Reumatoidná artritída. Môžem otehotnieť?

zuzanabb
12. feb 2008

Ahojte, chcela by som sa opytat, ci ma niektora z vas skusenosti s otehotnenim pri tejto diagnoze, ktoru mam uz 10 rokov. Beriem Metotrexat, Prednison, Aflamil, Sulfasalazin.
Mam 30 rokov a uz by som chcela babatko, lenze doktor mi to velmi neodporucal. Som ale odhodlana aj napriek vsetkym moznym komplikaciam mat vlastne babo. Viem, ze nemozem brat metotrexat aspon 4-6 mesiacov pred otehotnenim, ale neviem ako prezijem to obdobie bez liekov.
Ak by niektora z vas mala skusenosti ako to "ocistujuce" obdobie bez liekov vydrzala, tak mi dajte vediet. Pripadne ake ine neskodne lieky ste brali ako nahradu. Rozmyslala som aj nad homeopatiou.
dakujem.

deina
4. apr 2009

Odkedy neberiem plaq, citim male klby na prstoch - dnes vecer tiez, neviem, co sa deje, snad nebude zmena pocasia, lebo zmenu pocasia nechcem, teraz je krasne. Ale nie je to nic vazne - na druhej strane, ja nemam artritidu alebo sjogrenov syndrom, co tiez patri k reumatickym ochoreniam, len trosku iny druh. Mozno aj preto mna tie klby az tak netrapia.

lilu18
4. apr 2009

ahojky len na skok--lieky v tehot.radsej eee--len prednison na min.davke a dokonca najnovsie ze ibalgin minim.denne sa moze

kuk na nasu opicu tie grimasky stoja za to 😀

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

lilu18
4. apr 2009

zabudla som-kovkov-vitaj 🙂

deina
4. apr 2009

Krasna, Lilu. 🙂 Inak na tej predposlednej fotke mi pripomina moju sestru - ta sa tiez vedela tak ksichtit. 😀 Zlata je.

lilu18
4. apr 2009

diky deini ale aj ten tvoj huncut je zlatulinky-taky cmuky cmuk 😀

deina
4. apr 2009

Dakujem. 🙂 Ja ho cmuky cmuk kazdy den.

kovkov
4. apr 2009

dik za privitanie, ake ste zlate 🙂

zuzanabb
autor
4. apr 2009

ahojte zienky, teda dobru noc asi vacsine 😅 ...mne sa dako nechce spat, tak reku si aspon precitam co ste popisali... den vas tu necham same a zase od radosti neviem co skor... 😀 ste vy riadne pisarky

zuzka graaaaatulujeeeeeeeeeeeeem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵 😵 😵 to je uzasna sprava a super, ze uz vlastne aj PN-kujes nie? len pekne oddychuj a nestresuj sa, ze ostatni makaju 😅 😀

deini ty ides az v utorok? tak sa drzkaj a hned hlas co nove!

sse gratulujem k skuske... boze, vy ste tu vsetky take vzdelane, alebo vzdelavajuce sa 😅 clovek ma potom traumu, ze je lenivy a hlupy... ci? 😀

kovkov ja beriem aflamil a vraj sa moze uzivat az do posledneho trimestra, plaquenil som brala, ale pocas jeho uzivania sme sa este nesnazili o babo... to prislo az ked som dlhsie uzivala methotrexat... ale teraz ked som bez neho a zhorsil sa mi stav, mi chcela doktorka daco nasadit, ale plaquenil odmietla, ze to rozhodne nie... no tak si vyber... urcite ti doktor navrhne nejaku prestavku od neho pred planovanim tehu ale mozno to budu len 2 mesiace... to netusim, to teraz hadzem z brucha mesiace, lebo pri methotrexate mi kazali 4-6 mesiacov a plaquenil je slabsi a na inej baze.

milka ako menzes? uz sa rozbehol? 😅

janin ja som nikdy problemy pri plaquenile nemala, ani s oblickami ani s ocami.

alexxa jasne ze si ta pamatame 😀 beries skoro vsetko co som uzivala aj ja. to je super, ze to neriesis, to sa ani pri nasich diagnozach neda. nemozme mysliet na to ako nam uskodia, ale na to, ako nam pomozu 😵

zuzanabb
autor
4. apr 2009

tak asi idem aj ja do hajan, lebo zajtra ma caka umyvanie okien 😝 😅
bru noc 😵

bety1
5. apr 2009

Kovkov:vitaj.Tie lieky co beries ty ,ja neberiem takze ti neviem poradit,ale baby ti urcite poradia. Ja beriem tu biologicku liecbu,lebo mi uz ziadne lieky nezaberali,ale ani s biologickou liecbou nemozes otehotniet,ja som musela cakat po vysadeni liecby 2 az 3 mesiace,kym sa mohli zacat snazit o babo,takze to nie je az taka dlha doma.Nastastie sa nam to podarilo skoro hned,lebo uz sa mi dost zacal po tych 3 mesiacoch zhorsovat zdravotny stav. Ale ako vsetci vravia,treba vydrzat a mysliet pozitivne.
No ideme trosku s malou von,dufam,ze nebude vonku nekludna ako vcera.Asi jej bolo moc teplo,ja totisto moc neviem obliect take male 6 tyzdnove drobca,neviem odhadnut v com jej nebude zima ale ani teplo.

zuzka88
5. apr 2009

Kovkov, ahoj a vitaj medzi nami!

Ja som bola zo soboty na nedelu v Ziline a stretla som vsetkych tupych policajtov a platila veeeeeela pokuty

A zajtra idem v praci oznamit PN takze si to musim riadne ulezat v hlave, radsej ide aspt 😀

Ahojte!!!!!!

deina
5. apr 2009

Baby, ze co sa mi rano stalo!

Zobudila som sa okolo pol piatej rano na to, ze sa so mnou vsetko toci. Snazila som sa spat dalej a dufala som, ze to prejde, ale Misulo vstal o siestej a dovtedy ma to nepreslo. Vstala som k nemu, vylozila ho z postielky a takmer som sa zrutila, tak sa mi vsetko tocilo, az mi zle prislo. Napokon sa mi podarilo dostat sa nejak pri stene do detskej, kde spal manzel (lebo vecer zuroval), zobudila som ho, nech da Miskovi jest, ze mne je strasne zle. Potom som sa akosi dostala spat do postele - ale fakt hroza, vsetko sa mi krutilo, este aj ked som lezala a na posteli sa otocila, tak sa mi hlava zatocila. Manzel mi potom doniesol ranajky do postele a urobil mi aj kavu, ked som to zjedla a pomaly vypila, asi tak o polhodinu sa mi polepsilo a o hodinu som bola schopna aj vstat, hoci som bola nejaka slaba. Teraz je uz dobre. Nemame doma tlakomer, takze si nie som ista, ci to bol tlak - u nasich bol u vporiadku. No ale co s tymto? Snad sa to nebude opakovat...

lilu18
5. apr 2009

ahojky--bety neboj,vsetko sa naucis-treba dietatko skusit vzadu na krku ci je spotene-vtedy je mu teplo a ked je studene zase zimka. 🙂

deini-uff-mala si tazky den ,hlavne rano.Mne sa stava kazde rano ze sa motam,ale po kave a ranajkach sa nastartujem.Neviem-mozno ti treba zmerat tlak,alebo sa u teba takto prejavuje ranna nevolnost 😒

zuzka--drz sa a hlavne necuvni-ides na pn a hotovo. 🙂 a co mali polisi vyjazd 🙄 ??

hiha
6. apr 2009

Ahojte,tatik nam odisiel na sluzobku,tak sme az do stredy uplne sami,no musime nejako zvladnut 😉 Deina,podla mna t bude mat suvis s tehu,odporucaju tehotnym,este pokym vstanu z postele,nieco si zajest,nejaky keks,alebo sa napit.Ale snad to bola u teba len jednorazova zalezitost 🙂 . Kovkov,ja ti moc neporadim,ja som lieky zacala len teraz uzivat a na dalsie babo sa dlhooooooo,ak vobec,nechystam. Bety,ja mam majove babo a tiez som skusala,ze kolko vrstiev mu mam dat,ale ked uz bol tak 3m,uz si vedel v pohode udrazat teplotu 🙂 .Ochvili ti bude stacit len body s ponozkami a to je uzasne obdobie,moj Adamko nenavidi obliekanie.

lilu18
6. apr 2009

hiha--to ja uz netrpezlivo ocakavam-ze body s ponozkami len davat 🙂

inak dobre ranko a uz padim nakupovat 🙂

zuzka88
6. apr 2009

Ahojte zienky!

Tak ja mam najhorsie za sebou... Takze som prave dopisala inzerat, ze hladame sikovnu kocku na par hodin.. z domu budem robit raz mesacne mzdy a obcas co bude treba...
este budem robit so stvrtku a potom uz ostanem doma..

Dnes je zasa krasny den, vsak?

deina
6. apr 2009

A sef to ako prijal? Velmi bol zhrozeny? 😀 A to teraz budes musiet byt doma, ci mozes na vychadzky?

zuzka88
6. apr 2009

Nooo, bol v soku a hned volal tej kolegyni ze by sa mala vratit ale ona koji a chce kojit tak povedala e-e...
Este neviem, ako to bude s PN, hadam to nebude az take prisne... Sak ked nebudem nikam chodit, priberem 100 kil!!!!!!!!!!!

bety1
6. apr 2009

Baby,poradte napr dnes,co mam malej obliect,este som nebola vonku ale vsetci maju kratke rukavy,ja mam len taky tensi overal a potom iba tenke kabatiky,ale nemam ziadnu jarnu bundicku pre take 6 tyzdnove mimco.Mam ist zbehnut kupit jarnu bundicku,bude jej to stacit a prikryt dekou?Alebo ako?Nechcem aby jej bola zimA ale ani teplo a potom aby ju ofuklo.Asi som dost puntickar,ale fakt si v tomto obdobi neviem rady.Ak viete ako v takomto prechodnom obdobi obliect 6 tyzdnove babo,prosim poradte.Mozno je to blba otazka ale neviem si rady a chcem pre Nelus to najlepsie. A este sa mi to strasne tazko posudzuje,lebo ja osobne sa strasne potim,to je asi z tych liekov aby sa vyplavovali skodliviny,takze neviem podla seba posudit moc teplotu.diky za rady

bety1
6. apr 2009

Este jedna otazka.Som antitalent na pocitace,ak by som vam chcela ukazat fotku Nelky,ako sa to tam vklada?Nasla som len ako vlozim sem tu malu fotecku,ale v tych albumoch sa nevyznam.diky

zuzka88
6. apr 2009

Ahoj bety, no ja sice babo este nemam ale podla kamosky: badicko s dlhym rukavo, tricko, pancusky, teplaky, hrubsi svetrik alebo dva tenke, ciapocku a ked nemas bundicku, tak mozno by som imrpovizovala zavinovackou a iba tenky svetrik a deku len tak po brusko - no ale to len moj tip ako by som to urobila

a tie foto, musis kliknut do zalozky fotoalbumy, tam sa ti zobrazi "moe albumy" a tam mas ze vytvorit album, vypyta to od teba popis: Napr napises, Mame dcerku Nelku, narodila sa.... a ulozis. Potom ti to povie ze nie su ziadne foto v albume tak das ze pridat foto do albumu a pridavas podla pokynov, ale tusim nesmu byt moc velke, iba do niekolko MB alebo kB

zuzka88
6. apr 2009

Jeeeej, mam fotku v albume!

Skusala som ze ci sa to Bety podla mojho navodu podari 😀 tak kuknite:

Adresa albumu je: https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

deina
6. apr 2009

Pekne, Zuzka. 😵 Aj navod je dobry.

Ja by som asi Nelku obliekla podobne ako Zuzka, dokonca mozno o nieco menej (Misulo bol od malicka mala piecka, nepotreboval byt naobliekany), takze som mu davala len body, dupacky a na to tenky svetrik, ponozky, ciapku a deku, ked bolo takto pekne.

helika81
6. apr 2009

už som tu babenky...idem čítať 😀

helika81
6. apr 2009

Zuzka tá fotka je krásna 😀

...kovkov vitaj 😀 poradím-lieky nepapaj ked chces byť tehu,pre istotu 😎

...my sme mali krásny víkend,boli sme pozrieť sesternicu na východe a má zlateého synčeka,je pani učitelka a malý má rozum po nej 😀

...bety1-fotky sa naučíš vkladať,neboj-popis ti dali suprový 😀

...Zuzkabb-a kedy máš ísť znova do Heliosu?

milka2008
6. apr 2009

Ahojte dievcata,
ste toho dost popisali.
Kovkov - vitaj, ak chces babo, tak cim skor - v tvojom veku, kym nezacnes brat liecbu. Pripadne po kratkej pauze od liecby a neboj - urcite to s priatelom zvladnete. 😉

SSE-gratulujem ku skuske

Heli - mas krasnu "herecku" doma, urcite si toho spolu uzijete 🙂

Zuzka88- tak teraz si spokojne uzivaj tehu 🙂 A coze sa stalo, ?ze ti dali take pokuty v Ziline? Mala si bratislavsku spz-ku? A krasne foto babatka 🙂

Bety1 - neviem ti presne poradit s obliekanim, ja mam oktobroveho syna a to bolo jednoduche - takmer 6 mesiacov zima a fusak potom to uz nebol az taky problem. Neboj sa, o chvilu sa zabehas aj v obliekani Nelky. Inak male deti sa velmi neradi obliekaju, hlavne do ciapok, bund a tak...😒

Deina - tak to teda nie je co zavidiet. Ak by sa to opakovalo, ja by som zasla k dr.

Ja som nasadila uz plaquenil pravidelne. Snad sa mi klby ukludnia 😉

Zatial sa majte a urcite Vas pridem pozdravit 🙂

zuzka88
6. apr 2009

Mili, tak veru, prvu som dostala na vjazde do Ba z dialnice, 200 €!!! otrcila som brucho a iba ma pokarhali, sla som na 90ke 121...ale ozaj som sa moc ponahlala
V ziline som dostala papucu lebo som stala na chodniku a ostalo 140cm!!!! nie 150 a niekto ma udal, vraj dosli na oznamenie, takze to bolo stopro cierny passat a spz BA no a cestou domov na mna nazjapal fizel ze ci si myslim ze ked mam cierny passat s BA znackymi, tak ze ci mozem vsetko... to som tiez sla trosku rychlejsie 😅 zjapal 400€ a vodicak a nakoniec z toho bolo 16€ lebo aj tak nic nemali...

Dievcatka moje zlate, uz som na vas ozaj zavisla, prve co robim ked pustim PC je MK, co sme robili dakedy bez notebookov a internetu?

pekny pondelkovy vecer!

milka2008
6. apr 2009

Zuzka - uff, no poriadny zazitok. co uz, mam pocit, ze vsade su na ba vodicov vysadeni. 😠 A pritom vodici s inou spz jazdia po BA ako krali 😒

Ale na druhej strane - radsej sa nabuduce moc neponahlaj, uz len kvoli babatku o.k. 🙂

Prajem Vam tiez pekny vecer 🙂

silviapd
6. apr 2009

Ahojte vsetky RA!!!!Tak sa pripajam do tohto klubu a spamatavam z tejto dg.asi si treba len zvyknut na to.
Len mi velmi divne,ze reumatologicka urcila dg.bez akychkolvek testov,len na zaklade osobnej anamnezy.
Uz mam prednison,sulfasalazin a aflamil + artrodar na chrupky od ortopeda,dalej uz 3.artroskopiu kolena,vlatne po o soperaciach vzdy bolo dobre,ale vzdy potom zacali bolesti.Aj teraz su strasne.Drzim Vam vsetkym palce a som rada,ze som Vas tu nasla.

zuzka88
6. apr 2009

Ahoj Silvi, vitaj medzi nami aj ked by si mozno radsej k nam nepatrila 😉 Podla liekov, co si pisala, bude zachvilu dobre a bolesti ustupia! Moc ti drzim palce 🙂
A odkial si? Z PD? Kolko mas rokov? A deticky? Slobodna, vydata? Ak som drza tak ma zrus 😀

Mili, no ja nie som zrovna najvzornejsi vodic ale nabuduce pojdem fabiou, su na nas vysadeni 😠 no a ked ostanem doma, aj tak prestanem jazdit, necham sa vozit 😀