Som tehotná

A je to tu! Na tehotenskom teste sa objavili dve čiarky, ktoré sú začiatkom krásnej, no rovnako i náročnej 9-mesačnej cesty. Na jej konci sa staneš mamou. Určite si zvedavá, ako bude tehotenstvo prebiehať týždeň po týždni, a radosť z očakávaného prírastku chvíľami striedajú strach a obavy, či všetko bude v poriadku.
som tehotná

Tehotenstvo prináša do života nastávajúcej mamičky rôznorodé emócie.

Aby si si tehotenstvo užívala, radi ťa ním prevedieme. Poď sa pozrieť, ako bábätko v jednotlivých trimestroch rastie, ako sa v tehotenstve stravovať a čím ťa môže prekvapiť tvoje telo. Nezabúdame ani na praktickú časť tehotenstva – nájdeš tu informácie o bežných aj doplnkových vyšetreniach, či na chúlostivé témy, akými sú sex v tehotenstve a strach z pôrodu. Tak poďme na to! Smelo klikni na tú sekciu, ktorá ťa zaujíma.


Začiatky tehotenstva

 • Kedy by sa mal urobiť tehotenský test? A ako si spomedzi veľkého množstva vybrať ten najcitlivejší? Vedela si, že ideálne je urobiť si test až v čase, keď sa nedostaví očakávaná menštruácia, a že je potrebné sledovať pri jeho kúpe číselný údaj s mernou jednotkou mIU/ml? Čím menšie číslo jej predchádza, o to viac je test citlivejší. Viac informácií o použití a typoch tehotenských testov nájdeš tu:
 • Zmeny nálad, pálenie záhy, nevoľnosť, zvracanie, citlivý čuch a zmena chutí – to je len malá ukážka toho, akými symptómami ťa tehotenstvo môže prekvapiť. Kedy sa zvyknú konkrétne príznaky tehotenstva objaviť a kedy naopak ustanú? Prečítaj si viac v našom samostatnom článku:

V ktorom tehotenskom týždni si?

Možno ťa táto informácia prekvapí, no na začiatku prvého mesiaca tehotenstva ešte fakticky tehotná nie si. Konkrétny týždeň tehotenstva sa totiž určuje až spätne a začína sa prvým dňom tvojej poslednej menštruácie. Prečo je tomu tak a z akého dôvodu lekári volia tento výpočet, si môžeš prečítať v našom článku:

Výpočet týždňa tehotenstva

Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?

Vyber si svoj týždeň tehotenstva

Zmapovali celý priebeh tehotenstva pekne týždeň po týždni! V jednotlivých článkoch sa dozvieš:

 • Čo sa deje v tvojom tele.
 • Na čo sa pripraviť a na čo nezabudnúť.
 • Aké vyšetrenia čoskoro absolvuješ.
 • Ako sa práve darí bábätku.
1. tt2. tt3. tt4. tt
5. tt36. tt 7. tt8. tt
9. tt810. tt11. tt312. tt
13. tt1 14. tt 15. tt 16. tt
17. tt 18. tt 19. tt 20. tt
21. tt 22. tt1 23. tt 24. tt
25. tt 26. tt1 27. tt 28. tt
29. tt1 30. tt3 31. tt1 32. tt
33. tt 34. tt 35. tt 36. tt
37. tt 38. tt 39. tt 40. tt2

Pozri sa, čo ťa čaká aktuálnom mesiaci tehotenstva

Naše články, v ktorých sme urobili komplexný súhrn tých najdôležitejších udalostí v konkrétnych mesiacoch tehotenstva, je vhodné čítať už na začiatku daného mesiaca. Dozvieš sa tu:

 • Čo ťa v konkrétnom mesiaci tehotenstva čaká.
 • Aké vyšetrenia absolvuješ a kedy je vhodné ich začať plánovať.
 • Aké vývojové míľniky zaznamená dieťatko.
 • Na čo sa vopred pripraviť, aby ťa nič nezastihlo nepripravenú.
1. mesiac2. mesiac3. mesiac
4. mesiac5. mesiac6. mesiac
7. mesiac8. mesiac9. mesiac

Prečítaj si viac informácií o tehotenských trimestroch

Každý trimester je úplne iný. Prvý dáva ženám poriadne zabrať, druhý sa zvykne niesť v pokojnejšom duchu a ten tretí predstavuje čakanie na pôrod a vytúženého drobčeka. Pozri sa, čím sú trimestre tehotenstva charakteristické:

1. trimester12. trimester3. trimester

Ako rastie bábätko?

 • Zo zhluku buniek sa v priebehu deviatich mesiacov stane malý človiečik. Zatiaľ čo teba budú možno trápiť tehotenské chute, žalúdok ako na vode, pálenie záhy či únava, maličké prejde skutočne dlhú cestu. V našich článkoch si môžeš pozrieť viac o jeho raste a vývoji orgánov.

Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

 • Prvé pohyby v tehotenstve predstavujú nezabudnuteľný okamih, na ktorý čaká každá nastávajúca mamička. Čo všetko vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje a prečo ich skôr registrujú viacrodičky ako prvorodičky? Prečítaj si o tom viac:

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

 • Bábätko má v prvom i v druhom trimestri dostatok priestoru na to, aby sa pretáčalo zo strany na stranu a robilo v plodovej vode kaskadérske kúsky. Počnúc tretím trimestrom však každá nastávajúca vníma obavy, či sa dieťatko do pôrodu pretočí hlavičkou nadol. Ktorá poloha plodu je okamžitou indikáciou k cisárskemu rezu a kedy mamičke lekári ponúknu možnosť obratu vonkajšími hmatmi? Ak ťa táto téma zaujíma, neváhaj kliknúť na náš článok:

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.


Ženské telo v tehotenstve

Hoci je to nesmierne ťažké, pretože v tehotenstve väčšina tvojich myšlienok smeruje k bábätku, nemala by si zabúdať ani na seba. Na Modrom koníku sme sa rozhodli, že v našich článkoch pokryjeme všetky dôležité témy a odpovieme na otázky, ktorými sú nastávajúce mamičky najčastejšie konfrontované. U nás nájdeš články ako napríklad:


Vyšetrenia v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, počas ktorého budeš chodiť k lekárovi ako na klavír. Pravidelné poradne, dôležité ultrazvuky, možnosť podstúpiť 3D alebo 4D ultrazvuk či doplnkový NIPT test. Ktoré vyšetrenia hradí zdravotná poisťovňa a ktoré si musíš zaplatiť sama? Aj o tom píšeme v našich článkoch, ktorých sa okrem iného dozvieš:

 • Kedy sa ktoré vyšetrenie vykonáva.
 • Prehľad o trimestrálnych screeningoch a na čo si dať pozor pri výbere lekára.
 • Aké vyšetrenia podstúpiť, ak máš obavu o zdravie bábätka.
 • Ktoré vyšetrenia lekár navrhne, ak sa mu niečo nebude pozdávať.

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Problémy v tehotenstve

Boli by sme nesmierne radi, ak by tvoje tehotenstvo prebiehalo ukážkovo a rast bábätka v tvojom brušku by neskrížili žiadne komplikácie. No prax býva niekedy iná a mamičky čelia aj nepríjemným chvíľam. Prečítaj si o najčastejších problémoch v tehotenstve:


Príprava na príchod bábätka

Tehotenstvo so sebou prináša aj kopec povinností. Čo všetko treba zariadiť, čo kúpiť a na čo nezabudnúť? Pozri si naše články, v ktorých nájdeš všetky dôležité odpovede:


Čakáš dvojčatá alebo trojčatá?

Budú to dvojičky? Či dokonca trojičky? Tak potom sa môžeš pripraviť na niekoľkonásobnú radosť, ale i starosti. Viacpočetné tehotenstvo prináša viac nástrah, ako pre mamičku, tak i pre bábätká. Na Modrom koníku sme viacplodovú graviditu pokryli v týchto témach:


Ukončenie tehotenstva

Žiaľ, musíme spomenúť aj túto smutnú tému. Nie každé tehotenstvo má totiž ideálny priebeh a často komplikácie vyústia do predčasného ukončenia tehotenstva. Na Modrom koníku nezabúdame ani na mamičky, ktoré si prešli alebo práve prechádzajú ťažkým obdobím. Vyhradili sme pre ne na našich stránkach priestor, v ktorom nájdu dôležité informácie o:


Video: Som tehotná – čo sa bude diať?

Rozhovor s vedúcim lekárom IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač


Nezabudni si pozrieť

 • Tematické skupiny – v našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
 • Odborné Poradne – máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
 • Diskusie – v jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenstvom

Máš skúsenosť s tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikola19972  16. jún 2024

Tehotenstvo

Dobrý večer prajem dneska som mala dostať menzes no zatiaľ som nedostala chcem sa spýtať kedy mi ukáže test pozitívny

A chcem sa spýtať kedy ísť k doktorovi plánujem umelé prerušenie tehotenstva kvôli zlej situácii momentálne mám doma 3 deti vo veku 2 roky 4 roky a 8 rokov a nemôžme si dovoliť ďalšie dieťa sme naozaj vo veľmi zlej situáci ohľadom bývania a ohľadom peňazí aj a nechcela by som dieťa porodiť do taskej situácii keby som mu nevedela dat ani len ten základ možno ma tu teraz niektoré ženy ukamenuju ale nikto není v takej situácii ako ja s deťmi a sme naozaj na tom veľmi zle áno chápem je to naša chyba mali sme si dávať pozor keď sme mali sex no nikto to nečakal tak sa chcem spýtať do koľko týždňov sa chodí na potrat a koľko to stojí a ako to prebieha jeden deň neznamená ze môžem byt tehotná no zatiaľ nemám žiadny príznak že by menzes došiel ani bolesti ani nič podobné a kde sa vlastne vykonáva zákrok ďakujem pekne a prajem pekný zvyšok večera, 😊
mirkadidiova  11. sep 2023

Tak ahojte rada sa podelím o skúsenosť

Už mesiac keď som vám tu písala mi meškalo nevedela som čo to môže byt bála som sa.cítila som sa unavená pod brucho ma bolelo tak som si urobila dva testi dva krát a visli pozitívne som šťastná ❤️Tak a išla som doktorovi a povedal mi peknú správu že som tehotna prvom mesiaci ..
1 človek považuje za užitočné
anny131  21. jan 2023

Tehotenstvo a potrat

Ahojte budúce mamičky. Chcela by som sa podeliť so svojím príbehom,kt.sa mi stal nedávnom.Už dávnejšie som sa zaregistrovala na tejto stranke na inzerciu oblečenia a začala som si sledovať stránku po tom ako som zistila pred vianocami,že som tehotná.Bola som celá šťastná,lebo sme sa s manželom pokúšali o prvé babätko. Par dni som sa odhodlávala, či napísať tento príspevok,ale odstupom času som si povedala,že možno pomôže niektorej prvorodičke nezažiť tú bolesť,kt.tieto dni zažívam ja.🖤💔
Pred Vianocami som zistila ,že som tehotná,bola mi vypísaná tehotenská knižka,všetko vyzeralo v poriadku.Cez Vianoce som oddychovala no po novom roku som sa vratila do prace kde bol čistý chaus a stres. Presne pred 3 králmi som začala mať ružový výtok,s hnedou zmesou a tak som utekala do nemocnice tak ako mi povedal moj gynekológ,ak sa mi nebude niečo zdať.V novej nemocnici ma prijali arogantne sestričky,s lekárkou,ktorým som vysvetlila ze som v 9t tehotenstva a mam ruzovy vytok,pozreli na mna ze čo od nich chcem ,ved to je len špinenie.Nemenovana lekarka mi urobila ultrazvuk a povedala ze je vsetko v poriadku.Nepichla mi ani injekciu ani nedala žiadne lieky,že mam ísť domov.Verila som lekarke tak som šla domov z tým,že do nemocnice mám prísť až vtedy budem silno krvácať(ako keby som ich otravovala, pritom je to ich práca,čiže mala som prísť až vtedy ak by som mala takú krv, ako keby som sa porezala).Bol víkend sviatok a to "špinenie" pokračovalo.Začiatkom týždňa som nemala výtok až na jeden deň,keď bol hnedý a a ďalší deň v práci kde som videla že mám po cikaní červenú vodu.Celé sa mi to nezdalo tak som hneď šla za svojim gynekológom aby pozrel ci je všetko ok aj nech prečíta správu z nemocnice.Hned ako počul hnedy vytok povedal ze mi mali pichnúť injekciu na pripadne krvacanie,udržanie plodu a oni ma poslali domov.Hned ma chcel vypisat ale najprv ma chcel vyšetriť. Pri vyšetrení mi ukazal ako zo mna vytiekla krv,ruda cervená,kt.sa vo mne držala.Pri ultrazvuku približoval snímok a už tam babatko nevidel :( konštatoval potrat.Ja som sa rozplakala a opytala sa ho ešte raz či som naozaj potratila a on len pokýval hlavou a ukazal mi ultrazvuk.Malé telíčko tam už nebolo.Bol to 10t tehotenstva piatok 13.kedy som mala aj narodeniny 😭🥹ta bolesť sa neda opísať. Poslal ma späť do nemocnice nech okamžite urobia ultrazvuk s lepšou technikou a vykonajú čistenie po potrate.Keď som sa tam vratila opäť boli odmeraný a poslali ma domov z tým,že o týždeň mam prísť na čistenie maternice.Mám si urobiť predooperačne a tak môžem prísť.To bol piatok,cez víkend som si spísala čo mi treba na zákrok,celé dni som preplakala a nechcela to pochopiť,že keby mi v 9 t pichli tu injekciu alebo ma hned vypísali ešte som mohla byť tehotná 😭.Na to som v nedeľu dostala teplotu a zimnicu,a začala som krvácať.Manžel ani na sekundu neotáľal a zbalil ma do nemocnice.Prišli sme na príjem kde som im povedala,že ma boli podbruško a nech ma okamžite vyšetria,povedali ze mám prísť až o tyzden,zmerali mi teplotu na čele,kde nič neodmerali kedže vonku fukal vietor a bola zima,takže čelo som mala studené.Akoby mi neverili a opäť ma poslali domov.Vošli do mňa neskutočné nervy,zlosť strach,či keď pôjdem domov nezhorší sa to.Nechcela som odísť a stála som si za tým,aby ma okamžite vyšetrili a vykonali okamžité čistenie ešte v ten deň.Rozrevala som sa lebo som povedala že to chcem mať za sebou a lekarka mi na to povedala ,že to takto nefunguje že to chcem mať za sebou,nech idem domov a ono sa to môže samo vypudiť.Už som bola nahnevaná,aj vycerpana,boleli ma kríže aj podbruško, tak som sa už rozrevala,že stale ma posielaju domov a ja som prišla o dieťa kt.tu mohlo ešte byť, tak ta mladá lekárka nakoniec povedala ,že urobia čistenie ešte v ten deň s tým,že oni urobia predoperačné vyšetrenia ale budem musieť ostať cez noc v nemocnici.Zrazu sa všetko dalo vyriešiť v jeden deň a nemusela som čakať týždeň.Večer ma operovali a na druhý deň som šla domov s myšlienkou,že všetko mohlo byť inak ak by prvý krát nezanedbali starostlivosť o mňa a niečo mi dali na udržanie plodu.Teraz sa cítim ako keby som bola uplne prázdna,neviem či niekto môže pochopiť ako sa cítim,možno len tie ženy čo to zažili,plačem pretože už v brušku nemám babätko,už na to nikdy nezabudnem, na ten šťastný pocit že mam babätko, a v zápätí som ho stratila,na tie stresy v nemocnici,na ten smútok,na to ako na do mnou stalo pri operacii 8 ľudí a pozerali na mňa,keď som bola odhalená.Ta bolesť je veľká a stále myslim na to že sme mali byt s bábätkom už v lete spolu.Chcela by som poslať odkaz všetkým budúcim mamičkám, ak toto čítate aby sa nedali odbiť,či už máte hnedy ružový výtok,pri ktorom sa nemusí nič diať pri jednej žene ale pri druhej značí,že niečo nie je ok,ak budete cítiť neistotu,chodte rovno na kontrolu,nečakajte na nič a aj 2x sa dajte radšej skontrolovať.Ja po svojej skúsenosti neodporúčam novu nemocnicu ,keďže sú tam odmeraní lekári.Stojte si za svojím ak sa vám niečo nebude na tehotenstve zdať,nedajte sa odbiť a možno moja skúsenosť pomôže nejednej mamičke.😭💔🖤.
7 ľudí považuje za užitočné
natasa12345678  13. sep 2022

Ja😍

Ze mi prisla skora mestruacia
barkabaska  8. sep 2022

Dobrý deň s priateľom sa snažíme o bábätko

V pondelok 5. som mala dostať menštruáciu ale malá som len špinenie v takej hnedej farbe krvácanie som nemala vôbec ale mala som strašne bolestí brucha a včera som si robila dva krát tehotenský test a vyšiel mi pozitívny ale mám také slabšie krvácanie a strašná bolesť pod bruchom veľmi sa bojim toho aby som nepotratilaa 😥
3 ľudia považujú za užitočné
danielita1979  29. aug 2021

Únava

Bola som malátna a mala som nekoordinované pohyby.
(4 fotky)
 • Pohyb, strava, čaje, pitný režim
 • alergia, zvracanie, citlivosť, potenie
2 ľudia považujú za užitočné
danielita1979  29. aug 2021

Citlivosť

Bola som neuveriteľne precitlivelá na akýkoľvek dotyk pri prvom tehotenstve.
(3 fotky)
 • Manžel, sestra, jóga
 • Čas, alergia, zvracanie
2 ľudia považujú za užitočné
loney_elizabeta  26. júl 2020

Tehotenstvo

Tehotenstvo je šťastie. Dieťa je dar. Najkrajšie je, ak na konci 9.mesačnej cesty konečne držíš svoje bábätko v tvojich rukách to je asi najkrajší pocit, ktorá môže matka zažiť.
 • - Pustia ťa v rade dopredu ak si už vo väčšom štádiu tehotenstva a vidno ti aj bruško
 • - Rodina kupuje bábätku darčeky
 • - Ak nevieš ako povedať rodine o tehotenstve
 • - Ak nevieš ako to povedať partnerovi o tehotenstve
 • - Ak nevieš povedať dieťaťu že bude mať súrodenca
13 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke