Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
24. mar 2009

No mozno, neviem - viac ma to asi chyti okolo toho 30-teho tyzdna. V tej nemocnici zachranili aj 500gramove dietatko.

zuzka88
24. mar 2009

NO, nebolo to až také dlhé, už som tu...

Zuzi, k tej praci: moj sef ma dve firmi, najprv som robila tu kde teraz, potom rozbehol nieco nove a ja som sla tam, takze som si nasla za seba nahradu.. V tej druhej firme som bola nieco cez 2 roky, tesne pred tym, nez som otehu, sme prenajali prevadzku. No to uz bola tehotna ta kolegyna co nastupila v tej prvej firme tehotna a dohodli sme sa ze sa vratim zasa ja namiesto nej... Lenze som akosi aj ja otehotnela a ona potrebovala zastupi tak do tohto maja-juna ale ja som mala termin uz v marci. Takze sme nasli uplne cudziu babu co prisla ked isla na matersku a ja som bola doma. No potom som potratila a kedze ta baba bola uplne zla tak ma poprosili, ci by som teda predsalen nesla naspat a tak som sla. Iba som upozornila na moznost, ze nechcem ist len na zastupovanie ale na neurcito (ze budeme dve, ked sa ona vrati) ale ze nezarucujem, ci nepojdem aj ja na matersku. A sef pristal, lebo ma velmi potrebovali a boli z tej nahradnicky uplne na nervy. Len nikto asi neratal, ze to bude tak skoro... Ta kolegyna uz basni o tom ako sa vrati a oko nam tu bude spolu dobre ale este netusi, ze sa jej materska riadne skrati... Ale ako povedal moj dr., to neni moj problem, ale jej.. Ved cele to vzniklo tak, aby si udrzala robotu, aby ju sef nevimenil... Je to asi komplikovane ale snazila som sa 🙂
A pre uplny obraz, sme mala stavebna firma, sami chlapi robosi, dvaja stavbyveduci, sef a sofer.. No a ja ako ich svetly bod co riadi celu firmu administrativne (posta, mail, objednavky, ucto, ponuky, supisy, mzdy, primanie ludi, zuctovania.. proste vsetko v kancelarii) A je tu ozaj supis atmoska a kolektiv, chodime na akcie, bowling, husacinu, domov na grilovacky... proste taka mala rodina

zuzka88
24. mar 2009

Deini, ziadne zle scenare, co bolo bolo a to si musis pamatat kvloi miskovi ale ostatne zle myslienky FUC!

deina
24. mar 2009

To mas celkom sympaticku pracu, asi im budes velmi chybat. 🙂

Husacinu, hmmmm... dala by som si. V nedelu sme mali u mamy uzasny bocik s knedlou a kapustou, no parada, taaak som sa nazrala, ze som cakala, ze mi bude strasne zle, ale nic mi nebolo.

V podstate zatial zle scenare nemam, len cakam a cakam a uz sa mi nechce cakat.

zuzka88
24. mar 2009

Ja mam veru ale sa im silno branim... Tekze, ze proste hovorim o buducnosti nie ked, ale urcite...
Napr. vcera sme nieco debatovali ze Vianoce a vravim tak na Vianoce budeme urcite doma lebo bude krpec! Este pred tyzdnom by som povedala, ze ak bude krpec tak budeme na Vianoce dom 😀

Proste mi zasibava ale bojujem statocne.. Jedine mam obavy, ze mi neni zle...

zuzka88
24. mar 2009

Cyhbat im budem, tazko povedat ci aj ak clovek 🙂 mozno trosku 😉

zuzka88
24. mar 2009

Nic sa mi nechceeeeeeeeeeee! Asi sa uz aj tesim, ze ostanem doma 😀

helika81
24. mar 2009

zuzka 88 to je super mať dve rodinky🙂) ale zdravie bábatka je prvoradé🙂)veď treba si vychutnať všetko,čo je spojené s bábatkom...ešte si nepovedala v práci,že čakáte bábatko,však?

juj a husacinka?mňam 😀 😝 ja môžem celkovo takéto akcie 😎

ja mám mať za dva dni kvetinkové dni,tak silno rozmyšlam či ideme do toho 😎 😀 aj mi čosi hovorí,že áno ale na druhej strane ma tlačí strach a ten mi nedovoľuje 😢

zuzanabb
autor
24. mar 2009

zuzka88 chapem, ze z takeho kolektivu sa tazko odchadza, husacinka, grilovacky a bowling 😀 ale prave ked ste tam taka dobra partia a mate rodinnu atmosferu tak to musia ovela viac chapat, ze babo je na prvom mieste a ze to bude pre teba to najdolezitejsie na svete 😵 ...a zacni mysliet hlavne na seba a babo a nestresuj sa kvoli kolegyni, ona by na tvojom mieste tiez zvolila rodinu 😉

inak baby mam vysledky z kultivacie co mi robili pred mesiacom na gynde. Ostala som v soku, lebo mi zistili, ze HPV co som mala mam teraz negativne co je super, chlamidie tiez, ale skoro som skolabovala ked mi povedala, ze mam pozitivne testy na ureaplazmy a mykoplazmy! Vraj musime brat s partnerom antibiotika 20 dni a ze asi teda nema vyznam ist do toho Heliosu ked budeme brat antibiotika, ze by nam odporucala sa az do vyliecenia nesnazit, lebo to moze sposobit vazne zdravotne problemy babatku alebo potrat. Vraj tieto bakterie sposobuju sterilitu, takze mozno aj preto sa nam nedari, ale ze po vyliecini by sa nam mohlo zadarit ak nemame iny problem. Mam taky divny pocit z toho, ze na jednej strane dobre, lebo mozno to je pricina preco sa nam nedari a na druhej hrozne, lebo niektore pary s tym bojuju dlho a nevedia sa toho zbavit a po druhe kde sme to preboha chytili?

helika81
24. mar 2009

nejaký Eugen Jánoš má metodu ako otehu,či zdravé babenky alebo choré..pozrite tému snažilkovanie od aprila 2009,tam majú stránku,ja to neviem stiahnuť sem na našu str.a hovorí,že všetko sa dá 😀 😀 😀

veď mi to vieme,však?a ako sa sťahuje súbor,zuzka nevieš? 😀 a neboj,ak len treba vyliečiť antb.tak je to super,mňa tiež liečia tým penclenom aby sa všetky baktérie dostali preč...no tak len čakám

helika81
24. mar 2009

ha som dobrá 😀 blondína sa učí 😀 😀 😀

helika81
24. mar 2009

tak si pozrite tú tému 😉 😎

deina
24. mar 2009

Tak toho som kedysi pozerala, ale daval strasne divne datumy pre snazenie - take, ze tesne po ms alebo daaavno po ovulacii, vobec to nesedelo.

helika81
24. mar 2009

ozaj zuzka88...čo tak hodiť foto naMK?????

helika81
24. mar 2009

ja som tiež za prírodnú metódu,keď to príde,tak to príde...ja len tak,aby Vám čas rýchlejšie ubehol 😅

helika81
24. mar 2009

deini,vieš že malý je celý ty????pekné pohľadnice robkáš 😉 sa môžme učiť do budúcna 😀

zuzanabb
autor
24. mar 2009

jonas je fajn pre uplne zdrave pary a hlavne pre zeny s pravidelnym cyklom. Mne to nesedi vobec, ja som to uz minuly rok obzerala ale smiala som sa, lebo mi to stale vychadza na menzes alebo tesne pred. A ono by to malo klapnut vtedy ked sa ti datum ovulacie stretne s tym vypocitanym datumom, co mne nesadlo ani raz. Dokonca uz ked to vyzeralo, ze toto leto v auguste by sa to malo stretnut, tak sa mi zase natiahol cyklus a zmenili sa mi datumy, takze zase mi to nesadne az do konca roka 😅

zuzanabb
autor
24. mar 2009

heli, inak som ta zabudla pochvalit aka dobra hackerka z teba vznika 😀 😀 😀 uz vies aj kopirovat 😉

to je fajn, ze antibiotika zaberu - dufam ze hned lebo som tuto na konikovi citala, ze niektore baby vyskusali trojo a nic... len tym padom musim zrusit navsetvu Heliosu, lebo nema vyznam tam ist, kedze budeme brat ant. a ta pani na recepcii mi hovorila, ze v pripade uzivania, tam nemame chodit. A keby sme pockali na Helios a az potom brali ant. tak asi bude mat partnem ovplyvneny spermiogram tym bacilom... neviem, musim tam zavolat.

zuzanabb
autor
24. mar 2009

navsetva = navsteva 😀

zuzka88
24. mar 2009

Zuzi, mrzi ma len ta golegyna, kolektiv je fajn ale rodina je na prvom mieste...
Este som im to nepovedala a ani nepoviem. Poviem az toho 3ho ked dojdem od lekara. Stavim sa u zej kolegyni a poviem jej, ze idem na PN.. bud sa s tym za vikend popasuje a pojde do prace alebo im dam tyzden na to, aby im to doslo 😉
Heli, no....fotku...bola by som velmi nerada keby ma tu spoznal niekto.. vy nie ale viem ze znama to tu luska dennodenne a keby ma nasla, preletelo by to vsetkych nasich znamych az k mojmu drahemu.. A to, co napisem vam, je iba pre vas!!!! Su to aj doverne veci a mali by take ostat 😉
Kto chce moju foto, rada mu ju poslem na mail 😀 alebo cez skype
inak co sa tyka jinasa, citala som dost burlivu debatu na rodinke, aky je to podfuk 🙂 ja som to len pre srandu skusala, ze ake budeme mat pohlavie
podla cinskeho cakame dievcatko... a ten sa nemilil ani minule, ze chlapec
A kde mame lilu? A ostatne baby?

zuzka88
24. mar 2009

nemYYYYYYYlil!!!!!!!! pardon 😅

zuzanabb
autor
24. mar 2009

zuzi drahy nevie, ze si pises na MK? ja som mojmu povedala, ze som zalozila tuto temu a ze som rada, ze som vas nasla a ze nie som sama s touto diagnozou ktora sa snazi otehotniet... uz mu nehovorim kto ste alebo co mate za problem, ale vzdy vidi, ze citam alebo ze pisem sem a nema ziadne poznamky...
ale foto mi mozes poslat 😉

deina
24. mar 2009

Moj tiez vie, ze sem chodievam - a uz sa mi tu podarilo najst zopar spoluziacok zo SS, naposledy jednu, ktora momentalne caka dvojicky, no parada. 😅

Zuzi, chod foto zozadu a nikto ta nespozna! 😀

Helika, dakujem, ale uz mame po pohladniciach. Maly neobsedi ani chvilku, aby som ho pofotila, chcela som velkonocne pohladnice a prd makovy, hned odliezol z "atelieru"...

helika81
24. mar 2009

aj môj vie,že Vás mám na muške 😀 a nehanbím sa,veď vy ste moja rodinka 😀 hi ale ak by ti nevadilo pošli aj mne fotku,na IP ti napíšem mail 😀

deini,deti sú raz také ale je to vééééľmi milééééé 😀

sse
24. mar 2009

Ahojte,
už som veľmi dávno nepísala no pravidelne si vás čítam. 🙂 Mám málo času daňové priznania sa blížia a je ešte strašne veľa roboty, okrem toho po nociach píšem bakalárku. Veď ja múdra si to nechám na poslednú chvíľu.

zuzka88 veľmi ti prajem krásne a šťastné tehotenstvo, zaslúžiš si tak ako mi všetky. teším sa spolu s tebou 🙂

ja som dnes konečne bola u toho onkológa a našťastie je všetko v poriadku, padol mi ďalší kamienok zo srdca.
aj môj drahý vie, že sem chodím ale nejak to nekomentoval tak je to asi v pohode.

držte sa dievčatá, dobrú noc

deina
25. mar 2009

Zase sme hore od pol siestej. 😠 Naschval som ho dala spat vecer neskor, nech spi rano a nic, vstal este skor ako zvycajne. Ho raz... 😅 Po kom toto skore vstavanie ma? Uf... ale aspon to dnes vyzera celkom pekne vonku, zatial svieti slniecko, mohlo by to vydrzat do poobedia.

Joj a mne je od vcera taaak blbo - vcera mi bolo takmer cely den zle a dnes rano zase. 😝 A este sa mi trosku zapalil jeden maly klb na prste, tak to som uz davno nevidela, asi aj jemu chyba plaquenil. Mne sa zda, ze mi plaq pomahal ovela viac ako prednison - mozno prednison viac pomaha vysledkom na papiery, ale pocitovo som sa lepsie citila s plaqom, no co uz, vydrzime. Inak mi je dobre, nic mi nie je - az na tu miernu nevolnost.

A maly sa mi snazi slohnut mys. Nedociahne. 😀 😀 Ale strasne sa snazi, natahuje tu tu svoju rucku, nervuje sa, mrnci, ledva vidi na stol...

zuzanabb
autor
25. mar 2009

😀 maly bude programator pri tebe... ak mu raz dovolis sa s tou mysou aj pohrat 😀
ja som vstala tiez 5:15 a netusim preco ked normalne mi staci stat az o 6:30 ... asi som nastavena na tvojho Miska 😅
inak u nas rano snezilo a -3,5 stupna, takze super, ale zacina svietit slniecko...
ja som zase zistila, ze ten aflamil mi je asi na dve veci, lebo som si ho skusila davat tieto dni len raz denne a necitim ziadny rozdiel... ale mozno je to tym, ze mi zabral diprophos a aj mi trochu odpuchli zapastia, co je super

sse a prepac, ale nepamatam si preco si isla k onkologovi? co ti hrozilo? 😕
inak drzim palce pri pisani bakalarky - teda hlavne pevne nervy 😉

zuzka88
25. mar 2009

Dakujem Mili (sse) 🙂 Som rada, ze vsetko dopadlo dobre, mohlasi to mat za sebou uz davno!!!!

Musi byt Misko zlaty, ked sa tak nacahuje! Radsej keby spal!!!! - mu odkazujem

No ja som len tak mimochodom raz povedala, ze na internete baby reumaticky a ze neviem co a drahy mi na to, no uz len take rozumy ti treba, namiesto toho aby si sla k lekarovi... No a stranku MK ako taku - jedna uz spominana znama jej urobila "dobre meno" este skor ako sa mi snivalo, ze nieco take existuje a ze sa tu raz ocitnem... A vtedy sme sa jej obaja posmievali a robili si z nej srandu. Takze chapete, ze nemozem na neho vyrukovat, ze aj ja uz som "v tom" a este aj zavisla 😀 Tu babu hrozne neznasa a vsetko co robi, odsudzuje... Sory za vyraz a hadam nikoho neurazim ,ale je to taka vychodniarska stetka, so sa vydala do BA a kvoli prachom

zuzka88
25. mar 2009

zuzi, napis mail aby bolo kam poslat 😉

inak, som na nejakom facebook co ste tu spominali, kamaratka ma natiahla ale este neviem ako to chodi