Stres a narušenie cyklu

veronicka_124
25. mar 2021

Ahojte slečny, mám otázočku ohľadom stresu a jeho vplyvu na menštruačný cyklus.
17.3. som mala dostať menštruáciu, týždeň pred som mala klasické PMS, aké mávam vždy. Nedostala som ju presne, +- pár dní je v pohode, ale vo štvrtok (18.3.) som zažila brutálny stres spôsobený strachom o život blízkeho človeka...no skrátka brutál. Počas toho njaväčšieho stresu som dostala kŕče do brucha, ako počas menštruácie (mávam veľmi silnú menštruáciu), myslela som si, že už ju dostanem. Namiesto toho mi však príznaky PMS prestali a objavili sa opäť až v pondelok, akoby sa mi jedna fáza cyklu opakovala. teraz je to týždeň meškania, čo je u mňa aj celkom normálne. Niektoré mesiace mi meškala cez 2 týždne, a mala som 3-týždňové PMS. Tehotenstvo v mojom prípade momentálne nie je možnosť.
Chcem sa teda opýtať či ste sa s tým už niektorá stretla? Viem, že stres môže oddialiť ovuláciu, prípadne samotnú menštruáciu, ale môže spôsobiť aj takéto prerušenie/narušenie cyklu?

Ďakujem. 🙂

luci_ba
25. mar 2021

@veronicka_124 aahoj, moja skúsenosť sa nedá porovnať s tvojou, teda s tvojim strachom. Ale ja som išla skákať tandemovy zoskok na ktorý som sa neskutočne tešila čiže nebol to stres ako taký ale mega som sa klepala. No a skakala som na 2DC a normalne sa mi vtedy stoplo krvacanie a rozbehlo sa až tak o 3 dni. Takže možne to ue

monicka144
25. mar 2021

Stres dokáže dosť ovplyvniť cyklus takže si myslím, že áno. Navyše ak mávaš trošku rozhádzaný cyklus aj normálne aj keď len trošku. Ja si napríklad pamätám, že mi ms meškala keď som maturovala a bola som v strese