Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

potulka
14. jan 2009

takze alkoholicke napoje pred poludnim? 😀 ja som tiez taky typ pijanky, ze sa mi hlava toci aj po polovicke maleho piva. no a teraz? minule mal muz biele vino, tak som si tak ochutnavkovo chlipla a do dvoch minut som to citila v nohach. 😅
dnes som bola v poradni a tesim sa, lebo krcok mam zatvoreny, hlavicka zatial nenalieha a srdiecko pekne bije. v piatok vstupujeme uz do 33. tyzdna. 😕 male sa mrvi kazdu chvilu, uz mu je zrejme tesno. pred troma tyzdnami malo vyse poldruha kila, teraz sa uz iste blizi k dvom. a zajtra idem k reumatolozke na odbery a po odporucenie na sekciu. som zvedava, ake budem mat vysledky. ale citim sa vyborne.

lilu18
14. jan 2009

potulka-hura,som prva kt.ti gratuluje.Vsetko je tak ako ma byt 🙂

zuzanabb
autor
14. jan 2009

potulka gratulujem 🙂 to je super, ze je vsetko OK

lilu davaj si zajtra pozor a chod pomalicky trebars aj 20km/h 😀
pisala si, ze si reumu zdedila na 90% z otcovej strany... niekto je tak isto u nich "postihnuty" ? 😀

mne hrozne chuti kava... ale taka ako kakavko... veeeeeeeeeeela mlieka a dve lyzicky cukru a ides... mnaaaaaaaaaaaam... niekde som ale citala, ze kava moze vyvolat potrat, tak neviem co s tou chutou budem robit 😅 ale mozno ked raz otehotniem, tak mi prestane chutit ako lile

deina
14. jan 2009

Potulka, gratulujem. 🙂 Som rada, ze je vsetko vporiadku.

Aj pocas tehu som pila kavu, ale len obcas cappuccino, nie vela. Zato cierneho caju som sa nevedela vzdat. 😝

potulka
14. jan 2009

dakujem, dievcence. 🙂 tiez mam radost, ze je vsetko OK. trochu som sa obavala, ako vyzera krcok, lebo teda nejako prehnane neoddychujem a dr. ma uz dost davno nepozeral.
inak, viete o tom, ze reumatoidna artritida je jedno z ochoreni, ktore sa daju liecit transplantaciou krvotvornych buniek? dozvedela som sa to z papierov o odbere pupocnikovej krvi. rozhodli sme sa, ze to babatku dame uskladnit no a po tejto informacii som dvojnasobne rada. ak by to uz malo malicke nejakym sposobom po mne zdedit, nech ma aspon sancu na lepsiu liecbu. 🙂

alexxxa
14. jan 2009

Ahojte,

Potulka, same dobre spravy, super, ze babatko je spokojne a buduca mamina tiez 🙂
A potesila si ma spravou o liecbe RA pomocou krvotvornych buniek, my sme tiez dali Emmke uskladnit pupocnikovu krv, vtedy, ked som isla rodit by ma ani vo sne nenapadlo, ze sa u mna prejavi RA, ale stalo sa a ked by to Emmka mala po mne zdedit, ma aspon sancu na setrnejsiu liecbu.

Lilu snad si uz doma a skusku mas uspesne za sebou, ja idem zajtra do prace uz o 6.30, dufam, ze cesty budu zjazdne......

Majte sa pekne 🙂

zuzka88
14. jan 2009

Ahoj baby, zasa po malej prestavke ale odkedy chodim do prace, je to bieda... kym vas cele docitam tak iba priebezne... Vitam nove "clenky"!!!

ZuzkaBB, tak ta ovulka bola skor ako ti prisli testy, no a mne dr povedal, ze tie so slinami su zle a len tie ocikavacie su ozaj funkcne. Merias uz dopredu par dni a presne to vychadza

Roro, v ziadnom pripade neriskuj tehotenstvo pri liekoch ak ti to lekar vyslovene povedal!!!! Urcite by si nechcela chore babatko!!!

Heli, gratulujem k svadbe! Krasna nevesta 🙂

zuzka88
14. jan 2009

čítam ďalej...

potulka, super, že je všetko ok!!! už aby sme ťa všetky dobehli 🙂 teda tie čo chcú mimi!!!

Zuzi, ja som si v tehu kúpila bezkofeinovú nescu, chutí ako normálna, aj keď najradšej mám turka! A este k tomu ff, najspolahlivejsie su vraj tie ovu testy na ocikanie a potom meranie takze meriam a testujem ale to meranie mi nejde moc poctivo, vzdy na to rano zabdnem a potom odmeriam 5 dni z 28 😀 (tu mal byt vlozeny link na mojposledny graf ale nejak nevydalo..)

Niekto sa pýtal na školu? Ja som chodila na cestovný ruch do BB ale na to som sa ... v druhom rocniku. No a tento rok si podavam Pedagogika pre materske skoly sem do BA, uz sa neviem dockat!!!

A co nove u nas? Lezim v posteli, nie pre to, ze by bola noc ale dosla na mna nejaka pliaga... Trosku sme cez vikend zurovali a niekde som prechladla... Klby po starom ale vysledky z reumatoloie ma nepotesili, vraj mam hranicnu hodnotu krvnych dosticiek, ze neni to katastrofa, ako keby som mala 20neviem coho ale mam 120-140 neviemcoho a norma je az od 150... Neviete, co to znamena?
A hned som dostala aj druhu zlu spravu, volali mi z gynekologie, ze ci mozem dojst na opakovane krvne testy, vraj mam boreliu ☹ neviem, ze ci chorobu alebo zvysenu hladinu, alebo bakteriu alebo co to vlastne je...
Takze idem zasa, 28ho a 30 na kontrolu a lekar mi povie...
Myslite, ze to moze byt dovod potratu? Som uz z tych lekarov zufala!!!!
S tymto prechladnutim som radsej ani k ziadnemu nesla...Lebo to nebude mat konca!

zuzka88
14. jan 2009

uz som na to dosla

http://www.fertilityfriend.com/home/214921

dnes si zasa pisem sama ja...

zuzka88
14. jan 2009

No a na dobru noc prajem

zuzi, dufam, ze ta teplota uz neklesne 😉 drzim palec!!! (ja som robila test po 3 dnoch ako mi meskala MS a uz bol pozitivny 🙂 )

potulka
15. jan 2009

ahoj zuzka. borelioza sa da liecit antibiotikami. mam s tym tiez skusenost. dostala som ju po kliestovi, ktoreho som lapila na Devinskej kobyle. Paradoxom je, ze na mieste, kde maju nasi chatu, chytim kazdy rok cca 10 kliestov a nikdy ma nicim nenakazili. mne sa na mieste, kde bol kliest prisaty, urobil asi po tyzdni skaredy flak, tak som s tym isla ku koznej a ta z krvi zistila borelie. nebola to vysoka hladina, ale dostala som ATB (myslim, ze azitromycin sa to volalo). este dlho po prelieceni som mala hranicne vysledky, ale usudili sme, ze si z tym nebudeme viac lamat hlavu. rok na to som uz bola tehotna. tazko povedat, ci boli tieto bakterie pricinou potratu. spytaj sa, ked tam najblizsie pojdes a daj vediet, aj mna to dost zaujima.
a ozaj, este aj spaldova kava je fajna. 🙂 predavaju ju hlavne v bioobchodoch. existuje ako instantna, aj ako klasicka, co ostane na dne hrnceka. hoci som inak dost na zdravu stravu, v kave som babros a mam rada rozpustnu. 😀

zuzanabb
autor
15. jan 2009

zuzka88 mas uuuuuuuuuuuuuuzany graf 😀 😀 😀 ale tie teplotky mas krasne vysoko, kolko dnovy mavas cyklus? asi 28 ze? sledujem, ze aj minuly cyklus ti takto vyskocila teplotka a prisla mrcha.
testy mi prisli neskoro, ale od buduceho skusim testovat od 10 dna cyklu, ze co 😀 ...som rada, ze aj ty ocikavas 😅

kamoska mala boreliozu, chuda, skoro rok brala s prestavkami antibiotika a neustale mala zle vysledky, rozhadzany cyklus kvoli tomu a ceky organizmus naruby.... hrozne ju to chytilo, padali jej vlasy, strasne schudla, bola uplne bez zivota, stale by len spala a nic nevladala... ale uz je dobre. Borelia nie je sranda, to treba riadne vyliecit. Stale chodi na testy a aj ked sa citi lepsie, tak nema az take dobre vysledky.

tie krvne dosticky by mali by trombocyty a hodnota je medzi 150-400 ja mavam podla zapalu vacsinou nad 400, niekedy az 680 ale vacsinou okolo 500. Vraj cim viac, tym to znamena vacsi zapal v tele. Aspon tolko mi hovorila reumatologicka. Ty mas vlastne znizenu zrazanlivost krvy... ale to by si musela mat ovela horsie hodnoty aby sa bali, ze pri nejakom zraneni vykrvacas....

zuzanabb
autor
15. jan 2009

zuzka drzim palceky aby ta pliaga co na teba prisla, cim skor odisla 😉

ja mam rada tiez tu rozpustenu (ci granulovanu) priatel by mal radost z mojho vyjadrovania (robi obchodaka pre kavu 😀 a skusala som aj tu spaldovu a celkom dobra... inak este v lete milujem frape 😵 a inak latte a capucinko...
takze neumriem na nedostatok kavy pocas tehotenstva 😀 ste ma ukludnili, ze sa moze aj ta bezkofeinova, to vlastne v tehotenstve asi skodi hlavne ten kofein co? nie ine latky obsiahnute v kave....

bety1
15. jan 2009

Ahojte baby, idem od gynekologicky, povedala, ze na cisarsky potrebuje papier od reumatologa,ale ze si mysli,ze moja diagnoza by mohla byt indikacia na cisarsky,tak som isla svojej reumatologicke, a moja reumatologicka si skratila uvazok, a je tam nova, a ta mi papier v momente dala,takze asi pojdem na cisarak. Asi je to menej stresujuce,ale fakt sa citim strasne slaba, takze asi to bude lepsie. Boze strasne to leti. Uz za 6 tyzdnov idem rodit. Za tyzden idem do poradne znova, a 28.1. na ultrazvuk. Zatial drzte palce. ahojte

zuzka88
15. jan 2009

Zuzi, ja ani nemam graf, ale noty na bubon!!!!! 😀
Tu druhu zvysenu mam teraz, lebo som chora, ovulka bola asi pri tom prvom (ale testy boli negativne??? toje ten riadok OPK)a to sme si daval pozor, ja totiz teraz meriam a testujem iba aby som vedela, kedy si davat pozor a kedy mozme, antikoncepciu mi totiz zakazal Dr. a kondomy mi nevyhovujú.. Tak co myslis, mam cyklus 28-29dni, ze ovulka je az tesne pred? to bude tym prednisonom asi
ale beriem to aj z tej strany, že keď už sa začneme zasa snažiť, budem vedieť kedy na to vhupsnuť!
A ešte sa musím pochváliť, včera som držala v rukách fotku zo sona nášho anjelika a neplakala som!!!!! 😉

Bety, drzim ti palce uz teraz, uvidis, bude to uplne pohodicka a za chvilu mas uz v rukach krpca!!! Potom na nas nezabudni a hned daj foto!!! A co to vlastne bude? Mate uz meno?

Pekny PN den vam prajem 😀 Zajtra uz idem do prace....

zuzka88
15. jan 2009

Potulka, dik za odpoved, no mna kliest nestipl teda aspon vedome nie, a ziadne sprievodne javy, ziaden flak, ziadne scervenanie, ziadne svrbenie, nic! proste z cista jasna borelie v krvy 😒 Ako keby som uz nemala dost liekov... Niekde soms a docitala ze sposobuju chore babo a zriedka potrat...
A vy budete mat dievcatko? A meno? my sme chceli Emu!

zuzanabb
autor
15. jan 2009

zuzanka si velmi statocna 😵 z tvojim prispevkom citit, ze si uz z najhorsieho vonku! To je fakt super.

na tom grafe z novembra to vyzera, ze si mala ovu na 15 DC co je super pri takej dlzke cyklu aky mavas (28-29 dni) ale v tomto tvojom poslednom zazraku 😀 netusim, ci tiez na 15 alebo 16 kedze si nemerala, ale ma miatne ten pokles na 20 DC ...alebo ako ty hovoris, mohla byt ovu az tak neskoro... potom by ti mala prist mrcha tento mesiac trosku neskor, alebo budes mat kratsiu LF a dostanes mrchu nacas...
tssssss ked to citam co pisem, tak to vyzera ako keby som sa v tom vyznala 😀 😀 😀
ja meriam len treti mesiac, ale daco sa na mna nalepuje od bab z temy grafy.... 😅

myslis, ze prednison moze rozhadzat cyklus? je to sice hormon, ale doktorka mi nic nespominala.

inak teplota po ovulke ktora klesne na jeden den a potom zase vystupi moze znamenat aj uhniezdovanie 😉 😵 tak aby si nemala nakoniec // za chvilu 😉 ...hadam by doktor nebol proti keby sa vam zadarilo skor.... ci ty sa este necitis preliecena a silna na babo? Prepac ak nechces o tom rozpravat, tak neodpovedaj.

bety super, aspon sa nemusis obavat toho klasickeho porodu a nastrihnutiu (to nic, ze budes rozrezana 😅 😀 ) ale tam dolu som myslela... ja sa hrozne bojim toho, ze nebudem vediet spolupracovat a dychat a tlacit a sialena sestricka mi bude skakat na brucho a doktor bude nervozny, ze sa to tak vlecie, ked on ma v kancli kavu na stole 😅 ...no nic, to ma len tak obcas napadne.
Sestra rodila tiez cisarskym, lebo mal synovec placentu pri krcku a nemal ako vyjst chudak... nechapem ako to nemohli za cely ten cas zistit... presla si chuda celymi bolestami az kym na sale nezistili, ze to prirodzene nepojde...

zuzanabb
autor
15. jan 2009

zuzka este raz som mrkla na ten tvoj graf a fakt je sranda, ze ti vychadzaju negativne ovu testy cely ten cas... ale ja som do testov jelen, lebo ja som si zatial robila len jeden a aj to az po ovulke 😀
takze netusim kedy si mohla mat ovu a mozno si nemala ziadnu, sa stava, ze obcas zena nema ovulaciu, ak je to priblizne len 2-3x do roka, tak je to OK.

potulka
15. jan 2009

bety, 6 tyzdnov? tak to je uz tot za dverami. my este 8 a az teraz si to pomaly zacinam uvedomovat: to akoze JA?! dieta? moje??? vylucene! 😅 no a co sa tyka cisarskeho, budeme dve. kam sa chystas rodit? ja pojdem v BA na antolsku.
zuzka, my nevieme, co cakame. chceme prekvapko, ale skor si myslime, ze to bude chlapec, lebo aj ked nam to doktor nehovori, uz viackrat sa nam s manzelom na ultrazvuku zdalo, ze tam vidime gulky. ale co taki laici mozu v tych machuliach vsetko vidiet, vsakze. 😉 s dievcenskym menom nemame problem - bude to hanka, u syna sa nevieme rozhodnut medzi tomasom a matejom. asi si hodime korunou. ci vlastne eurom. 😀
co sa tyka boreliozy, neviem, ako vselijako sa to da ziskat, ale kolegyna to dostala od komara! 😠 kozna mi vtedy hovorila, ze plno ludi sa infikuje a ani o tom nevie. takze aj teba mohlo kedysi nieco ustipnut a cosi ti z toho ostalo v krvi. ktovie...

zuzka88
15. jan 2009

Potulka, urcite to bude baba, lebo mate vybrate babske meno a chalana nie 🙂 neviem, ci to vieme my smrtelnici rozlisit, ja co som aj videla obrazky a napisane pohlavie, nikdy som to tam nevidela... Ale kamoska bola na sono asi v 20 tt a vravi muzovi, kukaj aku ma klobasu, to bude chalan! a leka jej na to: to je rucicka.... 😀 Maju krasnu 6 mesacnu dceru 🙂
Zuzi, no uvidim buduci mesiac, zacnem poctivo merat a testovat a uvidime, hadam je vsetko v poriadku.. A ty, merias? klesla? ci drzi sa? ja drzim palce
Lilu, ako skuska?

zuzka88
15. jan 2009

a maly Misko ja aky roooozkooooooosnyyyyy!!!! Tak vsetko naj aj odo mna k narodeninam!!!

deina
16. jan 2009

Vdaka, Zuzka. 🙂
.
Tak vcera vecer som pisala dlhy prispevok a padol kon. 😝 Uz ani neviem, o com vsetkom som pisala.

Potulka, Hanka je krasne meno, bude to urcite dievcatko, ked ste si tymto menom isti. 😉

zuzanabb
autor
16. jan 2009

zuzanka poslem link na stranku kde su grafy aj inych bab z tem grafomaniacky 😀 a tam som asi predposledna alebo kde, proste som medzi dvoma tehulkami.... tak vzdy ked budes chciet zistit aktualny stav mojho vnutra 😉 😀 tak si na to klikni, to sa automaticky aktualizuje... ak chces, mozu ta tam pridat, ale to treba napisat jednej babe, co tu stranku vytvorila. Ak tak, mi daj vediet a ja ta navygujem 😅

tam pod grafmi na tej stranke su aj odkazy na ine stranky kde popisuju presne ako co merat, ukazky tehu kriviek a inych a aj ako ma vyzerat plodny hlien a krcok... ale ja sa v tom nevyznam, ani to nesledujem, lebo si myslim, ze uz meranie bazalky je pre mna dost 😀

http://anymedia.blogspot.com/2008/11/meranie-bt...

lilu18
16. jan 2009

ahojte zienky 🙂 len na rychlo pozdravim,ze zijem 😀 ale muz ostal chory tak lietam kolo neho viac ako okolo vivi 😒 Nestiham vas pocitat,takze na pripadne otazocky zial neodpoviem-iba ak uvidim blikat cerv.svetielko 😀 IP prve otvaram
Zatial sa tu majte a ked vyzdravieme-teda ked to nedostanem od neho ja s vivi,tak vas pridem mrknut.Pa

zuzanabb
autor
16. jan 2009

lilu - aj ked neblikam cervenym 😀 tak si to hadam najdes. super, ze zijes! 😅 Drzim palce aby vas bacile obisli

helika81
16. jan 2009

potulka velmi ti to prajem aj ostatnym babenkam,hlasim sa len na skok,bo som riedne chora,na mna sa lepí vsetko co sa len da...tak s adrzkajte a ozvem sa ked mi bude lepsie

lilu18
16. jan 2009

obe deti-muz aj mala 😀 zaspali,tak idem nahodit par foto nasho miny snehu 😀

zuzanab-neviem ci skodi ten kofein,kavu som nemohla v tehu ani citit,ale cierny caj kazde rano.A v nom moze byt aj kofeinu viac 😕

heli-teda chripka sarapati 😠

potulka
16. jan 2009

chichi, zuzka, to s tou "klobasou" je perfektne, rehlila som sa tu ako kuon. 😀 uvidime, co sa z tej mrvenicky vykluje. doktor to ocividne vie, ale uz to tych par tyzdnov vydrzime. casto si predstavujem ten moment, ked mi ponad zelenu plachtu ukazu zafulaneho cervicka, strasne som zvedava na svoje pocity. a este vzdy dufam, ze dovolia byt muzovi na porodnej sale. niektore nemocnice, ako som sa tu docitala, to pri spinalke akceptuju. no aj keby nie, dr. mi uz hovoril, ze na antolskej maju taku presklenu miestnost, odkial sa otecko moze divat.
helika, dakujem a pekne sa liec.

lilu18
17. jan 2009

dobre ranko..sup na prvu stranu 😀

citam len tak na rychlo medzi riadkami,lebo vlasne som zapla PC koli inemu 😀 hladam daky schopny a nie velmi drahy monitor 😎

zuzi-aj z maminej aj z otcovej strany v rod. je RA akurat ,ze ob generaciu. 🤐 a co bolo s klobasou-?
Potulka-ano ,my sme rod. na antolskej a tatino videl malu skor ako ja 😀

lilu18
18. jan 2009

ejha..kde ste? ved uz sa prepadneme na 3 stranu 😎

nakoniec som aj ja chytila od muza tu pliagu ☹ uz len vivi ostala zdrava, len ja zajtra nemozem ostat lezat-do obcodu,do lekarne a varit-tak choroba ostava v posteli a ja vonku 😀 -vsak smebojovnice dake,nie-vydrzime