Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
20. jan 2010

katka je dobre - ze si to uvedomujes ... to tlacenie naozaj na nich zle posobi..oni maju svoje "sebavedomie" v hlave a ked sa tam moc tlaci - tak to nejde..

hivus drzim prsty - moc - snad sa to tak lahko neprenasa!

katkamarek
20. jan 2010

ale baby najlepsie na tom je, ze sa stale stazoval, ze on musi stale zacinat, ze ja nemam zaujem, ze by bol rad keby som ho zvadazala, no a teraz ked som zacala zvadzat, tak zlyha, no ale su tu aj dalsie faktory, zobrala som to prislis vazne, takto sa to neda a plne si uvedomujem svoju chybu. Bude to tazke mlcat o tom, ale musim to zvladnut, no a este sa tvarit,ze nic sa nedeje, ked viem, ze mam ovulku a jemu sa nechce, no to bude asi najtazsie 😅 To potom musim nahodit sexy pradielko, nasadit zenske zbrane a tvarit sa akoby nic 🙂

Hiva, je dobre, ze si si to nastudovala, ja verim, ze po tom vsetkom co ste si presli az k dvom ciarockam sa na vas stastie nemohlo obratit chrbtom, drzim palce, aby to bolo vsetko negativne

soldi
20. jan 2010

ahoj dievcence 🙂

Hiva, neboj, to bude dobre, po tolkom snazeni budete mat krasne a zdrave dietatko 🙂

Katkamarek, ja mam tiez doma takeho, co ked je v strese, tak nemoze. teda, stalo sa nam to len raz- na prvom rande 🙂 ale chlapi su na toto citlivi 🙂 ja toho moho ani moc neinformujem, mu len poviem, ze ma ist na spmg. snazim sa ho nezatazovat 🙂 ale zenske telo je silna zbran 🙂

ja som v tejto teme a ani neviem, ci sem patrim. mam vraj podozrenie na pco. HP som mala dobry, mierne zvyseny testosteron, asi o 0,2 nad hornou hranicou. a este som mala vyssi luteizacny hormon, ale ze vraj to preto, lebo som dlhsie nemala vlastnu ms.
za rok som po vysadeni hak som mala asi len 3 vlastne ms.
sliznicu som mala vysoku na sone. a ze mam este par malych cyst na vajecnikoch.
tak rozmyslam, ze ci nemoze byt problem v tom strese, ako ste tu pisali. lebo vlastne za ten rok od vysadenia hak, som bola stale v strese- statnice, svadba, stavba a stahovanie.

stretla sa s tym uz niektora z vas? ze mala vysoku sliznicu pri pco?
predpisala mi duphaston a clostil.
ale rozmyslam, ci to neskusit par mesiacov len s femi kvapkami?
sa mi zda ze pomahaju, lebo ich beriem este len 2 tyzdne a uz som mala vodnaty vytok. co teda dlho nebolo 🙂

mate s nimi niektora skusenosti?

hiva
autor
20. jan 2010

soldi...vdaka za podporu....ja mam PCO ale so sliznicou som nikdy problem nemala....vzdy som ju mala dostatocne vysoku aj napriek tomu, ze ovulka nebola....ale tie veci, co si pisala sa celkom na PCOs podobaju 😒

soldi, jednoznacne by som ti odporucala merat BT a zistit, ci ovulujes alebo nie....samotny vodnaty vytok este nemusi znamenat ovulku 😒 ...ale drzim palce aby to v tvojom pripade bolo tak 😉 🙂

soldi
20. jan 2010

Hiva, vsak meriam 🙂
ja len stale rozmyslam, ze by som to mohla este skusit nejaky cas prirodnymi metodami a nie sa hned vrhat na lieky 🙂
ozaj, a aky je rozdiel medzi pco a pcos?

katkaajurko
21. jan 2010

ahojte,

ja som sa trochu rozkackala,to nemam rada..uvidim co prinesie dalsie meranie... co myslite-kedy mam ist radsej na odber - zajtra alebo v pondelok? zajtra je 13ty den a v pondelok 16. zajtra mi to ale asi viac vyhovuje...

http://www.fertilityfriend.com/home/278331

katkamarek
21. jan 2010

ahoj Katka, a co tak aj v piatok aj pondelok? 🙂
Inak zhanaju ta v teme grafy BT, chybas im 😉 tak skus sa spytat ich, lebo ja ti asi neporadim, este nie som natolko skusena 😖

katkaajurko
21. jan 2010

nee dva krat po sebe sa mi nechce 😀

tigi
21. jan 2010

ahojte babule. mate niektora skusenosti s femi kvapkami? ci to ma vobec pri pco vyznam skusit ich brat. vdaka za odpoved. 😉

hivuska drzim palce aby bolo vsetko v poriadku.

katkajurko a ake dlhe mas cykly?

katkaajurko
21. jan 2010

tigi tak 35-39 dni

ale niekedy aj 29 (ale to skor mimoriadne)

ja beriem femi... v lete som brala , teraz minuly mesiac a tento..ale co ja viem ci to ma nejaky ucinok..to je len taky doplnok podla mna..

soldi
21. jan 2010

ahoj katkajurko. lebo jedna dievcina tu pisala, ze ked ich brala dva mesiace, ze na treti jej prisla vlastna ovulka.
tigi, hladam odpoved na tu istu otazku 🙂

katkaajurko
21. jan 2010

no soldi to moze byt aj nahoda s tou vlastnou ovulkou -mne chodi ovulka sama ale bez ohladu na femi kvapky..
raz aj nedosla v lete pocas ich brania..takze tak...

tigi
21. jan 2010

katus ja mavam asi tak rovnako dlhe bez clostilu. ides na HP?

soldi ahoj. citam tu po diskusiach ake su dobre, ale ja som este pred tym ako mi dokino povedal ze mam PCO brala femigard a nemala som pocit ze by to somnou nieco urobilo. ale zase vtedy som este ani nemerala BT, takze zodpovedne povedat ci mi pomohli k ovule nemozem. zistujem teda, ci femi kvapky nebudu nieco podobne.

soldi
21. jan 2010

co som citala diskusie, tak niektore baby pisali, ze femikvapky od valovica su lepsie a aj lacnejsie. ale ze to je asi tak ako so vsetkymi sposobmi liecenia, na niekoho to ucinkuje, a na niekoho nie. niektore pisali, ze po nich aj otehotneli, ze sa im pekne upravil cyklus a niektore zas naopak, ze sa im uplne rozhadzal.
takze asi treba vyskusat a uvidis 🙂
ja beriem femi kvapky asi dva tyzdne a sa mi zda, ze uz pozorujem ucinky- po vysadeni hak som mala viac menej stale biely husty vytok a teraz uz mam aj vodovy 🙂 je to malo, ale aj to ma tesi 🙂

katkaajurko
21. jan 2010

tigi ano idem na HP

no ja si myslim,ze trosicku pomoct mozu - su to bylinky..ale zazraky pri vaznych diagnozach urcite neurobia... iba ak je slabulililililnke PCO - tak moozno trochu to vedia doladit ale inak nie..ale urcite aspon nejaky blahodarny ucinok maju ... to je moj nazor...

inak aj ja mam dnes trosku vodovy...ze by zacinalo plodne obdobie 😨 neviem uvidim - dnes idem aj k novej dr - aj na to som zvedava co povie... a tak... urcite mi bude robit aj ultrazvuk-snad sa dozviem ako to teraz vyzera....

tigi
21. jan 2010

ja viem soldi, aj taketo male zmeny potesia. 🙂 ja nemavam napriklad vobec ovu hlien, alebo len uplne minimum. ktovie ci aj to nie je problem. zatial len zistujem ako to s tymi femi kvapkami je, uvidim, mozno neskor sa na to dam ked ma nieco presvedci, ze aspon trosku by mohli byt napomocne. 😉

katkamarek
21. jan 2010

vidim, ze sa bavite o femi kvapkach, tak ja som ich zacala brat len teraz v strede cyklu, tak neviem zatial z vlastnej skusenosti povedat, ci su alebo nie su dobre. Ja som prvy cyklus po vysadeni HAK a hlien mam i ja taky nijaky, zatial to vyzera tak, ze ovulka asi bola, dnes teplotka pekne vystupila, ale uz treti den mam rano pozitivny ovu test, ale poobede je vzdy negativny, tak neviem co si mam o tom mysliet. Aj ja idem dnes k dokyne, tak verim, ze ona vnesie svetlo do tejto nejasnosti, ocakavam, ze mi povie ze folik praskol 😉
a tu je moj grafik
http://www.fertilityfriend.com/home/2bd5ea

soldi
21. jan 2010

katka jurko, a vy sa uz ako dlho snazite?
a ako vyzera take velmi slabulinke pco? 🙂

inac, mam kamarata, co prave dostudoval gynekologiu(resp. asi troch) a som sa ho pytala na HP a on mi povedal, ze v MT to vacsinou ani nerobia, lebo ze hormony nevedia ziadno ucinne ovplyvnit a ze sa to aj tak stale meni. trochu divny nazor, nie?

katkamarek
21. jan 2010

soldi, nemyslim si, zeje to divny nazor, lebo ja laik, som o tom tiez tak premyslala, hormony sa rychlo menia, napr. take LH moze vystupit v priebehu par hodin a zase rychlo klesnut. A je velmi tazke podla mna vystihnut ten spravny okamih u kazdej zeny kedy je najlepsie testovat. Samozrejme existuju normy od-do, ale to su skor normy pre zeny, ktore maju ako tak pravidelny a normalny cyklus, ja si myslim. Keby to mali zodpovedne urcit, podla mna by bolo najidealnejsie robit HP kazdy den a pozerat ako sa meni, a hlavne u nas, ktore mame nejaky problem, ale to je zatial v nasich podmienkach nerealne.

no a slabulinke PCO je podla mna ten lepsi pripad, napr. ze zena ma pravidelny cyklus, nikdy nemala vyvolavacku, lebo mrcha dosla vdzy, to je moj pripad, mam cykly tak 30-35 dni, neviem este ako je to s ovu zatial, lebo sa sledujem prvy cyklus, ale tak to vyzera, ze teraz bola. Ten tazsi pripad su zeny, ktore napr. mrchu nemali nikdy prirodzene, alebo ked mali tak mozno tri krat do roka, maju strasne dlhe cykly, mozno aj 90 dni.
to je moje ponimanie stupna PCO 🙂

tigi
21. jan 2010

katus ja pijem alchemilku a u tej mam pocit, ze mi pomaha, hlavne na sliznicu. drzim palce u novej doktorky. a s lekarkou/lekarkou predtym si nebola spokojna?

katkamarek vyzera to ze ovu bola. uvidis este zajtra. ja meriam tento mesiac prvy krat bez clostilu, tak som zvedava co mi z toho grafu vyjde a ci vobec dojde k ovule.

hiva
autor
21. jan 2010

ahojte...katkamarek...podla mna sila PCO od menstruacie vobec nezavisi... mne chodila totiz mrcha pravidelne a sama cca kazdych 30 - 35 dni, ale ovulku som nemala vyse roka a vajecniky boli skornatene az strach... takze nemyslim si, ze som mala slabulinke PCO 😉 🙂

podla mna PCO suvisi s vajecnikmi....mrcha so sliznicou maternice....je medzi nimi ista vazba, ale sliznica maternice na PCO nevplyva....u mna fungovala bezproblemov ale vajecniky boli o nicom 😉 ...asi zavisi, s ktorymi hormonmi je problem.....co som vacsinou odsledovala, baby co mali problem s LH a FSH mavali problem aj s mrchou.....a tie, u ktorych boli tieto v norme ale bol zvyseny Testosteron, mrchovali normalne ale bez ovulky....podla mna je to individualne....ale jednoznacne vaznost PCO by som hodnotila v prvom rade podla stavu vajecnikov a nie podla mrchy 😉 😅

katkaajurko
21. jan 2010

soldi my sa snazime 11mesiacov , raz bolo tehu-kratucko..

podla mna HP hovori o veciach -moj kamarat gyndos co dostudoval asi pred 4 rokmi si sam vypytal moje udaje a podla toho zhodnotil kopu veci..napriklad pomer medzi LH a FSH sa okrem v obdobi ovulky nemeni vyznamne a ten pomer hovori o vela veciach.. a tak isto hormony ine - ci su v norme alebo nie..aj ked sa menia - nemaju sa menit rapidne nad normu..

a slaba forma PCO podla mna zavisi od toho - kolko krat do roka je ovulacia - ak telo zlyha len par krat - je to podla mna slabulinka forma PCO... pretoze mat ovulku je zaklad...

ja pijem tiez alchemilku-ale nejaky rozdiel nebadam... s povodnou lekarkou som nebola spokojna,lebo je to leniva lemra... nic mi nepovedala - vsetko som z nej musela tahat ako z chlpatej deky - a odmietla mi ako osobe s PCo - co mi oznamila len tak medzi recou urobit HP, folikulometriu, ci nasadit clostyl - oznamila mi len ze este pockame do marca a potom ma rovno posle do centra asist.reprodukcie -dakujem pekne za taku dr...

soldi
21. jan 2010

no, ja sa do pco tak moc nevyznam, len stale nechapem, ze aky je rozdiel medzi pco a pcos. napr. ja som mala vzdy vsetko v norme, po vysadeni hak sa mi ms tak postupne pomaly rozbiehala, ale mala som dlhe cykly. v auguste som bola na prehliadke, ziadne cysty neboli a v oktobri mi uz povedala, ze to je mozno pco.
takze nechapem.
ale napriklad mne doktorka povedala, ze aj ked zena ma vsetko ok, tak aj tak nema kazdy cyklus ovulaciu.
myslim, ze pre samotnych doktorov je zenske telo- vsetko co suvisi s pocatim dost velkou zahadou.

Hiva, tak uz sa cochvila prehupnes do druheho trimestra, ako sa citis? 🙂

soldi
21. jan 2010

katkajurko 😀 lemra lemrava, bola taka celkom dobra komedia 😀
tak to je nanic mat taku doktorku. moja je celkom ok, moje dlhe cykly zacala hned riesit, aj manzela poslala na spmg aj mi clostil predpisala, napriek tomu, ze sa snazime cca 3-4 mesiace.
niektori doktori su hrozni, vobec Ti nepovedia diagnozu a tvaria sa, ze ked niekto nema vystudovanu medicinu, tak nema sancu ani len v naznakoch pochopit o co ide. 😖
a hladas si uz novu? odkial si?

aspon vies, ze mozes byt tehu, ked uz si bola- aj ked kratko.

katkaajurko
21. jan 2010

pripustne su u zdravych 2 vynechania ovulacie myslim

pri PCO vajecnikoch -ide o to ako vyzeraju - byvaju zvacsene a nachadza sa v nich nejaka "volna tekutina" ci co.. a byva u nich vidno viacero malych folikov nedozretych (viac ako u zdravych zien) lebo tu ide o pretlak niektorych hormonov..

myslim,ze PCOS je uz vtedy-ak ani mrcha nie je spontanne ani ovulacia cely rok... ze to telo proste nefunguje totalne ako ma.. myslim...

katkaajurko
21. jan 2010

ja som zatial nemala ovulacie tusim v troch cykloch - uvidim este jeden mesiac ako to bude... tri za rok nie je tak vela 😅 teda dufam,ze tento ovulacny bude 😅 a aj ten posledny-kym uzavriem "rok"

soldi
21. jan 2010

a to myslis tri po sebe? ci do roka?
ja sa k tomu ani neviem vyjadrit, lebo cyklus som sledovala len minuly mesiac- to ovulka nebola a teraz som v strede, tak len silno dufam 🙂 a buduci mesiac asi nasadim clostil a zas budem dufat 🙂
Katka a Ty teda neberies clostil ani nic?

katkaajurko
21. jan 2010

tri do roka ale dva boli po sebe tusim - nepamatam si presne ale zda sa mi - po potrate... 😒 alebo po potrete kazdy druhy mesiac tri krat a potom sa to zas napravilo a teraz uvidim... no ja to viem tiez len vdaka meraniu BT..

clostyl nie , beriem duphaston tri mesiace po ovulke vzdy... to mi upravilo spinenie-ja som dost zvykla spinit v druhej faze cyklu...

tigi
21. jan 2010

katkajurko tiez by som zmenila lekara na tvojom mieste. nechapem preco tak reagovala, ved je to jej praca, pride mi to ako keby sa jej vobec nechcelo sa zapodievat tvojim zdr. stavom a po case to hodit na centrum, ved sa "nepodarilo otehotniet", ale to ze sa ti k tomu ziadnym sposobom nepomohla dopracovat - no hruuuza. 😠

mna zaujma este to, ci sa s PCO uz narodis (to mi tvrdil dokino ked videl vysledky z HP a urobil UTZ) alebo sa ti rozvinie pocas zivota. do septembra minuleho roka totiz dokino ziadny problem nevidel, aj ked je pravda ze ani nic nehladal. ja si vsak pamatam vysetrenia ktore boli par mesiacov predtym, kde mi po dvakrat povedal ze mam krasny folikac a ze mame snazit. to ci aj praskol ale neviem, ale nie je to tak ze u PCO dominantny folikac nedozrieva, iba viacej mensich?

hiva
autor
21. jan 2010

soldi...dik...do druheho trimestra chybaju este cca 2 tyzdne ...konik mi tt ukazuje divne...nie som 11tt ale iba 10tt + 1 😅 ...no a zatial sa to neda moc uzivat....cakam na prve odbery a vysetrenia....po vysledkoch sa snad trosku skludnim.....i ked ako citam dalej, ake vselijake odbery cloveka cakaju, toho stresu a obav ci je vsetko OK sa asi nikdy nezbavis....az po porode....a to uz potom zacnu ine obavy 😅 ...ale inak fyzicky sa citim celkom super....nevolnosti som mala asi iba 2 dni, ale aj to boli skor z crevnej chripky ako z tehotenstva 😀

podla mojho nazoru rozdiel medzi PCO a syndromom PCO (PCOs) je ten, ze polycisticke vajecniky PCO sa mozu spravit aj zdravej zene v jednom cykle, alebo aj viacerych, ale je to viac menej docasneho charakteru...viacmenej nahodne.. zena v dalsich cykloch funguje normalne a cysticky sa postupne vstrebu ...taketo nieco sa moze stat napr. ak je zena docasne chora, alebo pod velkym stresom a podobne...jedna sa skor o nahodnu a jednorazovu udalost...

Syndrom PCO (PCOs) je viacmenej dlhotrvajuci a systematicky trvajuci stav, kde ja vajecniky zacystuju pravidelne, kazdym cyklom pribudaju dalsie a dalsie cysticky....toto sa deje ak ma zena vazny a trvalejsi problem... najcastejsou pricinou su hormonalne problemy.....je to pravidelne, dlhotrvajuce....nie nahodne 🙂