Ako liečiť ichtyózu u 9 mesačného synčeka?

Zodpovedané
16. mar 2021

Dobrý deň,

mám 9 mesačného synčeka, ktorý sa narodil s ichtyózou. Nikto o ichtyóze nič nevie, žiadny lekár mi nevie poradiť.

Pokožku máme pod kontrolou. Trápia ma ale oči a spodné viečka. Má ich neustále začervenané, ako keby opuchnuté.

Ako môžem synčekovi pomôcť?

Očný lekár netuší, pediater tiež. Dermatológ tiež nič.

Ako odstraňovať šupinky na hlave?

Všetky odporúčané spôsoby, krémy, šampóny som skúšala. Pokožka na hlave vyzerá ako vrstva, ktorú treba oškrabať.

Podobne aj ja mám po pôrode problém s pokožkou. Je suchá a mám výrastky, popraskané chodidlá.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak u Vášho dieťatka bola diagnostikovaná ichtyóza, liečbu treba prispôsobovať aktuálnemu stavu pokožky, nedá sa zovšeobecniť, preto by som Vám odporúčala nájsť si dermatológa, ktorý Vám v tom bude pomáhať.

Ak ste v tom doteraz nemali šťastie, skúste hľadať ďalej. V Česku existuje spolok, ktorý združuje rodičov a detičky s ichtyózou, rodičia si tam vymieňajú cenné rady a podporujú sa, volá sa Spolek ichtyóza (www.ichtyoza.cz).

Držím palce a prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo