Vývoj dieťaťa

Deväť mesiacov v brušku vám utieklo ako voda a zrazu máte doma novorodenca1. Je tak malinký, máte strach, aby ste mu neublížili, ale bábätko každým dňom silnie. Ani sa nenazdáte a z novorodenca bude dojča, ktoré bude zvedavo skúmať všetko, čo sa okolo neho objaví.

Prvý rok je pre správny psychomotorický vývoj vášho dieťaťa kľúčový. Každá mamička si želá, aby bolo jej bábätko zdravé a správne sa vyvíjalo. Niekedy sa však pod tlakom okolia snaží vývoj nútene urýchliť2 a nevedomky tak môže dieťatku ublížiť. Všetko má svoj čas a každé bábätko je iné a rovnako tak aj jeho vývoj.

Nesnažte sa preto nič uponáhľať, deti aj tak rastú hrozne rýchlo, ani sa totiž nenazdáte a z vášho bľabotajúceho batoľaťa bude odvrávajúci pubertiak.

Ale nepredbiehajme, než sa tak stane, budete zažívať so svojim potomkom, mnoho "prvýkrát". V predškolskom veku pôjde prvýkrát do škôlky. Sotva si na to zvyknete, budete vyberať školskú tašku, pretože z toho 50 cm drobčeka naraz bude školák.

Ako hovorievajú naše babičky, s deťmi je radosť aj starosť v každom veku a každá mama chce svoje dieťa chrániť a starať sa oň, aj keď je z neho už veľký adolescent alebo dokonca dospelák a o materskú starostlivosť práve dvakrát nestojí. To je údel matiek.

Kam ďalej

Súvisiace články

Novorodenec (narodenie - 28. deň)

Dojča (2 mesiace - 1 rok)

Batoľa (1 - 3 roky)

Predškolák (3 - 6 rokov)

Školák (6 - 11 rokov)

Pubertiak (11 - 16 rokov)

Adolescent (16 - 20 rokov)

Psychomotorický vývoj

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke