Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

dankariska
22. jan 2014

@evkag Naozaj? Nevedela som. Endokrinologicka mi to nikdy nespomenula. Ked som jej povedala, ze som brala clostilbegyt a k tomu som si na mesiac svojvolne nasadila najnizsiu davku metforminu tak mi povedala, ze dobre som urobila, lebo tak sa to zvykne tiez robit. Metformin nejak obmadzuje pocet folikulov a tak sa ich nenarobi viac ale iba jeden. Teda predchadza sa viacpocetnemu tehotenstvu. Ale ked som k nej prisla na kontrolu, to som sa zaroven dozvedela v to rano ze som tehotna. Preto mi povedala, aby som si radsej hned sla dat predpisat duphaston (progesteron) ku gynekologovi, aby sa babo neodlucilo nahlym poklesom hormonov. Som v 22tt a zatial je vsetko ok. Duphaston som brala do 15tt.

stellamaris
22. jan 2014

@dankariska metformin ma iny ucinok ako obmedzovat pocet folikulov,je to liek pre diabetikov a ludi s inzulinovou resistenciou,kukni na wikipedii 😉 casto s clostilom je predpisovany,clostil posobi na folikuly 😉

dankariska
22. jan 2014

@stellamaris ano viem ze metformin znizuje inzulinovu rezistenciu, ale zaroven posobi tak, ze sa znizi testosteron. Ak sa kombinuje s clostilom, tak je mensia sanca viacpocetneho tehotenstva. Tak mi to vysvetlila endokrinologicka.

stellamaris
22. jan 2014

@dankariska ale sam ako liek nema s folikulmi nic spolocne,preto nie je standardne predpisovany u zenskeho.Ja som musela kvoli receptu zajst k diabetologovi,aby mi ho predpisal a poistovna mi ho plne uhradila,napisal do karty,ze som diabetik. 🙂 Od porodu maleho som nim v skutocnosti.............

dankariska
22. jan 2014

@stellamaris no ano, samotny liek nema s folikulmi nic. Len v tej kombinacii sa to zrejme nejako ovplyvnuje.

veronikabv
22. jan 2014

ahojte chcela by som sa spytat myslite,ze ked som mala v januari roku 2011 driling vajecnikov,ze ci je to uz natrvalo alebo je treba znova driling ked rozmyslame nad babom?dakujem

zujka2
22. jan 2014

@veronikabv ahoj, ja som mala 2012. osobne si myslím, aj tak to tuším hovorili, že sa to časom vráti späť. ☹

epa105
22. jan 2014

@dankariska
ahoj ... no ja s nadváhou problém zatiaľ nemám keď k mojim 170cm vážim 63 kg ( aj keď by som schudnúť podla môjho mohla 😉 )

a myslíš, že by my mohol spraviť aj gynekológ vyšetrenie na hormony ? či oni nerobia takého vyšetrenie keď si to vyžiadam ?

veronikabv
22. jan 2014

@zujka2 a tebe pomohol ten driling?

dankariska
23. jan 2014

@epa105 Ano, moze aj gynekolog urobit vysetrenie na hormony. Mne to vlastne najprv robila gynekologicka a az ked videla vysledky, tak ma poslala k endokrinologicke. Ta mi vysetrila hormony tiez a nasledne na to doporucila liecbu metforminom.

epa105
23. jan 2014

@dankariska

no dobre ... mi povedal ze ked dostanem mrchu tak 3-5 den mam dojst na odber krvy na PCO ci uz mam hodnoty rozdielne ece viac nez som mala bo ja som to mala len trosku .... a hned by mi mohol spravit odber aj na toto dufam ...

a ty mas babenko uz ?

dankariska
23. jan 2014

@epa105 Bola si dnes u lekara? Odbery na hormonalny profil sa robia 3x za cyklus. Ak sa nemylim, tak mne robila na 2DC, 13DC a 20DC. Musela by som pohladat v papieroch, ktore dni presne to robila. Ale aj z jedneho odberu ti vie zistit, ci mas zvyseny testosteron, alebo mozno nejaky iny hormon. Takze ak teraz pojdes na odber, tak by ti mal z vysledku povedat ako na tom stojis a nasledne zvolit dalsi postup.
Nerozumiem sa lekarom do roboty, ale moja lekarka je velmi zodpovedna a vzdy mi brala krv 3x pocas cyklu. Potom ma posielala na endokrinologiu, imunologiu, priechodnost vajickovodov. Ale malo to postupnost, neposlala ma na vsetky hned naraz. Ja teraz cakam svoje prve babatko, ktore sa nam podarilo sice s clostilbegytom ale aj trochu zazracne 🙂

epa105
23. jan 2014

@dankariska

no nie ja by som teraz v 16 DC a keby som dostala tak potom mam dojst na 3-5 DC aby mi zobrali krv na vysledky PCO ... tak hned by som mu povedala nech mi zobere krv aj na tieto hormony ...

a ty mas ties zysteny PCO ?
a gratulujem k dietatku nech je zdravucke ... to je hlavne ... a kolko ste sa snazili ?? si brala aj inofolic ?

dankariska
24. jan 2014

@epa105 aha, tak ked tvoj lekar uz vie ze ma vysetrovat PCO, tak mu to nemusis hovorit. Mozno sa ho len spytaj na tie odbery 3x pocas cyklu.

Ano, mam aj ja PCO. Snazili sme sa 3 roky. Inofolic som brala mozno mesiac a pol, ale nechcelo sa mi ho velmi kupovat, lebo je velmi drahy a vedela som, ze je to len slabsia varianta. Ja som chcela radsej ten metformin od endokrinologicky, ale kym som sa k nej dostala, tak to trvalo pol roka s ich objednanim.

epa105
24. jan 2014

@dankariska

no no musim to aj ja nejako zacat tlacit bo moj dr preferuje ten inofolic sa mi zda ale skusim mu povedat ze ci by nebolo lepsie nieco silnejsie ... ja s peniazkami zatial ( chvalabohu ) nemam problem ja si zaplatim setko co bude treba a kolko bude treba ... ale aj keby boli posledne tak by som sak tuzba je vecsia nez hocico ine 😀 😉 sak to asi poznas ... po 3 rokoch to musi byt nieco uzasne cakat 🙂

dankariska
24. jan 2014

@epa105 Tak lekari testuju ucinnost inofolicu a hlavne sa na tom dobre zaraba, lebo liecba inofolicom je dlhodoba 🙂
Po takej dlhej dobe je to krasne. Mozno keby to prislo hned, tak by to nebolo takeee ..... ani to neviem vypovedat 🙂

epa105
24. jan 2014

@dankariska

noo to si viem predstavit ... :D

no sak samozrejme ... ale sak ja mu vybijem dych ked mu trosku ukazem znalosti ( sak si to tu pekne setky nastudujeme od skusenosti 😉 ) .... mu daaaam :D

a myslis ze to môze brat kazda zena s PCO abo iba jak ty ze si mala zvyseny testosteron ?

evkag
24. jan 2014

@veronikabv mne lekar povedal, ze ucinok je minimalne pol roka,a le ja som mala vsetko ciste......

veronikabv
24. jan 2014

@evkag aha no fajn,a co si mala ciste?

kraskanz1
24. jan 2014

@dankariska a
@epa105 necitala som celu diskusia len tak som si klikla bo aj ja mam pcos a dr. v iscar na mne testovala minuli rok inofolic este nebol v predaji a ja som ho brala len na margo toho ze liecba je s nim dlhodoba to podla mna pravda neni ja som ho brala len 4 mesiace a otehotnela a to som mala aj inzulinovu rezistenciu....a predtym sme sa snazili 5 rokov a jedno neuspesne ivf ..takze podla mna 4 mesiace vobec neje dlha doba... 😉

evkag
25. jan 2014

@veronikabv vajcovody. po laparoskopii prisiel a povedal, ze vsetko som mala ukazkove, vajcovody priechodne, ze nasiel nejake mikrocydtickx, ktore tym prefukom odstanil.......

evkag
25. jan 2014

@kraskanz1 ja ho beriem od leta a nic ☹ inzulinovu rezistenciu nemam, stitna zlaza v poriadku, po prefuku som mesiac........ ☹

dankariska
25. jan 2014

@epa105 Urcite je dobre najprv vediet vysledky z krvi, lebo myslim, ze metformin je len v pripade zvyseneho testosteronu. Treba si nastudovat, ake typy PCO vlastne su.

dankariska
25. jan 2014

@kraskanz1 tak to je super ze si otehotnela 🙂
Odporuca sa brat inofolic min. Pol roka. Pre mna aj 4 mesiace su dlha doba :D

kraskanz1
25. jan 2014

@evkag jaaaj este som brala inac aj siofor(metformin)1,5roka urcite aj ten dopomohol...ten ti nekazali brat?

epa105
25. jan 2014

@dankariska

aha no kuknem si to ... mne ohladom PCO celkovo ani nic nehovoril iba ze mozem tachsie otehotniet nic viac a nasadil INOFOLIC takze setko co dodatocne viem je s tejto stranky .... takze taky lajk ... jake postupy a ivf a prefuky a driling vobec neviem co je 😕

evkag
25. jan 2014

@kraskanz1 nie nekazali, pytala som sa na to endokrinologicky a ta povedala, ze doktori ho nechce predpisovatz. elbo je vraj vysledok donosenia diete velmi chaby, ze proste vysledky pri brani toho lieku su skor negativne. odporucila mi clostilbegyt.......teraz som ho brala prvy krat uvidime co to zrobi.

evkag
25. jan 2014

@epa105 prefuky znamena ze ti vstresknu kontrasnu latku do vajcovodov a zistia ci icj mas priechodne, drilind napichaju ti vajicka, aby sa uvolnovali, laicky povedane.....
IVF- umelne oplodneneie, ale su tu baby co sa v tom vyznaju teda ovela viac ako ja 🙂
PCO- veeelky problem otehotniet (anovulacne cykly, nepravidelna mrcha, zarastanie, nadvaha, nefunkcnost vajecnikov, inzulinova rezistencia) mozes a vobec nemusis mat tieto symptomy!!!!!!!!!!!
HLAVNE JE NEROBIT PANIKU, VSETKO BUDE FAJN, TREBA MYSLIET POZITIVNE 🙂

epa105
25. jan 2014

@evkag

no presne bo vela s priznakov nemam ... nadvaha nic, zarastanie nic, nepravidelna mrcha nepoznam setko ok jedine co tak ta masnejsia plet a viac akne ( co som nemavala vôbec ) aaa ten najvecsi tehu stale nedohladne 😕 takze pekne musim zatlacit na toho moojho doktorka do ktoreho investujem nie male peniaze .... to sa mu samozrejme velmi paci 😠 ....

evkag
25. jan 2014

@epa105 ja som po dlhom rozhodovani povedala DOST! Sla som do KE, do mesiaca som mala robeny prefuk vajcovodov, ktore som mala ciste, zacala som s clostylbegytom, manzel bol na dva spermiogramy a na vytery z mocovej trubecie a to vsetko bez vedomia mojho lekara. Pozearl jak puk ked som prineisla vsetky papiere!
A zrazu sa sprava inak, zrazu skusa co by sa este dalo urobit, aby sme sa vyhli umelemu oplodneniu.......
hlada moznostia sposoby co este......stacilo ho popohnat a ukazat ze nemienim cakat kym sa on rozhybe, skoro rok do mna tlacil duphaston a nic ine nerobil..........
Takze pekne inofolic, nejake tie lieciky a pojde to a ked nie, pokde to na IVF 🙂 len POZITIVNE myslenie!