Snažilkovanie a antidepresíva

mawiya
15. nov 2011

Ahojte. Máte niekto skúsenosti s antidepresívami? My sa pokúšame štvrtý mesiac o bábatko, zároveň ale užívam AD. Moja psychiatrička na tom nevidí nič zlé. Citalopram a xanax. Vraj sú to zanedbateľné dávky. Nie som si istá, ale pri pokuse o vysadenie ma neuveriteľne bolieva hlava. Ak sa snažilkovanie podarí, čo potom? Vysadiť??? Ďakujem za každú radu 🙂

vejula
15. nov 2011

@mawiya uživaj antidepresiva normalne v tej davke ako maš a až ked zistiš že si tehotna tak ich vysad. Ale možno by som sa pre istotu ešte poradila s lekarom.

eri28
15. nov 2011

@mawiya urcite ich papaj nadalej, ale mala ti poved , ked budes tehu co potom ci ti ich exne, nerada pisem o sebe, ale aj ja beriem lieky, takeho podobneho tipu, a mne povedala, ze ked sa podari, treba vysadit, tiez mam len minimalne davky, nevydi v tom problem doporucujeme mi dlhodobu psychoterapiu, ale ja som iny pripad 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 , ale neexperimentuj z vysadenim skor nez sa s nou neporadis 😉

manamani1
15. nov 2011

@mawiya no xanax to su nie BONPARI, je to hnus...ja mám kolegynu, ktora otehotnela s AD a musela ist na potrat!

cherry1981
15. nov 2011

@manamani1 Potrat? Ja mam teda v blizkom okoli znamu jednu maminu a ta otehu pri antidepresivach a brala ich cele tehotenstvo aj prvy trimester a babatko sa narodilo zdrave.

manamani1
15. nov 2011

@cherry1981 tak neviem, ja nie som lekarka,ja viem napisat co viem, a autorka by sa na to mala tiez lekarky pytat skor...

lenka_21
15. nov 2011

@mawiya Kludne sa snazilkuj a vysad AD az po dohode s Dr. Ja som tehu a tiez beriem AD ... Ixel a Rivotril (inac ak mozem poradit, asi by som po dohode s Dr.zmenila Xanax za Rivotril - je o nieco menej navykovy). Ja si pisem v jednom fore s babami co maju rozne psychiatricke diagnozy a brali AD pocas tehu ... niektore velke davky a babetka su v poriadku ... Horsie je pre babetko ked AD mas brat a neberies ich ... to mu skodi viac!
Ja som bola dnes na kontrole a psychiatricka mi nechala davky ako mam ... zatial nechce robit zmenu. Ake davky beries?

@manamani1 Urcite na potrat nesla kvoli AD ... musel tam byt iny dovod ... 😕

manamani1
15. nov 2011

@lenka_21 ok, ustupim, ked to vies lepsie ako ja🙂

lenka_21
15. nov 2011

@manamani1 Tu nejde o to kto to vie lepsie ... ja som mala minuly rok MA a nebolo to kvoli AD a to beriem liek podobny Xanaxu - ano nie je to najlepsi liek, ale su ludia co ho musia brat a ked je to pod kontrolou tak je to v poriadku ... No existuju tazsie lieky na srdce, tlak, imunitu, ktore vo vyssich davkach tiez nie su najlepsie, ale ked ich musi tehotna brat tak nema na vyber ... Kedze sa s mojou poruchou uz trapim dlhsie, na tuto temu som si vypocula vela lekarskych nazorov a kazdy potvrdi, ze s uzivanim AD pocas tehu nie je problem ... problem je iba pri kojeni, ak ich musi zena brat tak nemoze kojit v tom je problem ... Vacsinou sa zvyknu AD vysadzat az v 8 mesiaci na par mesiacov, aby zena vedela kojit, ale na to musi mat stabilizovany stav ...

V mojom pripade pre uzkostnu poruchu nedostanem doporucenie na klasicky porod ...musim ist na sekciu ... dolezite je, aby babetko bolo v poriadku 🙂 😉 🙂

annaopialova
15. nov 2011

ahoj mislim si ze to by ti vedela povedat zenska lekarka ci to mozes brat

vejula
16. nov 2011

@lenka_21 počas tehu hej a počas dojčenia nie????? 😕 To mi pride tak že lekar si povie, že dojčiť už nieje tak dôležite tak radšej nedojčiť pri ich uživani, ale nemyslim si že riziko pri dojčeni je väčšie ako počas tehu

vejula
16. nov 2011

@manamani1 pokial neprišla na tehu na konci 3 mesiaca, tak určite AD nepredstavovali nejaku važnu hrozbu pre mimi. Ja som uživala sertivu kym som nezistila že som tehu, tj do začiatku 6 tyždna a maly ma rok a pol. JE velmi šikovny pekne rozprava, povedala by som že oproti rovesnikom je aj popredu čo sa tyka komunikacie. A lekar ma hned na začiatku ubezpečil že je to uuuplne v pohode , že nech ich vysadim, že ubližiť mimi by mohli až v 3 mesiaci

mawiya
autor
16. nov 2011

Ahojte babenky ďakujem krásne za rady. @lenka_21 beriem citalopram rano 20mg a xanax 0,5 pol tbl ráno a večer. @manamani1: mám už dve krásne detičky, 10 a 7 a toto je veľmi želané bábatko (teda ak sa podarí) a preto som s lekárkou prebrala možnosti. A odpoveď lekárky bola: vysadiť hneď a vydržať na PN. Ale zároveň jej ďalšia veta ma zmiatla, keď mi oznámila, že ona si sama ako lekárka nasadila 3 krát liečbu ATB a deti sú oky. Proste na jednej strane mi povie vysadiť, na druhej mi povie že je lepšie brať a byť v poho.
Môj problém je, že netrpím klasickou depresiou. Bez liekov mám pocit na odpadnutie, točenie hlavy, nedokážem fungovať.
@vejula - tak pre odlahčenie - iná lekárka (zastupujúca) mi povedala, že deti, ktorých maminy brali lieky typu xanax dosahujú vyššie IQ - no určite sa tohto nebudem a nechcem držať 🙂

lenka_21
16. nov 2011

@mawiya Pri akejkolvek chorobe je dobre, aby si mala dobreho lekara ... ja som si presla peklom kym som nasla tu spravnu a 100% jej doverujem. Preto teraz vsetko konzultujeme a budem sa drzat jej pokynov. Ak mas dobru Dr.tak sa drz jej pravidiel a hlavne netreba experimentovat ... Drzim palceky!!!

@vejula No toto je asi na dlhsiu diskusiu ... podla mna je dojcenie dolezite a preto chcem dat tomu sancu a aj moja psychiatricka, no ked to nebudem zvladat asi inej cesty nebude ... 😢 Ono s tym dojcenim je to problem aj pri inych liekoch ...

mawiya
autor
16. nov 2011

@lenka_21 Ani si nevieš predstaviť aké je to super vedieť, že nie som v tom sama. Ďakujem. @vejula myslim si, že pohoda maminky je to najdôležitejšie. Ale strach budem mať či budem lieky brať alebo nie.

lenka_21
16. nov 2011

@mawiya Zabudla som napisat, ze tie davky mas nizke a tak sa nemusis bat!!!

mawiya
autor
16. nov 2011

@lenka_21 Ďakujem si ma povzbudila 🙂

vejula
17. nov 2011

@lenka_21 ja som skôr reagovala na to že si nemyslim že by antidepresiva počas dojčenia boli nebezpečnejšie ako počas tehu. Vieš ked je babo v brušku tak sa mu vytvaraju organy a nervova sustava, je ovela zranitelnejšie ako ked už je väčšie narodene. Podla mna sa daju predpisať aj AD kompatibilne s dojčenim.. Samozrejme ak sa da bez nich tak je to najlepšie.