Prečo má 5,5 mesačné dieťa biele fľaky v puse?

Zodpovedané
7. mar 2021

Dobrý večer,

chcem sa poradiť ohľadom bielych fľačikov v a po puse, líčkach a podnebí 5,5 mesačného dieťaťa. Mali sme predpísane už 2x aj tabletky, ktoré sme rozpúšťali vo vode. Vyradili sme aj čajíky a pili iba čistú vodu. Dali sme si prestávku od príkrmov a boli iba na mliečku.

Po tabletkách fľaky zmizli a po pár dňoch boli späť. To isté sa nám stáva aj pri fialovej vodičke. Pár dní máme pokoj a zase opakovane to máme. Máme vyskúšané aj sódu bikarbónu alebo Neocide gél.

Pani doktorka robila aj výtery a sú to kvasinky v puse. Poctivo zakaždým vyvárame cumlíky aj fľašky. Nechcem jej stále rozrábať tabletky vo vode. Pijem Sunar AR a rozmýšľala som, či to nemôže zmiznúť aj zmenou mliečka.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu ide o soor (tiež ľudovo nazývaný aj "žaba"), ktorý patrí medzi časté infekcie u malých detičiek. Spôsobujú ho premnožené kvasinky, ktoré boli u Vášho dieťatka potvrdené i výtermi.

Neuvádzate, či dieťatko ešte kojíte alebo je už iba ma umelej mliečnej formule- bradavky sú častým zdrojom infekcie, vtedy treba preliečiť i matku, inak sa infekcia bude stále vracať. Ak dlhodobo nepomáha lokálna liečba a infekcia sa stále vracia alebo rozširuje, je na zvážení Vášho pediatra, ktorý dieťatko najlepšie pozná, či by nebolo vhodné dieťatko preliečiť proti kvasinkám aj celkovo (sirup). Pri soore u detí odporúčam pravidelné podávanie probiotík.

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo