Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

zuzka88
3. apr 2009

Jaky je zlaty!!! Hiha, mozes byt na neho ozaj hrda!!!!

tak ja dnes idem k tomu dr...normalne mam strach.. a poprosila som draheho nech ide so mnou..aj ked nam povedali ze nebije srdiecko, bol so mnou 😒 neviem, ci ho teraz dr. pusti, ako ti vasi doktori?
a mam ho vobec brat dnu ked sa este robi sono odspodu?

zuzka88
3. apr 2009

Veru Hiha, dobre vravis 😀
Aj ja poznam skarede deticky..a niektore az tak ze mi je ich az luto

lilu18
3. apr 2009

ranko-len na skok a uz letime vooon 🙂

hiha-krasne mimco a krasna rodinka.Pre kazdu maminku je to jej najkrajsie aj ked zrovna nemusi byt modelom 🙂

zuzka88-budem mysliet na teba nech to u dr.dobre dopadne-drzim palceky...moj nepustil ked dr.robil sono zospodu a ani by som to nechcela 😎

zuzka88
3. apr 2009

ved aj mna napadlo, ze nechcem, aby tam bol, ked odspodu ale som ho volala a on sa tesi.. ma to vtedy nenapadlo... asi ho necham vonku

zuzanabb
autor
3. apr 2009

zuzi mne teraz robili sono zo spodu v Heliose a bol tam aj chlap, ale doktor mu zaclanal pri vyhlade chrbtom 😀 ...nebolo to az take zle, lebo mi sono nerobil na koze ale na takej posteli, takze aj doktor sa len z boku nahol a bolo 😅 ... a potom nam obom vysvetloval na monitore, ze co je co a podla mna mal moj chlap zazitok 😀 ...spon vie, ako to chodi a co vsetko musime postupit pri vysetreni...

zuzanabb
autor
3. apr 2009

deticky mate nadherne vsetky 😵 to ma tesi, ze reumaticky maju krasne deti 😀
aj hiha ma uzasneho synceka, normalne na nom vidno, ze je sibal a o lilu dcerke ani nehovorim - cela mama 😀 😉 a sa mi zda, ze aj ja som mala taku motorku ked som bola mala
deini ako Misko? som nemohla z tych fotiek co mas na facebooku - hlavne ta s tym kremom poroztieranym po celom byte 😀

zuzka88
3. apr 2009

cau Zuzi, no ja mam take zmiesane pocity.... bojim sa, strasne, a ked ma byt nieco zle tak ho chcem pri sebe
ale zasa ta predstava, ze lezim z roztiahnutymi nohami (aj ked nie na koze) a cudzy chlap sa mi tam vrta...
drahy povedal, ze lekarovi dovoli ale ze je jediny!!!

inak, idem dnes aj k reumatologovi.. malo to byt az po potvrdeni srdiecka no ale ked som to takto pokalsal vcera, idem najprv reumatolog a potom gynekolog... To sa este vratim do prace tak vam dam vediet
aspon sa mi kukne na tie hrce na prstoch

k facebook, vedeli ste ze prihlasenim davate suhlas americkej vlade so spracovanim vascih udajov a vsetkeho co tam cez vas prebehne? dostala som kazanie od svagra - ITckara... az ma nastrasil...co ja som dajaky taliban? aby ma dakto spehoval? odvtedy som tam ani nebola.. co vy na to? poculi ste uz take?

milka2008
3. apr 2009

Ahojte,
zuzka88 - drzim palce 🙂 Neboj, bude aj srdiecko 😉 A sono sa robi este zospodu. 😉

milka2008
3. apr 2009

Hiha - zubky - aj matuskovi vyliezol prvy zub az v 11. mesiacoch, jeden jediny zubok mal az do 13. mesiaca 😀 Ale hryzol vsetko... 😀 😀 😀 A potom do dvoch rokov mu narastli vsetky ostatne. Mozno to bolo lepsie, ze ho zubky netrapili, ked bol este malicky.

Zuzka88 - este jedna vec, som si precitala predchadzajuce prispevky - amniocenteza - ta sa robi tehotnym zenam po 35-ke (aj to iba tej, ktora s tym suhlasi... - ak nesuhlasi, podpise "reverz"). Tebe ju vlastne preco a kto naordinoval?

Inak, konecne piatok 🙂 A caka nas krasny slnecny vikend, tesim sa, pojdeme na bicykle - ak klby dovolia 🙂

dievcata, neuverite mi, ale tentokrat naozaj cakam na menzes, ako na spasenie, lebo si chcem nasadit uz plaquenil pravidelne kazdy den - klbom uz asi chyba (skoro rok som ho nebrala). Menzes by som mala dostat cez vikend, najneskor v pondelok. A neviem,ci sa nieco neudialo, preto cakam a zatinam zuby pri bolestiach.

zuzka88
3. apr 2009

Mili, co sa ma stat sa stane 🙂 vies ako to je, ked najmenej clovek caka... tak potom napis 😉

amnio kvoli methotrexatu 😠 😠 😠 suhlasila som.. naposledy!

No a co u reumatologa? tak tie hrcky na rukach nazval reumaticke uzliky a vraj to znamena ze sa aktivoval zapal ☹ zmiznu iba liecbou ktoru som nateraz odmietla a dr. v poho suhlasil

Dostala som predpisany golier na chrbticu, zablokovana krcna chrbtica . ziadne lieky sa nedaju, lebo som tehu, ani rehabilitaciu mi neodporucil... iba limec, hlavne v aute ale par dni aj cez den

No a aby toho nebolo malo, bola som na tom blbom RTG a uz som bola alebo isla byt tehu ☹ ☹ ☹ tak musim to dnes povedat gynekologovi, ze co mi povie ☹

A taky krasny den je dnes a tolko zlych sprav... Ale hadam ta posledna bude dobra!!! a skonci v novembri obrovskym palcom 😀

zuzka88
3. apr 2009

Máme srdiečko 😵 😵 😵 , tehu knižku a od pondelka PN! 😵

milka2008
3. apr 2009

ZUZKA88 - GRATULUJEM!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 A PN si uzivaj 🙂 , oddychuj 🙂 🙂 🙂

sse
3. apr 2009

zuzka88 veľmi sa teším, že všetko dobre dopadlo, len tak ďalej do úspešného konca 🙂 Moc vám gratulujem a dávaj na seba pozor.

lilu18
3. apr 2009

zuzulik88-tesim sa z tej posled.spravicky-super len vydrz do konca.A tie uzliky...no som ti vlastne pisala do IP,az si pamatas.Neries teraz pocka 🙂 Teraz je dolezity ten maly drobec v tebe-relaxuj,papkaj-ide leto tak kopec prirodnych vitaminkov a hlavne ziaden stres.DRKAJ sa!!

zuzka88
3. apr 2009

DAKUJEM VAM VSETKYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYM!!!!!!!! Som rada, ze vas mam! Sta moja druha rodina!

alexxxa
3. apr 2009

Zuzka88 velmi sa tesim, ze mate srdiecko 🙂
Neviem, ci si ma baby pamatate, par krat som prispela, ale velmi nestiham, beham okolo malej a okolo domu. Sem tam si vas precitam a v poslednom case su tu same dobre spravy, co je super 🙂 A co sa tyka mna, drzim sa vasich rad, beriem lieky, neriesim ze dokedy do ich budem brat a zatial citim, ze zapal ustupuje, tak snad to bude uz len lepsie a lepsie.
Krasny vikend vsetkym 🙂

zuzka88
3. apr 2009

Alexa, jasne ze si ta pamatame!!! Sak si jedna z nas! Ako sa vam dari? Aj ja byvam v dome, viem, co to obnasa a le teraz som pod dohladom a nic nesmiem...
Super, ze lieky pomohli, ti dal ten metotrexat?

helika81
3. apr 2009

som Vás konečne prečítala 😀

helika81
3. apr 2009

...s tým potvrdením na facebook som nepočula,čo už...veď čo všetko sa robí a nevieme o tom 😀

...dnes bol krásny deň,chuť do života 😀 ale kĺbiky ma stále bolia...aj ja čakám na MS a neviem či bude 😀 bodaj by nie 😀

...Zuzik gratulujem k srdiečku,len sa opatruj a nenamáhaj sa,aj my bývame v baráku,takže roboty habadej ale ja sa tak či tak šetrím,veď sa nedá robkať,keď nevládzem,však celý týždeň mi manželík pomáha so vstávaním z postielky-nevládzem sama,ako málomocná,hádam to prejde...

...ideme na víkend ku sesternici dalej na východ tak tu nebudem ale zato Vám prajem krásny slnečný víkendíček 😀 😀 😀 😎 😎 😎

potulka
3. apr 2009

zuzka, blahozelam, prvy milnik je za vami. len tak dalej. 🙂 a uzivaj si PN, ja som tiez bola od 8. tt doma. zbehlo to, ani neviem ako.

bety1
3. apr 2009

Zuzka88:supeeer!gratulujem k srdiecku.Ked sme sa snaili o babo a dozvedela som sa ze som tehu,strasne som sa bala dalsej kontroly,ked sme cakali kedy bude byt srdiecko,ale je to ta najkrajsia sprava.drzim palce,nech vsetko dobre dopadne.musim ist mala placka

alexxxa
3. apr 2009

Zuzi, uzivam metotrexat, sulfasalazin, prednison a movalis. Na zaciatku sa mi to zdalo uplne strasne, ze tolko liekov, ale teraz to uz neriesim, ked sa budem citit uplne super, pomaly zacnem znizovat davky.
Inak sa mame fajn, Emmka beha cely den ako sarkan, vsetko ju zaujima, skuma kvietky, travu, kamienky, dnes za mnou dobehla s dazdovkou v ruke 🙂
Je to zazrak taky maly clovek, velmi vam drzim vsetkym palce, aby ste skor ci neskor drzali nadherne uzlicky v naruci 🙂
Utekam uz spat, ked bude cas, zas nakuknem 🙂

janin26
3. apr 2009

Zuzka88 super gratulujem

janin26
3. apr 2009

anketa:
Mali ste niekedy problemy s oblickami pri plaquenile? Bola som na kontrolu a ladviny mi prepustaju bielkoviny na jeden + myslite ze to moze byt s tych liekov? Predtym som to nikdy nemala a neviem kde hladat pricinu.
Potulka ty si tusim pisala ze si mala s nejakych liekov problemy s ladvinami na kolko si mala + tie bielkoviny a mala si aj ine problemy?

milka2008
4. apr 2009

Dobre rano dievcata 🙂

Predpokladam, ze nas vsade caka krasny slnecny den 🙂 .
Janin - ja som uzivala plaquenil necely rok, ale zatial som takyto problem nezaznamenala. Teraz mi ho dr. nasadil opet (po takmer rocnej pauze), tak uvidime. Len cakam, nech sa mi poriadne rozbehne menzes (zacala som dns uz mierne spinit), aby som si bola ista, ze sa nic nedeje 😉 a mozem ho uzivat.

Este raz Vam vsetkym prajem krasny slnecny vikend 🙂

A ked budem moc, nakuknem 🙂

Alexxa - vitaj do dlhsej dobe, mas zivu a zvedavu dcerku, ale budme radi, ze mame taketo deti, to nam velmi pomaha pri nasich zdravotnych problemoch - ved deti nas "drzia nad vodou" 🙂 🙂 🙂

hiha
4. apr 2009

Ajojte,Zuzka,kraaaaaaaaaaaaaasna spraaaaaaaaaaaaaava,srdecne gratullllllluuuuuuuuuujemmmmmmmmm 🙂 🙂 🙂 🙂 .Dnes vyzera na krasny dnik,ja idem robit mladym futbalistom zdravotnicky dozor,tak dufam,ze sa im nic vazne nestane 😉 .Aspon co to zarobim ku tomu mojmu vysokemu rodicaku.Peknu sobotu zelam a s usmevom 🙂 😀

kovkov
4. apr 2009

Ahojte

tak dlho som hladala nejakú stranku al. forum kde su mamicky s reomatickymi "chôbkami" Mne sa tento rok začali objavovať bolesti klbov, hl.ked prsi .... a koleno mam stale opuchnute. reomatologicka na RTG snimku este vraj zmeny nevidla, vraj asi mäkke tkanivo este len neviem. nasadila mi planquenil a aflamil na 2 mes. ma podozrenie na rom. artritidu....no a sa pytala cie nie som a neplanujem byt tehotna, tak ja ze este teraz nie...ale ja odchadzam za priatelom do zahranicia a on by velmi chcel babo. ja mam len 22 ale viem si predstavit byt relativne mladou mamou,niekedy buduci rok mozno zacat? neviem.....no a skratka chcem sa spytat, ake to bolo to tehotenstvo bez liekov, a ci tie co beriem staci vyradit az ked zena otehotne alebo tesne pred...alebo tiez tak pol roka dopredu??? Myslite si , ze ak som chora, je najlepsie otehotniet co najskor, ked to boli este len obcas???a potom zas liecba?

viem dlha sprava....ale ked sa ju niekomu bude chcet precitat 🙂 .....

sse
4. apr 2009

Ahoj kovkov, vitaj medzi nami 🙂
ja konkrétne som tieto lieky nebrala, ale baby ti isto poradia 🙂

babenky ja som dnes zvládla tú skúšku, som sa jej trošku bála a som rada že ju mám za sebou. Teraz sa chvíľku vytešujem 😀 a potom sa vrhnem na ďalšiu. Už len tri a hor sa učiť na štátnice, ale táto skúška ma dosť povzbudila do štátnic, lebo bola dôležitá a vôbec nie ľahká.

no tak už som sa vám tu "vykecala", tak môžem ísť spať
dobrú noc a opatrujte sa 🙂

deina
4. apr 2009

Zuzka, gratulujem k srdiecku, paradna sprava. 😵

Kovkov, vitaj. Aflamil neviem, to nepoznam, ale na plaquenil niektori lekari hovoria, ze sa v tehu moze a niektori, ze nie (je to tak pol na pol), citala som jednu studiu, ze sa lekari obavaju, zeby mohol poskodit zrak babetka, ale v tej studii sa to nepreukazalo. Moj lekar je za vysadenie, tak som ho radsej vysadila hned, ako som tusila, ze mozem byt tehotna.

Prve tehotenstvo som mala bez liekov a bez nejakej liecby predtym (kratko pred otehotnenim sa na to prislo), sice sa mi v tehu polepsilo, ale maly sa narodil o dva mesiace skor - mozno aj kvoli tomu nelieceniu, mala som velmi vela protilatok, ale dopadlo to dobre. Teraz beriem len prednison, no a... uvidime.

My sme dnes boli cele poobedie vonku, krasne bolo, tak sme vytiahli bicykle, Misula, kupili jednu sedacku dopredu na bicykel a prilbu a vyrazili sme. Misulovi sa strasne pacilo, cim rychlejsie manzel siel, tym lepsie. 😀 Cely cas potom behal po ihrisku, takze vecer okamzite zaspal.

Zuzi, vdaka, je to huncut, ale inak velmi dobre dieta. 😉

kovkov
4. apr 2009

tak snad sa ti to zlepsi a pomoze Deina 🙂
mne hovorila doktorka, vraj v 1 mes. to este az take strasne nie ja , aj ked dobre isto nie s tym liekom, ale z epo 1. mes. sa uz vyvijaju orany, a to uz je nebezpecne a ze ani pri kojeni by sa nema brat...

Ozaj baby a ked beriete tie lieky, tak mavate nejake velke bolesti alebo len pri pocasi...ja zatial od kedy ich beriem, tak nemam ziadne