Skladovanie látkových plienok

Použité látkové plienky skladujte z hygienických dôvodov maximálne 3 dni. Plienky je možné skladovať troma spôsobmi:

Skladovanie na sucho.

Skladovanie na sucho je presne tým, čo naznačuje – jednoducho vedro, do ktorého ukladáte špinavé plienky. Môžete použiť akúkoľvek nádobu, ktorú si zvolíte. A ak pridáte do nej sieťku alebo vrece na plienky (vyberte si vrecko s PUL vrstvou), je to iba pre Vaše pohodlie, aby ste nemuseli ťahať k práčke celé vedro – pokiaľ neskladujete plienky priamo vedľa nej.

  • Nie je nevyhnutné používať na vedro vrchnák. A mnohé mamičky to ani nerobia a nechajú špinavé plienky “dýchať”. Ak viete vedro uskladniť v bezpečí mimo dosahu malých zvedavých noštekov, tak ho použiť nemusíte.
  • Je veľmi vhodné skladovať plienky na chladnom mieste. Ak na ne začne svietiť slnko rozhodne budú smrdieť horšie.
  • Na skladovanie plienok môžete použiť namiesto vedra aj visiace vrece. Je to vrece s vnútornou PUL vrstvou, vonkajšou bavlnenou vrstvou a držiakom na zavesenie. Zvyčajne má zips na uzavieranie. Keďže tieto vrecia nie sú až tak veľké ako vedrá, sú vhodné iba ak nemáte priveľa plienok, prípadne plánujete prať každý deň.

Skladovanie na mokro.

Skladovanie na mokro je skladovanie vo vedre naplnenom vodou. Jeho význam spočíva v tom, že máte už plienky prednamočené a eliminujete výskyt škvŕn. Stačí naplniť vedro do 1/4 vodou (alebo viac, podľa potreby) a vhodiť do neho ušpinené plienky. Akurát sa predtým uistite, že plienky sú roztvorené, vkladačky zvlášť a všetka tuhá vrstva bola vysypaná do toalety. Vodu nezaškodí vymieňať každý deň. Pred spustením samotného pracieho cyklu je dobré spustiť jeden cyklus plákania na odstránenie nečistej vody z plienok.

Skladovanie na mokro má niekoľko nevýhod. Hlavnou nevýhodou je to, že po dvoch dňoch je vedro plné vody s nasiaknutými plienkami naozaj ťažké. Pri skladovaní na mokro musí byť nádoba napevno uzavretá alebo v uzavretej miestnosti, aby sa k nej dieťatko nedostalo.

Skladovanie na sucho a mokro.

Ak sa Vám páči myšlienka mať vopred namočené plienky, ale nie ste nadšení myšlienkou plného vedra vody, tak je pre Vás najvhodnejšia kombinácia suchého/mokrého skladovania.V podstate ide o jednoduchý princíp, keď okamžite po prebalení osprchujete špinavú plienku – každú špinavú plienku – a takú mokrú ako je, ju hodíte do suchého vedra. Týmto spôsobom sú Vaše plienky namočené až do dňa keď sa ich rozhodnete oprať. Je to naozaj výborná metóda, ktorá pomáha zbaviť sa škvŕn i nepríjemného zápachu. Najlepšie však funguje, ak máte možnosť skladovať plienky rovno vedľa sprchy.

Zápach pri skladovaní plienok

Ak máte problémy so zapáchajúcimi plienkami môžete vyskúšať niekoľko spôsobov, ako urobiť ich skladovanie príjemnejším. Do vedierka s vodou alebo na veko vedierka alebo na kúsok handričky do suchého vedierka vložte jednu z nasledujúcich ingrediencí:

  • 50 ml alebo 2-3 lyžice octu (bieleho, nie jablčného), ocot sterilizuje plienky a znižuje zápach
  • 1 lyžicu jedlej sódy , sódu môžete i rozpustiť vo vode, naliať do rozprašovadla a rozprášiť na plienky
  • niekoľko kvapiek Vášho obľúbeného esenciálneho oleja (používajte čisté prírodné oleje overenej kvality, napr. Saloos), napr. obľúbenou kombináciou je 5 kvapiek tea tree (dezinfikuje) s 1 kvapkou levandule.
  • 1 lyžica na 5l dezinfekčného prostriedku Mio Fresh od Bambino, je antibakteriálny a odstraňuje zápach
  • 1 polievková lyžica / vedro soli na škvrny Ulrich na predpranie a vybielenie

Vedro nezaškodí občas dezinfikovať. Na dezinfekciu sa výborne hodí obyčajný ocot, stačí ho naliať do rozprašovača a mať po ruke pre akúkoľvek dezinfekciu.

Použité zdroje

  1. https://www.latkoveplienky.sk/

Hodnotenia a skúsenosti so skladovaním látkových plienok

Máš skúsenosť so skladovaním látkových plienok?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť