Aký doplnok výživy odporúčate pre dieťa s alopéciou?

Zodpovedané
23. feb 2021

Dobrý deň,

mám 12 ročného syna, ktorý už 3 roky trpí alopéciou. Nemá obočie, ani mihalnice. Ani jeden vlas, hlavu má žiaľ ako koleno.

Krv v poriadku, sono orgánov v poriadku. Chodili sme aj kožnému do Bojníc a nič nepomohlo.

Syn je už toho tiež presýtený a nechce si hlavu ničím natierať. Dávam mu vitamín C, D a Zinkorot.

Vraj sa to môže zmeniť v puberte kvôli hormónom, ale nič sa nedeje.

Existuje ešte nejaký zázrak - vodička alebo liek, ktorý by dal šancu, že vlasy budú rásť?

Ďakujem

Dobrý deň,

alopécia patrí medzi tzv. autoimunitné ochorenia.

V prvom rade je dôležité vylúčiť inú možnú príčinu ťažkostí. Vy už máte za sebou krvné odbery. Odporúčala by som ešte doplniť endokrinologické vyšetrenie za účelom pátrania po ochorení štítnej žľazy, očné vyšetrenie.

V terapii alopécie u detí sú dobré výsledky s liečebnou fototerapiou, ktorá sa dá absolvovať napr. v Národnom ústave detských chorôb.

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo