Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
21. mar 2009

No hej, takto sa mi to strieda - som sa stazovala, ze mam nepravidelny cyklus, ale uz som v nom vybadala pravidelnost - uplne pravidelne kratky, dlhy, kratky, dlhy...

zuzka88
22. mar 2009

Deini, tak si budeme musiet pockat 😉 Ja som objednana 3.4. a to už ma nechá aj doma.. Ale mám dilemu, či to povedať v robote skor, ved co ked... Hroza pomysliet... Ale mala by som to asi povedat ako hotovu vec, tak ako som si vsugerovala tehu tak si vsugerujem ze vsetko je OK 🙂

No moje priznaky su unava, prsia, bolesti ako pri MS a keď dlhšie nejem, tak zle... Ale minule tehu som aj zvracala, neviem, ze ci uz takto skoro ale obcas rano nalacno a potom podvecer.. To jedine zatial chyba 😕
A este som aj pribrala, 2 kg 😠

Zacinam sa uz pomalicky tesit, lekarka nakazala rozpravat, tak rozpravame, dokonca aj drahy, je to strasne mlie!!!
No a ked ostanem doma, budeme to musiet povedat aj nasim mamam, pomooooooc!

Doma ostanem urcite, akonahle sa to dozvedel drahy, tak bez debaty... Ved keby sa aj nieco stalo, tak by som si cely zivot vycitala, ze som mala ostat doma. A moj gyn je toez zasadovy, ked povie doma, tak sa nenecha ukecat.. Takze uz je rozhodnute, len neviem ako to cele vypali a mam z toho obavy. Hlavne preto, ze sa kvoli mne bude musiet vratit kolegyna co ma 4mesacne babo... Chcela byt doma este 5 mesiacov, ze uzije si leto a do prace, tak jej trosku skrizim plan... Je mi luto len toho maleho, chapete. nastastie ma doma mamu, ja by som nemala kde nechat dieta

A ked som nastupovala, tak som vravela, ze chcem otehu a ze nech s tym sef rata ale asi neveril, ze to bude tak rychlo 😅

Peknu nedelu vam!!!!

zuzka88
22. mar 2009

teda baby, dnes je tu po vas ticho!!!!!!!!!!! a ja som sama doma a nudim sa... teda nie ze by som nemala robotu ale nic sa mi nechce 😀

deina
23. mar 2009

Dobre ranko.

Mne je taaaak hrozne. No Sjogren blby v plnej krase, Misulo vstaval cez vikend o pol siestej a dnes zase o siestej. 😠 Vobec nie som vyspata, oci cervene, palia ma, ledva vidim. Mne vobec nebyva zle, co sa mi teda nezda dobre znamenie, jedine podvcer okolo siedmej, to pravidelne mi trochu plava zaludok - ale ktovie, ci to nie je od unavy, som velmi unavena a nemam si velmi kedy oddychnut. Boze, nech su uz tu tie dva tyzdne (ja mam termin u gyn 7.4. o 15.30h), nech viem, co mam robit - teda ci mam robit nic alebo si mozem dat plaquenil. Stale dufam, ze tento krpec sa posunul o par dni skor ako prisla zmena casu. 😅

milka2008
23. mar 2009

Dobre ranko,
deina - a nemozes zavolat reumatologovi? Radsej sa s nim porad. A Misko ta asi pripravuje za zmenu casu 🙂 A nemoze ti niekto zobrat maleho von, aby si si oddychla?

zuzka88
23. mar 2009

Dobre ranko aj odo mna!

teda Deini, to mi je luto... Milka ma dobry napad, mala by si maleho zababusit a poslat s niekym von.. Alebo strcit babke!

Mne co sa tyka klbov, po starom... Dnes som mala take nocne mory, ze tiez som sa moc neyspala...
Jedna technicka otazka, ako je to s meranim BT po otehotneni? Moze teplota klesnut alebo bude dalej zvysena...

Mili, ty ako?

deina
23. mar 2009

Lahnem si k nemu poobede, uz som sa teraz trosku prebrala. 🙂 Svokru mam nedaleko, tak ked bude zle, zavolam ju a oddychnem si, ta vie prist.

Hej, on uz ma davno novy cas, akurat ze vstava stale skor a skor.

deina
23. mar 2009

Akurat si tu citam jednu temu o detoch, ktore rano skoro vstavaju (ze o pol siestej, su take, ze su hore od stvrtej, tak to by som ho dala na odpociu 😀 - len zartujem) a vsetky baby sa spoliehaju na zmenu casu. Normalne sa na tu zmenu casu tesim.

zuzka88
23. mar 2009

Teda nezavidim ti, a to by som chcela 2-3 deturence po sebe 😅 No asi si to rozmyslim

zuzka88
23. mar 2009

Ozaj, a kedy sa to posuva?

deina
23. mar 2009

Teraz cez vikend.

On je inak strasne zlate dieta, take mile, dobre - az na to vstavanie. Ale zase spi celu noc uz od pol roka, dlho bolo tak, ze sme sa obaja super vyspali, ale odkedy ma jeden spanok denne, vstava strasne skoro. A vecer je taky unaveny, ze ledva "dozije" do siedmej. Ked sa podari, ze ide spat trosku neskor (o osmej), je to jedno, nespi rano dlhsie. Dokonca minule siel spat neskor a vstal skor. Tak snad z toho vyrastie.

zuzka88
23. mar 2009

Budes musiet chodit spat s nim, o 7 vecer 😉
Neboj, sak nemu sa to posunie a bude ta budit ten druhy maly cervicek 🙂
Neviem, ako sa dozijem tej dalsej kontroly, sldujem sa ako o zivot a rozmyslam, co preco ako na co za co a ci je vsetko ok, ale to urcite poznas, ze?

deina
23. mar 2009

Poznam. 😅 U mna je to teraz asi podobne - preco mi nie je zle? Preco ma nebolia prsia? A tak... Pritom viem, ze pri Miskovi mi absolutne nic nebolo, akurat mi chutili paradajky. Ale teraz ani chute nemam... 😖

Sla som spat o pol deviatej a aj tak, ledva som rano vstala.

zuzka88
23. mar 2009

Je to ale hrozne, ze? Pri vsetkom sa upodozrievam, ze ci...
Vcera mi rano bola hrozna zima tak som si napustila vanu a potom som cely den rozmyslala, pri kazdej boliestek, ze ci som si nieco neurobila... Ked to takto pojde dalej, tak ma za tych zvysnych 8 mesiacov aj porazi 😀

Ja chodim spat o 9 a vstavam 5,15-5,30... Vecer ked to na mna drahy skusa tak ma smolu, bud stihne pred zotmenim alebo konci s dlhym nosom 🙂

deina
23. mar 2009

Moj drahy tiez skusal... davala som mu pusu na dobru noc a ze ci provokujem. Tak som mu povedala, ze nie, neprovokujem, na to som priserne unavena, nuz ma aj sam poslal spat.

zuzanabb
autor
23. mar 2009

moje chudence 😵 verim, ze to pozorovanie asi trapi kazdu tehulu. Ja sa sledujem zakazdym pred MS ze ci nahodou sa daco nezamiesilo, ako velmi ma bolia prsia, ci by ma nemali viac ak som nahodou tehu 😅 a to neviem co budem robit ak naozaj raz budem tehu.

Deini: mojej sestre syn spaval len take 3-4 hodiny v noci asi do troch rokov 😅 bolo to hrozne, on ani cez den nespaval, lebo bol hyperaktivny a doktorka hovorila sestre, ze s tym nic nespravi, len musi vyckat. Vraj su take deti, ktore az tak nepotrebuju spanok. A kolegov syn spaval do dvoch rokov v noci asi takym stylom, ze bol aj zo 15 x hore a nie a nie spat v jednom kuse. Uz boli obaja zreli na psychiatriu, takze v podstate mas uplne zlate dobre dieta 😀

zuzi88 teplotka by sa ti mala drzat okolo 37 ale je to individualne, ved tak kukni na tehu grafy na ff v tej historii ci co to je. Ale podla mna uz nemus merat, lebo sa budes viac stresovat ked ti nahodou teplotka jeden den klesne. Ono to nic neznamena take male klesnutie.
Zuzi ty si zmenila robotu od toho posledneho tehu? Lebo ak si stale v tej istej, tak nechapem, preco ti nepridali posilu. Ked si vtedy otehotnela, tak uz mohli rychlo zhanat nahradu kedze vedeli, ze sa snazite o mimi...

deini volaj doktora a opytaj sa co s liekmi, lebo takto dlho nevydrzis. Tvoj isto najde sposob ako to riesit 😵

deina
23. mar 2009

Zuzi, ja sa len potrebujem vyspat. Takto isto to so mnou bolo aj s Miskom, nemyslim, zeby mi vedel dako pomoct, prednison mam a plaq (ktory mi najviac pomahal) aj tak nemozem brat. S Miskom som prvy trimester prespala, vstavala som o deviatej, potom som sla k mame (u nas v panelaku bolo teplo), supla sa do izby k sestre pod klimu a spali sme spolu do obeda (ona tehotna nebola, ale pospala si so mnou 😀) - nastastie to bolo cez prazdniny, tak som mohla spat. Druhy trimester bol uz ok, to som chodila do prace a fungovala normalne, az posledny mesiac som sa zacala po chodbach vliect...

Dieta sa mi tu teraz vytesuje zo zapnutej truby. 😀 Robim nam obed, bude taky mnam mnam a dole sused zacal vyhravat, tak neviem, neviem, ci nanho nepojdem nahucat... to je taky debil, ze az - asi ho sem dovleciem, ak s tym neprestane, kym Misko pojde spat, nech pocuje, ze je hlucny. A co vlastne robi doma? Zase nepracuje?

helika81
23. mar 2009

pekný dníček babenky moje 😀
už som doma a pri Vás 😀

čo noé?tu stále sneží,v PD bolo aspoň teplúčko 😀 ale tomuto u nás hovorím nejasná správa o konci sveta 😢 😠

Vám verím,že ste unavené lebo ja som tiež a mám toho dosť,a pritom nie som ani tehu ale verím tomu,že si to budem vychutnávať 😎 neteším 😀 sa ale aby to už bolo 😀

V PD bolo super a viem,že som nabrala novú energiu...len slniečko mi chýba 😔

babenky len sa šetrite,a užívajte si tehu...zuzik aspoň ty počkaj na mňa s tehu 😀 by sme spolu odrodili 😅

dostala som tričko od segry,ak budem stíhať pozrite si foto 😀

deina
23. mar 2009

Pekne tricko. 😅 Preco si ho dala dole hlavou?

helika81
23. mar 2009

už je opravené 😀

helika81
23. mar 2009

ale je to skvelý pocit,keď Vás doma vítajú s radosťou a tie detúrence...ja ich milujem 😀

zuzanabb
autor
23. mar 2009

heli to si pis, ze na teba pockam s tehu 😀 to je sranda, ze su tu vzdy minimalne 2 naraz tehotne 😵
len aby ste ma vsetky nepredbehli a neostala tu sama 😕
krasne tricko si dostala 😉

helika81
23. mar 2009

neboj moja,nebudeš sama 😀 kým sa nám podarí,ešte ma predbehneš 😝 😀 😀
to som dostala od sestry ako darček od detí 😅

deina
24. mar 2009

Dobre ranko. 🙂

Misko sa v noci s takym hroznym placom zobudil, neviem, co sa mu stalo, asi sa mu nieco zle prisnilo, nie a nie ho utisit, no a mne zaroven vtedy tak zle prislo, ze som myslela, ze poletim na zachod - ale napokon sme obaja zaspali.

Vcera mi tato mala potvorka vytiahla zo smetiaka smotanu, vylizala ju a ze papa papa mam mam...

zuzanabb
autor
24. mar 2009

😀 😀 😀 asi mal silne nutkanie doplnit bielkoviny 😀 ...to sa neda ani hnevat na tekeho cloviecika co? 😵

deina
24. mar 2009

No niekedy ano a potom na teba pozrie tymi velkymi ocami (straaasne sa vie liskat) a dalej to uz nejde. 😀 No ale kym to bola len smotana, nevadi.

On je uz taky velky, to je neuveritelne, ze z hentakeho krpca, drobatka, co nemal ani dve kila je za rok 11 kilove male hebedo, ktore uz vie chodit. A predtym len lezal v inkubatore a nic nevedel, ani len sat z flasky, uplne nic (akurat ze dychal sam - ma chyta taka nostalgia v poslednom case 😅 ).

zuzka88
24. mar 2009

Dobre ranko! Idem vas docitat dievcence, ako ste sa vcera rozbehli 🙂

zuzanabb
autor
24. mar 2009

deini, to tie hormony asi 😵 😀 ale chapem ta, to je az zazrak z akeho nic sa zrodi take NIECO uzasne 😵
bre ranko zuzi 🙂

deina
24. mar 2009

Mozno. 😅 Teraz ho mam stale pred ocami takeho, aky bol v inkubatore, taky strasne malicky (a to bol na oddeleni najvacsi, boli tam 600gramove deticky).

zuzanabb
autor
24. mar 2009

boze take male 😕 chudiatka. to mas mozno v podvedomi strach aby sa nieco take nezopakovalo, tak na to teraz viac myslis...