icon

Vplyv autoimunitného ochorenia štítnej žľazy na otehotnenie

avatar
l7067
27. feb 2007

Mam autoimunitné ochorenie štítnej žlazy,chýba mi neviem koľký chromozom a to znamená,že moje telo si vytvára protilátky voči štítnej žlaze.Takže mám v tele moooc protilátok a nemôžeme preto otehotnieť.Chodíme do gyn-fivu,ale zatiaľ sú všetky testy ok.Ak niekto niečo o tom vie bližšie prosím o radu.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 18. jún 2026 · 12536 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Autoimunitné ochorenia štítnej žľazy (prítomnosť protilátok, Hashimoto, thyreoiditída) sú v diskusii spájané s ťažkosťami pri počatí a so zvýšeným rizikom potratu, ak nie sú hormóny riadne kompenzované.
  • Bežné riešenia zahŕňajú endokrinologické vyšetrenie, substitučnú liečbu levothyroxínom (Euthyrox, L‑thyroxin, Letrox) s úpravou dávky v tehotenstve, liečbu zvýšeného prolaktínu (Parlodel), chirurgické riešenie (tyreoidektómia) a asistovanú reprodukciu (IVF, centrá Iscare, CAR).
  • Viaceré ženy uviedli, že vyšetrenia protilátok proti štítnej žľaze absolvovali v Prahe (Podolí) a platili približne 5 000 Kč; dostupnosť a preplácanie týchto vyšetrení uvádzané v diskusii ako variabilné skúsenosti.


Q: Ako autoimunitná tyreoiditída alebo protilátky proti štítnej žľaze ovplyvňujú plodnosť a riziko potratu?
A: Viaceré účastníčky diskusie uviedli, že neliečená alebo nekorigovaná štítna žľaza súvisela u nich s opakovanými potratmi; zároveň endokrinológovia a skúsené pacientky v diskusii konštatovali, že pri dostatočnej substitučnej liečbe by hypothyreóza nemala mať vplyv na otehotnenie.

Q: Aké lieky na substitúciu štítnej žľazy sa bežne používajú a menia sa dávky počas tehotenstva?
A: V diskusii sa najčastejšie spomínali Euthyrox (50 µg, 75 µg, 100 µg, 150 µg), L‑thyroxin (100 µg) a Letrox; viaceré ženy uviedli, že im lekár zvýšil dávku po potvrdení tehotenstva (príklady v diskusii: 50→75 µg, 100→125 µg, v tehotenstve aj 150 µg).

Q: Kde a aké testy protilátok proti štítnej žľaze sa vykonávajú podľa skúseností žien z diskusie?
A: Niektoré ženy uviedli, že vyšetrenia protilátok (protilátky proti štítnej žľaze) im robili v Podolí v Prahe a platili približne 5 000 Kč; iné účastníčky tvrdili, že slovenskí endokrinológovia dokážu vyšetriť štítnu žľazu a zmerať protilátky — dostupnosť a preplatenie sa v diskusii líšili.

Q: Aké ďalšie vyšetrenia pri neplodnosti sú spojené so štítnou žľazou alebo celkovým hodnotením plodnosti?
A: V diskusii sa spomínali vyšetrenia ako folikulometria (sledovanie dozrievania folikulov), HSG (priepustnosť vajíčkovodov), hormonálny profil vrátane prolaktínu, meranie TSH/T4, meranie bazálnej teploty a spermiogram; pri zvýšenom prolaktíne sa v diskusii používal Parlodel a pri indukcii ovulácie aj Pregnyl.

Q: Pomôže odstránenie štítnej žľazy (strumektómia) otehotneniu?
A: Viaceré ženy uviedli, že po totálnej tyreoidectómii (s následnou doživotnou substitučnou liečbou Euthyrox/L‑thyroxin) úspešne otehotneli; diskusia zároveň zdôrazňovala, že operácia vedie k nutnosti doživotnej hormonálnej substitúcie (príklady miest operácií: Kramáre, Motol).

Q: Ako sa rieši zvýšený prolaktín a aký má to efekt na plodnosť?
A: V diskusii bola konkrétna skúsenosť, že nasadenie Parlodelu (bromokriptín) znížilo hladinu prolaktínu a následne viedlo k otehotneniu; kombinácie so stimuláciou ovulácie (napr. Pregnyl) sa tiež spomínali.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Ak je substitučná liečba štítnej žľazy dostatočná a hladiny hormónov sú v norme, hypothyreóza by podľa diskusie nemala sama o sebe brániť otehotneniu.
  • Substitučná liečba levothyroxínom (Euthyrox, L‑thyroxin, Letrox) a úprava dávky pri potvrdenom tehotenstve sú štandardné postupy v diskusii.
  • Vyššie hladiny protilátok často pretrvávajú a nemusia sa znormalizovať liekmi; protilátky sa v diskusii spomínali ako potenciálny rizikový faktor potratu.


Sporné názory

  • Protilátky proti štítnej žľaze spôsobujú neplodnosť a zvyšujú riziko potratu, alebo protilátky nemajú významný vplyv, ak sú hormóny riadne kompenzované.
  • Testovanie protilátok sa robí iba v Prahe (Podolí) a nie je dostupné na Slovensku, alebo slovenskí endokrinológovia dokážu protilátky vyšetriť (diskutované protichodné skúsenosti).
  • Operácia štítnej žľazy môže viesť k obnove plodnosti u niektorých žien, alebo liečba tabletami môže byť postačujúca bez nutnosti operácie.


Otvorené otázky

  • Do akej miery a pri akých hladinách protilátok presne rastie riziko potratu?
  • Kedy presne a o koľko sa má zvýšiť dávka levothyroxínu po zistení tehotenstva?
  • Ako konzistentné a preplácané poisťovňami sú vyšetrenia protilátok vykonané v zahraničí (napr. v Prahe)?


Spomenuté značky a firmy

Iscare, CAR (centrum asistovanej reprodukcie), Podolí, Nemocnica Kramáre, Motol, Klinika pracovného lekárstva (prim. Grafová), Antolská, Gynekologicko‑pôrodnícke pracoviská v Bratislave

Spomenuté produkty a metódy

Euthyrox, L‑thyroxin, Letrox, Carbimazol, Parlodel (bromokriptín), Duphaston, Utrogestan, Clexane, Gynipral, Pregnyl, radiojódom (radiajódom), strumektómia/tyreoidektómia, HSG, folikulometria, meranie bazálnej teploty, IVF/assisted reproduction, meranie protilátok proti štítnej žľaze

Miesta a osoby

Praha, Podolí, Bratislava, Kramáre, Motol, Senica, Ľubochňa, Antolská, Korfu, Grafová

avatar
jerrymona
20. jan 2010

ahojte kocky.

shandy, v centre som este nebola, len som tam volala a oni mi poslali mail, ktore vysetrenia si mame s mm dat urobit. hovorili nieco o tom, ze si mozeme dat vysetrenia dat urobit aj tam, ale to by sa asi dost platilo. poslali aj nejaky papier a tam bolo napisane, ze spg stoji 100 €. ?????????????? 😕 😕 😕 to je palka.

vendu, neviem ake su postupy. no mozno maju vela ludi a preto sa to snazia takto urychlit. ale nejake vysetrenia nam asi predsa este budu robit aj tam. ide o nejaky müllerov test alebo co som to citala. este neviem. dufam, ze sa aspon do aprila tam dostaneme.

avatar
len
20. jan 2010

Hm, tak to tady naopak "cizí" výsledky neberou a hezky si to udělají všechno znovu sami. Mají svou vyzkoušenou laborku, svoje postupy, svoje normy. To je jak s tou štítkou - každá laborka to dělá trochu jinak, proto jsou taky v každé trochu jiné limity.

avatar
jerrymona
20. jan 2010

len, neviem preco to tak robia. netusim. potrebuju aj nejake moje vysledky zo sterov (pap-test, chlamydie, atd). potom nam este poslali papier, kde su otazky kazdemu z nas (asi na 5 stran), ako dlho trva ms, ci som uz bola tehotna a vsetko mozne okolo toho.
ked im posleme vysledky, ozvu sa nam, dohodneme termin a pojdeme tam. caka nas akysi prvy rozhovor s lekarom, ktory trva hodinu a potom sa uvidi ako dalej. som zvedava, co nam tam poradia.
len, ako to bolo u teba v care?

avatar
len
20. jan 2010

Jiný kraj, jiný mrav 😉
My tam přišli, oba nás vyzpovídali (jak píšeš - délka cyklu, předešlá těhotenství, choroby v rodině...), manželovi udělali spermio, oběma nám nabrali pár zkumavek krve a všecky tyhle testy si dělali sami.

avatar
jerrymona
20. jan 2010

hmmm, mozno, ak sa im nieco nebude zdat, tak si to vysetria sami. neviem, iba tapam v temnotach. uvidime. dam potom vediet. 😉

avatar
len
20. jan 2010

To určitě dej, jsem zvědavá, jak to chodí jinde 🙂

avatar
vendulak
20. jan 2010

Jerry ahoj! Fakt koukám, že to dělají úplně jiank. A co si tam s vámi budou povídat, když tohle všechno jim už napíšete? No po pravdě se mi asi víc líbí přístup tady v ČR takový osobnější.
Jinak já dostala od mého gyndra žádanku do CAR, zavolala tam, objednala nás. Šli jsme tam poprvé oba, ptal se nás doktor asi na to jako vy máte psané, délka cyklu, jestli jsem se nějak sledovala, od kdy chodí ms, jak dlouho se snažíme, a nemoci atd atd, bylo toho dost. Příteli spermio nedělali, protože na něj byl tam nedávno před tím, tak že ho uděláme až jako součást IUI, příťovi nabrali krev, mě udělal stěry a folikulometrii. Pak jsem tam šla já na krev na začátku cyklu. 😉

avatar
simasla
20. jan 2010

Ahoj holky, dneska byl děs v práci, strašný blázinec... ale nakonec přeci jen něco dobrého.. mám nový platový výměr a lepší.. tak jsem celkem happy a samozřejmě, že šéf nezapomněl zase prohodit, že určitě plánuji rodinu a že by byl rád, kdybych pak dělala alespoň část z domova. 🙂
No jerry - ono je asi jedno jestli jim to dáš dopředu, nebo na konzultaci. Hlavně, že se něco děje viď 🙂.
len - jaká byla mega ovulka?
a holky nevíte, kde máme stroužinku - doufám, že je v pořádku, nějak se nám tu dlouho neukázala, nemyslíte?
Ještě můj graf - teploty o ničem - takže čekám, co bude.
http://www.fertilityfriend.com/home/2a75a9

avatar
jerrymona
20. jan 2010

vendu, neviem z coho sa tam este budem spovedat. no mozno sa bude papier po papieri rozoberat vsetko do podrobna. z internetovej stranky viem, ze prvy rozhovor trva asi hodinu. som aj ja velmi zvedava. tiez som necakala, ze sa budem musiet o vysledky postarat sama.

a potrebujem od mojej gyndy ziadanku? 😕

avatar
len
20. jan 2010

Sim, ani jsem tu ovulaci nezaznamenala 😀
http://www.fertilityfriend.com/home/len
Ale pojistili jsme to vydatně 😀

avatar
jerrymona
20. jan 2010

len, tfuj tfuj tfuj... 😉

avatar
simasla
20. jan 2010

tééda na to, že to byla mega ovulka, tak bych čekala vyšší teplotu.. 🙂 ale hlavně, že byla hezky prosnažená.. a to teda opravdu hezky 😉 , tak teď už jen, držet co se dá... aby se zadařilo a vajco bylo OK

avatar
vendulak
20. jan 2010

Len to jste to fakt vydatně pojistili 😀 . Tak držíme pěsti 😉 .
Simi já už si taky říkala, že tu Strouži dlouho nebyla. Ale říkala jsem si jestli jí třeba nevadilo co se tu prve rozebíralo...no nevím, snad je v pohodě a zase přijde brzy mezi nás.
Ale koukám, že u tebe ta teplota nic moc 😒 , sem zvědavíá na ty tvoje výsledky, jestli tedy byla nebo ne...
Jerry na co myslíš žádanku? Do CAR? My tady v ČR ve většině CARů jo, ale jak u vás to nevím, vždyť to tam máte úplně jinak 🙂 .
Jerry a co tvoje teplota?

avatar
len
20. jan 2010

Ale jo, vono to ještě vyleze, já nemívám napoprvý žádnej dramatickej nárůst, obzvlášť po Pregnylu ne 😉 Uvidíme, tak za 14 dní budu vědět, na čem jsem.

avatar
vendulak
20. jan 2010

len jak dlouho vy se už vlastně snažíte? Tedy jestli nevadí že se ptám 😔 . Koukala jsem ti do albíčka, ale časově tam z toho moc moudrá nejsem 😀 .

avatar
len
20. jan 2010

No, brali jsme se v srpnu 2005 a pak se ještě nějakou dobu tak nějak chránili, pak více nechránili, pak jsem jen měřila BT... Tak časově nějak kolem 4 let bych tipla, na cykly to táhneme na 60, jak je mám tak krátký 😀

avatar
jerrymona
20. jan 2010

vendu, len tak ma to napadlo. ale 11.februara idem ku gynde, tak sa na to spytam.

a dnes som na tom takto:
http://www.wunschkinder.net/forum/zanzeige/user...

dufam, ze zajtra teplota stupne a wunsch vyznaci ovu. 😕

avatar
sundae
20. jan 2010

Ahoj,
vsimla jsem si, ze se tady resila vhodna hladina TSH a davka hormonu pri hypotyreoze pred otehotnenim, a tak chci pridat svoje doporuceni (jsem MUDr., ale endokrinologii nedelam, doporuceni mam ale od sve endokrinolozky z univerzitni kliniky ve Svycarsku): pred otehotnenim je podle nejnovejsich studii z nekolika duvodu nejlepsi drzet hladinu do 2,0, tzn. v dolnich normalnich hodnotach (ne se predavkovat do hypertyreozy 😉. Po zjisteni tehotenstvi pak davku zvysit, tady ve Svycarsku se doporucuje o asi 20% do pristi kontroly.

avatar
jerrymona
20. jan 2010

sundae, vdaka za info.
mne v rakusku endokrinolog povedal, ze je to ok do 2,5. a mna euthyroxom 50 predavkovali do hyper. teraz berime nizsiu davku, som zvedava co to so mnou urobilo, vo februari mam znova odber krvi.

avatar
sundae
20. jan 2010

Ahoj Jerry,
tak v Rakousku 2,5?
To presne naladeni hladiny je docela zahul, kdyz se ten hormon zpracovava cele tydny (ja jsem take majitelkou Hashimota a taky jsem dost na hrane s hyper 🙂

avatar
jerrymona
20. jan 2010

sundae, tiez ti to raz klesa a raz stupa?alebo sa uz tsh upravilo na nejaku dobru hodnotu? ako dlho to u nas priblizne trva?

avatar
len
20. jan 2010

Vida, bych se měla s těma 2,1 radovat, co 😀

avatar
jerrymona
20. jan 2010

to si pis len. 😀

avatar
len
20. jan 2010

Nojo, však já se raduju, že mám aspoň tohle z krku 😉
Straším ve štítnicový diskuzi a štítnici mám srovnanou.
Straším v diskuzi o Mojžíšový a s Mojžíšovou jsem sekla.
Straším v diskuzi pro idiopaticky neplodný a přitom svou příčinu neplodnosti znám.
Straším v diskuzi o IVF a to už žádný nepodniknu.
Tak co se mnou? 😀

avatar
jerrymona
20. jan 2010

len, tak ty mas fakt problem. zaloz novu temu. len s nazvom ti neporadim. 😀
co si vlastne noveho podnikla v oblasti vajicok?

avatar
len
20. jan 2010

No, ono se toho moc podniknout nedá, prostě jsem slabě stimulovala a milovala se s manželem, no a teď doufám 🙂
Jinak já stejně do těch témat lezu kvůli lidem 😉

avatar
strouzek
20. jan 2010

brý večer holky 😵

avatar
jerrymona
20. jan 2010

len, tak som rada, ze si tu.
prave takym zienkam ako si ty, to velmi prajem. vy by ste si po tolkych rokoch zasluzili ako prve. 😵
a darkyna vajicok?

avatar
civavava
20. jan 2010

ahojte, ja som v Luxembursku, suhlasim so sundae, tiez mi tak nastavil lekar zaciatok, zacali sme na 50ke, vysledky krvy boli po mesaici 1,2, ale od decembra do aprila som skoncila na 125 mg a az potom sme sa mohli pokusat o mimi....

krv mi beru kazdu mesiac, doteraz som bola na 125 mg., ale od min. tyzdna uz musim mat 180mg, v tretom trimestri je to narocnejsie, babo si bere tyroxin 🙂

avatar
jerrymona
20. jan 2010

civavava, lenze mne to po mesiaci zislo z tsh 3,3 na 0,02. a teraz mam ist ku endokrinologovi koncom februara, tak som zvedava, kde stojim teraz. nemyslela som si, ze ten euthyrox hodnotu tak velmi rychlo znizi. myslela som si, ze sa tak stane po niekolkych mesiacoch.