Cestovný pas

1 skúsenosť

Cestovný pasCestovný pas je verejná listina, ktorou občan preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo a ďalšie skutočnosti uvedené v cestovnom doklade. Cestovný doklad je majetkom Slovenskej republiky.

Deťom do 6 rokov sa vydáva cestovný pas s platnosťou na 2 roky, deťom od 6 do 16 rokov veku s platnosťou na 5 rokov a občanom od 16 rokov veku s platnosťou na 10 rokov.

Pri cestovaní do zahraničia, kde sa vyžaduje pas, je dôležité skontrolovať platnosť pasu. Veľa krajín požaduje, aby mal pas platnosť 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Od 15.1.2008 sa vydávajú nové biometrické cestovné pasy, obsahuje dva biometrické údaje: podoba tváre a od 22.6.2009 aj odtlačky prstov. Z toho dôvodu musí byť občan pri podávaní žiadosti osobne, aby sa mohla nasnímať tvár a podpis v elektronickej podobe. K žiadosti už nie je potrebné pripájať fotografiu.

Žiadosť o vydanie pasu pre dieťa

Od júna 2012 musia mať všetci občania Slovenskej republiky svoj vlastný cestovný pas, to znamená, že deti do 5 rokov sa už nemôžu zapisovať do pasu rodiča, ale musia mať vlastný pas. Za dieťa mladšie ako 15 rokov podáva žiadosť o pas zákonný zástupca, iná fyzická osoba než rodič, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

K žiadosti rodič predkladá:

  • svoj občiansky preukaz
  • rodný list dieťaťa
  • správny poplatok

V žiadosti o vydanie pasu sa uvedie telefónne číslo alebo e-mailová adresa, na ktoré príde informácia o tom, že cestovný pas je vyhotovený a pripravený na vyzdvihnutie. Táto služba funguje od 1.1.2007.

Poplatky za vydanie pasu

Osoba mladšia ako 6 rokov do 30 / 10 / 2 dní8 eur / 16 eur / 24 eur
Osoba od 6 do 16 rokov do 30 / 10 / 2 dní13 eur / 26 eur / 39 eur
Osoba staršia ako 16 rokov do 30 / 10 / 2 dní33 eur / 66 eur / 99 eur

Súvisiace články

Viac o cestovnom pase na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mzv.sk/sk/cestovanie_a_konzularne_info/cestovne_doklady_a_viza-informacie_o_cestovnych...
  2. http://www.minv.sk/?spravne-poplatky
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s cestovným pasom

Máš skúsenosť s cestovným pasom ?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lucanka49
4. mar 2015

Netreba riskovať, radšej vybaviť.

No, my sme vybavovanie pasu trošku podcenili. Ale keď sa dá, treba to hneď vybaviť, čo najskôr, lebo nikdy neviete, kedy to budete potrebovať a zvlášť ak bývate blízko hranice s nejakou krajinou..

My sme tak ,,načierno,, sa vybrali raz do Čiech a ako nás zastavili policajti na bežnú kontrolu, a pýtali pas malej- ešte sme mali len jedno dieťatko, no a my sme nemali... pekne sme sa museli otočiť a ísť domov..

No, zobrali sme doma rodný list, išli sme to hneď aj vybaviť a asi po 3 týždňoch sme už aj mali pas. Kolky sme nekupovali, lebo teraz je na policajtoch už ten automat, kde vám vytlačí lístok, tak netreba :)

A teraz už keď máme dve deti- dva pasy- a to menšej dcérke sme vybavovali pas keď mala asi 1 mesiac. Pekne ju v autosedačke- vo vajíčku aj odfotili (dali jej pod hlavičku bielu látku a odfotili tak).

Teraz, keď už máme vybavené, radi zájdeme aj pozrieť za hranice, lebo to máme najozaj kúsok :) Už len nezabudnúť pasy doma :)
2 poďakovania