icon

Čo určuje sexuálnu orientáciu človeka?

15. jún 2026

Ahojte, viem, že je ten názov veľmi zvláštny…viem, že to sem asi nepatrí. Ale ako človek trpiaci OCD (zameraným na sexualitu) tieto veci strašne spochybňujem. Je sexuálna orientácia to, kto nás sexuálne priťahuje? Alebo to, do koho sa zaľúbime? Zahŕňa to aj to, s kým máme sexuálne predstavy a fantázie? Čítala som, že dokonca už ani len tie fantázie nie su dôkazom sexuálnej orientácie, ani príťažlivosť….tak na základe čoho potom človek vie, že čím je? Môj mozog sa s týmto nikdy neuspokojí. Mám pocit, že už ani sama neviem, čo znamená tá príťažlivosť.

Strana
z2
anonym_cec52e
16. jún 2026

@ria_sprout @mondolina tak správna konzervatívna reakcia by asi mala byť šikana... hrozné s tými dnešnými mladými, že nereagujú na inakosť negatívne

anonym_cec52e
16. jún 2026
@veroni2

@anonym_cec52e vsetko ma postupnost...to je presne ako by som ti hovorila, ze naco v miestnosti otvaras okno? Ved to este neznamena ze batola vylezie a spadne, ked ostane v miestnosti samo!! Ludia maju predsa bezne otvorene okna! Je to rovnaky princip. A ruku na srdce, registrovane pary muzov a zien su neprirodzene a vskutku proti prirode a rozumu, rovnako ako registrovane partnerstva zeny so stromom (ano aj to existuje) ,alebo s lampou, ci zvieratom...vsetko toto uz davno je v tych pre teba " civilizovanych "krajinach...hlava nie je stupel. Je treba sa naozaj zacat zamyslat pre skutocne dobro nasej civilizacie...p.s: a ak uz ide o tie prava, je to kratka zalezitost u notara, ci dedicstvo, alebo ine..co myslis, kolko ludi toto naozaj vyuzilo?? Sotva nejake percento, pretoze realne o tento druh 'prav' tu nikdy neslo...

@veroni2 Zase nehovoríš pravdu, aj u iných živočíšnych druhov v prírode sa vyskytuje homosexuálne správanie. Áno, niektoré záležitosti sa dajú vybaviť samostatne - spísanie závetu, plnomocenstvá, spoluvlastníctvo, splnomocnenia pre zdravotnú starostlivosť a pod., ale prečo by mali ľudia podstupovať všetky tie papierovačky, platiť poplatky, keď registrovaným partnerstvom by to všetko dostali v jednom balíku? Plus ide aj o status a o to, že všetky situácie sa pokryť nedajú. Ako by teba ako heterosexuálnu ženu ovplyvnilo, že dvaja muži alebo dve ženy môžu mať práva ako pár? A bez trápnych nezmyslov o konzervovaní mäsa a sobášení sa so stromami poprosím.

avatar
veroni2
16. jún 2026
@anonym_cec52e

@veroni2 Zase nehovoríš pravdu, aj u iných živočíšnych druhov v prírode sa vyskytuje homosexuálne správanie. Áno, niektoré záležitosti sa dajú vybaviť samostatne - spísanie závetu, plnomocenstvá, spoluvlastníctvo, splnomocnenia pre zdravotnú starostlivosť a pod., ale prečo by mali ľudia podstupovať všetky tie papierovačky, platiť poplatky, keď registrovaným partnerstvom by to všetko dostali v jednom balíku? Plus ide aj o status a o to, že všetky situácie sa pokryť nedajú. Ako by teba ako heterosexuálnu ženu ovplyvnilo, že dvaja muži alebo dve ženy môžu mať práva ako pár? A bez trápnych nezmyslov o konzervovaní mäsa a sobášení sa so stromami poprosím.

@anonym_cec52e je pomaly viac heterosexualnych volne zijucich partnerstiev ako manzelstiev. Zaujimave, ze ti sa az tak nebiju o podobne prava... lebo sa bez toho da zit, a nie je to najskor neprekonatelna prekazka...

avatar
mondolina
16. jún 2026
@veroni2

@anonym_cec52e je pomaly viac heterosexualnych volne zijucich partnerstiev ako manzelstiev. Zaujimave, ze ti sa az tak nebiju o podobne prava... lebo sa bez toho da zit, a nie je to najskor neprekonatelna prekazka...

@veroni2
nevidíš rozdiel?
hetero môže ísť na radnicu a všetko bude mať na papieri.
homo pár nie.
hetero tie práva má! volá sa to manželstvo.

avatar
veroni2
17. jún 2026
@mondolina

@veroni2
nevidíš rozdiel?
hetero môže ísť na radnicu a všetko bude mať na papieri.
homo pár nie.
hetero tie práva má! volá sa to manželstvo.

@mondolina ty nie si rastlina, ani haluz stromu, si clovek. Slova vznikali v spojitosti s ich funkciou a vnutornou pravdou v historickom kontexte. A teda z etymologickeho hladiska je manzelstvo zvazok Muza a Zeny. Nakolko ide o muzov, obsah tochto slova nebol naplneny (!) a teda manzelstvo nemohlo vzniknut. (!) Nutit spolocnost si mysliet opak je tazky manipulativny narativ...

anonym_cec52e
17. jún 2026
@veroni2

@mondolina ty nie si rastlina, ani haluz stromu, si clovek. Slova vznikali v spojitosti s ich funkciou a vnutornou pravdou v historickom kontexte. A teda z etymologickeho hladiska je manzelstvo zvazok Muza a Zeny. Nakolko ide o muzov, obsah tochto slova nebol naplneny (!) a teda manzelstvo nemohlo vzniknut. (!) Nutit spolocnost si mysliet opak je tazky manipulativny narativ...

@veroni2 Takže ak sa to nebude volať manželstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia, ale registrované partnerstvo, je to pre teba prijateľné?

avatar
veroni2
17. jún 2026
@anonym_cec52e

@veroni2 Takže ak sa to nebude volať manželstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia, ale registrované partnerstvo, je to pre teba prijateľné?

@anonym_cec52e mily anonym, nebolo...lebo sa posuvaju hranice tam, kde nie je prirodzeny zakon a poriadok. Viem, mnohi z nich su pracoviti ci inak inspirujuci ludia pre spolocnost. Niektorych osobne poznam. Napriek tomu,zakladny zakon je muz a zena, a to nepripusta alternativy. Pokracovalo by to adopciami ci inymi neprijatelnymi vynimkami. Ak si chce niekto osetrit prava, stacia mozno dve sedenia u notara. Ale vedz, ze preziju ako vacsina volne zijucich hetero parov...ktovie preco ti tolko netrvaju na tychto pravach....a slobodne su vo volnom zvazku...aj ja by som si rada zasoferovala v lavostrannom pruhu, ale mam smolu. Nase zakony to nedovoluju. Je treba ist do krajiny, kde je to povolene. Nech sa vezmu tam, kde registracia existuje, budu mat svoje prava a akceptaciu okolia. Hranice su volne, moznosti je vela...aj tak som posledne obdobie pocuvala., ze sa citia viac europania ako slovaci....

avatar
ria_sprout
17. jún 2026
@veroni2

@anonym_cec52e mily anonym, nebolo...lebo sa posuvaju hranice tam, kde nie je prirodzeny zakon a poriadok. Viem, mnohi z nich su pracoviti ci inak inspirujuci ludia pre spolocnost. Niektorych osobne poznam. Napriek tomu,zakladny zakon je muz a zena, a to nepripusta alternativy. Pokracovalo by to adopciami ci inymi neprijatelnymi vynimkami. Ak si chce niekto osetrit prava, stacia mozno dve sedenia u notara. Ale vedz, ze preziju ako vacsina volne zijucich hetero parov...ktovie preco ti tolko netrvaju na tychto pravach....a slobodne su vo volnom zvazku...aj ja by som si rada zasoferovala v lavostrannom pruhu, ale mam smolu. Nase zakony to nedovoluju. Je treba ist do krajiny, kde je to povolene. Nech sa vezmu tam, kde registracia existuje, budu mat svoje prava a akceptaciu okolia. Hranice su volne, moznosti je vela...aj tak som posledne obdobie pocuvala., ze sa citia viac europania ako slovaci....

@veroni2 samozrejme, že mnohí sa cítia skôr ako europania než Slováci - pretože na Slovensko nie je byť na čo hrdý. To že máme peknú prírodu nestačí, aj tá sa tu nici a nikoho to netrápi, radšej sa tu riešia témy homosexuálnych manželstiev ktoré NIKOHO NIKOHO a NIKOHO neovplyvňuju.

A argument že heterosexuáli sú vo voľných zväzkoch. Myslíš že všetci sú vo voľných zväzkoch? Že tu už nikto neuzatvara manželstvo? Chápeš rozdiel medzi MOCT a NESMIET? Prečo by mal niekto ísť za hranice uzavrieť manželstvo, ktoré mu doma nebudú akceptovať?

avatar
veroni2
17. jún 2026
@ria_sprout

@veroni2 samozrejme, že mnohí sa cítia skôr ako europania než Slováci - pretože na Slovensko nie je byť na čo hrdý. To že máme peknú prírodu nestačí, aj tá sa tu nici a nikoho to netrápi, radšej sa tu riešia témy homosexuálnych manželstiev ktoré NIKOHO NIKOHO a NIKOHO neovplyvňuju.

A argument že heterosexuáli sú vo voľných zväzkoch. Myslíš že všetci sú vo voľných zväzkoch? Že tu už nikto neuzatvara manželstvo? Chápeš rozdiel medzi MOCT a NESMIET? Prečo by mal niekto ísť za hranice uzavrieť manželstvo, ktoré mu doma nebudú akceptovať?

@ria_sprout ak chce, aby ho akceptovali, musi ostat tam, kde to budu akceptovat. Ano je rozdiel medzi Moct a Nesmiet. A tieto dve slova sa nas tykaju od narodenia. A vo vsetkom. Je potrebne mat hranice, inak to skonci babylonom. Tu ide o moralku, hodnoty a mravnost. A to nie je zanedbatelne ani minoritne. Uz v tvojej rodine boli veci, ktore si smela a ktore si nesmela a ktore nebudes nikdy moct. V spolocnosti to funguje podobne. Nastastie.

anonym_cec52e
17. jún 2026
@veroni2

@ria_sprout ak chce, aby ho akceptovali, musi ostat tam, kde to budu akceptovat. Ano je rozdiel medzi Moct a Nesmiet. A tieto dve slova sa nas tykaju od narodenia. A vo vsetkom. Je potrebne mat hranice, inak to skonci babylonom. Tu ide o moralku, hodnoty a mravnost. A to nie je zanedbatelne ani minoritne. Uz v tvojej rodine boli veci, ktore si smela a ktore si nesmela a ktore nebudes nikdy moct. V spolocnosti to funguje podobne. Nastastie.

@veroni2 Ty stále hovoríš o nejakých abstraktných veciach. Stále si neodpovedala, ako by teba ako heterosexuálnu ženu vychovávajúcu správne svoje deti ovplyvnilo, že pár rovnakého pohlavia by aj pred štátom a spoločnosťou mal uznanú jedinečnosť svojho vzťahu. Môžu ísť do zahraničia, aj veľa ľudí bohužiaľ išlo. Sme krajina, ktorá vyháňa svojich produktívnych občanov, ktorí by mohli tvoriť a pracovať tu. A argument, že naše zákony to nedovoľujú... kedysi bolo zakázané, aby mali vzťah černoch a beloch, kedysi bolo zákonné vlastniť otrokov, kedysi ženy nemali volebné právo... dnes nám to príde choré, spoločnosť sa vyvíja a aj zmýšľanie ľudí.

avatar
veroni2
17. jún 2026
@anonym_cec52e

@veroni2 Ty stále hovoríš o nejakých abstraktných veciach. Stále si neodpovedala, ako by teba ako heterosexuálnu ženu vychovávajúcu správne svoje deti ovplyvnilo, že pár rovnakého pohlavia by aj pred štátom a spoločnosťou mal uznanú jedinečnosť svojho vzťahu. Môžu ísť do zahraničia, aj veľa ľudí bohužiaľ išlo. Sme krajina, ktorá vyháňa svojich produktívnych občanov, ktorí by mohli tvoriť a pracovať tu. A argument, že naše zákony to nedovoľujú... kedysi bolo zakázané, aby mali vzťah černoch a beloch, kedysi bolo zákonné vlastniť otrokov, kedysi ženy nemali volebné právo... dnes nám to príde choré, spoločnosť sa vyvíja a aj zmýšľanie ľudí.

@anonym_cec52e pretoze to nie je normalne, ano pocujes dobre, nie je to normalne. Nie kazdy cit je zdravy a uzitocny. Mnohi z tychto ludi pochadzaju z nefunkcnych rodin, prezite a nespracovane traumy. Su to city ludi, ktore prezivaju a ktore by za zdravych okolnosti nemali. Je treba hladat v sebe a uzdravovat. Ale spolocnost chce opak, a tym ich pohana k tomu, aby sli opacnym smerom. Vsetko je riadene, aj zanik funkcnych rodin..(!) .mam 3 deti a nechcem, aby mi casom zacali hovorit, ze mami to je muz ci zena, ? aj ja chcem byt zena.....vsetci prechadzame vyvojovym stadiom, kedy tieto otazky musia byt zdravo usmernovane a zodpovedane. Takze ano ovplyvni ma to do tej miery, do akej to ovplyvnuje moje deti a dalsie generacie..!! ..kedysi to bola registrovana choroba. Ale Lgbt je predovsetkym o politike. Poznam chlapca, co zmenil pohlavie a poznam aj rodinu, z ktorej pochadza...a poviem ti, absolutne ma to neprekvapuje..doslo k chybam pocaj jeho najzranitelnejsieho obdobia...a takych deti je x. Riesme problemy a nezlachcujme ich. Oni nepotrebuju zakony a prava ale pomoc.

anonym_cec52e
19. jún 2026

Takže ty určuješ, čo je a nie je normálne a aký cit nie je užitočný. Queer ľudia pochádzajú len z nefunkčných rodín, ty svoje deti vedieš správne, ale aj tak sa bojíš toho, že si nebudú isté svojím rodom. Nemám ďalšie otázky.

avatar
veroni2
20. jún 2026
@anonym_cec52e

Takže ty určuješ, čo je a nie je normálne a aký cit nie je užitočný. Queer ľudia pochádzajú len z nefunkčných rodín, ty svoje deti vedieš správne, ale aj tak sa bojíš toho, že si nebudú isté svojím rodom. Nemám ďalšie otázky.

@anonym_cec52e APA v 73 roku vyradila homosexualitu zo zoznamu chorob. Bolo odovzdanych 10 000 hlasov. Za hlasovalo necelych 60%. 40 % psychiatrov bolo proti. Dalsich 10 000 psychiatrov sa hlasovania nezucastnilo. Takze z celkovych 20 000 clenov - psychiatrov bolo za len necelych 30%. Je to a bude tema, ktora potrebuje uplne iny pohlad, nez je jej daný....pekny den

Strana
z2