Syndróm P(re)CO? II

hiva
3. jún 2009

Tak Vas vsetky vitam v druhom pokracovani nasej diskusie o syndrome PCO....v prvom fore sa podarilo viacerym dievcatam (napriek tejto nie zrovna najprijemnejsej diagnoze) stat sa mamickami. Tak nech taketo uspechy v hojnom pocte pokracuju aj v tejto druhej serii 😉

hiva
autor
5. okt 2009

ono ako v podstate je to jedno ... hlavne ze je ovula teraz 😵 ....len ma to napadlo ked som kukla na svoje grafy 😅

kukulik30
5. okt 2009

hiva strasne ti drzim palce 😉takze zajtra sa chystas testovat..hmmm?...vau, tak to budem netrpezlivo rano cakat na nete...nakuknem v robote 😵

tatranka111
5. okt 2009

ahojte baby akos a máte?
tak ja som pred troma dnami dobrala duphaston čiže tak do zajtra čakám mrchu ☹
teplotka dnes rano 35,7 (ale neberiem ju do uvahy kedže som musela o hodinu skor zmerat)
ináč sa mi teplota držala na 36,5 tak som sa chvilku vytešovala, že asi som mala ovu no to bol asi len dosledok virozy........aaaaaaach jaj..........no ja fakt už neviem čo budem robit ak mi clostil nepomože ta laparoskopia ma nejako odrádza a dr mi už spomenul aj umelé oplodnenie, ale počula som, že tie lieky vyjdu dost draho

hiva
autor
5. okt 2009

kuku....dakujem....zajtra dam vediet 😉

tatranka, no hej...na umele na lieky si treba prichystat minimalne 20 tis. Sk plus dalsich 10 tis. na dalsie veci, ako napr. zmrazenie a podobne.....cize minimalne 30 tis. Sk to bude stat 😒

ale nemysli na to este....este je sanca, ako sa tomu vyhnut...hlavu hore 😉 ...drzim palce😉

inak co sa tyka tvojich teplot....wau...oproti mne si asi nejak podchladena resp. ja som mozno prehriata 😀 😀 😀 ...ja mavam 36,5 v predovulacnej faze....pod 36 som nemala teplotu este nikdy 😅

tatranka111
5. okt 2009

hiva držííííím palce 🙂

tigi
5. okt 2009

ahojte dievcata.

hivi drzim moc palcaaaky aby sa teplota udrzala hore a zajtra to vyslo. 😵 🙂

ja cakam na mrchu, dnes som 25 DC a budem asi cakat este dva tyzdne. mam predpisany clostylbegyt a pripraveny teplomer na meranie BT. chcela som zacat od noveho cyklu s meranim, navyse som teraz aj prechladnuta, tak by asi teplota bola skreslena. chcela som sa spytat vas dievcata, tento mesiac mi dokino diagnostikoval PCO, ja som prave teraz v datume kedy som u neho po 2x mala krasne velke folikuly a uz dva dni ma bolia vajecniky a prsia. je mozne ze by som to mala kvoli ovulke, ktora by ale podla diag. nemala byt? alebo mi len vzdy narastol folik ale nepraskol? netusim babulky, poradte, dajte triezvy nazor, cokolvek. 😉

tatranka111
5. okt 2009

hiva ja som ešte v júni tiež mavala teplotu 36,5 v predovulačnej fáze....neviem čo sa deje možno to ovplivnuje to, že som musela začat merat o hodinku a pol skor...neviem

hiva
autor
5. okt 2009

tatranka...mozno hej....kedy merias? ja meriavam o 5:00 🙄

tigi...dakujem 😵 ....ja som asi trosku nepochopila, co si pisala.....doktor ti na UTZV videl 2krat viac dominantnych folikov, ale povedal ti, ze neprasknu?

normalne, ked bolia vajecniky, znamena to, ze rastu foliky....ale ci prasknu alebo nie sa da dobre zistit len podla BT....skoda, ze si nemerala tento cyklus....neboj, teraz pride mrcha a buduci cyklus zacnes merat a budes lepsie vediet, ako na tom si.....inak s ktorymi hormonmi mas problem? ako ti zistil PCO? a aku liecbu navvrhol?

tigi
5. okt 2009

hivi bola som u dokiho minuly rok na beznej prehliadke, povedal ze ak sa snazime, mame to skusit v ten den vecer a na druhy den rano, pretoze som mala folik velky 24 mm. tiez mi to povedal ked som unho bola tento rok (to som sa tam uz objednala cielene na moj predpokladany datum ovulky) a povedal opat, ze krasny nalez, folik opat velky. no ale ked sa stale nedarilo (antisku neberiem od 01/2008), tak som k nemu isla, ze sa stale nedari a on mi spravil hormonalny profil, ultrazvuk a povedal ze mam PCO. tak je ti neviem, ci mi proste tie foliky narastli ale nepraskli, alebo co. 😖 som z toho uprimne zmatena. predpisal mi clostylbegyt, takze cakam na mrchu. BT som nemerala, pretoze som sa nechcela velmi sledovat, ked mi vzdy hovoril ze som v poriadku. povedal mi ze mam zvyseny LH a tusim aj testosteron, viac mi k ostatnym hormonom z HP nehovoril konkretne nic.

hiva
autor
5. okt 2009

tigi....v tvojom pripade by bolo fakt dobre zistit, ci ovulujes pomocou BT.....ak neovulujes, znamena to ze foliky ti nepraskaju....ale potom sa mi zda divne, ze ti dal Clostyl....lebo ten podporuje rast folikov, a zda sa, ze tebe rastu normalne....skor by bol asi potrebny Pregnyl na ich prasknutie 😒 ...ale to je len moj osobny nazor 😅

so zvysenym LH moc skusenosti nemam....u mna bol problem s testosteronom, ale ten uz mam teraz v poriadku (brala som DIane =HAK na jeho znizenie)

mozno vyzeram ako posadnuta BT, ale je to naozaj najlepsie, co mozes teraz spravit 😉

shaarka
5. okt 2009

musim podporit hivu,
tigi, ja som merala 13 mesiacov (sice nie kazdy den, ved naco), a ani raz som oulaciu nemala. takze to sledovanie mi velmi pomoholo, aby som vedela ako nefungujem. a ked sa zacala liecba, videla som, ze nefungujem stale.
ano, budes sa sledovat cyklus, mozno dva, ale potom ta uz teploty vzrusovat nebudu. aj tak sa graf hodnoti az v strede, resp. na konci cyklu, nie kazdy den. takze odmerat teplotu je to najmenej, co mozes pre seba urobit.

a mimochodom, keby som nemerala teplotu, tak si mylne myslim, ze som mala ovu po liekoch. keby som nemerala, tak ani neviem, kedy som mala svoju prvu ovu. a do tretice: keby som nemerala, tak neviem, ze som tehotna a svojim zivotnym stylom by som babatku urcite ublizila...

hiva
autor
5. okt 2009

shaarka....to si fakt krasne napisala ten posledny odstavec 😉 ....lepsie sa to ani vystihnut nedalo 😵

mireag
5. okt 2009

Ahooojte babule, 🙂
hiva, no drzim palce. Som zvedavaaaa. 😀 Dufam, ze sa teplotka udrzi.

Ja som 7dc, naladovana clostilom a boli ma hlava a brucho... 😖 Tesim sa, ze uz len buduci mesiac a dost. Dam si pauzu od vsetkeho. V piatok idem na UTZ, tak dufam, ze sa daco urodilo.

Hiva, ako pises, ze clostil je na rast folikov, nie na ovu... Tiez som sa cudovala, ze mi hned prvy clostilovy cyklus prisla ovu. Pred tym som ako take foliky mala, no nepraskali, no potom v cykle len s duph. nebol ziadny... Asi to na kazdeho vplyva inak. Dufam, ze aj tento mesiac sa mi postasti. Od dnes zase meriam BT. 😉

tigi
5. okt 2009

hivi a sharka dakujem za vas nazor. 🙂 ja si chcem tiez merat BT, neuvazovala som nad tym, kym mi doktor hovoril ze som uplne v poriadku. ale tym, ze mi pri mojej poslednej navsteve stanovil tuto diagnozu a vlastne aj vy ste ma motivovali k tomu, ze ak je nieco, co pre seba mozem urobit aj sama, idem do toho. 🙂 uvidim ako to bude vyzerat, tiez som na to zvedava, kedy a ci vobec prebehne ovulka. len musim nastudovat tu stranku kde si mozem zaznamenavat teplotky do grafu. 😀 ale to je to najmenej. 😉

roissy
5. okt 2009

Ahojte dievcata,

som tu prvy krat. PCO syndrom mi zistili pred 2 mesiacmi a musim povedat, ze to so mnou naozaj otriaslo. Nebolo to preto, lebo som sa snazila skoro otehotniet, ale napriek tomu, ze som bola ambiciozna a karieristka, tak bolo pre mna stale prioritou mat rodinu a babetko. V tomto ohlade mam problemi, ake len mozu byt - mensia maternica a teda problem o donosenim, slaba sliznica - problem otehotnenim, momentalne nefunkcne vajecniky a rozhadzane hodnoty hormonov, progesteron nizky, testosteron vyssie hodnoty ako aj S-DHEAS. Mimochodom, menzes nemam od aprila tohto roku, kedy som vysadila antikoncepciu (po 4 rokoch). Moja predchadzajuca gynekologicka mi povedala, ze je to normalne, no nebolo... To som sa dozvedela az v auguste, ked som zmenila lekara. Za tych 7 rokov, co som ku nech chodila, mi nezistila moju diagnozu, hoci uz vtedy mi zistila, ze mam 20 cist na vajecnikoch (jej to ale nebolo podozrive)....:((((.
Moj gynekolog ma odporucil do endokrinologickej ambulancie a poradne pre sterilne pary, no ja stale nejakym sposobom verim, ze to pojde aj prirodzenou cestou. Som z toho nestastna, aj ked viem, ze psychika urobi tiez vela, no nie stale to funguje u kazdeho:((.

Dakujem vam za odpovede a rady a som rada, ze s vami mozem zdielat tieto problemi...(aj ked by sme sa vedeli zaobist aj bez nich, vsak?:(...).

roissy
5. okt 2009

Este mi prepacte chyby, ale pisem vam v office a teda mam dost fofry...🙂.

mireag
5. okt 2009

Ahoj roissy, no nemyslim si, ze hned musis utekat do poradne pre sterilne pary, lebo PCO nie je az taka katastrofa. Mame tu tehulu a sme tu baby na dobrej ceste. 😉
Najcastejsie berieme duphaston na pravidelny cyklus, tvorbu zlteho telieska, posilnenie sliznice a nakoniec na udrzanie plodu... 😉 Potom clostilbegyt na dozrievanie folikulov. Zvacsa nepraskaju same, tak sa picha pregnyl, no mne praskol folik hned prvy clostilovy cyklus aj bez pregnylu. 😉
Ak toto nezaberie, idu baby na laparoskopiu, co sa napr. hive velmi osvedcilo... alebo tie co planuju, tak medzi tym ani nevedia ako otehotneju... 😀
Netrap sa a snaz sa mysliet pozitivne. Zo zaciatku to otrasie kazdym, no cim viac budes vediet, tak zistis, ze PCO nie je az taka hroza. Tiez to viem len od juna a odvtedy sa veci pekne pohli. 🙂
Pokial mas vajecniky, nikto ti nemoze povedat, ze si sterilna. A tomu aby fungovali sa da rychlo pomoct, tak hlavu hore. 🙂 😎

roissy
5. okt 2009

Ahoj mireag,

tesim sa s vami! To je uzasna sprava....Predsa len mame snacu aj my ostatne ze?🙂)
No u mna je problem, ze uz v 17 rokoch mi lekarka potvrdila cysty na vajecnikoch a kedze som nechcela do seba pchat hormony, sla som ku homeopatke. Co mi sice cysty aj zmizli, ale rovnako mi zmizol aj menzes. Velmi som pochudla, pri mojej vyske 173 cm som schudla na 48 kg, co bolo vtedy -10kil. Odvtedy som nemala menzes 11 mesiacov a jedine antiko ma "vratilo spat", aj ked vtedy sa naozaj neda vraviet o ozajstnej menstruacii. Takze moje vajecniky su uz riadne z formy a cely ten polrok ako nemam kramy sa ich snazim nejak psychicky privolat🙂).

Dnes mi moj lekar (velmi dobry!) pichol vyvolavacku, aby som nabehla na nejaky cyklus, aj ked je to len taka prvotna liecba. Povedal, ze ak do troch mesiacoch mi nenabehne menzes posiela ma do specializovanej kliniky...
Taktiez mi povedal, ze ak moj partner nebude mat kvalitne spermie, mam este vacsi problem otehotniet, takze ho posielam na spermiogram.

:(

tigi
5. okt 2009

ahoj roissy, ja ti sice rady nedam ale pozdravim ta a poslem aspon psychicku podporu takto cez konika. mne tuto diagnozu oznamil doktor pred dvoma tyzdnami, takze to mam este za cerstva. preto ti zatial ziadne rady dat nemozem, sama sa s tym este pasujem, hladam informacie co to obnasa, ako si mozem pomoct a podobne. pre mna to bol tiez riadny sok, vobec som neratala s tym ze nieco nebude v poriadku, ale kto to kedy ocakava, vsak? snazim sa mysliet pozitivne a verit, ze je to len prekazka, ktoru musim prekonat a miminko nakoniec aj tak pride. mam kamaratku tu na koniku, tiez sa liecila na PCO, mala nedovyvinutu maternicu, slabu sliznicu, menstruacia nepravidelna alebo vobec a teraz je v 36 tyzdni a caka chlapceka 😵 🙂 .ako pise mireag, hlavu hore, sanca tam je. 🙂

mireag
5. okt 2009

Spg. mame tiez a chvalabohu dobre, aj ked otehu baby aj so zlym. 😉
No a co budes brat po vyvolavacke? Da ti duphaston, ci ako?
Cysty mas namysli male nedozrete foliky, resp. perlovy nahrdelnik..., alebo mas nejake vacsie..? Lebo tieto sa zvyknu vstrebat, ale to je tiez indi-vindy.
A ak chces pomoct aj inak, tak pi alchemilkovy caj. Je velmi dobry na sliznicu a upravu cyklu. 😉

hiva
autor
5. okt 2009

roissy....hlavu hore....PCO nie je neplodnost....a je vela sposobov, ako sa da prekonat, len to chce trosku trpezlivosti, kym sa najde ta prava, co zaberie 😉

su rozne liecby a rozne postupy a na kazdu babu zaberu inak....v konecnom dosledku mame aj kazda ine stadium PCO ....u mna napriklad menzes chodil pravidelne, ale neovulovala som....a sup, po roku od zacatia snazenia mam prvu ovulaciu 😵 ....trvalo to 6 mesiacov ... v marci mi bolo diagnostikovane PCO a teraz v septembri mas uz ovulku 😵

fakt to nic nie je....ber to z tej lepsej stranky....aspon vies, co ti je....kopu bab je tu takych, co maju vsetky vysledky ukazkove a predsa sa nedari a nevedia im najst dovod, preco to nejde.....u teba to je ine....vies, co ti je a da sa s tym vela robit.

Zvycajne postupy su:
1. dostat menzes, nasadit clostyl na zaciatku cyklu, potom pregnyl na prasknutie foliku a po ovulacii (zistenie z merania BT - to si mozes sama) nasadit duphaston na podporu uhniezdenia a udrzania plodu 🙂

2. laparoskopia - v pripade ak uz mas velmi vela cyst na vajecnikoch, tie ti tam vytvoria taku hrubu skrupinu a hoc aj dostanes pregnyl na prasknutie folikov, tie sa cez tu hrubu stenu nedostanu...v tom pripade je dobra laparoskopia, pocas ktorej ti obrezu tie vajecniky a predierkuju ti ich, aby mali kade vyjicka vyjst

3. metrofin - dava sa v pripade ze trpis inzulinovou rezistenciou - nedokazes dobre spracovat cukry....v tomto sa moc nevyznam, ale viacerym babam to pomohlo k otehotnenie.....mala by si si dat spravit Oralny glukozovy test (OGTT - robi diabetolog) ...ale niektorym to nasadia aj ked maju dobre vysledky

4. zamerat sa na vyrovnanie hladin hormonov - napr. u mna - mala som zvyseny testosteron, ktory branil ovulacii...vdaka tomu mi skornateli vajecniky....nasadili mi na tri mesiace HAK Diane, lebo ten znizuje hladinu testosteronu....3 mesiace snazenia zabite, ale prinieslo to vysledky....upravili sa mi hormony a po laparke prisla aj ovulacia (z dovodov popisanych v bode 2)

Netvrdim, ktora z tychto metod je dobra, ktora je zla....kazdy ma na to iny nazor....ale pri najhorsom mozes vyskusat aj vsetky naraz....ak mas dobreho doktora, daju sa zvladnut aj za pol roka....zalezi len na tebe a tvojom doktorovi 😉

shaarka
5. okt 2009

len mala oprava - metformin namiesto metrofinu v bode c.3 😉

shaarka
5. okt 2009

a roissy, este ta povzbudim ja - normalny prirodzeny menzes som mala naposledy v puberte, potom som brala HAK (12 rokov) a pocas prestavok, ked som vysadila, menzes neprisiel nikdy sam (ani po pol roku). PCO zacala moja Dr liecit vo februari, dala mi clostilbegyt a pregnyl a duphaston, ale ovulaciu som nemala ani raz. potom som cakala na laparku (objednana som bola na 12.10.) a pocas toho cyklu som mala prvu prirodzenu ovulaciu v zivote (38.DC), zhodou okolnosti sme sa 1x v tom case s MM aj milovali a napriek velmi zlemu spermiogramu som otehotnela.
ani Dr to nevie vysvetlit - podla logiky to nebolo mozne a predsa: stalo sa.
takze hore hlavu, nikdy nevies, co na teba za rohom caka... 😀

sarafortuna
5. okt 2009

Až také veľké zázraky sa u mňa nedejú... 🙂 🙂 🙂
Veľmi milí grafííík mám tento mesiac - myslím, že to vstrede je Kriváň.. 😀 😀 😀 😀
Ovulačné testy asi vyhodím do koša - ešte že neboli také drahé ako v lekárni...
ale popichovanie na vaječníkoch neprestáva ... som z toho všetkého riadny jeleň...

http://www.fertilityfriend.com/home/25fb22

shaarka
5. okt 2009

sara, co sa jedujes? ved ked zajtra teplota stupne, tak 21.DC bola ovulka! 😉

sarafortuna
5. okt 2009

tomu sa mi nechce veriť, lebo počas mojich 2 ovu tohto roku 🙂 🙂 bola teplota NAD 36,9 ....
či myslíš, že ešte môžem dúfať... ? aaaaa budem, radšej naivná, než skeptická, nie?

No tak to ešte úplne nezatracujem.. no minule bol krááááásny grafíííík...

Ja už ničomu nerozumiem...mám či nemám PCO, mala som alebo som ho nikdy nemala... 😖 😖 😖
2 lekári videli že ANO 3.lekár že všetko v norme....
Zázraky či čo sa to deje, okolo mňa...
Mna nikdy vaječníky nepichali a teraz pichajú... aspon viem, že kde asi sú 🙂
No, uvidím, ako budu pokračovať moje "vysoké tatry"... 😀 dúfam, že teraz to bude cesta na Lomnický a už len túra po hrebeni tatier...

roissy
5. okt 2009

Ahoj TIGI a HIVA a dievcata,

u mna je ako som uz pisala, ze mam nie "len" tento syndrom, ale aj mensiu maternicu. Okolo ovarii mam perlovy nahrdelnik, ktory brani tym padom dozrievaniu vajicok. Dnes mi lekar pichol vyvolavacku, a teda dufam, ze zaberie, aj ked uz v minulosti mi byvala lekarka pichala 3 krat za sebou s cas.odstupom a som ju nedostala.
Je potrebne ist do specializovanej poradne, alebo mam este sa liecit u mojho gynekologa? Mam sukromneho lekara a preto verim, ze vie, co robi.
Aj tie hormony ma hnevaju, lebo od vtedy ako som prestala brat HAK tak sa mi zhorsila dost plet, zmastneli vlasy a viac sa potim, taktiez mi pribudli nejake-tie chlpky...Vahu mam pritom normalnu, takze rady, ako som citala, ze by zeny s PCO by mali mat dietu neriesim, kedze pri 170cm mam 58 kil. Jem zdravo, vela chodim po cerstvom vzduchu. Nepocitujem ani psychicke stresy, takze ja osobne neviem ci este mozem nieco urobit viac.

a SHAARKA,

tesim sa s tebou! Verim, ze onedlho uz aj ja budem sa mat cim pochvalit🙂).

mireag
5. okt 2009

roissy, ked dostanes MS, na 3dc chod na hormonalny profil. Potom aj 20dc. Robieva sa tusim aj v strede cyklu. Budes vediet nacom si a ake mas hodnoty. No a ratam, ze by si mala dostat duphaston, kedze mrcha ti sama od seba nepride.
My tu ziadna nechodime do centra. Aspon si nespominam... Zatial este nebolo treba a dufam, ze ani nebude. 😉
To, ci je tvoj dr. sukromny alebo nie, je uplne jedno. Hlavne nech zacne co najskor riesit, lebo premarnene cykly a cakania na "cosi" moc psychike nepomozu. 😉

sara, tak som zvedava, co nato zajtra teplomer. 😀

roissy
5. okt 2009

Mireag,

moj lekar mi zatial povedal, aby som prisla na dalsiu injekciu (agolutan) na 21 den, ako dostanem MS. Aby som tak vybrala par injekcii, teda aspon dovtedy ako partner nebude mat vysledky zo spermiogramu.
A potom sa uvidi... Velmi by som si priala aby som do konca roka mohla otehotniet a na vianoce dat partnerovi takyto darcek🙂).

mireag
5. okt 2009

Tak takymto tempom neviem... 😅 To budes chodit len na vyvolavacky... 😕 A folikulometria..?
Ked ti da zajtra dr. odporucanie na spg., objednas manzela a napr. v piatok alebo buduci tyz. mozes mat vysledok. 🙂 Ale je to samozrejme na tebe... Ja opisujem len svoje tempo. 😉