Úzkostná porucha a snažilkovanie

kjanka86
20. feb 2014

Ahojte baby chcem sa s vami podelit o moje skusenosti a teda si mozno aj nejako navzajom pomozeme. Liecim sa na uzkostnu poruchu uz cca 4roky a teraz by som uz chcela konecne babo no akurat prechdzam z Arketisu na Sertralin no stale mi je zle pravdepodobne z vysadzania toho arketisu. Brala ste ho niektora a menili za ine antidepresiva? prosim poradte mi a chcem sa este opytat ci su tu nejake mamicky ktore brali AD cele tehu a ci maju zdrave deticky. dakujem

dudenka
30. mar 2014

@kjanka86 neboj, budes v pohode, ja som cakala kym zabrala moja alventa asi tak 2 mesiace, mozno aj tento liek potrebuje viac casu, velmi ti drzim prsty aby si bola coskoro oka.... :o)

misaelka
30. mar 2014

@kjanka86 ja by som nikomu nepovedala aby deti nemal, to by som si nikdy nedovolila. len som chcela naznacit ze by bolo vhodne vyckat do remisie. rozhodnutie je samozrejme na vas. len viem o jednom pripade kde tato kombinacia akutnej uzkosti a tehotenstva nedopadla dobre - a preto som reagovala. a neviem na zaklade coho vravite, ze by ste ku mne nesli-nic zle som vam nenapisala-len fakty ze si treba dobre lieky premyslet a cielene nastavit liecbu. ale samozrejme urobte si ako len uznate za vhodne.viac uz nereagujem.

kjanka86
autor
30. mar 2014

@misaelka no napisali ste to dost divne. 4roky beriem AD a uz o tom aj nieco to viem 🙂 Bolo mi fajn ale pri inych AD no tie som chcela zmenit prave koli tomu aby som konecne mohla mat babo ale beriem uz 2mesiace a je mi horsie takze asi tak..

misaelka
30. mar 2014

@kjanka86 ja proti ad nic nemam kopu ich je vhodnych v udrziavacich davkach vhodnych aj v tehu- narazala som na neurol ten je skutocne nevhodny a musi prec pretoze je teratogenny . liecbu treba nastavit na najmensie udrzatelne davky. a ked vam tieto lieky nesedia- dajte si nasadit druhe. je ich dostatocna paleta. len ten neurol je zly, ako ze fakt. nenarazam na vas, ale strasne malo ludi si uvedomuje, ake strasne nebezpecne su tie najlahsie dostupne drogy alkohol a lieky. inac zelam vam vela stastia v tehu, len sa najprv dajte dokopy, dietatko potrebuje zdravu maminku 🙂

kjanka86
autor
30. mar 2014

@misaelka ale ved ja viem ze neurol nemozem brat v tehu ani by som nebrala a ked sa bude dat vysadim aj AD. Keby ste si precitali celu diskusiu vedeli by ste co to aj o mne 🙂 Ja beriem neurol teraz preto ze mi zmenila AD a aby to nebol taky tazky prechod tak mi dala neurol. Neberiem ho nonstop, dnes som si napr nedala vobec 🙂 A dat sa dokopy snazim uz 4roky no uprimne neviem ci vobec dokazem niekedy byt bez liekov, prezila som si totiz vela stresujucich veci v zivote (vratanie umrtia otca) a takto to dopadlo. Ja si zas myslim ze dietatko by mi velmi pomohlo lebo by som sa sustredila ne neho a strasne by ma to naplnilo a neriesila by som mozno veci ktore ma tazia ..

misaelka
30. mar 2014

@kjanka86 na problemy s dychanim by som odporucala kbt pristup a nacvik relaxacie a spravneho dychania takzvany kardio-respiracny biofeedback. drzim palce nech sa vam dari.

babetkomoje
30. mar 2014

@kjanka86 nemyslim si ze Misaelka to myslela zle , ked budes stabilizovana a budes sa uz par mesiacov citit vazne v pohodke a zatuzis po babatku tak sup do toho. Ale benzodiaz. By som do seba v tehotenstve tiez nesypala. Ja mam tie uzkosti tiez silne ver mi viem ake to je. Liecim sa 8 rokov striedavo ale nikdy ani jeden jediny raz som bzd nezobrala a skratka som to preckala... Aj ked som nasadzovala AD a bolo mi na zabitie tak som to vydrzala a snazim sa fungovat na nie vysokych davkach AD ale na tych nizsich a da sa to pokial na sebe makas a pravidelne chodis na terapie a robis aj doma rozne cvicenia. Vies co je problem ? Ze my uz neverime nicomu okrem liekov.... Ja to plne chapem ale je to smutne :( precitaj si akukolvek diskusiu a cela je len o liekoch o tom ake AD kedy komu zabrali a pod. Verim ze na zaciatku su velmi potrebne ale ked je lepsie treba skusat vsetko, verit tomu a dufat aj ked je to vycerpavajuce. Tiez chcem mat raz dieta, ale radsej si pockam na chvilu ked si sama poviem ok idem na to zvladnem to a keby nie nech si ma ta uzkost aj celu zoberie. Kazda z nas sa boji... Inak by sme tu nevypisovali. Spoznali sme strach v takej forme ako ho mnohi ludia nikdy nepoznali a poznat nebudu a nemozeme na to zabudnut a preto sa tolko bojime... Lebo co ak a co ak a co ak sa to cele vrati a my sa z toho pojdeme zosaliet...

babetkomoje
30. mar 2014

@emocka ak sa smiem opytat tak kde si sa liecila? Isla si do toho dobrovolne? Si brutalna bojovnicka 🙂 ja samozrejme tehotenstvo na cas odkladam kym sa skratka nebudem na to citit. Idem na sebe makat nech sa tej pliagy zbavim konecne. Aj ked clovek po tolkych padoch uz prestava verit... No ty si priklad ze sa to da 🙂

kjanka86
autor
31. mar 2014

@babetkomoje keby som bola hlupa uz davno som tehotna ale ja cakam kym mi bude lepsie. Tiez si si pravdepodobne necitala moje prispevky vsetky a preto ma sudis! Precitaj si preco beriem neurol a uvidis.. Urcite by som tieto benzodiaz. nebrala v tehu! Ani AD nebudem brat pokial budem schopna.

rondicka
31. mar 2014

@kjanka86 ahoj,,ja mám PP- pred tehotenstvom som brala seroxat a vtedy sa mi ho podarilo úspešne vysadit..no počas tehotenstva som mala 2-3 ataky slabšie..no nevenovala so mtomu pozornost..potom pohoda..až cca 5mesiacov po porode som dostala totálny psychicko-fyzický"kolaps"... prvý silný atak PP a veru odvtedy je 5,5 roka a som stále na liekoch aj ked len na polke 😒 no poviem na rovinu,,že myslím,že by som skor zvládla nejaké fyzické ochorenie ako toto 😝 😝 ...strašne by som sa chcela zbavit tej pliagy aj liekov..no bez nich je dobre max. mesiac,potom sa to vráti..som z toho tiež zúfalá ☹ a neviem si ani predstavit,keby som teraz otehotnela,čo by som robila 😨 či by som to zvládla bez nich,,asi nie 😔

babetkomoje
31. mar 2014

@kjanka86 jasne ze ta nesudim. To si nedovolim v ziadnom pripade. Prave naopak. Riesim podobnu vec ako ty a viem ake je to tazke. Tiez sa chcem na to pripravit ako sa len da a potom ked sa budem citit na to tak idem do toho. A asi aj tak nezistime ako to s nami v tehu bude keym skratke neotehotnieme 🙂
Tiez by som mala radsej asi nejake fyzicke ochorenie a zdravu hlavu :( Strasne vela uvazujem nad tym preco a ako to cele vznika. Sama s tym bojujem 8 rokov!! A sama som niekolko krat vysadila a nasadzovala znova a znova lieky... je to cele jeden zacarovany kruh. Viem ze to vznika z detskych trau alebo celkovo z prezitej traumy ale ako to ze sa to s nami taha cely zivot? Praveze tym ze som chodila na terapie a dokazala som bez liekov fungovat isty cas som si myslela ze je to za mnou... no potom prisiel znova pad na same dno...

mir78
31. mar 2014

@babetkomoje Ja sa liečim na depresiu uz cca 15 rokov, pravidelne chodím na psychoterapie,zúčastnila som sa rodinných konstelacii a teraz som vysadila AD.... Postupne,pod dohľadom lekárky.... Predychavam to,snažím sa,aj akupunkturu podstupujem... Ale ten pocit v tom podvedomí,ci to- a teda aj tehotenstvo-bez AD zvládnem, je stále prítomný a nepríjemný ☹

ivanka1980
31. mar 2014

@jerryjanka to naozaj?? moja Dr. mi povedala ze musim odstavit malého, mal vtedy 15 mesiacov ked som zacala brat sertralin - serlift....Povedala ze nemozem popri kojeni...☹

babetkomoje
31. mar 2014

@mir78 a uz si skusala aj vysadit? Podla mna sato da a su ludia co to zvladli. Su zeny co zvladli tehu bez liekov. Ked sa nepodari tak aspon tie 3 mesiace prve nic netreba brat a to mas este tie lieky v organizem cize ak si dobre stabilizovana tak lieky ta vlastne drzia prve mesiace . A predsa mas zasebou roky terapie a aj to prinesie svoje ovocie. Ale presne chapem ten strach v podvedomi ze co ak....ludia co to zvladli su a existuju ale nie su tu... Ani my tu nepiseme ked nam je uplne dobre. Vtedy nas ani nenapadne hladat diskusie :D cize mame obdobiakedy sa citime super 🙂 verimzeked. Zenaskutocne velmi tuzi po miminku urobi aj nemozne 🙂

mir78
1. apr 2014

@babetkomoje Pekne si to napísala..... Máš pravdu,ked žena túži po bábätku,tak vydrží aj nemožné... Ja vsak teraz riešim este iné životne situácie (zmena prace,sťahovanie),takze mozno som si to vysadenie nenacasovala akurat na ideálne obdobie,ale na jar a v lete prebieha vysadzanie liekov jednoduchšie.... Uplne bez AD som uz cca 3 týždne,ale to podvedomie resp.placebo efekt su dost silne.... Teraz na mna doliehajú momentálne vonkajšie okolnosti (ktoré som spomínala),tak som taká bez nálady,horšie spím,ale snažím sa vydržať... Psychoterapiu absolvujem každé 2 týždne,akupunkturu tiez a hlavne musím zmeniť svoj momentálny negativisticky postoj ku všetkému.... Pevne verím,ze motyka aj u mna vystreli a ze sa to prelomí a konečne sa začnem tešiť z každodenných maličkosti 😉

jerryjanka
1. apr 2014

@ivanka1980 TO LEN znamená že doktorka nema ani prd naštudované so serliftom vklude aj tehotenstvo aj dojčenie

babetkomoje
3. apr 2014

@misaelka kjanka86@ Ahoj kocky, ano aj ja som pocula o jednom zlom pripade kedy zena uplne vysadila lieky lebo sa chystala na tehu. Samozrjem panika sa vratila ale bolo uz neskoro lebo bola tehu. Bohuzial to nezvladla a nakoniec o male prisla isla na UTP :( Ja sa jej ani necudujem lebo ta panika v tehotenstve prichadza prave z toho tehotenstva teda zena ma pocit ze zdroj paniky nosi vlastne v sebe :( Ked ta chyta panika z autobusov alebo velkych priestranstiev tak tam skratka nejdes a da sa tomu vyhnut, ale ked mas myslienky ze tvoja panika v tebe zije a ty budes teraz 9 mesiacov v takych stavoch tak sa ani neda poriadne na to babatenko tesit :(
Uf dufam ze mne sa to nikdy nestane a raz sa na to aj ja odhodlam. Idem sa na tehotenstvo dokladne pripravit a to nielen liekmi ktore ked zaberu tak ich znizim ale najma psychoterapiou kde si preberiem vsetky mozne scenare ako to cele zvladnut...Dufam ze som nikoho nevystrasila. Ale bohuzial my PPckarky musime mysliet vzdy na najhorsiu moznu alternativu...Ja to mam vymyslene tak ze keby ze som tehotna a pridu neznesitelne stavy paniky tak sa dam zavriet bud do nemocnice alebo na psychiatriu :DDD Kde budu na mna dohliadat :D

misaelka
3. apr 2014

@babetkomoje presne taky pripad som poznala.... stotoznujem sa s tebou na 100%

babetkomoje
5. apr 2014

@misaelka vies ono je to tazkke lebo mne tiez lekar povedal ze pred tehotenstvom vysadit. Tak som vysadila... No v akej podobe sa mi to vratilo je des... Skratka lekari by asi mali prihliadat trosku aj na to ze pacient by nikdy nemal ostat bez liekov. Mna od nich tiez odstavili a poviem ti moja najvacsia radost bola ze sa mi nepodarilo otehotniet lebo stavy sa mi vratili... Tak som bola rada ze nemusim trapit to babatko... Inak neviem ako to cele dopadne. Dietatko by som uz prijala, no nechcem ho dopovat chemiou a nechcem aby niekedy v zivote trpelo tym cim ja. To by sa dost trapilo... Uvazujem ze je mozno lepsie ostat bezdetna, len to zrejme moj muz nebude chciet lebo on chce velmi rodinu a ja mu ju zatial neviem dat.... A bez liekov to zjavne nezvladam...

misaelka
5. apr 2014

@babetkomoje to ma mrzi :( viem, ze to co pises sa moze stat, vola sa to "rebound fenomen". preto ako som pisala co najnizsie udrzivacie davky. drzim ti palce nech sa ti dobre dari a nech ta stretavaju v zivote uz len pozitivne veci...

miskachrumka
27. jún 2019

Ahojte mam panicku poruchu a veľmi by sme chceli tretie babo... Ako ste prežívali tehu s touto chorobou?