Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

irsina83
21. sep 2009

lekar mi vravel ze musim ho znizit co najviac tak preto ten clostyl neskor... a ja mu verim 😉

mireag
21. sep 2009

Tak ja nie som moc z tych trpezlivych ludi a nebojim sa liekov. 😉 Ked mi to ma pomoct, nebranim sa.
Cakala som uz od juna, kedy konecne dostanem menzes, potom som nasadila duph na upravu cyklu a potom uz som nevahala s cl. Vela som sa dozvedela v inych temach a citala skusenosti bab, takze som si zratala 1+1 a bol Cl. 😀
Potom kludne kukni do temy liecba clostilom. Mne tam baby dost poradili. A beries teraz duph alebo len vitaminy? Lebo ten je dolezity na posilnenie sliznice + vitamin E. Ecko a listovku beriem asi 2 mes.

ifulka
21. sep 2009

Mireag, ja zatim duphaston nedostala, on pomaha i na upravu cyklu? Myslela jsem, že jen na tu sliznici. Ja jsem teď byla 12. DC na ultrazvuku a doktorka povídala, že sliznice trošku narostla, asi 5 mm, což "není úplně nejhorší" - řekla. Nevíš, kolik by měla v těchto dnech normálně být?

mireag
21. sep 2009

ifulka, ano, na upravu cyklu, sliznicu, poruchy pri tvorbe zlteho telieska, na udrzanie tehu...
No sliznica by mala mat teda viac. 12dc takych 7-8mm - mala som aj ja. V den ovu mala 10mm. 😉
Pri pco sa cudujem, ze ti nedala duphaston. A cykly mavas pravidelne? Ked nemas duph, tak ber to Ecko - je dobre na sliznicu a do ovu pi alchemilkovy caj. 😉

ifulka
21. sep 2009

Děkuju za rady Mireag 🙂 Cykly nemám vůbec pravidelné, teď jsem poslední měla vyvolanou po 111 dnech 🙄 Teprve s léčbou budu začínat, ani nemám ještě hormonální profil. Doktorka chce napřed mít spermiogram, aby viděla, jestli má vůbec smysl mě začít stimulovat. Když to vyjde dobře, tak začnu baštit clostíky.

mireag
21. sep 2009

No... tak nech ti laskavo hned spravi HP, 2-3dc + 20dc a od 11dc do 25dc pekne nasad duphaston, pretoze ho veeeeelmi potrebujes. SPG je sice fajn, no neviem, co to mas spolocne s tvojou liecbou, ked mas cyklus v r..i. To co je za dr.??? 😠 Akoze, keby mate zly SPG, tak teba odfajci a nebude ta riesit, ci ako to mam chapat?
A prosim ta, ked mas vyvolany menses po 111 dnoch, tak akoze co by malo podla tvojej dr. vyjst??? Ma vobec diplom???
No normalne som sa na nu nasrala.
Ja som mala menses s meskanim max 2tyz, raz to bol mesiac a hned som fasla duph a clostil...

ifulka
21. sep 2009

😀 Ale no tak, nemusíš se rozčilovat 😀 Ona není vůbec špatná a ví dobře co dělá. Už mi minulý rok pomohla odstranit jeden závažný problém a tak jí věřím. Za to, že jsem měla vyvolávačku tak pozdě si můžu sama 😅 Čekala jsem přes dva měsíce, pak byla dovolená, třetí měsíc jsem k ní šla a hned mi udělala UTZ, uviděla náhrdelníky a nabrala krev. Tudíž, řekla bych celkem rychlý postup 😉 Některým doktorům to trvalo mnohem dýl, co jsem tu u některých holek četla 😉 No, hormony v krvi dopadly celkem dobře, štítná žláza mírně snížená funkce, ale ještě v normě. Tak mi píchala tři injekce po týdnu, říkala, že občas se tím podaří nastartovat normální cyklus těm co měly problém po vysazení HAK (já jsem vysadila v lednu, tři MS v celkem normálním rozpětí, pak se to natáhlo na dva měsíce no a pak už nic☹ ) Řekla jsem jí rovnou, že s miminkem nikam nespěcháme, původně jsme se chtěli začít snažit příští rok... Takže mi nevadí, že to zkusila. Bohužel to nezabralo, a teď na UTZ folíky vůbec nenarostly, tak řekla, že od příštího cyklu dáme clostyl. A manžela poslala na SPG, abysme věděli na čem jsme (jasněže nemá smysl mi stimulovat vaječníky, když by je nemělo co oplodňovat). Kdyby SPG nedopadl dobře, tak se na nás nevykašle, ale začnem to řešit všechno naráz... A asi bych šla rovnou do CARu, kdybysme měli problém oba. Tam přecejen mají větší zkušenosti. Takže tak 😉 Já se na ní oprvadu nemám důvod zlobit 🙂 Jsem ráda, že jsme na problémy přišli brzo a vlastně máme trošku náskok proti tomu co jsme plánovali 😀

Ten duphaston musí být na předpis nebo se dá koupit i bez?

govinda
21. sep 2009

Ahojte.
Presne takto ma serú lekári - otázkou "A čo spermiogram?". No veď ok, aj ten sa spraví, ale veď keď viem, že je problém u mňa, lebo nemám normálne mrchu len po vyvolávačkách, tak čo dočerta chce????
ifulka, tá tvoja lekárka ma normálne nasrala teraz a to tu len čítam 😠

ifulka
21. sep 2009

😀 Holčiny, klídek 🙂 Já jsem s ní spokojená. Možná podle toho co píšu to vypadá, že je úplně blbá, ale když jsem tam u ní, tak se cítím v dobrých rukách. A to je nejdůležitější, ne? Já jsem předtím chodila k doktorovi, kterej na mě úúúplně kašlal, nikdy mi nic neřekl a moje problémy neřešil tak dlouho, že jsem si na ně zvykla a myslela, že je to normální!!! Tahle je proti němu zlatá 🙂
A fakt to nevyznělo tak, že mě nebude řešit, když nebudem mít SPG 😉 Já to prostě beru jako další krok a pak půjdem dál. Nic proti tomu nemám. (KLidně mě za to sprdněte, já to vydržím 😉 )

mireag
21. sep 2009

ifulka, nikto ta nechce sprdnut. 😀 Hovorila som iba o dr. Duph si v ziadnom pripade nekupis len tak. Je na predpis a dr. urci, ktore dni ho budes brat. Su rozne verzie: 15-25, 21-25dc, ja ho mam teraz 17-25. Robila som si statistiku, ako ho beru baby a je to fakt rozne. Zvykne vraj bloknut ovu, tak som ho nasadila az po nej. To som nevedela, ze pride... 😅 No jednoducho, uz si ho mala davno brat, vies..? 🙂 😉
A aj keby ste mali zly spg, nemusis ist do caru. Treba cyklus nastartovat duph, pridat clostil a uvidis, ze to pojde. Aj baby so zlym spg otehu prirodzene. Chlap sa musi v takom pripade tiez o seba starat a brat vitaminky a pod. 😉 Ale nepredbiehajme... 😀
Mozno je tvoja dr. oproti povodnemu zlata, ale furt to nie je ono. 😉

mireag
21. sep 2009

ifulka, vies keby som sa presne riadila dr., tak tento mesiac nemam ovu a clostil beriem az dalsi cyklus.
Verim mu, no je opatrny, ale ja celkom rada trochu experimentujem - to som sa naucila tu... 😀 a vyplatilo sa.

ifulka
21. sep 2009

Jojo, však já se taky učím 😉 Jen nejsem tak hrr 😉 Nechci na nic spěchat, ještě tomu tak nějak nechávám volný průběh a netlačím na pilu. Příště až budu u doktorky tak se s ním o duphastonu pobavím.

mireag
21. sep 2009

Vies ty mozes duph brat aj dlhsie a mat pravidelny cyklus. Ked sa uz rozhodnes, ze chces aj foliky a ovu, tak nasadis clostil. Ale nenechavala by som to len tak. Kup si aspon vitamin E, listovku a daj si alchemilku. To nie je tlacenie na pilu, len sa davanie dokopy. 😉
S pco sa bez liekov neotehu. 😖

ifulka
21. sep 2009

Já vím, počítám s léky, hormony, bylinkami, vitamínky, akupunkturou, laparkou, IUI, IVF, prostě se připravuju na cokoliv co na mojí cestě za miminkem bude stát. Ničemu se nebráním, ale taky to nechci přehnat. Jak říkám, teprve sháním informace. Jsem ráda, že mi radíš, třeba to, že mi duph. může pomoct i na upravení cyklu jsem nevěděla a proto jsem se na to doktorky nezeptala. Vím, teď si říkáš, že to měla vědět ta dr. 🙂 Ano, asi jo 😀 Začnu jednat 😉

ifulka
21. sep 2009

😀 😀 😀 Teď jsem sama sebe velmi rozesmála 😀 Dala jsem do googlu Alchemlkový čaj a vyhodilo mi to "kontryhelový čaj" A já si říkám, no jo, to vlastně už piju 😀 Aniž bych věděla, že to pomáhá i na tyto problémy 😀 Mám ho doma od minulého roku a nedávno jsem na něj dostala chuť, tak jsem si ho dělala večer jen tak protože mi chutnal 😉 Možná je něco pravdy na tom, že tělo si vždycky řekne o to, co potřebuje 😀

mireag
21. sep 2009

Tak vidis, ale je fajn, ze nestresujes a zbytocne to nefakujes. Jasne, ze to zenu zaskoci, ale k pco sa treba postavit "ako chlap." 😀 Mne napr. vela info niekedy skodi a potom stracam nit, 😖 tak sa snazim s nicim to neprehanat. Inak alchemilku som uz dlho nepila, lebo na nu vobec nemam chut... 😖 Ale sliznica bola pekna a to je dolezite. 😉
Staci ti rozmyslat o tomto: hormony, bylinkami, vitamínky,
a natoto sa zatial vykasli: akupunkturou, laparkou, IUI, IVF... 😉

ifulka
21. sep 2009

Ano, přesně takhle jsem si to rozdělila🙂 Ta druhá fáze nastoupí až když ta první nepomůže 🙂 Ale nebráním se jí. Když to bude potřeba, tak podstoupím všechno.
No, nevím jistě, jestli by "chlap" byl natolik silnej aby tohle ustál 😉 Když je složí kdejaká rýmečka 😉 😀 My musíme být silný jako armáda chlapů 😀 A zároveň se od těch našich mužíčků nechat hýčkat jako křehoučká poupátka 😉

ifulka
21. sep 2009

Mireag, jakou dávku bereš vitaminu E? Četla jsem někde pro ženy 8 mg na den, někde 10-25 mg, jsou v tom dost rozdíly. Nemá cenu brát vysoký dávky, když nadbytek tělo vyloučí...ALe kolk je ta správná míra? 😔

mireag
21. sep 2009

Tiez neviem, preco je zauzivane hovorit, ze "ako chlap" a nie ako zena... 😀 Ja beriem s MM kazdy den 200mg a pravdu povediac, neviem, ake optimalna davka... 😅 Listovku mam 1000mg, ta je uz na predpis.

shaarka
21. sep 2009

mire, listovku mas na predpis??

irsina83
21. sep 2009

Mireag ale to co funguje u teba nemusi u druhych a myslim ze lekari by mali vediet co robit... Preco by mala brat duphaston? stale som nepochopila aky ma zmysel v tom procese... Ja som ho dostala sko 16 rocna ked mi zistili zvyseny testosteron ale nepomohol mi. na upravu mi pomohla HA a poj jej vysadeni (neberiem ju2 roky) zatial mi meskala 4 krat a 2x to bolo zmenou prostredia...) Vedela si ze zeny s PCO mozu mat problemy s metabolizaciou kys. list? moze za to testosteron kt zvysuje monocystein ktory za normalnycch okolnosti znizuje kys. list zo stravy al. vitaminov...ale pri PCO potrebujem L-Metafolat ktory nemam - ktora ju spotrebuje...cize ja mozem zjest kopu kys. list. ale jednoducho mi je na nic... preto mam femibion kt. ho obsahuje...a tym mi znizi skodlivy monocystein...(ten sposobuje potraty, rastepy a ine vrodene chyby u dietatka)... toto by mala vediet i tvoja lekarka... ale to je len jedna z moznosti a kazda mame na vyber. A aj moj lekar potrebuje manzelove spg kvoly tomu aby sme vedeli ci po liecbe clostilom (ak bude uspesna) sa budeme skusat prirodzene al. pristupime popripade na ivf ked bude spg nedobre, ide o to aby sme nestracali cas...tak to myslela aj infulkina dr.

mireag
21. sep 2009

shaarka, ano, lebo ma 1000 mcg, resp. 10mg. Hore som to zle napisala, sorry... Bezne v predaji, maju 0,4mg. Takto mi to vysvetlila zenska v lekarni. Lebo som sa tiez cudovala, preco to mam na predpis.

shaarka
21. sep 2009

a toho Ecka, pokial viem, tak ax. 30 mg... nie 200 😕

shaarka
21. sep 2009

na listovku beriem acidofolan, to je 1000ka a nemam to na predpis 😅
hm, zaujimave

mireag
21. sep 2009

Dr. mi povedal 100. V lekarni sa ma hned pytali, ci chcem 100, 2, 3 alebo 400mg. Ked som sa opytala, ci mozem aj 200, tak povedala, ze v poho.

shaarka
21. sep 2009

irsina,
musim sa zastat mireag.
my sme si tvoju teoriu (teda teoriu tvojho lekara) precitali, nastudovali a celkom ju neodsudzujeme. ale ty zato vies velky prd o ostatnych moznych sposoboch liecby a vyskakujes tu stale s tym monocysteinom.
skus si prosim ta dat do googlu metafolin. co ti najde? nic. len firmu Merck a Femibion.
Myslim, ze keby to bola tak prevratna liecna, ako pises, tak by Femibion predpisovali vsetci lekari preventivne, aby nedochadzalo k potratoka poskodeniam plodu. Co myslis, preto tieto vitaminy nepredpisuju? mylis, ze vsetci doktori do jedneho su taki nezodpovedni, ze si dovolia nestarat sa o pacienta? A hlavne o pacientku s PCO?
Ja si to nemyslim. Ten Metafoilin plus R v kruzku mi pride ako dobry komercny tah, aby si zenske nekupovali calibrum baby plan, maternu alebo co, ale prave Femibion. Tolko moj nazor.

Co sa tyka duphastonu, tak to je nieco ako umely progesteron. Cize sa ABSOLUTNE nepouziva na znizenie testosteronu, to si si asi poplietla s HAK.
To, ze mas menzes uz dva roky po vysadeni HAK, je sice super, ale dolezitejsie je zistit, ci ovulujes. Ak ti meskal len 4x, tak to vobec nemuselo byt zmenou prostredia, ale skratka posunutou ovulaciou, ak nejaka bola. Nevies, ci bola. A to je zle. Ak mas PCO a mala si problemy so zvysenym TEST, tak byt vobec nemusela...
A este jedna vec: Neexistuje termin"po liecne clostilom", pretoze Clostilbegyt stimuluje rast folikulov. Vacsinou zabera na druhy cyklus a posobi este cyklus - dva po vysadeni. Cize ak pocas liecby clostilbegytom neohtehotnies prirodzene, je nacase skusat dalsie sposoby, ako pomoct otehotneniu.
tolko v skratke moje vysvetlenie.

a este na zaver:
nechcela som ta odradit od toho znizovania monocysteinu, a asi som ta ani neodradila, len ti radim, aby si si trosku rozsirila obzor, prehlad. Nie je vsetko o monocysteine. Ale nastastie ti doktor povedal, ze 2 mesiace a potom prejdete na nieco ine, ze? Ak si dobre pamatam. Tak ok, ved 2 mesiace sa este daju vydrzat 😉

drzim palce!!! 😵

shaarka
21. sep 2009

mire, tak to bude asi nedorozumenie s nulami 😀

leveretka
21. sep 2009

dievčatá, mne sa len tak zdá, že 1000mcg = 1mg 😉 a nie 10 😔

shaarka
21. sep 2009

lever, ano, ved som pisala, ze nedorozumenie s nulami 😉

leveretka
21. sep 2009

aha, pardon, nevedela som, že to patrí k tomu 😉