Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

katkaajurko
7. okt 2010

@mili78 ja som nepodpisovala absolutne nic .... a nemam potvrdenu ani inzulinovu rezistenciu

mili78
7. okt 2010

@katkaajurko ...ja tomu fakt nerozumiem...co tu citam niektore baby, tak im tie testy spravili bez problemov a mne to nechce ani gyndos, ani endokrinologicka spravit...a ked som prosila endokrinologicku nech mi napise vymenny listok k diabetologovi tak mi povedala, ze ziadny diabetolog mi nebude robit vysetrenie na inz.rezistenciu kvoli PCO

slivocka
7. okt 2010

@mili78 ...tomu nerozumiem, mne gyndos diagnostikoval PCO a hned ma poslal na diabetologiu s tým , aby sa vylučila inzulinova rezistencia 😒

katkaajurko
7. okt 2010

@mili78 a ja tomu rozumiem, natrafila si na zlu endokrinologicku aj gynekologa...to sa stava - vid ja

mili78
7. okt 2010

@slivocka ...no ved to je presne to co tu pisem...ako tak citam tak u vas na vychode s tym nemaju ziaden problem...ale nechapem preco...keby bola moznost tak si to aj cele zaplatim...ale co spravim ak mi to nechce nik spravit? 😢

chlpacik
7. okt 2010

@mili78 no mne hneď endokrinologička po rozobratí danej situácie povedala, že HATK, al. METFORMIN. Spýtala sa či chcem otehotnieť, a Ja:"nebránim sa" 😀 ...ešte mi povedala, že to buď predpíše ona, alebo gyndoška, a ja jej že nech radšej ona, lebo moja gyndoška mi predpíše duphaston, a to je akože vyriešený problém 😖 , tak sa smiala, že aká som úprimná 😀 ...A DODÁVAM, že hladinu cukru mám v norme a aj inzulín, no napriek tomu metformin užívam. A nemám ani čierne na bielom, že mám PCO...no čiže je fakt dôležité natrafiť na dobrého lekára...
PS: dávam Vám do povedomia, že sa blíííži halloween, a k tomuto obdobiu patria ozdobné tekvičky, teraz akože sa nechválim, ale skromnú ukážku zo záhrady som hodila do albumu 😀 😀 😀

chlpacik
7. okt 2010

PS: tak nič z toho, adminka latvia mi to hneď zatrhla, tak vidím, že do albumu si môžem pridať len detičky, BT... že diskriminácia 😀

hiva
autor
7. okt 2010

@chlpacik ...kde mas fotku???? 😅

ja som na diabetologii tiez este nebola..... a dokonca ani na endo.....sice na endo mam vymenny listok, ale kedze som zacala s clostylom, je mi na prd tam ist 😠

chlpacik
7. okt 2010

@hiva ja ani neviem, kde mi zmizla, adminka má nemá rada, ako vidím, asi som sa jej nepáčila, že pomstím sa 😀 😀 😀

katkaajurko
7. okt 2010

@chlpacik nebolo ti vidno do tvare-tak preto- to sa tu uz raz riesilo... oni tu maju "SVOJE pravidla"... 😖

hiva
autor
7. okt 2010

@chlpacik ...no teda maju fakt super rychle reakcie.....ani nestihnes pomaly napisat, ze mas fotoalbum...a uz ti ho aj zmazu 😀 😀 😀

chlpacik
7. okt 2010

na endo som šla len z dôvodu, že som mala podozrenie na štítnu žľazu(mama po operácii na ŠŽ, sestra má a aj neter už)preto som šla, ale mne sa ukázalo že nemám, čiže som hneď začala riešiť ochlpenie a vynechanie menzesu, na základe čoho mi urobila HP...

chlpacik
7. okt 2010

@hiva
@katkaajurko že sviňuchy jedne 😝 😀 😀 😀
ale mňa nenaserú, lebo človeku,ktorý sa smeje ani čert neublíži 😀 😀 😀

katkaajurko
7. okt 2010

@chlpacik 🙂

chlpacik
7. okt 2010

a ďalšiu fotku sem momentálne nedám, lebo Vám privodím nejakú nočnú moru a budete mi, že:"Nikdy som neverila na strašidlá, ale odkedy Ta poznám, nemôžem spať" 😀

katkaajurko
7. okt 2010

baby ja by som dala teraz milion za ovulku... kebyze dojde a zmeraju mi ten prolaktin ... no uvidim.. musim cakaaaat boze jak ja to slovo uz neznasam 😅

katkaajurko
7. okt 2010

@chlpacik no to ti neverim,niekto tak vtipny a plny dobrej nalady nemoze byt skaredy 😉

chlpacik
7. okt 2010

@katkaajurko a spomenula si svojmu gyndošovi Norprolac? na zníženie hladiny prolaktinu????

katkaajurko
7. okt 2010

@chlpacik keby spomenula - ja som sa ho aspon 3x spytala-ci nepotrebujem hned na ten prolaktin lieky a on ze neeee odbery najprv urobime 😠 😠 😠 😠 😠 sak ked ma nastve-zozeniem si ho sama!!!

minewka
7. okt 2010

Ahojte:

HIVA - no my me boli v CAR - v dvoch.

Prvé centrum bol SPLN - ja som nebola pokojná so správaním a prítupom lekára, odmietli sme u neho s mm pokračovať.

Tak sme išli do GYNCARE.

Tam ma doky vyšetril (3x ultrazvuk, 3x odber krvi, výter z pošvy) + mm spermio.
Zaplatili sme si za to 50EUR.

Potom mal so mnou a mm pohovor.

Diagnostikoval mi PCO (teda- mám všetky príznaky...ja som bola hrozne rada, lebo veľa vecí sa , čo sa v mojom tele dialo, sa vysvetlilo....

MM spermiogram vyšiel katastrofálne - úúúúplne najhorší zo všetkých, objem len 4 mil a v tom aj zápal(asi pre to)

Doky ma však šokoval. ICSI nechcel povoliť, dokiaľ sa pol roka nepreliečim s tým metformínom (čo ma sklamalo, že preboha čakať POL ROKA!!!!!!! A ja som dúfla, že o mesiac ideme na vec)

MM poslal za andrológom - boli sme u Dr. Hrivňáka - bol fakt super, super prístup.
U mm spravili výtery, poslali ho na detailný spermio do novej nemocnice (tam presne rozčlenili poškodenia spermií)
Tiež mu spravili hormonálny profil.
Bohužiaľ, nezistili príčinu horšieho spermio, aj keĎ doky nás potešil, že to nie je až taká katastrofa, že plodnosť je znížená, ale šanca tam je.

PO pol roku liečby a s výsledkami MM sme mali zas ísť do centra a išli by sme na umelko...

No a na 3 mesiac liečby sa stal záááááázrak 😵 😵 😵

Zo začiatku boli problémy s krvácaním, nemocka a tak, beriem dupik 2x denne...zatiaľ sme OK.

Ináč KATKAJURKO - v našej diskusnej skupine na inom portáli brala ešte jedna kočka Metformín na PCO - a tiež otehotnela presne na 3 mesiac liečby - TAK DRŽÍM PALCE 😵

katkaajurko
7. okt 2010

@minewka minew no bodaj by si pravdu mala - baba jedna 🙂 ale mali ste niektora aj vyssi prolaktin? ja ho mam okrem ineho...ale tiez ked mi diagnostikovali PCO sa mi ciastocne aj ulavilo-ze KONECNE viem viac veci vysvetlit...napriklad aj to -preco ked jem ako vrabec cely zivot som krv a mlieko 😠 😠 😠 😠 tak zacinam druhy mesiac brania metformacu - takze v novembri otehotniem 😀 😀 😝

minewka
7. okt 2010

@zuzanka7834 Na štítku beriem Euthyrox 25, ráno nalačno...Doteraz to stačilo, ale mám pocit, že budú musieť zvýšiť...

Ja som dlho štítku tušila - mala som problém chytiť i krk, niečo akoby ma tam tlačilo, nevedela som nosiť roláky, šály, už mierny tlak mi vadil..

Ďalším výrazným príznakom bol vysoký tep - až 100/minúta v pokoji, čo nie je dobré. PO liečbe mám tep 76/minúta v pokoji.

ale ma nechceli poslať na endo, aby mi spravili usg..vzali mi krv a to bolo všetko...(a to mám rodinnú anamnézu jak sviňa - babka rakovina štítky, štítka vyoperovaná, mama a jej obe sestry tiež problémy so štítkou) 😠 😠 😠 😠

Až úúúúplnou náhodou (VĎAKA BOHU) videla moje výsledky krvi cudzia dokyna a tá povedala, že štítka nie je dobrá.
že mám síce hodnoty v norme, ale že ich pomer je zlý.

A vybavila mi endokrinologičku v Prešove - Dr. Hrabčákovú - až v Prešove. Tá tiež potvrdila, že pomer tých hodnôt pre otehotnenie nebol dobrý.
Tá mi spravila aj USG - diagnostikovala výraznú strumu - teda výrazne zväčšenú štítku - obojstranne.

Po liečbe je to zatiaľ OK, ale euthyrox budem brať dlhodobo.

Takže natrafiť na dobrého dokyho je fakt problém..

chlpacik
7. okt 2010

@katkaajurko no tak si počkaj na tie odbery, možno nechcel uponáhľať, neviem čo obsahujú tie lieky, možno má vplyv na niečo, tak preto nechcel...ťažko povedať...nenašla som už ani krabičku, čo obsahoval... ja som mala iba mierne zvýšený. Norma kam chodievam, je do 12,5 a ja ho mám zvyčajne 17-18... ppo týchto liekoch som potom nebola ani v norme, tak mi klesla hodnota 🙂 ... neviem, či to má nejaký veľký vplyv na otehotnenie, ale mne u endošky vyšiel prolaktin v norme a u gyndošky je stále mierne zvýšeny, tak ja neviem aké to majú prístroje 🙂 ... A to som sa dozvedela, vraj ak by som mala výrazne vysoký prolaktin, nemala by som až také ochlpenie. Čiže môže byť, že nemáš také ochlpenie tým, že máš vysoký prolaktin. To mi potom v tej teórii sedí 😉

minewka
7. okt 2010

@katkaajurko No presne....ja som jedla 1x denne, sem tam 2x, keĎ som stihla raňajky 😀

A štíhla som veru nikdy nebola, taký normál...po tom, čo sa PCO naplno spustilo som za rok pribrala 20KG!!!!!!!!!
Ja som bola totááááálne zúfalá..chodila som cvičiť, bicyklovať, plávať a nič, stále som len priberala!!!

Prolaktín sme tuším mali v norme, moja hodnota z vyšetrenia bola 19,30.

chlpacik
7. okt 2010

@minewka k euthyroxu-myslím, že ho budeš užívať celý život...

afrika
7. okt 2010

ahojte. mám tiež PCO. chcem sa vás opýtať na ten liek metformín. na čo je dobrý? zajtra idem na UTZ-15dc a spýtam sa na to aj dokiho, ale rada by som predtím o tom niečo vedela. mne PCO neliečia nijako 😠

katkaajurko
7. okt 2010

@minewka pocuvaj-tak to tlacenie mam aj ja !!!!! a asi pred 7 rokmi som koli tomu behala po krcnych a nikto mi nic nenasiel!!!! ze to je psychicke a basta! teraz si ma normalne dostala - a vies co? ja mam arytmie v klude tep okolo 90 (bez liekov) s tym-ze niekedy mi to vyliezlo na 190! a preto som zacala chodit na kardio a tam tvrdia ze to je vrodena vada a ze mam ist na operaciu - lebo mam jeden nejaky obvod v srdci navyse..ale ja nechcem-lebo nemam pocit ze im verim a s liekmi mi je dobre - no druha vec je ze jedna interna mi povedala-ze jej sa zda ze to nie je srdcom ale ze je tam aj nieco ine...ale vzdy mi stitku kontrolovali len z krvi-nijak inak a moja babka aj teta maju strumu!!!! takze chodim 10rokov ku kardiologovi a beriem lieky na upravu tepu...

no musim ist aj ja na endo , je to jasne ....

katkaajurko
7. okt 2010

@katkaajurko a aby som to upresnila (oni si len myslia,ze mam jeden obvod v srdci navyse a ta operacia by zahrnala ho najprv najst-ak by ho nenasli tak nic...) a mne sa to cele nezda-takze preto sa tomu branim jak cert kriza a nechcem si to dat riesit takouto cestou....a este jedna vec- zacali mi arytmie v 13 rokoch - presne v case ked som zacala hormonalne dospievat, a posledne pozorovane arytmie boli v case ovulacie alebo menstruacie...cize ja tomu moc neverim-ze je to len o srdci.

afrika
7. okt 2010

please napíšte mi o tom metform........ 🙂

chlpacik
7. okt 2010

@katkaajurko no ono na základe zlých vyšetrení štitky v krvi sa posiela na endo na sono... ja som mala v krvi dobre vysledky, ale kedze som bola"rizikova" kvoli maminej strane (operovana skoro cela jej rodina) tak ma poslala na sono, nech si sme isty, nič zato nedáš, maximalne strata dňa...