prides na foto ako talianka 😵

zuzanabb
autor
13. jan 2009

dakujem deina, takze kludne tu matersku kasicku mozem brat este minimalne 2 tyzdne po ovu. Ja si obcas dam vinko ale neriesim ci si ho mam dat alebo nie, lebo to male mnozstvo je nic oproti inym zenam co zuruju a ani nevedia ci su tehu. Mne alkohol aj tak velmi nechuti... 😝

lilu18
13. jan 2009

ano mas dobry postreh,len trosku iny kontinent-nie europa-hned vedla 😀

lilu18
13. jan 2009

vies co,my sme stihli vinobranie ked som bola tehu a strasne som mala chut na burciak alebo must 😀 aj som si dalaaaa 😀 😝

zuzanabb
autor
13. jan 2009

mne velmi chutia miesane napoje 😅 take sladke veci ako pinacolada alebo zase take sviezejsie ako mojito (mnam)

lilu18
13. jan 2009

😀 ,kludne si daj..hned ako budes tehu iste ti prestanu chutit,telo ti samo povie ze nie.Ja som sa z kavy aj povracala 😝

deina
14. jan 2009

Mnaaam, pina colada. 😝 Hned by som si dala (sice je len osem hodin rano...). Mne strasne chutilo slane a bolo mi hrozne zle z kofoly, ktoru mam inak velmi rada. Ale tak klasicky zle mi nebyvalo, zeby som kazde rano bezala na wc, bola to pohoda, skor som neustale spala.

lilu18
14. jan 2009

deina-to bud rada ze si nezazila to strasne obdobie ked ta naplo z hocicoho 😝 ani v aute ani do obchodu ci na lacno ci najedena stale na vracanie a uz len nos a brucho mi trcalo 😀 asi tak v 6-7m to ustupilo.No kazda sme ina.
Nezapriala som ano dobre ranko-tak dodatocne.Idem s malou do obchodu,tak dufam ze sa nevysypeme-je poladovica u nas ,ani nechcem mysliet na dosledky padu 😎

deina
14. jan 2009

Aj ja som chcela skocit do obchodu, ale manzel volal, ze on nakupi, nech nikam nejdeme, lebo to je hroza vonku. Ale snad to prejde, zajtra by sme chceli ist do materskeho centra kuknut, este som tam nebola.

Raz mi bolo zle v tehotenstve - ked svokra urobila segedin, no ten bol nechutny. 😝

Dobre rano. 🙂

lilu18
14. jan 2009

hrozne..sli sme hod. a obchod za rohom 😠 a vecer musim do BA autom...ked sa tu zajtra neobjavim,viete kde som 😀 na ARE

deina
14. jan 2009

Nechod Lilu, ved to sa neda po tychto cestach.

lilu18
14. jan 2009

mam skusku 😒