Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

majatko
11. jún 2010

dakujeme za privitanie 🙂 ja som vas uz skor citala, ale som neprispievala, lebo sme mali svadbu, svadobnu cestu, tak nebol cas, ale teraz uz mame vsetko uspesne za sebou, teraz uz budeme pracovat na babatku 🙂trosku som browsovala po nete a docitala som sa, ze pri HAK sa ma brat kyselina listova, lebo vtedy je jej malo, ked zena berie HAK A kedze po troch mesiacoch sa budeme opat snazit o babatko, tak to budem nadalej brat.(tak posluchnem Dagmu 🙂)....dufam, ze mi ta HAK pomoze, lebo ma dost boli ten vajecnik, na ktorom mam tu cystu ☹

dagma123
11. jún 2010

Aj ja ďakujem za privítanie. Tak som to s tou listovkou myslela. Inak pri užívaní HAK je vyššia potreba aj ostatných vitamínov zo skupiny B, a tak sa odporúča užívať sem tam B-komplex. Myslí sa tým niekoľko mesačné /3 a viac mes./ užívanie HAK. Ja som to napríklad nevedela a dosť často som trpela na ústne kútiky. Inak kys.listová je vitamín rozpustný vo vode, takže pri jeho nadbytku ju jednoducho vylúčiš močom a nehrozí tak hypervitaminóza.

dagma123
11. jún 2010

Ja som dnes tiež bola vrámci vychádzok vonku, ale až tak podvečer, keď už nebolo až také horko. Dindulka, ty si bola na neschopenke, odkedy si zistila, že si tehotná? Dobre si teraz oddýchni fyzicky a najmä psychicky a vráť sa do práce, až sa na to budeš cítiť. Pokiaľ máš chápajúceho lekára, nechá ťa doma, ako budeš potrebovať /pokiaľ to nebude pol roka/. Ak to v práci nevedia, ani by som im to nehovorila. Ničomu to nepomôže a vieš, ako sa vraví: najviac poteší cudzie nešťastie. Ja som bola hlúpa, v práci som povedala, že idem na laparoskopiu a potom na hormonálnu stimuláciu a teraz mi vyvolávajú a nútia ma, aby som sa vrátila späť. Nikto si nevie predstaviť, čo tá liečba obnáša, ale to nemôžu pochopiť, že veď načo PN. Ja som si stanovila priority, a to je pre mňa tehotenstvo a plne sa riadim pokynmi lekára, ktorému dôverujem, že keď niečo robí, vie prečo.

katkaajurko
12. jún 2010

urcite treba papat vela vitaminu B..je to dobre aj na dobru cinnost vajecnikov na vsetko...

majatko - mne vtedy cysta zmizla pichanim extremnej davky nejakeho becka 14dni vkuse..mala 4,5 cm a dva tyzdne po najblizsej mrche zmizla a uz sa neobjavila nikdy..ale vtedy mi kazali b-complex si davat...aniku som nechcela,nebolo mi z nej dobre....neviem,ci sa od tejto metody pichania injekcii uz upustilo-lebo mojim kamoskam to nikto neordinoval-no mne to vtedy pekne zabralo..len to stiiiipalo au

ja vas este raz vitam-vsetky nove aj ked si vas chvilu asi budem pliest 🙂 je vas tu naraz nejako viac ale dagmu si uz pamatam 🙂 ty si taka nasa nova studnica mudrosti-lahko zapamatatelna 😉

hivus - kde si??,

govi ako si na tom?

a ostatne tehule? sa vam od tepla nechce ani PC zapnut?

aj ja som bola vcera na 3 hodinovej prechazdke.... a doniesla som si z nej moje asi najrajsie lodicky ake som kedy mala 🙂 som si musela urobit radost kedze tento tyzden bol psychicky narocny 😉 ale sa z nich tesim ako blchaaaaa!

a zacal mi moj egg...lenze doki skonstatoval ze sliznica je zla...myslite-ze ked budem mat pocit ze je po ovulacii ma zmysel si davat duphaston? (este nejaky doma mam...no doki to videl ciernee...a zbytocne sa naapchavat nechcem ...tak neviem.... )

dagma123
12. jún 2010

Ahojte, je tak teplo, že sa mi ničoho nechce. Tak k večeru sa pôjdeme aj s mužom previesť na bicykloch niekam na zmrzku.
Kati, s tým dufastonom ti veľmi poradiť neviem. Aj ja si myslím, že je to alibistický liek, ničomu nepomôže, ale ani neuškodí. On sa dáva skôr na úpravu cyklu, aby sa tie cykly nenaťahovali nad 35 dní. Aspoň tak mi to lekár vysvetľoval, že nie je dobré si nechávať cykly 35 a viac dňové. Dufaston by mal byť progesterón, to je hormón, ktorý sa tvorí v druhej polke cyklu činnosťou žltého telieska. Žlté teliesko vznikne z Graafovho folikulu po ovulácii. Ak dôjde v cykle k oplodneniu, HCG, ktoré vzniká činnosťou trofoblastu udržuje žlté teliesko v činnosti. To produkuje progesterón až do doby, kedy začne hormonálne pracovať placenta, čo je zhruba na konci prvého trimestru. A teraz načo sa Dufaston používa: používa sa pri insuficientnej luteálnej fáze cyklu, čiže buď ako podpora udržania gravidity alebo na skrátenie dĺžky cyklu. Trošku sa do toho zamotávam, tak to skúsim osvetliť na mojom príklade. Ja napríklad neovulujem vôbec, bol mi robený hormonálny profil a zistilo sa, že nemám progesterón vôbec. Tým pádom sa mi cykly naťahovali aj na 100 dní, kedy som buď dostala injekciu progesterónu /Agolutin/ al. som spontánne menštruovala pri relatívnom nedostatku estrogénov. Mne bol na to predpísaný Utrogestan, ktorý obsahuje 100mg progesterónu. Dufaston obsahuje 10mg, takže pre mňa bol slabší. U teba zrejme na základe horm. profilu zistili, že progesterón nejaký máš, ale nie dostatok a ten deficit ti mal doplniť duphaston. Takže v tvojom prípade by som postupovala asi takto: podľa bazálnej teploty si odsleduj, kedy máš ovuláciu, po nej by som nasadila duphaston na 10 dní cyklu. Ak na konci cyklu nedôjde menses, skús testnúť, či nie si tehu. Ak bude test pozitívny, choď ku lekárovi na hormonálny profil a ak budeš mať progesterónu ešte stále málo, priordinuje ti na prvý trimester utrogestan al. zvýši dávku duphastonu. Ak test nebude pozitívny a bude ti menses meškať viac než 35-40dní(neviem,akú mávaš dĺžku cyklu normálne/, aj tak by si mala zájsť ku gyndošovi. On urobí vaginálny ultrazvuk a podľa výšky sliznice povie, čo ďalej. Niekomu stačí pichnúť Agolutin a niekto (napr.ja/ potrebuje ešte pridať aj estrogény(Agofolin/ ku Agolutinu. Tak asi tak. Neviem, či som to vysvetlila dosť jasne, tak keby si nerozumela, skúsim ti zodpovedať.
Teraz ideme s mužíkom trochu na vzduch, ale večer určite odpoviem.

govinda
12. jún 2010

ahojte kočky 🙂
zatiaľ som na tom takto: http://www.fertilityfriend.com/home/1839d4
Neviem, čo sa deje, už som mala mať mrchu - LF som posledné cykly mala 14 dní. Test som nerobila, no ak sa budem držať takto aj naďalej, tak testnem.

dindulka
12. jún 2010

ahojte 😉
dnes bol teda hic 😲 , aj my sme boli na zmrzku a poobedie som mala rozrobené s jahodami mňam mňam
dnes je to týždeň od toho, čo sa to stalo ☹ som rada, že ten môj je taký aký je 🙂

dagma, ja už idem v pondelok do práce 😝 , bola som na PN-ke odvedy čo mi začal ten hnedý výtok takže od minulej stredy, v sobotu sa to stalo a tento týždeň ma nechal doktor doma, v podstate sa fyzicky cítim dobre, trochu ma síce včera a dnes pobolievali váječníky, ale to je asi normálne a už vôbec nekrvácam, tak to je dobré. takže od pondelka začína ten krásny životný kolotoč. rozhodli sme sa, že koncom júla - začiatkom augusta pôjdeme na dovolenku, pôjdeme do Chorvátska. už sa teším. ten výklad o duphastone je 😎

ja som teraz prestala brať všetky vitamíny E, kys. listovú aj femibion, mám ich brať aj naďalej alebo mám si dať prestávku, čo poviete?

govi, kuriatko tak ako? 😕

majatko
12. jún 2010

uz mam volby za sebou, som velmi zvedava ako to dopadne, takze o 22.00 budem pozerat Markizu 🙂 dnes ma viac ako po tyzni prestal boliet ten vajecnik, ale zacinaju prsia, takze MS sa blizi (bola som aj na Agolutin vo stvrok, vraj by prisli aj same, ale ze ani Agolutin neuskodi)...a potom zacinam s HAK...Katka ani mne neponukol doktor take injekcie, hned povedal, ze mi da HAK...len je mi trochu luto, ze som sa ho neopytala, ze co bude po tretom mesiaci brania...ale ved uvidime , ked k tomu dojde...ako pozeram na prispevok od Dagmy, tak po case budeme asi aj my moct dostat minititul z gynekologie...klobuk dole Dagma pred Tebou kolko toho vies 🙂

dindulka
12. jún 2010

govi, pozerala som to, tak teda neviem 😕

jasom bola tiež voliť, majatko sme sa tak zdá, že HAK tri mesiace brala aj hiva, a akú antiku ti dr. predpísal? ja keď som prišla vždy od gynekológa, tak ma až neskôr doma alebo cestou domov napadlo, čo som sa mohla opýtať a neopýtala 😒

dagma123
13. jún 2010

Ahojte kočky, včera bola u nás hrozná búrka, padlo nám pripojenie na net aj káblovka. Behom chvíľky, kým som stihla zavrieť okná nám do bytu nafúkalo toľko svinstva, že dnes mám o zábavu postarané, keďže sme mali pootvárané všetky okná kvôli tomu teplu.
Ďakujem za pochvaľu, je to môj koníček a hlavne som bola donútená si o tom naštudovať kvôli sebe. Ja už som vyskúšala za tú dobu snaženie všetky lieky, ale nič mi až tak nepomohlo. Tak preto teraz ideme skúsiť liečbu injekciami a IVF s minimálnou stimuláciou, pretože ja som ani na klomifen dobre nezareagovala. Občas ma prepadnú chúrne myšlienky a bojím sa, čo bude, keby som ani na túto liečbu dobre nezareagovala. Ale potom si poviem, že to tak možno má byť, aby som si potom ten zázrak ešte viac cenila.
Dindulka, s tými vitamínmi by som sa rozhodla asi tak, že si ich môžeš všetky ponechať. Ten vitamín E je dobrý na podporu plodnosti, ale tiež je to vitamín rozpustný v tukoch, a tak sa s ním môžeš aj predávkovať. Tak s ním by som asi po 2-3 mesiacoch si dala pauzu. Listovku by som užívala ďalej. Neviem, kedy ti povedali, že sa môžete opäť začať snažiť. U nás býva ten odstup asi 3 mesiace po kyrete. Je dobre, že si po zdravotnej stránke v poriadku. Uvidíš, že už si si týmto vybrala všetko zlé a už ťa čakajú len samé pozitíva. 😉

katkaajurko
13. jún 2010

cawte

govi no tak to je napinave 🙂 uvidime dalej 🙂mozno bola ovulka o dva dni este neskor...

dagma - ja viem na co ten duphaston posobi..podla hlienu budem mat ovulaciu zajtra alebo pozajtra-ale ako vravel doktor-mala som nedobre zrelu sliznicu aj ked dost vysoku... tak preto neviem-ci ma vyznam si ten duphaston davat... chapes.... inak LF maavam 14 dni - no a tento cyklus by vysiel ak prebehne ovula ako hovorim-ze by ssom sa do 35 zmestila aj bez duphastonu... nechcem sa zbytocne nadajat nicim- ak nie je sanca na uhniezdenie... chapes...

a ten vitamin E ma zaujima - my mame doma 100mg tabletky a sem tam si ho dam..a potom trochu mam pocit na "prehanky" ale neprezenie ma... myslis-ze sa "predavkovavam"?

dagma budeme mysliet pozitivne? ok? na stimulku budeme vsetky-ktore to caka reagovat v ramci moznosti CO NAJLEPSIE! tak dnes som za optimistku ! 🙂

zuzu1111
13. jún 2010

bea - tu soooooooom 😎 , ale neviem kde sú mierag a jancos, ani kerka tu dávno nebola....Mne sa nechce chodiť toľko na PC, keď je vonku tak pekne...a mali sme návštevu v piatok - moju sestru.. Ty už máš po morfologickom UTZ. Ako bolo? Kde si o tom písala? Bea ty ešte stále cítiš nejaké to pichanie v podbrušku? Lebo ja stále...A pohyby už cítiš? Od ktorého týždňa?

Vítam tu nové baby... 😉 ...Ja som tiež mala problém s chlpkami, kým som brala HAK, bolo to lepšie, po vysadení sa to zhoršilo....teraz som myslela, že keď som tehu, tak sa to zlepší....na niektorých miestach sa to zlepšilo, ale niekde vôbec 😠 ...naďalej funguje žiletka a epilátor, pinzeta. Vypadávanie vlasov tiež poznám - ale toto sa v tehu zlepšilo a pleť - nikdy som nemala pleť ako bábika, ale zas ani nejaké hrozné akné....občas nejaká tá vyrážka, ale čo ma začalo trápiť od vysadenia HAK sú vyrážky na chrbte a to mi teraz robí nervy najmä teraz v lete 😠

zuzu1111
13. jún 2010

kati - ja by som po ovulke skúsila ten duphaton, uškodiť nemôže.... 😉

danielka - tarantula doma 😲 😲 😲 😲 ...to ja by som sa odsťahovala...ja jačím keď sa niekde objaví malý pavúk a MM ho musí prísť zabiť 😀

govi - som zvedavá, ako dopadne ten tvoj graf, držím prsty 😉

shaarka
13. jún 2010

ja mam tiez arachnofobiu... ale zabijat pavuky zasadne nie, lebo sa bojim ich pomsty 😔
😀 😀

danielkabn
13. jún 2010

čauko babule 🙂 krásnu slnečnú nedelu prajem 🙂 🙂
Zuzi,tarantula je len v terárku,nemám prečo sa sťahovať od manžela,veď ju nevypustí,2x do roka tomu dáme žrať,bud jaštericu alebo bielu myšku,dá sa tomu voda a celý život len presedí na kameni 😀
Govi,s tebou si tento cyklus robí čo chce,ale ešte stále je to veľmi zaujímavé 😉 😉 držím palčeky

dindulka
13. jún 2010

ahojte
zuzu, bea o tom morfologickom ultrazvuku písala na str. 320, musí to byť úžastné 🙂

no čo vám poviem, "okotili" sa nám rybičky, môj drahý ma akvarko s cichlidami a zistili sme, že máme štyri nové prírastky sú úplne maličké, tak 1,5 cm a skovávajú sa pod kameňmi, takže rybky máme plodné 😒 🙂

dagma v nemocnici mi povedali, že treba počkať asi 3 mesiace, ale môj gynekológ mi povedal, že viac-menej po prvom menzese sa môžeme snažiť. keď to tak rátam menzes by mi mal vraj prísť tak o 5 týždňov, ak teda príde... ak nepríde mám prísť na agolutín, kým po injekcii dostanem menzes to je zhruba 6 týždňov. a ovuláciu ak bude, tak podľa skúseností z predchádzajúcich dvoch mesiacov 35-38 deň a to je spolu 11 týždňov, takže skoro 3 mesiace. bože na jednú ovuláciu čakať 3 mesiace, tak to je sila 🙄 , keby bola aspoň istota, že ovulácia bude. ťažko povedať, ako sa telo k tomu všetkému postaví 😕 myslíš, že mám ešte hcg? za koľko to asi z tele odíde? každopádne po menzese budem poctivo merať teplotu a uvidíme, dúfam, že to bude dobré. a ty kedy záčínaš s tou liečbou?

shaarka
13. jún 2010

dindulka, 3 mesiace je lepsie nez 13 rokov 😀
ale nie, to len srandujem. nejak nemam prehlad - ty si niekedy brala clostilbegyt?

katkaajurko
13. jún 2010

sharka a ty si aku davkuclostylu brala?

dindulka
13. jún 2010

shaarka, ja som mala začať brať clostil cyklus, v ktorom som zistila, že som tehotná

shaarka
13. jún 2010

brala som 1. cyklus 1tabl., 2. cyklus 1 tabl. a treti cyklus 2 tabl. (aspon tak mam zaznacene v grafoch, lebo inak uz nepamatam). ale viem, ze tie dve tabletky som si dala sama, na tajňáka 😀 Dr. povedala, ze len jednu, ale mne sa jeden folikul zdal malo... tak som si naordinovala dve. 😝
(otehotnela som v 4. cykle, bez hormonov, s ovulou na 38.DC)

10andrea12
13. jún 2010

ja beriem clostilbegyt prvy cyklus teda uz som dobrala od 3 DC do 7 DC dnes som uz 12 DC cyklu a zajtra idem na folikometriu k lekarke tak som zvedava ci zabral dam vam zajtra vediet

majatko
13. jún 2010

ahojte 🙂 tak som sa dostala teraz vecer k pocitacu a mam pre Danielku jastericku ak by chcela .... byvame v rodinnom dome a manzel ju chytil dole v obyvacke a to som si myslela, ze v dome sa budem musiet zmierit len s pavukmi 😲
ja chodimk k tomu istemu doktorovi ako Hiva, tak preto asi mam tiez na tri mesiace HAK...predpisal mi Minisiston, nepoznam tu HAK (ja som brala len Diane 35 a to mi ju predpisala ako liecbu moja endokrinologicka, ale potom mi gynekolog navrhol vysadit, aby videl, ze ako funguju vajecniky...takze uz som bola asi 4 roky bez HAK a iba na agolutinovych injekciach)...sama od seba som MS mavala tak raz za rok a tohto roku neviem cim to je, ale mala som ju trikrat sama od seba za necely pol rok...

govinda
13. jún 2010

ahojte, skôr som sa sem nedostala 😀
Takže ja som klesla, no mrcha stále nikde 😒 . Krčok je stále dole a tvrdý, prsia pomaly prestávajú bolieť 😒 - to zvyknú až nejaký 3.deň mrchy 😒 . Uvidím na zajtrajšiu, teda pondelnajšiu teplotu a podľa toho sa zariadim 😠 . Tak dobrú noc 😅

katkaajurko
13. jún 2010

shari to si pamatam ze to bolo po dobrani clostylu ..len ma to zaujimalo ze kolko ti dali..aj ja mam brat jednu denne...

govinda
14. jún 2010

kočky, takže už začínam krvácať, mrcha je dnes určite tu ☹ ☹ ☹ 😠 😠 😠

danielkabn
14. jún 2010

Ahoj Govi,to snáď nie,mrzí ma to ☹ ☹ ja ti tak strašne držím palce,ty si taká bojovníčka,čo to stále nevzdáva,aj chcete ísť do centra s mužíkom,či ako?
Inak,u nás je hrozná búrka,blýska sa tak strašne,že sa bojím mať zapnutý notbok,ale riskujem to,kvôli MK sa to aj oplatí 😀 😀

govinda
14. jún 2010

ma ide trafiť šľak z toho, keď si predstavím, koľko zase musím čakať na ovulku ☹ ☹ . Zas minimálne 30 dní 😢 😢 😢 😢 , som z toho v totálnej depke ☹ ☹ ☹ . Keby som aspoň mala cyklus normálne, že ovulka cca 15DC, tak by som to ako-tak zvládala, ale pokiaľ normálne baby absolvujú 2 cykly, tak ja jeden a to dlhé čakanie ma totálne ničí 😢 😢 😢 😢. Už fakt nevládzem.
do centra sa zatiaľ nechystáme - drahý mal spermio celkom ok. Mne laparka tiež dopadla dobre, jedine bol problém v hormónoch a v tom, že som som mala dlhočizné anovulačné cykly. Tie mi trošku upravil Euthyrox, ale stále sú tie cykly dlhé, aj keď som rada, že aspoň ovulku mám. Ale kým normálnemu páru to môže trvať aj rok, tak mne pri mojich cykloch aj 2 ☹

katkaajurko
14. jún 2010

govi skus gy-nex - mne to tusim tento krat upravil prave on..lebo okrem multivitaminov a b-complexu si davam len to (a to doteraz nezaberalo nic)... ale myslim,ze ovulka bola vcera/dnes -cize mi skratilo cyklus na 34dni ..klop klop klop aj ked mi je ovulka na dve veci - kedze mi nedorastie kvalitna sliznica...

ale toto zufalstvo si pamatam s pred par mesiacov... aj boli ovulky aj ked aj okolo 26 dna ale to cakanie ma ubijalo..skoda ze som vtedy uz nevedela,ze sa stresujem zbytocne... 😒

danielkabn
14. jún 2010

V našom prípade neviem,kto je z nás na tom horšie,či ja alebo moja polovička ☹ ☹
Môj cyklus sa upravil,neviem síce akým zázrakom,užívala som metformín,ale vysadila,lebo som z neho pribrala,kopec vitamínov všelijakých ako Éčko, Femibion, Femi kvapky,ale to mi tiež zázrak nespravili, ale zrejme to bude asi tými detoxikač.kvapkami,lebo až potom sa mi cyklus upravil na 28 - 33 dní,mávala som cykly viac ako 35 dňové a tiež som hromžila,ako hromží teraz nebo,bože,jak sa blýska,to ani von nevyjdem dnes,kým to neprejde 😒 😒

govinda
14. jún 2010

katka, ja beriem aj femi kvapky, tak možno aj to mi skrátilo cyklus, tak nechcem aj gynex 😒 . Tento cyklus idem na kontrolné odbery na štítku a v júli na kontrolu s výsledkami, tak uvidím, čo mi na to všetko povie endokrinologička. Plánovala clostil alebo metformin alebo niečo, uvidíme. Len to zúfalstvo na začiatku cyklu je hrozné, som z toho čakania fakt na dne.