Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

evka97
2. okt 2013

@zuzlicek44 v pohode, rada ti odpoviem 🙂 Tak intenzívnejšie sa snažíme 2 roky. Doktor ma poslal aj na endokrinológiu aj do Národného endokrinologického ústavu. Tam bolo všetko nejakým zázrakom ok. Môj doktor sám dávnejšie spomenul, že mne pomôže asi len umelé oplodnenie. To bolo ešte na začiatku snaženia a bola som z toho trochu vedľa. Potom začal tú svoju liečbu Duphaston, Estrofem a nejaké preparáty, ktoré mal pri sebe v ambulancii a je to zrejme len zisk preňho. Keď som videla, že sa to len naťahuje z mesiaca na mesiac a žiaden pokrok a dokonca aj dr. priznal, že je to nad jeho sily, tak som povedala, že chcem ísť do centra. Odporučil mi gyn-fiv a Dr. Harbuláka. Tak som sa objednala k nemu na konzultáciu. Inak môžeš si slobodne vybrať centrum, ale myslím, že tvoj doktor ti musí napísať odporúčanie. 1. krát som mala prísť s manželom. Od svojho gyndoša som mala so sebou hormonálne profily a spermiogram, tak si to pozrel. Ak by som to nemala, robili by mi to v centre. A keďže som bola jasný prípad, hneď som išla na laparku. K svojmu gyndošovi som sa mala ísť hlásiť, že ako som pochodila. A odvtedy som u neho ani nebola okrem preventívky. Ale spadám aj tam aj tam. A vy sa koľko snažíte? Tiež máš PCO?

evka97
2. okt 2013

@bjanulienka tak to mi je ľúto ☹ Niekedy akože nemôžem z tých lekárov 😒 Mne predpísal gynekológ v 17ich rokoch hormonálnu antikoncepciu. Vtedy som začala riešiť môj nepravidelný cyklus. Naivne som sa na to dala. Ani necekol, že je to antikoncepcia, myslela som si, že sú to nejaké normálne lieky. Až keď som si to vybrala v lekárni, tak mi to bolo jasné. Ale iba 2 mesiace som to užívala a potom som s tým sekla. Aj tak HA nelieči ale iba prekrýva problém.

bjanulienka
3. okt 2013

@evka97 no je to strašné...na koho sa má človek spoľahnúť, keď už nie na lekára, krotý by mal pomôcť

natinella
5. okt 2013

Ahojte. Som tu nová. Môj lekár mi pred týždňom zistil PCO. Moja bývalá doktorka mi 2 roky tvrdila, že nepravidelný cyklus je normálny, dokonca mi ani nespravila normálnu prehliadku alebo ultrazvuk, tak som od nej odišla a hneď prvá návšteva u nového lekára ukázala, že mám PCO. Zatiaľ som mladá na deti, aj keď ich veľmi chcem, no ešte rok-dva chcem počkať. Lekár mi chce zatiaľ nasadiť hormonálnu antikoncepciu. Tvrdí, že je to jediná možnosť. Viete mi s tým niekto poradiť prosím?

evka97
5. okt 2013

@natinella ja by som ti poradila, aby si neužívala hormonálnu antikoncepciu. Lekári ju veľmi radi predpisujú. Ale ona nelieči, len prekrýva problémy, ako som už písala aj vyššie. Mne lekári tvrdili, že to nebudú riešiť až kým nebudem chcieť otehotnieť. Tak by som asi dovtedy počkala. Ak by ti veľmi dlho meškala menštruácia, tak choď na vyvolávačku. Ale antikoncepcia je dosť kontraproduktívna. Pretože aj tie ženy, ktoré nemajú žiadny problém, mnohé nemôžu po vysadení otehotnieť. A si ešte príliš mladá, aby si sa zbytočne dopovala tými hormónmi. Jediné v čom Ti akože pomôže je, že ti navodí pravidelnú, ale falošnú menštruáciu.
PCO sa aj tak nedá vyliečiť. Dajú sa len potlačiť symptómy. A účinný je aj drilling vaječníkov. Vtedy je vysoká šanca otehotnieť. Ale ešte nad tým moc nerozmýšľaj a možno otehotnieš v pohode, keď na to príde ten správny čas 🙂
Ešte by som ti poradila Inofolic. Ten mnohým pomohol s cyklom a aj s tehotenstvom. Určite by som mu dala prednosť pred hormonálnou antikoncepciou. Mne ho odporučil môj gynekológ kvôli PCO.

natinella
5. okt 2013

@evka97 Ďakujem veľmi pekne. V tomto potrebujem poradiť, lebo ako som si tu čítala, máloktorý lekár vážne predpíše to, čo je pre ženu najlepšie. Predtým, ako mi povedali diagnózu som boal zásadne proti antikoncepcii, ale môj lekár o nej rozprával tak, že len to mi pomôže. Že ju budem brať a keď budem chcieť otehotnieť, vysadím ju a rýchlo sa budeme s priateľom snažiť, kým si ešte cyklus neuvedomí, že som ju vysadila. A vraj ak ju užívať nebudem, jediná šanca je umelé oplodnenie. Nepozdávalo sa mi to, no bola som dosť vystrašená z toho, čo mi hovoril, takže som sa nehádala. Zatiaľ vlastne ani neviem, či budem môcť antikoncepciu užívať, k tomu sa má vyjadriť hematológ, ale ja by som sa jej radšej vyhla. Nepáči sa mi taký zásah do tela a hormónov.

dorotea2
6. okt 2013

@natinella Ahoj 🙂 Aj mne zistili PCO pri príležitosti, že môj menzes bol nepravidelný, ale ešte som nechcela deti. Keď som sa pýtala mojej (už teraz bývalej) lekárky, že ako to budeme riešiť, povedala mi, že dá sa jedine nasadiť antikoncepcia a keď budem chcieť otehotnieť, tak vysadiť a hneď sa snažiť. Nooo.... Lenže ja som 7 rokov brala antikoncepciu a podľa mňa ma práve ona dostala do tejto situácie, tak to som hneď zamietla. Bola som ešte u jedného gynekológa, mimochodom po známosti a ten mi povedal, že: "PCO je antikoncepcia sa ma o sebe". A to mi stačilo. Síce potom dodal, že aby som ho zase nebrala za slovo, že som mladá baba a maternicu mám zdravú a to vajíčko sa môže jedného dňa uvolniť, tak že aby som ho s tou antikoncepciou nebrala doslova 😉 Ale išla som touto cestou. Nič som nebrala, PCO sa mi nezhoršilo, všetko v pohode. Skôr naopak. Menzes mi chodí častejšie ako tomu bolo na začiatku. A len tak okrajovo.... Nepoužívali sme dva roky žiadnu ochranu, lebo sme si povedali, že ak "nááhodou", tak by sme sa tešili. No, ale Bohužiaľ nič ☹ A teraz to začíname riešiť.

natinella
6. okt 2013

@dorotea2 Ja som prechádzala k novému lekárovi, ktorého mi odporúčala kamarátka a tá mi hneď vravela, že sa bude snažiť dotlačiť ma do antikoncepcie. Ja som bola zásadne proti, ale on to potom zahral tak, že je to jediná možnosť, inak sa mi to bude zhoršovať, prestanem ovulovať a nebudem môcť otehotnieť bez umelého oplodnenia. To mi vtedy prišlo ako dosť silný argument. Ale ako si tu tak čítam, zrejme to nebola celkom pravda, že inú možnosť nemám... Držím palce a verím, že sa vám to podarí 😉 Určite to zvládnete

evka97
6. okt 2013

@natinella este ma nieco napadlo v suvislosti s PCO. Ked som sa pytala lekara, ze ci mozem nieco sama urobit, aby sa mi zmiernilo PCO, tak mi povedal, ze ak by som mala nadvahu, tak by mi odporucal schudnut, lenze kedze nemam, tak nemozem preto urobit nic. Vela informacii som sa dozvedela na nete, lebo lekar mi o tom vlastne nic blizsie nepovedal. To s tou antikoncepciou, neboj sa povedat, ze ju nebudes uzivat. A to, ze mas PCO ti zistil zo sona, alebo aj z krvi. Pretoze zakladny postup je, aby ti zobral krv a urobil hormonalny profil. Tak najlepsie uvidi, ake mas hladiny jednotlivych hormonov. A tiez by ta mal poslat na endokrinologiu. Mozes mat aj problem so stitnou zlazou aj ta moze svisiet s PCO. Alebo mozes mat vysoky prolaktin, inzulinovu rezistenciu. Existuje liek Metformin, ktore mnohe s PCO uzivaju. A tiez z krvi sa zistuju hor

evka97
6. okt 2013

@natinella a tiez sa z krvi zistuju hormony AMH, to je aku mas kapacitu vajicok vo vajecnikoch a hormon LH. Je to zlozite. A to, ze ti povedal, ze nebudes mat ovulaciu ak nebudes uzivat antiku je na hlavu. Ved praveze pocas uzivania ovulku mat nebudes. A z krvi sa da lahko zistit ci ovulujes.

natinella
6. okt 2013

@evka97 Už mi bral aj krv na hormonálny profil, ale zatiaľ mi nepovedal výsledky. Ja som mávala nadváhu,ale vtedy bolo všetko v poriadku. Teraz som schudla, čiže neviem, či to nejako zaberie. A zatiaľ ma poslal na hematológiu a ku diabetológovi, tak uvidíme... No veď mne bolo jasné, že ovulka pri HA nebude, no on sa vyjadril, že sa mi PCO zhorší a že postupne prestanem ovulovať. Skrátka že buď budem brať HA alebo pôjdem na umelé oplodnenie 😖

evka97
6. okt 2013

@natinella tak ti drzim palce 🙂

zuzlicek44
7. okt 2013

@evka97 ahoj mam pco ktore trva už roky...najlprv sa to volalo že AMENOREA a zrazu to bolo PCo.kurnik..nevedela som že je to až take važne..teda dovtedy...mam pco ako vyšité, nadváha, ochlpenie, žiaden menzes len "chtíč" na bábo. ešte vlastne som sa do toho cyklu že už teraz podme nato nedala..koli spominanej vzdialenosti. ale stale tak dufam že niečo pomože a že sa to samo spustí..no nič...idem vyskusať ešte infolic a potom...chcela by som najprv svabdu a až potom sa týmto zaoberať, no bojím sa že či to nie je škoda času čakať do svadby (neviem kedy bude, rozprávame sa o tom, takže uvidíme)...tvoj názor?.-)

dakujem

evka97
8. okt 2013

@zuzlicek44 no, tak to máme v mnohom podobné. Aj mne najprv písal do karty to Amenorea alebo tak nejako, vtedy som mávala cysty a ani neviem ako a kedy prešiel k diagnóze PCO. Nič bližšie mi o tom nepovedal, ale keď som si o tom začala čítať na nete, tak som sa zhrozila. Ja nadváhu nemám, aj keď nejaký prebytočný tuk sa nájde a ochlpenie je vcelku ok, akurát trochu viac pod pupkom. Ale tá menštruácia 😒 Tak som dúfala, že po tom vysadení Clostylu aj keby som neotehotnela, že aspoň krámy ešte dostanem načas, že ešte mám v sebe tie hormóny a mohlo by to ešte fungovať. Ale nie. Podľa testu nie som tehotná a krámy meškajú. A hlavne som dúfala, že zaberie aj ten Inofolic a nebudem mať dlhý cyklus, ale nie.
Ja som tiež chcela bábo až po svadbe. Takže ťa úplne chápem. Ale ak by som mohla vrátiť čas, tak by som do toho išla naplno aj pred svadbou. Veď ktovie, možno by sa zadarilo. Takže ak ti môžem poradiť. Choď do toho 🙂

danm
8. okt 2013

Ahojte všetky snažilky! Chcela by som vás svojim príspevkom povzbudiť.Doktor mi diagnostikoval PCO a na moju otazku,ci to nebude problem,ked sa budeme snazit otehotniet mi odpovedal,ze to moze byt problem,aj nemusi.Doporucil mi brat Inofolic s tym,ze nech ho vyskusam,je to vraj novy produkt od januara.Tak mi nemusel dvakrat hovorit! 😉 V maji som ho zacala intenzivne uzivat,ale kedze je dost drahy,tak som s tym prestala a davala si ho len vtedy,ked mi napadlo. Potom som nan aj zabudla. S manzelom sme sa o malicke zacali pokusat az teraz v auguste a cuduj sa svete,ono to vyslo! 😀 Dnes som si robila test a vysli mi dve krasne kolajnicky! 😅 Teda neviem,ci to je tym inofolicom,kedze som ho potom uz neuzivala,ale pravda je,ze ja mam napriek PCO pravidelnu menstruaciu - 35 dnovy cyklus.Tym som vam len chcela dodat nadej,ze to ide s PCO aj prirodzene. 🙂 Drzim vam palceky! 😉

zuzlicek44
9. okt 2013

@evka97 tak tak evička..taká nepsravodlivosť toto. idem si to uležať v hlave.chcem ti podakovat, asi som toto potrebovala počuť.SOM TI VDAčNA ZA RADY A POMOC, URCITE SA NA TEBA ESTE OBRATIM🙂) a držim palce, snaž sa a uvolni sa. 🙂

evka97
9. okt 2013

@zuzlicek44 dakujem 🙂 A jasné, hocikedy sa ozvi 🙂

ematko29
9. okt 2013

@drobec8888 ahoj,tak ako sa máš?Mne konečne metformin pomohol adostala som menzes,som šťastná prešťastná 🙂

eruuuska
9. okt 2013

@sofi88 podobne pocity som mala nedavno 🙂

stellamaris
9. okt 2013

@danm velka gratulacia 😉 Aj mne sa podarilo prirodzene otehotniet s pco a dufam,ze sa podari aj druhy krat.Jednej pomoze Infolic,dalsej metformin a inej,ked schudne zopar kileciek.............s pco sa da otehotniet 🙂
@ematko29 no vidis a ked menzes pominie,snaz sa,my sme nevynechali ani jediny den 😀 Drzim ti palce!

eruuuska
9. okt 2013

@egyy no ahoj, ako sa mi mas? ja stale po starom, dostala som druhykrat clostyl a teras si dokonca musim zajtra pichnut injekciu do brucha.....tak bojujem....aco nove u teba....dlho som tu nebola, tak by som rada cerstve info 😉

ematko29
9. okt 2013

@stellamaris moja dakujem,ale my sa teraz nesnažíme,možno niekedy v budúcnosti,ale my sme sa snažili zistiť prečo nemám menzes a pomohol metformin.Máme už 2detičky.

stellamaris
9. okt 2013

@ematko29 mozno tretie budes chciet 😉 clovek nikdy nevie......tak aspon ten menzes mas 🙂

drobec8888
10. okt 2013

@ematko29 ahoooj. Super, gratulujem!!Takže asi obidve máme šťastie 🙂 Najprv to zosumarizujem, že vlastne je minulý týždeň v stredu som bola u doktorky, že mám stále to špinenie a bolesti (týždeň po ovu). Tak ma mrkla a vraj všetko v poriadku, že do 2 týždňov by mala MS prísť. A ak nie, mám sa zastaviť. Pred dvomi dňami mi špinenie prestalo 🙂, tak som sa trošku upokojila, aj keď brucho pobolieva stále. Nakoľko zvažujeme či ísť na víkend na turistiku do Rakúska, včera som sa rozhodla že si dnes ráno urobím test, aby sme nič neriskovali a nezanedbali. A láááá ... vyzerá to asi zatiaľ celkom slubne 🙂 Zatiaľ je to síce slabé, je to cca 2 týždne po oplodnení, tak dúfam, že bude všetko ok, že čiaročka zosilnie a že mi to doktorka aj potvrdí 🙂 Bože tak sa obávam ešte tešiť.... a teraz dilema, či ísť na turistiku, alebo radšej vyložiť nohy 🙂

pa_mi
10. okt 2013

@drobec8888 jej,to je uz krasny testik! ziadny duch, kraaasne dve // potisku sa mozes zacat tesit a ja po tisku gratulujem ;) podla mna ked si spinila babo sa tam iz riadne "zahryzlo" takze aj turistika moze byt,len nic netreba prehanat 🙂

pa_mi
10. okt 2013

@danm gratulujem! nech ide vsetko ako po masle

drobec8888
10. okt 2013

@pa_mi jéj ďakujem, veľmi si ma potešila 🙂 Tak ja sa budem teda tešiť...potíšku 🙂 A nakoľko ma stále pobolieva brucho, tak zvažujem tú turistiku radšej. Asi nám postačia naše Karpaty 🙂

ematko29
10. okt 2013

@drobec8888 jééj super,gratulujem.Takže ja by som na turistiku nešla.pekne vylož nohy a oddychuj. 😀

pa_mi
10. okt 2013

@drobec8888 asi ano,aj nase hory su fajn 🙂 vzdy sa tesim ked sa niekomu z nas s pco zadari 🙂 bolest podbruska je normalna 🙂

drobec8888
10. okt 2013

@ematko29
@pa_mi kočky ďakujem vám strašne moc. Ja sa len bojím, aby to bolo skutočné a aby bolo všetko v poriadku. Sranda je, že práve keď mám ísť v stredu k lekárke (ak nedostanem tú MS 😵 ) mám posledný sáčik tretieho balenia inofolicu 😀 . Je to neuveriteľné a popravde tomu akosi stále ešte neviem uveriť. Len neviem či ma doktorka bude chcieť tak skoro vziať, nakoľko to bude ešte len 2 týždeň, ale tak skúsim jej zavolať že síce MS neprišla, ale prišlo niečo INÉ 😀. ematko29 moc ďakujem za tú podporu od teba a že som sa tu mohla tak vyžalovať. Uvidíme čo bude...dám určite vedieť 😉