Vývoj dieťaťa

Každá etapa života dieťaťa má svoje špecifiká. Čo všetko starostlivosť o dieťa obnáša a akým situáciám môžeš čeliť s novorodencom, dojčaťom, bataľaťom, školákom či dokonca pubertiakom? V našej encyklopédii myslíme na každú maličkosť aj väčšiu starosť, ktorou ťa starostlivosť o dieťatko v akomkoľvek veku môže prekvapiť. Preto neváhaj a čítaj ďalej…
vývoj dieťaťa

Každá mamička si z času na čas povie, že jej dieťatko rastie nesmierne rýchlo.

Vývojové fázy dieťaťa

Prečítaj si sumár najzákladnejších informácií – klikni na vývojové obdobie dieťaťa, ktorým si práve tvoj drobček prechádza.


Psychomotorický vývoj

Hoci tento termín znie príliš vážne a pre niekoho možno i strašidelne, v skutočnosti sa pod ním skrýva celé spektrum skutočností, s ktorými sa v praxi stretne každý rodič. Prečítaj si základné informácie o zdravom psychomotorickom vývoji dieťaťa a aj najčastejších problémoch, s ktorými sa mamičky a oteckovia stretávajú.


Starostlivosť o novorodenca

Aj ten najpripravenejší rodič zažije šok, keď si domov z pôrodnice odnesie malé bábätko. Prax je totiž taká, že budeš čeliť situáciám, na aké tvoja fantázia v tehotenstve nedosiahla, a to i v prípade, že už doma jedného či viacerých drobcov máš. Každé bábätko je totiž iné a už v prvých dňoch jeho života je evidentné, že zasype svojich rodičov inými požiadavkami. Keďže starostlivosť o novonarodené bábätko ani zďaleka nie je len o prebaľovaní a kŕmení, rozhodli sme sa spísať všetko dôležité v našich článkoch:


Dojčenie

Dojčenie je natoľko rozsiahlou témou, že sme sa rozhodli venovať mu samostatnú sekciu. Ako správne dojčiť? Aké problémy sa pri dojčení môžu vyskytnúť, kedy využiť poradenstvo laktačnej poradkyne a čo robiť, ak sa objaví zápal mliečnej žľazy či ragáda bradavky? Okrem týchto tém tu nájdeš i ďalšie dôležité informácie:


Predčasne narodené deti

Čo ťa čaká, ak sa staneš maminou predčasniatka? Aké špecifické situácie môžu nastať a čím si s drobčekom spoločne prejdete? V Modrom koníku nezabúdame ani na detičky, ktoré sa vypýtali von z bruška o čosi skôr ako ich rovesníci.


Starostlivosť o dojča a batoľa

Platí, že malé dieťa = malé problémy, väčšie dieťa = väčšie problémy? 🙂 Na to dozaista musí prísť každá mamička úplne sama. Aby sme ti uľahčili aj túto vývojovú etapu tvojho drobčeka, pozri si naše články, kde sme rozobrali všetko dôležité o dojčatách a batoľatách.


Príkrmy

Zavádzanie príkrmov predstavuje dôležitý míľnik v živote každého bábätka. A pre mamičku je to zasa obdobie, kedy je zahrabaná v knižkách a v kuchyni sa snaží pripraviť pre svoje dieťatko ten najlepší a najchutnejší prvý pokrm. Ako prebieha zavádzanie príkrmov? Prečítaj si o tom viac:


Video: Ktoré zdravotné problémy sú u novorodencov bežné a ktoré treba riešiť?

rozhovor s MUDr. Martinom Matejkou

Čo všetko vo videu zaznelo:


Nezabudni si pozrieť

  • Tematické skupiny – v našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
  • Odborné Poradne – máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
  • Diskusie – v jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke