Ostala som neplánovane tehotná s tretím dieťaťom a muž ma tlačí do potratu. Ako ďalej?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

s mužom máme 2 deti a neplánovane som otehotnela i napriek antikoncepcii. Muž ma tlačí do potratu a tvári sa, že je to moje rozhodnutie. Absolvovali sme aj poradňu, ale tam mi došlo, že muž od toho očakával akurát to, že ma na poradenstve ukľudnia, že potrat je v poriadku a s tým sa nejako lepšie zmierim.

Už som rezignovala z celej situácie a uvažujem nad potratom, aby bol muž spokojný. No ja sa budem musieť vnútri sama zožierať a prežívať život. Sama tri deti neutiahnem, nemám oporný systém, nemám kam ísť.

Ako ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

vážim si, že ste na nás s dôverou obrátili. Píšete, že máte dve deti a neplánovane ste otehotneli i napriek antikoncepcii. Píšete, že Váš muž Vás tlačí do potratu a tvári sa, že je to Vaše rozhodnutie. Absolvovali ste aj poradňu a došlo Vám, že muž od poradenstva očakával, že Vás ukľudnia, že potrat je v poriadku a vy sa s tým máte zmieriť. Ďalej však píšete, že ste z celej situácie už rezignovali a uvažujete nad potratom, aby bol muž spokojný a sama sa budete vnútri zožierať a prežívať život. Tri deti sama neutiahnete, nemáte oporný systém a nemáte kam ísť.

Potrebovala by som vedieť trošku viac informácií o celej Vašej situácii, ale budem pracovať s informáciami, ktoré ste mi poskytli. Z Vašich slov však vnímam, ako keby nešlo len o samotné tehotenstvo ale aj o partnerský vzťah.

V prvom rade by som Vám však chcela povedať, že nikto, ani keď je to Váš manžel a otec dieťaťa, by Vás nemal tlačiť do potratu, ak to sama cítite inak. Ako by ste to chceli vy? Ako ste prežívali, keď ste sa dozvedeli o svojom treťom tehotenstve? Ako by ste sa rozhodli za ideálnych okolností? A čo je to, čo Vám bráni vo svojom rozhodnutí?

Nepoznám všetky okolnosti, čo je dôvodom, pre ktorý Vás manžel presviedča k potratu, aká je Vaša ekonomická situácia, či ste zamestnaná, či máte vo svojom okolí niekoho ako podporu a pod.

Tiež je dôležité, v ktorom týždni tehotenstva sa nachádzate. Podľa platnej legislatívy na Slovensku môžete ísť na potrat do 12.týždňa tehotenstva. Na tak vážne rozhodnutie odporúčam dopriať si dostatok času a priestoru, nerobiť jedno z najdôležitejších životných rozhodnutí pod tlakom a stresom a už vôbec nie pod nátlakom z okolia. Tiež nie je dobré sa rozhodovať pod vplyvom emócií alebo vplyvom životných okolností, ktoré sa veľmi rýchlo môžu zmeniť.

Pri svojom rozhodnutí by ste sa mali skôr zameriavať na svoje životné hodnoty, ktoré máte. Skúste si odpovedať na otázku, čo pre Vás znamená ľudský život a čo pre Vás znamená konkrétne toto dieťatko, ktoré v sebe nosíte. Aktuálne nerozhodujete len o svojom živote, ale aj o živote Vášho dieťaťa. Ak Vás manžel alebo ktokoľvek iný núti spraviť hocijaké rozhodnutie proti Vášmu presvedčeniu a snaží sa Vás za každých okolností presvedčiť, ide o manipulatívne správanie. Nehovoriac o tom, že potrat nie je zákrok, ktorý „rýchlo vyrieši problém“. Pre ženu prináša častokrát aj následky nie len fyzického charakteru - zápaly, infekcie, silné krvácanie, poruchy menštruačného cyklu, problémy s plodnosťou, zrasty a iné. Potrat môže zanechať aj psychické následky - depresie, úzkosti, nespavosť, pocity viny, pocity hanby, neschopnosť postarať sa o staršie deti, o domácnosť a tiež problémy vo vzťahoch. Tých následkov je omnoho viac. Píšem Vám o nich preto, aby ste si mohli nájsť potrebné informácie a vedeli ich zohľadniť pri svojom rozhodnutí. Mrzí ma, keď cítite, že ste už rezignovali. Skúste však nájsť v sebe silu a zabojovať nie len za seba. Toto rozhodnutie by ste mali spraviť sama, lebo ide o život Váš aj Vášho dieťaťa.

Z Vašich slov vnímam, že je to pre Vás náročná situácia a ustáť ju Vás stojí veľa síl. Ako to celé zvládate? Čo by ste potrebovali teraz najviac? Viem Vám byť nejako nápomocná? Môžete nám anonymne napísať do poradne. Som tu pre Vás.

Prajem Vám veľa síl pri Vašom rozhodnutí.

S pozdravom, Ivana