Som tehotná

A je to tu! Vitaj medzi tehuľkami. Na tehotenskom teste sa objavili dve čiarky, ktoré sú začiatkom 9-mesačnej cesty. Na jej konci sa staneš mamou. Určite si zvedavá, ako bude tehotenstvo prebiehať týždeň po týždni. Istotne sa veľmi tešíš, ale okamihy šťastia a radosti striedajú aj obavy o bábätko.

Aby si si tehotenstvo užívala, radi ťa ním prevedieme. Už nemusíš viac hľadať na internete informácie o tom, ako bábätko rastie, čo jesť v tehotenstve, o tvrdnutí bruška či vyšetreniach v tehotenstve. Pomôžeme ti aj s výberom mena pre bábätko, či výbavičkou. A ani s chúlostivými témami akou je sex v tehotenstve či banálnosťami akým je napríklad farbenie vlasov ťa nenecháme v štichu. Vieme, že nie každá z nás sa obráti s intímnymi záležitosťami a všetkým, čo nás trápi na svojho lekára, mamu či kamarátky.

Video: "Pôrod je práca a žena sa naň musí pripraviť."

hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:

 • 00:36 Ako žena zistí, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádza?
 • 01:58 Aké sú najdôležitejšie fázy / týždne tehotenstva pre vývoj dieťaťa?
 • 03:04 Je strava v tehotenstve naozaj taká dôležitá?
 • 04:07 Čo všetko "môže" žena v tehotenstve a čo naopak, nie je vhodné?
 • 06:32 Emócie v tehotenstve, únava alebo náladovosť. Prečo to tak je?
 • 07:58 Prečo nemá každé tehotenstvo vždy ideálny priebeh?
 • 08:23 Aké sú komplikácie v tehotenstve?
 • 10:35 Aké vyšetrenia čakajú ženu v tehotenstve?
 • 15.30 Čo mať pripravené pred narodením dieťaťa?
 • 15.30 Výbava pre tehotné. Existuje ideálna, zaručene praktická a vhodná?
 • 16:45 ak sa vysporiadať s potratom a úmrtím plodu v maternici?

Vyber si svoj týždeň tehotenstva

1. tt2. tt3. tt4. tt
5. tt36. tt 7. tt8. tt
9. tt810. tt11. tt212. tt
13. tt1 14. tt 15. tt 16. tt
17. tt 18. tt 19. tt 20. tt
21. tt 22. tt1 23. tt 24. tt
25. tt 26. tt1 27. tt 28. tt
29. tt1 30. tt3 31. tt1 32. tt
33. tt 34. tt 35. tt 36. tt
37. tt 38. tt 39. tt 40. tt2Bábätko v brušku

Snáď každú tehuľku zaujíma, ako sa darí bábätku v brušku. Tehotenstvo je zázrak prírody. Veď za 9 mesiacov sa z maličkého zhluku buniek vyvinie malý, životaschopný človiečik. Naše tehotenské týždne ťa prevedú celým vývinom bábätka v brušku. Dozvieš sa, nielen to ako rastie, ako vyzerá, čo dokáže, ale aj čo v brušku vyvádza.


👉 Tehotenstvo po týždňoch
👉 Bude to chlapec alebo dievča?18
👉 Ako rastie bábätko v brušku?57
👉 Kedy cítiť prvé pohyby bábätka?2
👉 Štikútka bábätka v brušku5


Moje telo počas tehotenstva

Vynechanie menštruácie je len prvým príznakom, že si naozaj tehotná. Počas deviatich mesiacov sa však s tvojím telom udeje omnoho viac. Či už ide o priberanie, rast bruška, ranné nevoľnosti alebo menej známe tehotenské príznaky a telesné zmeny, určite chceš o nich vedieť a ak treba, tak zistiť, čo môžeš urobiť na ich zmiernenie.


👉 Zisti svoj týždeň tehotenstva
👉 Tehotenstvo týždeň po týždni
👉 Koľko pribrať v tehotenstve?36
👉 Všetko, čo potrebuješ vedieť o tehotenskom brušku
👉 Ranná nevoľnosť5


Vyšetrenia a tehotenské ťažkosti

Tehotenstvo je pre teba možno úplne nová skúsenosť a aj keď už máš jedno či viac tehotenstiev za sebou, kto by si pamätal všetky vyšetrenia, ktoré treba počas tehotenstva absolvovať. Vďaka nim však vieš, ako sa bábätku v brušku darí a či je zdravé. Ale počas tehotenstva nejde len o bábätko v brušku. Rovnako dôležitá je aj jeho mamina. Mnohé vyšetrenia sú zamerané na ochranu tvojho zdravia.

Snom každej tehotnej ženy je preplávať celým tehotenstvom zdravá, ale choroby a problémy sa nevyhýbajú ani tehuľkám. Ak sa vyskytne problém či ochorieš, určite chceš vedieť, čo je bezpečné pre teba a aj pre bábätko. Dobrá rada je vtedy nad zlato.


👉 Vyšetrenia v tehotenstve. Kedy ísť na aké vyšetrenie?
👉 Problémy v tehotenstve1
👉 Časté močenie v tehotenstve
👉 Ako si pomôcť pri pálení záhy?2
👉 Tehotenská cukrovka nebolí, ale môže ohroziť matku aj dieťa5
👉 Kedy a prečo je potrebná amniocentéza? Ako prebieha?18


Strava v tehotenstve

Bez zdravej a vhodnej stravy sa v tehotenstve nezaobídeš. Ak tvoje stravovanie nebolo doteraz ukážkové alebo si sa o neho extra nezaujímala, tak teraz by si sa určite mala. Zdravá a vyvážená strava je dôležitá nielen pre teba, keďže tehotenstvo kladie na tvoje telo zvýšené nároky, ale aj pre zdravie tvojho bábätka.

Určite si už počula, že nie všetko je v tehotenstve dovolené jesť a piť. Niektoré z informácií môžu byť len fámy, ale sú veci, ktorým je lepšie sa vyhnúť. Ale žiadne strachy, tehotenská strava nie je samý zákaz a ani nie je iba o super zdravých potravinách. Je v prvom rade o tom, aby si si z toho veľkého množstva potravín a jedál vyberala múdro.


👉 Čo nejesť v tehotenstve
👉 Káva v tehotenstve: áno či nie?
👉 Trápia aj teba bláznivé tehotenské chute?
👉 Je zázvorový čaj či limonáda v tehotenstve tabu?
👉 Bylinky v tehotenstve. Ktoré sú bezpečné?


Čo môžem a nemôžem v tehotenstve

Odkedy si tehotná, tak si čoraz častejšie kladieš otázky: "Je to bezpečné? Smiem to v tehotenstve? Neublížim tým bábätku?" Snáď každý lekár ti povie, že fajčiť počas tehotenstva nie je najlepší nápad. Možno si počula, že niektorým potravinám je lepšie sa v tehotenstve vyhnúť. Ale ako je to s farbením vlasov, cestovaním s bruškom či s intímnym životom počas tehotenstva? Aj s týmito otázkami ti poradíme.


👉 Pozor na alkohol v tehotenstve
👉 Aké lieky môže užívať tehotná?
👉 Čo potrebuješ vedieť o cestovaní s bruškom
👉 Môže si tehotná farbiť vlasy?


Príprava na príchod bábätka

Narodenie bábätka je pre každého rodiča radostný zážitok, ale prináša so sebou aj množstvo zmien. Kurz prípravy na pôrod, výber pôrodnice, vybrať meno pre dieťaťko, zabezpečenie výbavičky či rôzne papierovačky. Už len pri pomyslení na všetko toto, upadáš do mdlôb, či máš pocit, že nestihneš zariadiť všetko včas? Vďaka nám sa zorientuješ a potom to už pôjde ako po masle. Ak budeš viedieť, čo všetko chceš a potrebuješ zariadiť, tak s dobrým plánom nebude najmenší problém pripraviť sa na príchod bábätka a hlavne nestresovať sa pri tom.


👉 Dievčenské mená1
👉 Chlapčenské mená3
👉 Ako si vybrať správnu pôrodnicu11


Môj život počas tehotenstva

Devät výnimočných mesiacov tehotenstva prináša so sebou nielen telesné zmeny, ale aj zmeny do tvojho doterajšieho života, a to ako pracovného tak aj súkromného. Dali sme preto dokopy informácie o tom, čo ťa môže na tejto ceste postretnúť. Možno nebudeš potrebovať všetky naše rady a vôbec to nevadí. Život každej z nás je predsa jedinečný, každá sa inak cítime, či sme v inej životnej situácii a veru ani to tehuľkovanie nemá u každej vždy rovnaký scénar. Tehotenstvo nie je choroba, ale určite aj tebe prinesie do života veci, o ktorých si doteraz nemala poňatie a budeš sa musieť s nimi popasovať. S dobrými radami však ide všetko ľahšie.

Práca

👉 Tehotenstvo a práca
👉 Ako a kedy oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi2

Cestovanie

👉 Dovolenka alebo cestovanie v tehotenstve
👉 Ako bezpečne cestovať autom v tehotenstve

Partner, rodina, priatelia

👉 Je bezpečné mať sex v tehotenstve? Ktoré polohy sú vhodné?3
👉 Kedy oznámiť rodine, že som tehotná?3
👉 Tehotenstvo s ďalším dieťaťom. Čo na to súrodenec?

Krásna a fit

👉 Vlasy v tehotenstve
👉 Pleť v tehotenstve
👉 Tehotenské oblečenie6
👉 Aké športy sú vhodné v tehotenstve a ktoré sú tabu?1
👉 Špeciálne cvičenia pre tehotné. Prečo sa prihlásiť?

Môj spánok

👉 Aká je správna poloha pri spánku v tehotenstve?
👉 Ako na dobrý spánok v tehotenstve
👉 Čo sa sníva tehuľkám?

Moje emócie

👉 Zmeny nálad v tehotenstve nespôsobujú len hormóny
👉 Inštinkt hniezdenia alebo keď má žena silnú potrebu pripraviť hniezdo pre svoje bábätko4
👉 Ako prekonať strach z pôrodu

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenstvom

Máš skúsenosť s tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
anny131  21. jan 2023

Tehotenstvo a potrat

Ahojte budúce mamičky. Chcela by som sa podeliť so svojím príbehom,kt.sa mi stal nedávnom.Už dávnejšie som sa zaregistrovala na tejto stranke na inzerciu oblečenia a začala som si sledovať stránku po tom ako som zistila pred vianocami,že som tehotná.Bola som celá šťastná,lebo sme sa s manželom pokúšali o prvé babätko. Par dni som sa odhodlávala, či napísať tento príspevok,ale odstupom času som si povedala,že možno pomôže niektorej prvorodičke nezažiť tú bolesť,kt.tieto dni zažívam ja.🖤💔
Pred Vianocami som zistila ,že som tehotná,bola mi vypísaná tehotenská knižka,všetko vyzeralo v poriadku.Cez Vianoce som oddychovala no po novom roku som sa vratila do prace kde bol čistý chaus a stres. Presne pred 3 králmi som začala mať ružový výtok,s hnedou zmesou a tak som utekala do nemocnice tak ako mi povedal moj gynekológ,ak sa mi nebude niečo zdať.V novej nemocnici ma prijali arogantne sestričky,s lekárkou,ktorým som vysvetlila ze som v 9t tehotenstva a mam ruzovy vytok,pozreli na mna ze čo od nich chcem ,ved to je len špinenie.Nemenovana lekarka mi urobila ultrazvuk a povedala ze je vsetko v poriadku.Nepichla mi ani injekciu ani nedala žiadne lieky,že mam ísť domov.Verila som lekarke tak som šla domov z tým,že do nemocnice mám prísť až vtedy budem silno krvácať(ako keby som ich otravovala, pritom je to ich práca,čiže mala som prísť až vtedy ak by som mala takú krv, ako keby som sa porezala).Bol víkend sviatok a to "špinenie" pokračovalo.Začiatkom týždňa som nemala výtok až na jeden deň,keď bol hnedý a a ďalší deň v práci kde som videla že mám po cikaní červenú vodu.Celé sa mi to nezdalo tak som hneď šla za svojim gynekológom aby pozrel ci je všetko ok aj nech prečíta správu z nemocnice.Hned ako počul hnedy vytok povedal ze mi mali pichnúť injekciu na pripadne krvacanie,udržanie plodu a oni ma poslali domov.Hned ma chcel vypisat ale najprv ma chcel vyšetriť. Pri vyšetrení mi ukazal ako zo mna vytiekla krv,ruda cervená,kt.sa vo mne držala.Pri ultrazvuku približoval snímok a už tam babatko nevidel :( konštatoval potrat.Ja som sa rozplakala a opytala sa ho ešte raz či som naozaj potratila a on len pokýval hlavou a ukazal mi ultrazvuk.Malé telíčko tam už nebolo.Bol to 10t tehotenstva piatok 13.kedy som mala aj narodeniny 😭🥹ta bolesť sa neda opísať. Poslal ma späť do nemocnice nech okamžite urobia ultrazvuk s lepšou technikou a vykonajú čistenie po potrate.Keď som sa tam vratila opäť boli odmeraný a poslali ma domov z tým,že o týždeň mam prísť na čistenie maternice.Mám si urobiť predooperačne a tak môžem prísť.To bol piatok,cez víkend som si spísala čo mi treba na zákrok,celé dni som preplakala a nechcela to pochopiť,že keby mi v 9 t pichli tu injekciu alebo ma hned vypísali ešte som mohla byť tehotná 😭.Na to som v nedeľu dostala teplotu a zimnicu,a začala som krvácať.Manžel ani na sekundu neotáľal a zbalil ma do nemocnice.Prišli sme na príjem kde som im povedala,že ma boli podbruško a nech ma okamžite vyšetria,povedali ze mám prísť až o tyzden,zmerali mi teplotu na čele,kde nič neodmerali kedže vonku fukal vietor a bola zima,takže čelo som mala studené.Akoby mi neverili a opäť ma poslali domov.Vošli do mňa neskutočné nervy,zlosť strach,či keď pôjdem domov nezhorší sa to.Nechcela som odísť a stála som si za tým,aby ma okamžite vyšetrili a vykonali okamžité čistenie ešte v ten deň.Rozrevala som sa lebo som povedala že to chcem mať za sebou a lekarka mi na to povedala ,že to takto nefunguje že to chcem mať za sebou,nech idem domov a ono sa to môže samo vypudiť.Už som bola nahnevaná,aj vycerpana,boleli ma kríže aj podbruško, tak som sa už rozrevala,že stale ma posielaju domov a ja som prišla o dieťa kt.tu mohlo ešte byť, tak ta mladá lekárka nakoniec povedala ,že urobia čistenie ešte v ten deň s tým,že oni urobia predoperačné vyšetrenia ale budem musieť ostať cez noc v nemocnici.Zrazu sa všetko dalo vyriešiť v jeden deň a nemusela som čakať týždeň.Večer ma operovali a na druhý deň som šla domov s myšlienkou,že všetko mohlo byť inak ak by prvý krát nezanedbali starostlivosť o mňa a niečo mi dali na udržanie plodu.Teraz sa cítim ako keby som bola uplne prázdna,neviem či niekto môže pochopiť ako sa cítim,možno len tie ženy čo to zažili,plačem pretože už v brušku nemám babätko,už na to nikdy nezabudnem, na ten šťastný pocit že mam babätko, a v zápätí som ho stratila,na tie stresy v nemocnici,na ten smútok,na to ako na do mnou stalo pri operacii 8 ľudí a pozerali na mňa,keď som bola odhalená.Ta bolesť je veľká a stále myslim na to že sme mali byt s bábätkom už v lete spolu.Chcela by som poslať odkaz všetkým budúcim mamičkám, ak toto čítate aby sa nedali odbiť,či už máte hnedy ružový výtok,pri ktorom sa nemusí nič diať pri jednej žene ale pri druhej značí,že niečo nie je ok,ak budete cítiť neistotu,chodte rovno na kontrolu,nečakajte na nič a aj 2x sa dajte radšej skontrolovať.Ja po svojej skúsenosti neodporúčam novu nemocnicu ,keďže sú tam odmeraní lekári.Stojte si za svojím ak sa vám niečo nebude na tehotenstve zdať,nedajte sa odbiť a možno moja skúsenosť pomôže nejednej mamičke.😭💔🖤.
3 ľudia považujú za užitočné
natasa12345678  13. sep 2022

Ja😍

Ze mi prisla skora mestruacia
barkabaska  8. sep 2022

Dobrý deň s priateľom sa snažíme o bábätko

V pondelok 5. som mala dostať menštruáciu ale malá som len špinenie v takej hnedej farbe krvácanie som nemala vôbec ale mala som strašne bolestí brucha a včera som si robila dva krát tehotenský test a vyšiel mi pozitívny ale mám také slabšie krvácanie a strašná bolesť pod bruchom veľmi sa bojim toho aby som nepotratilaa 😥
3 ľudia považujú za užitočné
danielita1979  29. aug 2021

Únava

Bola som malátna a mala som nekoordinované pohyby.
(4 fotky)
 • Pohyb, strava, čaje, pitný režim
 • alergia, zvracanie, citlivosť, potenie
2 ľudia považujú za užitočné
danielita1979  29. aug 2021

Citlivosť

Bola som neuveriteľne precitlivelá na akýkoľvek dotyk pri prvom tehotenstve.
(3 fotky)
 • Manžel, sestra, jóga
 • Čas, alergia, zvracanie
2 ľudia považujú za užitočné
loney_elizabeta  26. júl 2020

Tehotenstvo

Tehotenstvo je šťastie. Dieťa je dar. Najkrajšie je, ak na konci 9.mesačnej cesty konečne držíš svoje bábätko v tvojich rukách to je asi najkrajší pocit, ktorá môže matka zažiť.
 • - Pustia ťa v rade dopredu ak si už vo väčšom štádiu tehotenstva a vidno ti aj bruško
 • - Rodina kupuje bábätku darčeky
 • - Ak nevieš ako povedať rodine o tehotenstve
 • - Ak nevieš ako to povedať partnerovi o tehotenstve
 • - Ak nevieš povedať dieťaťu že bude mať súrodenca
13 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke