Ak by prestal priateľ platiť hypotéku, tak prídem o svoju polovicu?

Zodpovedané
25. apr 2020

Dobrý deň,

s priateľom sme postavili rodinný dom každý dal nejakú hotovosť, ktorá sa použila na výstavbu a potom následne sa založil dom (každý má 1/2). Hypotéku bral iba na svoje meno a ja figurujem ako záložca.

Ak by prestal platiť hypotéku, tak prídem o svoju polovicu?

Ako je to v prípade predaja domu?

Máme nárok obidvaja na peniaze s predaja, alebo má nárok iba on?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa toho, čo popisujete predpokladám, že sa jedná o podielové spoluvlastníctvo (teda na liste vlastníctva k nehnuteľnosti je zapísané vlastníctvo 1/2 na Vaše meno a 1/2 na meno priateľa).

Uvádzate, že ste záložcom. Ste záložcom len Vy? A je založená len 1/2 domu? Je to neštandardné, nakoľko banky uprednostňujú založenie celej nehnuteľnosti (nie len napr. 1/2). Pre správne posúdenie a radu by bolo vhodné, ak by sme spoločne prešli konkrétne podklady (stavebné povolenie, list vlastníctva, úverové/záložné zmluvy a iné relevantné podklady). Zvážte doplnenie mailom na posta@finporadna.sk.

Všeobecne platí, že ak má dôjsť k predaju nehnuteľnosti, musia s tým súhlasiť všetci spoluvlastníci - teda aj Vy. V rámci toho by sa definovali parametre predaja a vyplatenie kúpnej ceny. Všetko po dohode v kúpnej zmluve. Ak každý vlastní 1/2 v podielovom spoluvlastníctve, tak by ste mali mať nárok na peniaze z predaja. Ak by ste sa nedohodli, potom by už ostávalo len riešenie súdnou cestou. Kde môže dôjsť k viacerým scenárom. Krajným riešením súdu je nariadená dražba a vysporiadanie vlastníkov.

Píšete, že úver je len na meno priateľa. Ak priateľ prestane platiť hypotéku, bude mať problémy najskôr hlavne on. Banka sa bude snažiť vymáhať platenie úveru všetkými rôznymi spôsobmi - hlavne mimo dražby. Až potom, čo by zlyhalo úplne všetko a nebolo by možné komunikovať a riešiť s dlžníkom, banka bude riešiť v krajnom prípade dražbu domu.

V každom prípade, ak sa neviete dohodnúť, je vhodné sa obrátiť aj na právnika, s ktorým by ste to prekonzultovali skôr, než dôjde ku závažným komplikáciám situácie.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk