Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
16. dec 2009

a tu je graf....take vysoke teploty v predovulacnej faze som este nemala.....asi bude aj problem odsledovat ovulku....leda ze by poovulkove teploty boli tiez vyssie ako zvycajne 😒

http://www.fertilityfriend.com/home/226b42

katkaajurko
16. dec 2009

tym slinam ja moc nerozumiem 😅

my sme rovnaky den cyklu Hiva 🙂

a ferticent sa ti zda dobry? a naco treba laparku pri IVF? fakt je to nutne? 😖 to sa mi nechce absolvovat 😒
ja som premyslala,ze AK budeme musiet ist - tak Gin-fiv.. 😕

hiva
autor
16. dec 2009

katka...o tej nutnosti ist na laparku som pisala tusim vcera....je to kvoli poistovni kedze MM ma vyhovujuci spermiogram....no ale boli sme tam pred rokom, takze mozno sa nieco zmenilo 🙂

Ja som dlho predtym studovala, ze do ktoreho centra....ale nakoniec som sa rozhodla pre Ferticent....nemam voci nemu ziadne vyhrady...a v podstate nemam s nim ani ziadne vacsie skusenosti (okrem Spermiogramu a UTZV) ...ale bolo to tam celkom pekne a prijemne.....a vacsinou si ho baby aj pochvalovali.....takze nemam preco menit, kedze uz ma tam maju evidovanu....podla mne je to uplne jedno do ktoreho centra pojdes...zavisi iba od tvoj´ho vlastneho pocitu....na kadze jedno centrum najdes kopu chval ale aj par kritik....musis sa len sama rozhodnut 😅

hiva
autor
16. dec 2009

a ten DC je super...aspon pojdeme pekne spolu celym cyklom 🙂

katkaajurko
16. dec 2009

hiva a kde je ferticent?

ja by som sa chcela laparke vyhnut - kedze moj mm ma zlu tu morfologiu - snad by to "stacilo" ...aj ked oni aj PCO chcu mat overene - ale to predbieham-snad to nebude vobec treba...

salopa
16. dec 2009

ahoj holky, doufám,že se můžu přidat. četla jsem si psaní od katkaajurko a úplně tě chápu. jsem snad poznala pomalu svoji doktorku. za dva a půl roku se mnou pomalu nic neudělala a neudělala by vůbec nic, kdyby jí nezačala do něčeho angažovat. děsný. Takže s tebou maximálně soucítím. Se pak člověk diví, že někdo takovej může ordinovat:o) Jen problém je v tom,že najít dobrého gynekologa, který má ještě volné míst je nadlidský výkon 😕
Jinak zdravím i ostatní a ráda bych se k vám taky přidala, jestli teda můžu. Taky mám PCO a snažíme se už třetí rok 😅

katkaajurko
16. dec 2009

salopa ahoj..to mas pravdu..najst dobreho s volnym miestom je nadludsky vykon ... 😔

a mavas ovulu? riesis nejako PCO? ja sa snazim len obmedzovat cukor a priadat pohyb - aby tie hormony pracovali co najlepsie... 😅

my mame zatial este aj horsie spermio... ale je to "len" rok v januari..aj to mi pride dlho uz... 😔

hiva
autor
16. dec 2009

katka... moc sa v Blave nevyznam, ale Ferticent je tusim v Ruzinove....oproti City hotelu blizko kostolika Sv. Vincenta 😉

salopa
16. dec 2009

katkaajurko ovu mám jak kdy. řeším a neřeším 😀 nějak už jsem toho zkusila moc a přestávám věřit v něco co pomůže:o)
täk my máme spermiogram úplně super, jenže mi v pronatalu ještě zjistili alergii na manželovo sperma...jsem po dvou IUI( neúspěšné) po jednom jsem dokonce skočnila ve špitále a teď v lednu nás čeká IVF, tak jsem na to zvědavá. už mám za sebou laparku a všechny vyšetření možný, ale jediná pomoc byla najít si specializovanou kliniku. tak se mnou za půl roku udělali víc, než moje doktorka za dva a půl roku.
I ten rok člověku na psychice moc nepřidá 😒 a ty už jsi si našla nějakou spejšl kliniku?

hiva
autor
16. dec 2009

salopa ...tak tiez mas uz dlhu historiu za sebou....ak sa mozem spytat, preco si skoncila v nemocnici po IUI?....a vlastne ako prebiehalo to IUI....aj tak nejak hormonalne stimulovali predtym alebo sa cakalo na tvoju prirodzenu ovulku?

inak drzim palce, nech to IVF klapne na prvykart 😉

katkaajurko
16. dec 2009

aj ja mam tak ovu niekedy ano a potom nie ..potom dva krat po sebe ano potom zas raz nie a tak dokola

co sa ti stalo pre IUI??

ja som si teraz citala-ze zeny s PCO maju vacsi sklon k hyperstymul.syndromu ☹ tak sa bojim aj celkom 😔

a Salopa-to centrum kde ti tak pomohli - to uz bolo priamo centrum pre asist.reprodukciu alebo iba nejake sukromne gynekologicke?

salopa
16. dec 2009

hiva: jojo...to už mám. první IUI mi dělala moje doktorka a za prvé mi strhla nějak děložní sliznici a pak jsem měla anafilaktickej šok, kvůli té alergii a asi prý špatně propláchnutým spermiím. hned po IUI jsem totiž skolabovala na ulici 😒
IUI..tak já předtím dlouho brala utrogestan a na IUI jsem byla na folikulometrii, pak mi doktorka píchla pregnil a pak za dva dny, tak nějak jsem šla na IUI. takže stimulace byla, aby byla ovulace a krásná vajíčka.
Tebe čeká IUI?
Děkuji moc 🙂 Snad to vyjde, uvidíme. Teď už jen čekám na lednový cyklus a začínáme.
katkaajurko: tak tak..koupila jsem si dokonce i ten mikroskop na ovu.
S tím IUI je to jak jsem psala už hivě
to nesmíš tak brát...kdyby člověk počítal co všechno se může stát, tak nejde nikam. Mi stačily papíry před laparkou 😅 Ale s tím syndromem..to mi říkali no. Proto i na genetice vyšetřujou to, jaké máš dispozice k tromboze.
To už je přímo centrum asistované reprodukce. Naštvala jsem se na moji doktorku a zavolala svému bývalému gynekologovi, nastínila situaci a ten mi ihned doporučil tohle. A jsem moc spokojená. Ten přístup..nedá se to srovnat.

katkaajurko
16. dec 2009

salopa a bazalnu tepotu si merias? mne to pomaha urcit ovulu...

to mi je luto s tou tvojou reakciu - to je sila co sa moze stat... ja mam aj problemy so srdieckom..mam supraventrikularnu tachykardiu z casu na cas a beriem na to lieky - aj koli tomu mam obavu... ja som proste take telo nepodarene 😒

hiva
autor
16. dec 2009

salopa....zatial sa na IUI nechystame, ale zvazujeme pomaly vsetky dalsie moznosti ...a IUI sa mi zda celkom dobre riesenie na zaciatok ...

katka, tiez by som sa nebala toho OHSS....netreba na to mysliet....ved budes pod lekarskym dohladom 😉

salopa
16. dec 2009

katkaajurko nene...tu si neměřím
Stát se může cokoliv a tak to člověk nějak musí brát. A když to povede ke zdárnému konci, tak to stojí za to. Prostě život není lehkej a pro to mimi to stojí udělat.
Tak jak říká hiva..taky bych se nebála. Když už budeš v rukou doborníků, tak oni ti řeknou co ano a co ne.
hiva určitě je dobré to zkusit pro začátek. třeba to klapne..nikdy člověk neví a hlavně je to ten nejmenší zásah do těla...a copak už máte za sebou?

katkaajurko
16. dec 2009

baby a konkretne na PCO ziadny lekar nic neporadil? co si dat,nedat? co robit - ci sa to nezmierni? lebo ja ani nadvahu nemam a ani nepriberam paradoxne do brucha ako to pri PCO je - ale do zadku a stehien...brucho mam jedine chude 😀 a teda snazim sa cukor obmedzit ale neviem co ine - mne doktorka nepovedala NIC

hiva
autor
16. dec 2009

no my toho extra moc za sebou nemame, ale taha sa to uz hrozne dlho.....mala som anovulacne cykly....2 mesiace na mne doktor experimentoval s duhastonom, co samozrejme nemalo ziadny ucinok a tak som zmenila doktora....ten zistil zle vysledky hormonov....zvyseny testosteron....tak mi nasadil na 3 mesiace antikoncepciu DIane 35 lebo ta ma dobre ucinky na znizenie testosteronu....pojej dobrati ma lekar objednal na laparoskopiu, lebo pocas tych vsetkych anovulacnych cyklos mi uplne skornateli vajecniky....takze pocas laparky ich obrezal a tiez predierkoval....toto bolo v septembri....v sept. a okt. som uz mala prirodzenu ovulaciu....novembrovy cyklus bol kvoli chorobe dost sialeny takze s ovulkou som si neni ista....uvidime, ako dopadne tento cyklus 😅

katkaajurko
16. dec 2009

hiva a stitna zlaza a ta ten glukozovy test ti robili?

hiva
autor
16. dec 2009

no mne doktor radil schudnut....ale nejak to zatial nejde, resp. neriesim to aspon teraz pred Vianocami...po Novom roku asi zacnem 😅

Inak prave som pozerala, v akych pripadoch poistovna preplaca IVF a u mna to teda nevyzera ruzovo:

Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s., podľa nariadenia vlády č. 777/2004 Z. z. uhrádza najviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie ženám do 39. roku života v týchto prípadoch:

Chýbajúce vajcovody alebo nezvratné poškodenie vajcovodov diagnostikované laparoskopicky alebo laparotomicky okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva.
Endometrióza ženy, ktorá je diagnostikovaná laparoskopicky alebo laparotomicky.
Nezvratné poškodenie vaječníkov, ktoré je potvrdené biochemicky , laparoskopicky alebo laparotomicky, ak toto poškodenie nie je následkom umelého prerušenia tehotenstva,
Idiopatická sterilita, ktorá je neúspešne liečená jeden rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení,
Mužský faktor sterility – azoospermia, astenospermia, ejakulačnédysfunkcie a ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo poúrazovými stavmi, ktoré sú overené andrológom,
Imunologiclé príčiny sterility overené laboratórne,
Riziko dedičného ochorenia, v dôsledku ktorého nemôžu mať manželia zdravé potomstvo, ktoré je genetikom.
Endokrinné príčiny sterility overené endokrinológom.

Neviem, do ktorej kolonky by som sa zmestila s PCO....bud to poskodenie vajecnikov (ale to podla mna este nie je nezvratne) alebo tie endokrinne priciny, ale zatial som este u endokrinologa nebola.....no uvidime, ako sa to cele vyvrbi... este by sa dala ta azoospermia, ale tu mal moj MM iba miernu, takze to asi tiez nie ...no uvidime 😅

hiva
autor
16. dec 2009

katka, moj gyndos mi odporucal, ze mam ist k endokrinologovi a pripadne aj na ten glukozovy test... tak som isla k obvodakovi po vymenny listok ale k tomu som sa nedostala....obvodak mi spravil rozne odbery krvi aj mocu a na zaklade vysledkov povedal, ze nevidi ani len naznak ze by som mala problemy ci uz s cukrom alebo so stitnou zlazou....takze nikde som sa nedostala.....asi si skusim vypytat ziadanky priamo od gyndosa v january 😅

hiva
autor
16. dec 2009

osobne si myslim, ze ta inzulinova rezistencia mi aj celkom hrozi....vsetci 4 rodicia su cukrovkari, uz aj otec ma cukrovku a u mamy je to predpokladam len otazka casu, kedy sa cukrovka prejavi....takze mam velmi vysoke geneticke predpoklady.....zatial som to neriesila, lebo sak k ovulke som sa dopracovala.....ale ked sa nepodari teraz, v january to zacnem riesit 😉

pgaba
16. dec 2009

Ahojte, tiež by ma zaujímalo, že čo môžeš a čo nemôžeš jesť, alebo robiť -myslim na pohyb keď zistili PCO. Nakoľko doktor nič nepovedal a čítala som, že aj katkaajurko by zaujimalo. Ak vie niekto by mohol poradiť napísať.;)
Hiva - čítam, že si si už dosť odskákala. Nechsa vydarí prírodnou cestou čoskoro ;)
Ja odmlada som mala rozhádzaný menzes, brala som HK, potom zistili cystu aj na to som brala HK a v tomto roku som v júni vysadila. Menzes mávam len na základe injek.-vyvolačky. Takže neviem akú mám šancu otehotnieť prírod. cestou a v tom ešte zistili aj PCO. Mala by som isť na laparku.

hiva
autor
16. dec 2009

no jedine co je site na PCO je ta dieta, co tu rozdavala Jancos.....jej to vraj pomohlo k prvemu babatku.....je to cela kniha, ale v anglictine... pre mna je ta dieta trosku kruta...sama viem, ze by som ju nezvladla 😅 ...a co sa tyka sportu, tak ani toho sa nesmie vela, lebo sport vraj zvysuje hladinu testosteronu...ale pokial to u vas nie je problem, tak pohoda 🙂 ....mozno by to chcelo vela citanie a vzdelavania na nete aby sa zistilo co je dobre a co nie...ale v prvom rade je treba vediet presnu pricinu vasho PCO....ktore hormony su problemom a podobne

hiva
autor
16. dec 2009

u mna sa zatial zda, ze najvacsi problem bol resp je ten testosteron...a bohuzial na jeho znizenie okrem tej HAK moc toho nie je...ani som nenasla ziadne liecitelske rady, ani bylinky, ako ho znizovat ☹

salopa
16. dec 2009

hiva tak to taky koukám máš "veselé", tak držím pěstičky 😉 nejdůležitější je prý aby našli ten správnej preparát, který podpoří správnou tvorbu vajíček a podporu ovulace.
katka.. mně taky doktorka nic neříkala. jen hubnout, ale to už jsem taky zkusila a stejně nic. a ještě se mi k tomu zamotala špatná činnost štítnice...tak to tomu asi taky nepřidá těm blnoucím hormonům:o)
pgaba tak tam je spousta dalších faktorů, které ovlivní jestli to půjde a nebo nepůjde přirozeně. Laparkou se potvrdí jestli jde o PCO a nebo ne a taky ti můžou udělat skarifikaci..cože jak psala hiva..že je jako propíchnou a oni než se zacelí, tak prý lépe produkují ty vajíčka..jenže je to jedn dočasné...zhruba prý tak dva tři měsíce, pak se to rozdrásání zacelí a je to zase stejné. tak pak většinou právě dělají IUI.

katkaajurko
16. dec 2009

sportovanie zvysuje testosteron? tak to som ani nevedela,no super... 😒

katkaajurko
16. dec 2009

akurat uspesnost IUI je sialene nizka - co by ma zaujimalo ze preco 😒

hiva
autor
16. dec 2009

katka ...nie som si tym presne ista....myslim si ze asi iba nadmerne sportovanie.....ked mas vela svalov a tak...lebo sak ved svaly su typicke pre muzov, nie pre zeny....ale moc by som sa tym netrapila 😉 ....mozno sa mi to len snivalo....

hiva
autor
16. dec 2009

katka...skusala som trosku googlit a nakoniec je to asi blbost ze sport zvysuje testosteron 😀 😀 😀 ...mozno kultiristika ano, ale inak na to zabudni 😉

katkaajurko
16. dec 2009

ok 🙂